Προς το περιεχόμενο

Οθόνη pc για θέαση και επεξεργασία φωτογραφίας.


NickSyk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, highpriest είπε

Την χρησιμοποιούν. Τσεκαρισμένο λόγο δουλειάς που βάζω-βγάζω κάρτες σε υπολογιστές και τρέχω κάποια προγραμματα για να δω διαφορές. Η διαφορά φαίνεται σε βαριές εργασίες όπως HDR στακάρισμα, πανοράματα στο Lightroom που τα κάνει σε γρηγορότερο χρόνο και layering στο photoshop ομοίως.

..δεν με βλέπω για τέτοιου επιπέδου επεξεργασίες,  '' αν και ποτέ μην λές ποτέ''  αλλά οι γνώμες από ήδη χρήστες  είναι πάντα χρήσιμες, και σας ευχαριστώ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iPad pro ιδανικα το 12.9 για επεξεργασια φωτογραφιων και βιντεο και τελος...

Πλεον να καθομαι στον υπολογιστη το θεωρω τρελη αγγαρεια..

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, KAKADI είπε

iPad pro

Μόνο που από πλευράς κόστους, μάλλον συγκρίνεται με desktop pc με i7 τελευταίας γενιάς, 32άρα οθόνη ips 2k , 64gb ram , m2 δίσκους κτλ . 

Και το pc μετά από λίγα χρόνια θα αναβαθμίζεται οικονομικα ,  οπότε πάλι τούμπανο θα είναι . Το ipad , θα έχει τη μοίρα των κινητών .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Μόνο που από πλευράς κόστους, μάλλον συγκρίνεται με desktop pc με i7 τελευταίας γενιάς, 32άρα οθόνη ips 2k , 64gb ram , m2 δίσκους κτλ . 

Και το pc μετά από λίγα χρόνια θα αναβαθμίζεται οικονομικα ,  οπότε πάλι τούμπανο θα είναι . Το ipad , θα έχει τη μοίρα των κινητών .

Βεβαιως και εν μερη εχεις δικιο απλα το pc δεν μπορεις να το παρεις μαζι σου πουθενα ουτε στις διακοπες, ουτε στον καναπε, ουτε στο κρεβατι.

Αρα απο ευκολια χρησης πας περιπατο και πιστεψε με οταν λειτουργεις lightroom, photoshop, affinity photo και για βιντεο lumafusion στο iPad τοσο ανετα και ευκολα μετραει τρομερα.

Επισης μπορεις να παρεις 2-3ετιας ipad air με 400 ευρω που παρομοιο PC που να κανει επεξεργασια 4k60 βιντεο αντιστοιχων αξιωσεων..... χαιρετα μου τον πλατανο..

Ειδικα τα τελευταια iPad air και Pro που φορανε το M1 chip ειναι αλλου απο δυναμη..

Επεξ/σία από KAKADI
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, KAKADI είπε

iPad pro ιδανικα το 12.9 για επεξεργασια φωτογραφιων και βιντεο και τελος...

Πλεον να καθομαι στον υπολογιστη το θεωρω τρελη αγγαρεια..

Εχω το ipad ρε συ (όχι το pro, το απλό) και έχω και το pencil του. Ε, δεν με βόλεψε καθόλου ο τρόπος χειρισμού των αρχείων του. Αν δεν έχει λογαριασμό στο cloud να ανεβοκατεβάζεις αρχεία, τα 128GB δεν κάνουν τίποτα. Πάλι καταλήγω στον υπολογιστή.

Στα συν του ipad η επεξεργαστική ισχύς και τα πολύ μικρά lag. Αλλά και πάλι...

Δεν ξέρω, ίσως το δώσω ακόμη μια ευκαιρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, highpriest είπε

Εχω το ipad ρε συ (όχι το pro, το απλό) και έχω και το pencil του. Ε, δεν με βόλεψε καθόλου ο τρόπος χειρισμού των αρχείων του. Αν δεν έχει λογαριασμό στο cloud να ανεβοκατεβάζεις αρχεία, τα 128GB δεν κάνουν τίποτα. Πάλι καταλήγω στον υπολογιστή.

Στα συν του ipad η επεξεργαστική ισχύς και τα πολύ μικρά lag. Αλλά και πάλι...

Δεν ξέρω, ίσως το δώσω ακόμη μια ευκαιρία.

Εχεις USB C απο κατω απ το ipad? 

Αν οχι εχεις δικιο δε βολευει.. Αν ειχες USB c καρφωνες ενα ssd που εχεις γι αυτη τη δουλεια και τελος..

Κανεις και επεξεργασια μεσα απ τον ssd. Ουτε cloud ουτε τιποτα..

Εγω παντως lag δεν εχω παρατηρησει. Και κανω επεξεργασια 4k60 νερακι.. 

Και μιλαω για προηγουμενο μοντελο που ηταν iPad pro του 2018.

Με το που αναβαθμισα σε Pro 12.9 με M1 ο υπολογιστης ειναι πλεον κατεβαστηρι... Μονο κατεβαστηρι.. 😂😂

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, KAKADI είπε

Ειδικα τα τελευταια iPad air και Pro που φορανε το M1 chip ειναι αλλου απο δυναμη..

