Προς το περιεχόμενο

Οθόνη pc για θέαση και επεξεργασία φωτογραφίας.


NickSyk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Εσύ έχεις χρησιμοποιήσει 12ης γενιάς i7 ή έστω i5 σε desktop ;

Για ipad pro 12.9 δεν έλεγες ; Καινούρια βλέπω εδώ , ξεκινάνε από 1600€  . 

Eιχα 10ης γενιας i7 σε MSI gaming laptop

Δεν συγκρινοταν με iPad pro toy 2018 στην επεξεργασια βιντεο.

Δεν μιλαω για gaming. Μιλαω για επεξεργασια συγκεκριμενα φωτογραφιων και βιντεο.

Και απ το 2021 που μπηκαν τα M1 στο παιχνιδι δε θα μιλησω αλλο..

Δες στο youtube επιδοσεις σε επεξεργασια με actual χρονους και οχι θεωρητικα τι πιστευουμε..

Ipad με lumafusion και οποιοδηποτε pc με adobe η΄ davinci κλπ κλπ μαζι με το κοστος και την ευκολια καθε μηχανηματος βεβαια για να ειμαστε ακριβοδικαιοι.

Επισης ειπα για τις αγγελιες του forum αλλα και παλι λαθος κανεις βεβαια..

https://www.skroutz.gr/c/1105/tablet/m/356/Apple.html?keyphrase=ipad+pro+12+9&o=ipad+pro+12.9&order_by=pricevat&order_dir=asc

Δες και λιγο το κοστολογιο καινουριου iPAD AIR με M1 

https://www.skroutz.gr/c/1105/tablet.html?keyphrase=ipad+air+m1&order_by=pricevat&order_dir=asc&o=ipad+air+m1

Παρακατω το τωρινο workflow μου στο Lumafusion. Στα αριστερα φαινονται τα φορτωμενα 4k και 1080p βιντεο που δουλευω την ιδια στιγμη.

 

LumaFusion.PNG

Επεξ/σία από KAKADI
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

49 λεπτά πριν, KAKADI είπε

Eιχα 10ης γενιας i7 σε MSI gaming laptop

Δεν συγκρινοταν με iPad pro toy 2018 στην επεξεργασια βιντεο.

Δεν έχει καμία σχέση gaming laptop 10ης με desktop cpu 12ης. Ο ταχύτερος 10700Κ desktop αν δεις εδώ

είναι 43ος στην ιεραρχία των επεξεργαστών  , ο desktop 12700Κ είναι 5ος. 

Δεν έχει νόημα η συζήτηση . Πιστεύεις χωρίς στοιχεία μετρήσεων , ότι το ipad pro 

είναι το πιο ισχυρό μηχάνημα στον κόσμο για επεξεργασία. Δεν έχω καμία πρόθεση να αλλάξω πιστεύω σε κανέναν.

Όποιος ψάχνει μετρήσεις και νούμερα , τα βρίσκει . Πχ εδώ  κι εδώ

όπου μπορεί να διαβάσει πχ ότι στο cinebench r23 , M1 & 12700k αντίστοιχα έχουν σκορ

σε single core 1503 & 1939 ενώ σε multi core, επειδή ο 12700Κ έχει 20 threads και ο Μ1 έχει 8 , τα σκορ είναι

22812 & 7759. Σε cpu rendering είναι 4935 & 15450 .

Για όσους ενδιαφέρονται για μετρήσεις πάντα. Δεν συνεχίζω . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Δεν έχει καμία σχέση gaming laptop 10ης με desktop cpu 12ης. Ο ταχύτερος 10700Κ desktop αν δεις εδώ

είναι 43ος στην ιεραρχία των επεξεργαστών  , ο desktop 12700Κ είναι 5ος. 

Δεν έχει νόημα η συζήτηση . Πιστεύεις χωρίς στοιχεία μετρήσεων , ότι το ipad pro 

είναι το πιο ισχυρό μηχάνημα στον κόσμο για επεξεργασία. Δεν έχω καμία πρόθεση να αλλάξω πιστεύω σε κανέναν.

Όποιος ψάχνει μετρήσεις και νούμερα , τα βρίσκει . Πχ εδώ  κι εδώ

όπου μπορεί να διαβάσει πχ ότι στο cinebench r23 , M1 & 12700k αντίστοιχα έχουν σκορ

σε single core 1503 & 1939 ενώ σε multi core, επειδή ο 12700Κ έχει 20 threads και ο Μ1 έχει 8 , τα σκορ είναι

22812 & 7759. Σε cpu rendering είναι 4935 & 15450 .

Για όσους ενδιαφέρονται για μετρήσεις πάντα. Δεν συνεχίζω . 

Λυπαμαι αλλα δεν πιστευω τιποτα τετοιο.

Αντιθετα πιστευω οτι με 600 ευρω κανω ανετα την πολυ απαιτητικη αυτη δουλεια πολυ πιο ανετα απο σενα οπου θελω. Και κυριοτερο με το 1/3 του κοστολογιου.

Το οπου θελω, βαλτο απ το δωματιο ξενοδοχειου μεχρι και στο αυτοκινητο ενω οδηγαει αλλος.

