Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Sony nex-3n..μία βοήθεια..


marten

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια μια βοηθεια σας παρακαλω.Επιχειρησα μετα απο αρκετο καιρο να βγαλω καποιες φωτογραφιες  αλλα και δεν ξερω ακριβως τι εχει πειραξει ο μικρος γιος μου στη μηχανη και οταν παταω να δω τί ληψεις εχω κανει μου βγαζει το μηνυμα ''αδυνατη προβολη'' . Επισης δεν κανει εννοειται ουτε ζουμ. Πηγαινω στον φακελο οπου ειναι αποθηκευμενες οι εικονες και μου τις εμφανιζει μαυρες με το ερωτηματικο στη μεση. Οσες ειχα παλιοτερες ,μου τις εμφανιζει κανονικα ενω ότι νέες τραβάω μου βγαζει αυτο το μηνυμα.Τι μπορω να κανω ??

Υπαρχει περιπτωση να φταιει η καρτα? Φαντάζομαι ομως πως οχι γιατι μεχρι χθες οποτε πατουσα το κουμπακι(play) απο πανω για να δω τις φωτο τις εμφανιζε κανονικα

20220830_164438..jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

28 λεπτά πριν, marten είπε

Παιδια μια βοηθεια σας παρακαλω.Επιχειρησα μετα απο αρκετο καιρο να βγαλω καποιες φωτογραφιες  αλλα και δεν ξερω ακριβως τι εχει πειραξει ο μικρος γιος μου στη μηχανη και οταν παταω να δω τί ληψεις εχω κανει μου βγαζει το μηνυμα ''αδυνατη προβολη'' . Επισης δεν κανει εννοειται ουτε ζουμ. Πηγαινω στον φακελο οπου ειναι αποθηκευμενες οι εικονες και μου τις εμφανιζει μαυρες με το ερωτηματικο στη μεση. Οσες ειχα παλιοτερες ,μου τις εμφανιζει κανονικα ενω ότι νέες τραβάω μου βγαζει αυτο το μηνυμα.Τι μπορω να κανω ??

Υπαρχει περιπτωση να φταιει η καρτα? Φαντάζομαι ομως πως οχι γιατι μεχρι χθες οποτε πατουσα το κουμπακι(play) απο πανω για να δω τις φωτο τις εμφανιζε κανονικα

20220830_164438..jpg

Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι από αυτά τα τρία ; Αν όχι δεν έχω ιδέα. 

image.png.851d06110c1440d34ce1fef661adf291.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι χαζομάρα αλλά μήπως έχει γεμίσει η μνήμη μιας και λέει 120 στις 120; (120/120)

φωτογταφιες άλλες έχει μέσα ήδη τραβηγμένες ; Αν ναι μπορείς να της δεις ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβγαλα την καρτα εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων,εβαλα την καρτα μεσα αλλα και παλι μου βγαζει αδυνατη προβολη.Μετα την επαναφορα εγραφε 117 στις 117.

όποτε επιλεγω να δω τα βιντεο παρατηρω πως δεν τρεχουν νορμαλ αλλα κανουν ψιλο διακοπες. πιθανον να φταιει η καρτα και μονο αν βαλω μια καινουργια θα το διαπιστωσω.Αλλα σε περιπτωση που βαλω μια καινουργια και συνεχισει το ιδιο προβλημα τοτε θα φρικαρω γιατι αυριο την κανω για διακοπες και την ηθελα οπωσδηποτε μαζι μου. 

αποκλειεται να γεμισε γιατι εχει 115 φωτος μεσα και καποια βιντεο. 16GB καρτα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, δες άλλη κάρτα ή αν δεν εχεις άλλη, βάλε την σε έναν υπολογιστή, άδειασε την, βάλε την στη μηχανή και κάνε format της καρτας SD μέσα στη μηχανή, έχει επιλογή. 
 

Η επαναφορά δεν κάνει κάτι στην κάρτα αλλά στη μηχανή. 
 

Θα το βρούμε, δε πιστεύω να έχει χαλάσει η μηχανή. 

ΥΓ: βάλε αγγλικά στην κάμερα από το μενού προσωρινά, ώστε να βλέπουμε στο internet στα αγγλικά τα προβλήματα που σου γράφει (αν σου γράφει μετά και δεν φτιάξει) γιατί θα βρούμε περισσότερες βοήθειες. 

