Προς το περιεχόμενο

Οθόνη pc για θέαση και επεξεργασία φωτογραφίας.


NickSyk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα,   γνωρίζω ότι είναι αλλού αυτό το θέμα ,αλλά θα ήθελα καμμιά γνώμη απ'' την παρέα λόγω ενασχόλησης με το θέμα..

επειδή θα γίνει πλήρη  αγορά νέου υπολογιστή με  βάση τον  επ/στή intel  i 12400 ,(ίσως  και φθηνής κάρτας γραφικών) μαζί και οθόνης .

έλεγα για 24/25'' το πολύ 27''( αν πεισθώ πως είναι καλύτερη)  με ανάλυση 2560 χ 1440  ips. αγορά πιθανόν από ''πλαίσιο'' λόγω συνθηκών.. έως 350 ευρώ.

υπάρχουν απόψεις από ήδη χρήστες για  ποιότητα εικόνας, ανάλυση, μεγέθη,  αξιόπιστες μάρκες ή  τωρινά μοντέλα; 

η χρήση της θα είναι μόνο για διάβασμα, θέαση φωτ/ών και κάποια επεξεργασία ερασιτεχνικά πάντα,  άντε το πολύ μέχρι photoshop , αν.. τώρα δεν έχω.. και όχι παιχνίδια ,ταινίες..

ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δεν θες παιχνίδια, είναι πεταμένα λεφτά η κάρτα γραφικών . Έχω i5 12400 , χωρίς κάρτα γραφικών . Κάνει τη δουλειά. Για φωτογραφίες, μετράει να έχεις μνήμη. 

Αν μπορείς βάλε 32gb  και μάλιστα σε δύο 16αρες, για να μπορείς να βάλεις άλλα 32 αργότερα.  Επαγγελματικού επιπέδου φωτογραφική οθόνη δεν παίζει σε τέτοια χρήματα , θέλεις πολλαπλάσια. Ωστόσο αν κάνεις ρυθμίσεις με κάποια προγράμματα , θα έχεις αρκετά καλή απόδοση . Επαναλαμβάνω , χωρίς να υπάρχει σύγκριση με φωτογραφική οθόνη, της οποίας μόνο το καλιμπράρισμα μπορεί να κοστίσει 150€ . Επίσης θα έλεγα να μην κοιτάξεις καν κάτω από 27" . Ίσως και μεγαλύτερη αν είναι για ανάλυση 2Κ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NickSyk είπε

καλησπέρα,   γνωρίζω ότι είναι αλλού αυτό το θέμα ,αλλά θα ήθελα καμμιά γνώμη απ'' την παρέα λόγω ενασχόλησης με το θέμα..

επειδή θα γίνει πλήρη  αγορά νέου υπολογιστή με  βάση τον  επ/στή intel  i 12400 ,(ίσως  και φθηνής κάρτας γραφικών) μαζί και οθόνης .

έλεγα για 24/25'' το πολύ 27''( αν πεισθώ πως είναι καλύτερη)  με ανάλυση 2560 χ 1440  ips. αγορά πιθανόν από ''πλαίσιο'' λόγω συνθηκών.. έως 350 ευρώ.

υπάρχουν απόψεις από ήδη χρήστες για  ποιότητα εικόνας, ανάλυση, μεγέθη,  αξιόπιστες μάρκες ή  τωρινά μοντέλα; 

η χρήση της θα είναι μόνο για διάβασμα, θέαση φωτ/ών και κάποια επεξεργασία ερασιτεχνικά πάντα,  άντε το πολύ μέχρι photoshop , αν.. τώρα δεν έχω.. και όχι παιχνίδια ,ταινίες..

ευχαριστώ.

 

https://www.skroutz.gr/c/43/othones-upologiston/f/489066_501108_690571_853351_1353519/27-toulachiston-qhd-2560-x-1440-VA-32-Flat-non-curved.html?o=monitor

εγω θα επαιρνα VA 10bit panel.

καλυτερη αντιθεση καλυτερα μαυρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Αν δεν θες παιχνίδια, είναι πεταμένα λεφτά η κάρτα γραφικών . Έχω i5 12400 , χωρίς κάρτα γραφικών . Κάνει τη δουλειά. Για φωτογραφίες, μετράει να έχεις μνήμη. 