Έχεις δει i7 τελευταίας γενιάς (πχ 12700) με πολύ ram να ανοίγει κάρτα με χιλιάδες raw 40-50mb το καθένα ; Δεν υπάρχει σύγκριση με κανένα τάμπλετ.

Άσε που κάνει μπουτ και πιο γρήγορα από τάμπλετ. Και ο 12400 που έχω, πατάω το κουμπί να ανοίξει και μέχρι να κάτσω στην καρέκλα, έχει ξεκινήσει.

2.5 χιλιάρικα για ipad , τα βρίσκω πολλά για χομπίστες. Ειδικά αν μηχανή φακός κάνουν λιγότερα ή το ίδιο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, KAKADI είπε

Εχεις USB C απο κατω απ το ipad? 

Αν οχι εχεις δικιο δε βολευει.. Αν ειχες USB c καρφωνες ενα ssd που εχεις γι αυτη τη δουλεια και τελος..

Κανεις και επεξεργασια μεσα απ τον ssd. Ουτε cloud ουτε τιποτα..

Εγω παντως lag δεν εχω παρατηρησει. Και κανω επεξεργασια 4k60 νερακι.. 

Και μιλαω για προηγουμενο μοντελο που ηταν iPad pro του 2018.

Με το που αναβαθμισα σε Pro 12.9 με M1 ο υπολογιστης ειναι πλεον κατεβαστηρι... Μονο κατεβαστηρι.. 😂😂

Το απλό τo ipad έχω του 2020 με τα 128GB. Απο άποψη δύναμης δεν υπολείπεται πουθενά, αλλά δυστυχώς δεν σηκώνει όλους τους ssd δίσκους. Πρέπει να ψάξω να βρω ποιους μπορεί να τροφοδοτεί με ρεύμα. 

Για την ώρα όταν είμαι εκτός, βγάζω τις φώτο και στο τέλος των διακοπών τις περνάω στον σκληρό δίσκο του υπολογιστή. Πρόβλημα backup για να μην συμβει κατι δεν έχω, μιας και η G9 παίρνει 2 κάρτες, οπότε τα πάντα βγαίνουν επι 2.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Έχεις δει i7 τελευταίας γενιάς (πχ 12700) με πολύ ram να ανοίγει κάρτα με χιλιάδες raw 40-50mb το καθένα ; Δεν υπάρχει σύγκριση με κανένα τάμπλετ.

Άσε που κάνει μπουτ και πιο γρήγορα από τάμπλετ. Και ο 12400 που έχω, πατάω το κουμπί να ανοίξει και μέχρι να κάτσω στην καρέκλα, έχει ξεκινήσει.

2.5 χιλιάρικα για ipad , τα βρίσκω πολλά για χομπίστες. Ειδικά αν μηχανή φακός κάνουν λιγότερα ή το ίδιο . 

Για κανε μια αναζητηση εδω στις αγγελιες "iPad M1" γιατι πεφτεις πολυ εξω στα λεφτα που λες.. Ουτε τα μισα δεν εχει.

Επισης κανεις πολυ μεγαλο λαθος και ειναι λογικο γτ μαλλον δεν εχεις δουλεψει με iPad.

Δες κανενα βιντεακι με επεξεργασια αρχειων βιντεο σε υψηλη αναλυση γιατι τα raw ρποσωπικα δε μου λενε τιποτα... 

Ουτε καν ασχολουμαι.. Δεν τιθεται θεμα ανοιγματος ή επεξεργασιας η΄οτιδηποτε αλλο.

Και το λεω τελειως καλοπροαιρετα. Δεν εχω λογο να κοροιδεψω καποιον.

Μιλαω απο και για προσωπικη χρηση που κανω εδω και 2 περιπου χρονια σε βιντεο και φωτο υψηλης αναλυσης.

ΕΙδικα στην επεξεργασια βιντεο εχω δει πολλα PC σε παρομοια βιντεο αρχεια κατα την επεξεργασια να κλανουν πανω τους απο το lag.

Καλα για laptop δε μιλαω που μολις τα αφαιρεσεις απ το ρευμα και τους βαλεις να κανουν κατι ειναι ετοιμα να πεθανουν..

13 λεπτά πριν, highpriest είπε

Το απλό τo ipad έχω του 2020 με τα 128GB. Απο άποψη δύναμης δεν υπολείπεται πουθενά, αλλά δυστυχώς δεν σηκώνει όλους τους ssd δίσκους. Πρέπει να ψάξω να βρω ποιους μπορεί να τροφοδοτεί με ρεύμα. 

Για την ώρα όταν είμαι εκτός, βγάζω τις φώτο και στο τέλος των διακοπών τις περνάω στον σκληρό δίσκο του υπολογιστή. Πρόβλημα backup για να μην συμβει κατι δεν έχω, μιας και η G9 παίρνει 2 κάρτες, οπότε τα πάντα βγαίνουν επι 2.

Εχει usb c αυτο? 

