Προς το περιεχόμενο

Περίφραξη μπαλκονιού και γάτες


christakos07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπημένοι συμφορουμίτες,

Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι την εγκατάσταση διχτυού προστασίας στο μπαλκόνι ώστε να αποτρέψω ενδεχόμενο ατύχημα του άτακτου γατομέλους της οικογένειας. Τόσον καιρό είχα στο μπαλκόνι καλαμωτή, αλλά τελευταία έγινε ατίθασος λόγω διακοπών στους γονείς.

Επειδή είμαι στον τρίτο όροφο πολυκατοικίας και βαριέμαι πλέον να κάνω τον χωροφύλακα στον χοντρό, άρχισα να αναζητώ προσφορές από μάστορες.

Το μπαλκόνι είναι μεγάλο σε μήκος είναι η αλήθεια ( περίπου 9 μέτρα) αλλά το πλάτος του είναι αρκετά μικρό στο μεγαλύτερο μέρος ( περίπου μισό μέτρο). Οι προσφορές που πήρα από τους αντίστοιχους μάστορες ήταν περί τα 300-340 ευρώ, ποσό που θεωρώ παράλογο.

Ένα σχετικά καλό δίχτυ προστασίας για περίπου 9 μέτρα κοστίζει 30-35 ευρώ και εφόσον δεν βάζουν δοκούς στήριξης στο ενδιάμεσο και απλά τρυπάνε και γατζώνουν/στερεώνουν το πλέγμα κατά μήκος του μπαλκονιού, ψάχνω με το ταπεινό μυαλουδάκι μου να εντοπίσω τον χρηματικό αέρα μεταξύ κόστους και ζητούμενου ποσού.

Βέβαια εδώ να τονίσω πως η εγκατάσταση από το συνεργείο θα έχει την ευκολία του να δημιουργηθούν κάποιες οπές στο πλέγμα (σε στυλ φερμουαρ) ώστε να έχω πρόσβαση στην τέντα, κάτι που δεν ξέρω και ούτε θα το καταφέρω μόνος.

Οι γατογονείς του φόρουμ έχουν εγκαταστήσει δίχτυ προστασίας στα μπαλκόνια τους;

Αν ναι, έχουν κάποιον γνωστό μάστορα που να ασχολείται με αυτά και όντως να βγάζει ένα έντιμο μεροκάματο (100 - 120 ευρώ);

Κάθε πρόταση δεκτή.

Σε άλλη περίπτωση σκέφτομαι να προχωρήσω στην εγκατάσταση από μόνος μου, αγοράζοντας και τοποθετόντας ειδικούς δοκούς στήριξης στα κάγκελα του μπαλκονιού και κρεμόντας/γατζώνοντας το πλέγμα εκεί. Το μόνο που με φοβίζει είναι η ποιότητα των δοκών και αν θα αντέξουν τον μανιασμένο αέρα του κέντρου, αυτές τις 2-3 φορές τον χρόνο.

Το καλό με τη χρήση των δοκών είναι ότι μπορούν να μεταφερθούν και στο επόμενο σπίτι, οπότε το υλικό σου μένει.

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Raylan είπε

Γατιά είναι δεν περιορίζονται, σε μένα έχω βάλει μόνος μου δίχτυ προστασίας αλλά σκαρφαλώνουν τα άτιμα..

Ποιο δίχτυ προστασίας έχεις βάλει; Το πλαστικό τύπου πρακτικερ ή το ενισχυμένο συρμάτινο που έχει μεγάλα κενά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, christakos07 είπε

Αγαπημένοι συμφορουμίτες,

Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι την εγκατάσταση διχτυού προστασίας στο μπαλκόνι ώστε να αποτρέψω ενδεχόμενο ατύχημα του άτακτου γατομέλους της οικογένειας. Τόσον καιρό είχα στο μπαλκόνι καλαμωτή, αλλά τελευταία έγινε ατίθασος λόγω διακοπών στους γονείς.

Επειδή είμαι στον τρίτο όροφο πολυκατοικίας και βαριέμαι πλέον να κάνω τον χωροφύλακα στον χοντρό, άρχισα να αναζητώ προσφορές από μάστορες.

Το μπαλκόνι είναι μεγάλο σε μήκος είναι η αλήθεια ( περίπου 9 μέτρα) αλλά το πλάτος του είναι αρκετά μικρό στο μεγαλύτερο μέρος ( περίπου μισό μέτρο). Οι προσφορές που πήρα από τους αντίστοιχους μάστορες ήταν περί τα 300-340 ευρώ, ποσό που θεωρώ παράλογο.

Ένα σχετικά καλό δίχτυ προστασίας για περίπου 9 μέτρα κοστίζει 30-35 ευρώ και εφόσον δεν βάζουν δοκούς στήριξης στο ενδιάμεσο και απλά τρυπάνε και γατζώνουν/στερεώνουν το πλέγμα κατά μήκος του μπαλκονιού, ψάχνω με το ταπεινό μυαλουδάκι μου να εντοπίσω τον χρηματικό αέρα μεταξύ κόστους και ζητούμενου ποσού.