Αν μπορείς βάλε 32gb  και μάλιστα σε δύο 16αρες, για να μπορείς να βάλεις άλλα 32 αργότερα.  Επαγγελματικού επιπέδου φωτογραφική οθόνη δεν παίζει σε τέτοια χρήματα , θέλεις πολλαπλάσια. Ωστόσο αν κάνεις ρυθμίσεις με κάποια προγράμματα , θα έχεις αρκετά καλή απόδοση . Επαναλαμβάνω , χωρίς να υπάρχει σύγκριση με φωτογραφική οθόνη, της οποίας μόνο το καλιμπράρισμα μπορεί να κοστίσει 150€ . Επίσης θα έλεγα να μην κοιτάξεις καν κάτω από 27" . Ίσως και μεγαλύτερη αν είναι για ανάλυση 2Κ. 

καλημέρα,,   με βγάζεις  απ'' το βασικό δίλημμα, μιας και οι τιμές των καρτών αυτή την εποχή  είναι εκτός λογικής..  ναι , μπορώ να βάλω 32gb μνήμη οπότε είμαστε εντάξει..

 

10 ώρες πριν, Ntinaras είπε

εγω θα επαιρνα VA 10bit panel.

καλυτερη αντιθεση καλυτερα μαυρα

   η αλήθεια είναι πως υπάρχει ο προβληματισμός σχετικά με μόνιτορ ips  ή va   και επειδή δεν έχω προσωπική άποψη για αυτό και ρωτάω..  τουλάχιστον ότι αγοραστεί να είναι αξιοπρεπές σε αυτά τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ips προσωπικά με κουράζουν σε πολυωρη χρήση. Έχω μια ips και πηρα και μια va για να κάθομαι για φωτο και πολύωρη χρήση. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Η ips προσωπικά με κουράζουν σε πολυωρη χρήση. Έχω μια ips και πηρα και μια va για να κάθομαι για φωτο και πολύωρη χρήση. 

Ips αν αφήσεις τη φωτεινότητα εκεί που είναι default, μπορεί να τυφλωθείς. Το είχα πάθει το 2017 , όταν πήρα την πρώτη ips Dell. Όταν τη μείωσα όμως στο 1/3 , όλα καλά . Αποδίδουν καλύτερα χρώματα για φωτογραφίες, μιλώντας πάντα για μη εξειδικευμένες οθόνες. Απλά προσωπικά πήγα τη φωτεινότητα στο 20% με 25%. Στο 60% ή 80% στραβώνει. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για φωτογραφία θα πάρεις IPS , είναι πιο εντυπωσιακές οι VA αλλά οχι ακριβής στην απόδοση των χρωματων.

σε 24 " και πάνω κοιτάς 2560x1440.

Αν θες τη γνωμη μου 10Bit ειναι ψιλοαπατη απο πολλες αποψεις , ειναι σχεδον ολες 8Bit+frc και οχι απροβληματιστες ακομα και σε windows desktop !

προσωπικα ειμαι χαρουμενος με μια viewsonic 32" 2560x1440 και την χρησιμοποιω στα 60hz -8bit .

 

https://www.skroutz.gr/s/14661275/Viewsonic-VX3276-2K-MHD-IPS-Monitor-31-5-QHD-2560x1440-με-χρόνο-απόκρισης-4ms-GTG.html#specs

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,   όπως το βλέπω στα χρήματα αυτά θα καταλήξω σε  μια  27'' ips με 2540 χ 1440 ανάλυση και στο μέλλον βλέπουμε..

9 ώρες πριν, decentintocerberon είπε

Αν θες τη γνωμη μου 10Bit ειναι ψιλοαπατη απο πολλες αποψεις , ειναι σχεδον ολες 8Bit+frc και οχι απροβληματιστες ακομα και σε windows desktop !

..αν βρεθεί οθόνη από γνωστή εταιρεία με πραγματικά 10bit  σε αυτό το ποσό να προτιμηθεί για  αγορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θα βρεθεί!

Ακόμα και αν βρεθεί σκέψου 8 Bit -> 256r256g256b   10bit -> 1024r1024g1024b

Πολλαπλασίασε τα με την ανάλυση της οθόνης ,επί την συχνότητα της σάρωσης =τρομακτικά μεγαλύτερος όγκος πληροφορίας .

Στη δική μου οθόνη ακόμα και το 8bit+frc -> εμφανίζονται πολλά μαύρα καρέ ,χάνεται η εικόνα και πάει λέγοντας .

Ανοίγεις πρόγραμμα επεξεργασίας παγώνει η οθόνη και επανέρχεται ο Driver της κάρτας μετά από λίγο με σφάλμα .

Ενεργοποιείς 75 hz απενεργοποιούνται τα 10 bit ,ενεργοποιείς 10 Bit γυρνάει 60hz ....

Έχω πληρώσει καλώδια hdmi-display port για τα πανηγύρια ,οι εκδόσεις τους είναι θεωρητικά σωστες,τίποτα απολύτως .

Πάρε μια καλή 2k 27-32 και ευχαριστήσου τη.