ΥΓ: έχει καμια φυσικη ροδέλα η κάμερα που μπορεί να έχει κουνηθεί (πχ από βίντεο σε φωτο εναλλαγή) και έχει μείνει στη μέση και δεν έχει επιλέξει καμία επιλογή από της 2 ; 

ΥΓ2: βγάλε και ξανάβαλε πάνω και το φακό. 

Και άλλος με Ίδιο θέμα και λένε θα φταίει η κάρτα: 

https://www.dpreview.com/forums/thread/4516299

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, marten είπε

Παιδια μια βοηθεια σας παρακαλω.Επιχειρησα μετα απο αρκετο καιρο να βγαλω καποιες φωτογραφιες  αλλα και δεν ξερω ακριβως τι εχει πειραξει ο μικρος γιος μου στη μηχανη και οταν παταω να δω τί ληψεις εχω κανει μου βγαζει το μηνυμα ''αδυνατη προβολη'' . Επισης δεν κανει εννοειται ουτε ζουμ. Πηγαινω στον φακελο οπου ειναι αποθηκευμενες οι εικονες και μου τις εμφανιζει μαυρες με το ερωτηματικο στη μεση. Οσες ειχα παλιοτερες ,μου τις εμφανιζει κανονικα ενω ότι νέες τραβάω μου βγαζει αυτο το μηνυμα.Τι μπορω να κανω ??

Υπαρχει περιπτωση να φταιει η καρτα? Φαντάζομαι ομως πως οχι γιατι μεχρι χθες οποτε πατουσα το κουμπακι(play) απο πανω για να δω τις φωτο τις εμφανιζε κανονικα

20220830_164438..jpg

    Το " Unable to display " έχει τις παρακάτω εξηγήσεις .

     Η κάρτα έχει χρησιμοποιηθεί σε διάφορες συσκευές .

     Η κάρτα έχει γεμίσει πέραν του ορίου .

     Έχει γίνει κάποιου είδους επέμβαση όσο η κάρτα ήταν σε λειτουργία .

     Ακατάλληλος τρόπος εισαγωγής / εξαγωγής της κάρτας .

     Virus ( απίστευτο ) 

     Αδειαστε την σε κάποιο άλλο μέσο αν γίνεται και δοκιμάστε την πάλι .

     Το μήνυμα λάθους που βλέπετε δεν έχει σχέση με το playback και τα αντίστοιχα προβλήματα .

     

 

     

     

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oι πιο πιθανες αιτιες απο αυτες που εγραψες ειναι..

  -Έχει γίνει κάποιου είδους επέμβαση όσο η κάρτα ήταν σε λειτουργία .

 -Ακατάλληλος τρόπος εισαγωγής / εξαγωγής της κάρτας

 

 

 

Επεξ/σία από marten
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Δεν ανοίγει κάτι ....... 

μια φωτογραφια ανεβασα που εδειχνε το σφαλμα στα αγγλικα(unable to display)

 

Το θεμα ειναι πως το unable to display το βγαζει μονο οταν επιχειρησω νεα ληψη.

Αν κλεισω /ανοιξω την φωτογραφικη και πατησω το κουμπακι που σε μεταφερει στη συλογη τοτε μου εμφανιζει μια χαρα τις φωτογραφιες.Αυτες ομως που τραβηχτηκαν εως χθες. Για φωτογραφιες που ΘΑ τραβηξω μου πετά το σφαλμα. 

Επεξ/σία από marten
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, marten είπε

μεταφερω τα αρχεια και κανω διαμορφωση

    Το " Unable to display " κρύβει κι' άλλα πέραν των βασικών . Ας δούμε πώς θα πάει η διαμόρφωση αρχικά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.sony.com/electronics/support/e-mount-body-nex-3-series/nex-3n/articles/00018037
 

 Μέσα στην κάμερα κάνε διαμόρφωση της Sd. Τα βήματα είναι τα παραπάνω. Δες και την εικόνα στη σελίδα αυτή μην έχεις κλειδωμένη την κάρτα μνήμης αν έχει κουμπάκι πλάι πάνω αριστερά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...