Και μην ξεχνας κατι... Ολα αυτα που λες παραπανω εχουν να κανουν με την εφαρμογη τους σε ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ.

Δε χρειαζεται να σου πω βεβαια ποσο λιγοτερο απαιτητικο ειναι το iOS για το ipad σε σχεση με ενα windows λειτουργικο ετσι?

Και ποσο καλυτερα δουλευει ενας τετοιος επεξεργαστης σε ενα τετοιο λειτουργικο.

Ουτε εγω συνεχιζω παραπανω. Οποιος καταλαβε καταλαβε. 

Επεξ/σία από KAKADI
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.
H αγορά της οθόνης για εμένα έχει να κάνει με τον τρόπο που βολεύει τον καθένα να δουλέψει.
Προσωπικά όταν έχω πολύ μεγάλο όγκο φωτογραφιών να επεξεργαστώ δεν συμβιβάζομαι σε τίποτα λιγότερο  από 27" Χρησιμοποιώ 2 οθόνες   27" και 34" σε διαφορετικά desktop (σεπειδή είμαι καλό παιδί ο Βασίλης θα μου φέρει μία 32" να αντικαταστήσω την 27").
Όταν όμως αναγκάζομαι να δουλέψω γρήγορα σε εξωτερικό χώρο κάνω δουλειά και με laptop 15".
Έχω δοκιμάσει και με tablet (android και iOS) και απλά δεν μου ταίριαξε, έχω καταλήξει να χρησιμοποιώ ένα tablet 10" μόνο για liveview και να μην ταλαιπωρούμε με την οθόνη στην πλάτη της μηχανής.

Σαν "ερασιτέχνης" θεωρώ τα 400€  ταβάνι για αγορά οθόνης. Εάν θα είναι 1080, 2Κ, 4Κ κλπ (4Κ κάτω από 32 δεν το συνιστώ) έχει να κάνει και με τις δυνατότητες του υπόλοιπου συστήματος.
Το calibration στις οθόνες πολλές φορές εάν τις χρησιμοποιούμε και για άλλη χρήση, π.χ ταινίες, gaming κλπ μπορεί να μην σας ικανοποιήσει.

Εάν κάποιος ενδιαφέρεται περισσότερο για calibration οθόνης, μιας και έχω εμπειρία με το i1display pro της x-rite,  ας ρωτήσει ότι θέλει.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οθόνες πλέον είναι σε καταπληκτικές τιμές και με φοβερές δυνατότητες. Με 400€ παίρνεις Dell που έχει κορυφαίο service & support , 32" 2Κ. Με 590€ παίρνεις Dell 4K 42" . Δεν συγκρίνεται με κανένα παιχνιδάκι φορητό . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GQPhDFBI είπε

Καλησπέρα παιδιά.
H αγορά της οθόνης για εμένα έχει να κάνει με τον τρόπο που βολεύει τον καθένα να δουλέψει.
 

Τα ειπες ολα..

Δεν χρειαζεται τιποτα αλλο..

Απαξ και σε καλυπτει εσενα κατι στις 27 ιντσες τελειωνει το θεμα.

Εμενα προσωπικα που δεν παταω σπιτι δε με καλυπτει. 

Επισης αδυνατω να με σκεφτω καθισμενο σε γραφειο στον ελευθερο χρονο μου μιας και ειμαστε ερασιτεχνες.

Αναλογα τον τροπο ζωης του καθενα και τα θελω του.

Τωρα τα υπολοιπα περι παιχνιδιων, μονο γελιο προκαλουν...

 

 

 

Επεξ/σία από KAKADI
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, decentintocerberon είπε

εγω που δουλεψα σε ι3 πελάτη εμεινα με το στομα ανοιχτο παντως !

δε καταλαβα διαφορά απο το δικο μου pc με amd 2700.

Επίσης να κάνω κι ένα σχόλιο απο προσωπική μου εμπειρία ,χρόνια ακούω μεταλ μουσική και είμαι φαν τον Iron maiden .

Οσο ακουγα τα cd τους χαζευα τα εξωφυλλα ,θεωρουσα πως τα ειχα παρατηρησει όλα.

Μεχρι που επεσε στα χέρια μου ενα βινυλιο "Fear of the dark' και χαζευοντας το εξωφυλλο επαθα σοκ "ηταν αυτό εδω ,είναι αυτο εκει ".

Γυρνωντας στο σπίτι και πιανοντας το cd ξαναδα το εξωφυλλο "ααα ναι εδω ειναι αλλα δε το βλεπεις ".

Που θέλω να καταλήξω , δε κρινω τις φωτογραφίες μου και δε τις επεξεργάζομαι σε οθονη ταμπλετ-φορητου η/υ γιατι σίγουρα δε θα τις εκτιμήσω οσο τις αξίζει.

Θα αφιερώσω μιση ωρα να τις επεξεργαστω στην οθονη του υπολογιστη μου .

Επίσης για μένα όσο ευχαριστηση μου δίνει η βολτα με τη φωτογραφική μηχανη άλλο τόσο μου δίνει και η εκ νεου βολτα στο pc στην μεγάλη οθονη :-)

Που να πιάσεις το εξώφυλλο του somewhere in time (LP) δηλαδή. 

Θα παρατηρείς λεπτομέρειες για ώρες 😎😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...