Μη τσιμπάς σε διαφημιστικά κόλπα , τέλος θυμήσου οτι το 90+% του χρόνου θα βλέπεις 8 bit jpeg και τα raw της φωτογραφικής σου είναι 12-14bit!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Dreamcolor οθόνες της HP (Z series) είναι πραγματικό 10bit. Άλλο να στο λένε και άλλο να το βλέπεις μπροστά σου. Βέβαια είναι απαγορευτικές για gaming λόγω input lag και ξεκινάνε από χιλιάρικο+ για τις 24 ίντσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω την εντύπωση πως Lightroom και Photoshop χρησιμοποιούν και την καρτα γραφικών. Δηλ είναι καλό να υπάρχει, εαν εχεις σκοπό να χρησιμοποιείς αυτα τα δυο προγράμματα. 

Ας με διορθώσει καποιος αν κανω λαθος. 

Ειχα πάρει μια entry level AMD για αυτο το λογο, αλλα στη προηγούμενη ζωή με normal τιμες 

Τωρα απο 70-80€ που ειχε, εφτασε τα διπλάσια ειδα καποια στιγμή 🥲

Προσωπικά βολεύτηκα με μια ips Dell 27" 2K ultrasharp (U2719D) και στη πορεία πρόσθεσα και ενα calibration της datacolor.

Ναι η φωτεινότητα κατέβηκε αρκετα, σχεδόν στο 20-30% με βαση τα ματια μου στην αρχη, αλλα τα ματια δεν ειναι calibration tool..πανω κατω σε αυτα τα επίπεδα μου έδειξε και το calibration (με βάση το φως στο χωρο) να εχω τη φωτεινότητα. 

Ολα αυτα σε σχετικά αρχαίο pc.

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ntinlanden είπε

Εχω την εντύπωση πως Lightroom και Photoshop χρησιμοποιούν και την καρτα γραφικών. Δηλ είναι καλό να υπάρχει, εαν εχεις σκοπό να χρησιμοποιείς αυτα τα δυο προγράμματα. 

Ας με διορθώσει καποιος αν κανω λαθος. 

Ειχα πάρει μια entry level AMD για αυτο το λογο, αλλα στη προηγούμενη ζωή με normal τιμες 

Τωρα απο 70-80€ που ειχε, εφτασε τα διπλάσια ειδα καποια στιγμή 🥲

Προσωπικά βολεύτηκα με μια ips Dell 27" 2K ultrasharp (U2719D) και στη πορεία πρόσθεσα και ενα calibration της datacolor.

Ναι η φωτεινότητα κατέβηκε αρκετα, σχεδόν στο 20-30% με βαση τα ματια μου στην αρχη, αλλα τα ματια δεν ειναι calibration tool..πανω κατω σε αυτα τα επίπεδα μου έδειξε και το calibration (με βάση το φως στο χωρο) να εχω τη φωτεινότητα. 

Ολα αυτα σε σχετικά αρχαίο pc.

Την χρησιμοποιούν. Τσεκαρισμένο λόγο δουλειάς που βάζω-βγάζω κάρτες σε υπολογιστές και τρέχω κάποια προγραμματα για να δω διαφορές. Η διαφορά φαίνεται σε βαριές εργασίες όπως HDR στακάρισμα, πανοράματα στο Lightroom που τα κάνει σε γρηγορότερο χρόνο και layering στο photoshop ομοίως.

 

1 ώρα πριν, Ntinlanden είπε

 

Προσωπικά βολεύτηκα με μια ips Dell 27" 2K ultrasharp (U2719D) και στη πορεία πρόσθεσα και ενα calibration της datacolor.

Ναι η φωτεινότητα κατέβηκε αρκετα, σχεδόν στο 20-30% με βαση τα ματια μου στην αρχη, αλλα τα ματια δεν ειναι calibration tool..πανω κατω σε αυτα τα επίπεδα μου έδειξε και το calibration (με βάση το φως στο χωρο) να εχω τη φωτεινότητα. 

 

Έχω την Dell U2717.Την ίδια οθόνη έχουμε πρακτικα!🙂

https://www.rtings.com/monitor/tools/compare/dell-u2717d-vs-dell-u2719d/548/750?usage=3623&threshold=0.10

Πολύ τίμια για τα λεφτά της αν θες να επεξεργάζεσαι φωτογραφίες. Και ναι, επίσης την έχω γύρω στο 25%, επειδή μετά τυφλώνει. Η οθόνη είναι σεταρισμένη ήδη απο το εργοστάσιο να δίνει πιστότητα χρωμάτων sRGB στο 99,2% (υποθέτω και η U2719 κάπου εκεί είναι)

https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/u2717d

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...