Εγω χρησιμοποιω εναν εξωτερικο sandisk 512 extreme.

Αλλα εχω συνδεσει και HDDs 4 ΤΒ με ανταπτορα για USB C με κανενα θεμα. Απλα ηταν πολυ πιο αργος.

Απορω αν εχεις μοντελο με USBC με αυτο που λες για το ρευμα..

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, KAKADI είπε

Επισης κανεις πολυ μεγαλο λαθος και ειναι λογικο γτ μαλλον δεν εχεις δουλεψει με iPad.

Εσύ έχεις χρησιμοποιήσει 12ης γενιάς i7 ή έστω i5 σε desktop ;

Για ipad pro 12.9 δεν έλεγες ; Καινούρια βλέπω εδώ , ξεκινάνε από 1600€  . 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, KAKADI είπε

 

Εχει usb c αυτο? 

Εγω χρησιμοποιω εναν εξωτερικο sandisk 512 extreme.

Αλλα εχω συνδεσει και HDDs 4 ΤΒ με ανταπτορα για USB C με κανενα θεμα. Απλα ηταν πολυ πιο αργος.

Απορω αν εχεις μοντελο με USBC με αυτο που λες για το ρευμα..

Lighting θύρα έχει, δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω που δουλεψα σε ι3 πελάτη εμεινα με το στομα ανοιχτο παντως !

δε καταλαβα διαφορά απο το δικο μου pc με amd 2700.

Επίσης να κάνω κι ένα σχόλιο απο προσωπική μου εμπειρία ,χρόνια ακούω μεταλ μουσική και είμαι φαν τον Iron maiden .

Οσο ακουγα τα cd τους χαζευα τα εξωφυλλα ,θεωρουσα πως τα ειχα παρατηρησει όλα.

Μεχρι που επεσε στα χέρια μου ενα βινυλιο "Fear of the dark' και χαζευοντας το εξωφυλλο επαθα σοκ "ηταν αυτό εδω ,είναι αυτο εκει ".

Γυρνωντας στο σπίτι και πιανοντας το cd ξαναδα το εξωφυλλο "ααα ναι εδω ειναι αλλα δε το βλεπεις ".

Που θέλω να καταλήξω , δε κρινω τις φωτογραφίες μου και δε τις επεξεργάζομαι σε οθονη ταμπλετ-φορητου η/υ γιατι σίγουρα δε θα τις εκτιμήσω οσο τις αξίζει.

Θα αφιερώσω μιση ωρα να τις επεξεργαστω στην οθονη του υπολογιστη μου .

Επίσης για μένα όσο ευχαριστηση μου δίνει η βολτα με τη φωτογραφική μηχανη άλλο τόσο μου δίνει και η εκ νεου βολτα στο pc στην μεγάλη οθονη :-)

Επεξ/σία από decentintocerberon
ορθογραφια-συντακτικο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, decentintocerberon είπε

εγω που δουλεψα σε ι3 πελάτη εμεινα με το στομα ανοιχτο παντως !

δε καταλαβα διαφορά απο το δικο μου pc με amd 2700.

Επίσης να κάνω κι ένα σχόλιο απο προσωπική μου εμπειρία ,χρόνια ακούω μεταλ μουσική και είμαι φαν τον Iron maiden .

Οσο ακουγα τη cd τους χαζευα τα εξωφυλλα ,θεωρουσα πως τα ειχα παρατηρησει όλα.

Μεχρι που επεσε στα χέρια μου ενα βινυλιο "Fear of the dark' και χαζευοντας το εξωφυλλο επαθα σοκ "ηταν αυτό εδω ,είναι αυτο εκει ".

Γυρνωντας στο σπίτι και πιανοντας το cd ξαναδα το εξωφυλλο "ααα ναι εδω ειναι αλλα δε το βλεπεις ".

Που θέλω να καταλήξω , δε κρινω τις φωτογραφίες μου και δε τις επεξεργάζομαι σε οθονη ταμπλετ-φορητου η/υ γιατι σίγουρα δε θα την εκτιμήσω οσο της αξίζει.

Θα αφιερώσω μιση ωρα να τις επεξεργαστω στην οθονη του υπολογιστη μου .

Επίσης για μένα όσο ευχαριστηση μου δίνει η βολτα με τη φωτογραφική μηχανη άλλο τόσο μου δίνει και η εκ νεου βολτα στο pc στην μεγάλη οθονη :-)

Ναι, η μεγάλη οθόνη είναι αλλιώς. Απο τότε που πήρα την 27άρα δεν ξαναέκανα edit σε φωτογραφία στην οθόνη του laptop. 

Μερικές μάλιστα που τις είχα κάνει edit στο laptop, όταν τις ξαναείδα στην μεγάλη οθόνη βρήκα πολλά σημεία που το edit ήταν "χοντροκομμένο" και φαινόταν πρόχειρο, ενώ στην οθόνη του laptop φαινόταν μια χαρά και στο κινητό φαινόταν άψογο!

Είναι ή ίδια περίπτωση με το άλμπουμ των Maiden που αναφέρεις (το έχω σε βινύλιο χε χε χε).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...