Βέβαια εδώ να τονίσω πως η εγκατάσταση από το συνεργείο θα έχει την ευκολία του να δημιουργηθούν κάποιες οπές στο πλέγμα (σε στυλ φερμουαρ) ώστε να έχω πρόσβαση στην τέντα, κάτι που δεν ξέρω και ούτε θα το καταφέρω μόνος.

Οι γατογονείς του φόρουμ έχουν εγκαταστήσει δίχτυ προστασίας στα μπαλκόνια τους;

Αν ναι, έχουν κάποιον γνωστό μάστορα που να ασχολείται με αυτά και όντως να βγάζει ένα έντιμο μεροκάματο (100 - 120 ευρώ);

Κάθε πρόταση δεκτή.

Σε άλλη περίπτωση σκέφτομαι να προχωρήσω στην εγκατάσταση από μόνος μου, αγοράζοντας και τοποθετόντας ειδικούς δοκούς στήριξης στα κάγκελα του μπαλκονιού και κρεμόντας/γατζώνοντας το πλέγμα εκεί. Το μόνο που με φοβίζει είναι η ποιότητα των δοκών και αν θα αντέξουν τον μανιασμένο αέρα του κέντρου, αυτές τις 2-3 φορές τον χρόνο.

Το καλό με τη χρήση των δοκών είναι ότι μπορούν να μεταφερθούν και στο επόμενο σπίτι, οπότε το υλικό σου μένει.

Ο φθηνότερος και αποτελεσματικότερος τρόπος είναι συνδυασμός διχτυού με πλέγμα γαλβανιζέ για το σημείο που θες να έχεις πρόσβαση στην τέντα. Το δίχτυ είναι ρίσκο να το κόψεις λόγω του τρόπου που είναι πλεγμένο.

Έχω περιφράξει τη βεράντα μου έτσι, περιμετρικά και με διαφανές δίχτυ από πάνω μετά από χρόνια trial and error.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην λέω μεγάλα λόγια, αλλά σε μεγάλο μπαλκόνι που έχω, τα 3 γατιά μου δεν είχαν ποτέ θέμα. Ο ένας βέβαια ανεβαίνει στην κουπαστή μερικές φορές και περπατάει, αλλά ισορροπεί τέλεια. Και είμαι στον 3ο.

Ο απέναντι γείτονας, σε μικρότερο μπαλκόνι, έχει βάλει δίχτυ από πάνω μέχρι κάτω, χωρίς δοκούς. Το έχει στερεώσει σε γάντζους στο ταβάνι και στο πάτωμα του μπαλκονιού. Τώρα βέβαια σε μεγάλο μήκος μπαλκονιού σίγουρα θα χρειαστεί κάποια δοκός.

Υπάρχουν κάτι εύκαμπτοι δοκοί της Trixie που συνδυάζονται με πλέγμα και ίσως σε καλύψουν.

Trixie στήριγμα τοίχου για δίχτυ προστασίας με τηλεσκοπική ράβδο | zooplus.gr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tasanton είπε

Μην λέω μεγάλα λόγια, αλλά σε μεγάλο μπαλκόνι που έχω, τα 3 γατιά μου δεν είχαν ποτέ θέμα. Ο ένας βέβαια ανεβαίνει στην κουπαστή μερικές φορές και περπατάει, αλλά ισορροπεί τέλεια. Και είμαι στον 3ο.

Ο απέναντι γείτονας, σε μικρότερο μπαλκόνι, έχει βάλει δίχτυ από πάνω μέχρι κάτω, χωρίς δοκούς. Το έχει στερεώσει σε γάντζους στο ταβάνι και στο πάτωμα του μπαλκονιού. Τώρα βέβαια σε μεγάλο μήκος μπαλκονιού σίγουρα θα χρειαστεί κάποια δοκός.

Υπάρχουν κάτι εύκαμπτοι δοκοί της Trixie που συνδυάζονται με πλέγμα και ίσως σε καλύψουν.

Trixie στήριγμα τοίχου για δίχτυ προστασίας με τηλεσκοπική ράβδο | zooplus.gr

Ο δικός μου έχει τάσεις φυγής ορισμένες φορές. Το παρατήρησα τώρα που τον πήγα στο πατρικό και λόγω επαρχίας και ηπιότερης δόμησης, πήγε να φύγει από την βεράντα, λόγω περιέργειας και να περάσει στην ταράτσα του γείτονα.

Μια πτώση από το μπαλκόνι κοστίζει πολλά και στο ζώο (δύσκολη ανάρρωση) και στην τσέπη μου (μπίζνα γάρ).

Έχω καταλήξει σε αυτές ακριβώς τις ράβδους τις trixie ώστε να μην χρειαστεί να καρφώσω στο πάνω μέρος και απλά να κρεμάσω το δίχτυ. Λίγα τρυπήματα στο κάτω μέρος δε θα αποτελέσουν πρόβλημα, οπότε θα είναι easy σχετικά. Το μόνο που με φοβίζει είναι η ποιότητα των ραβδών αυτών, γι' αυτό ακόμη το σκέφτομαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σας,

Επαναφέρω το θέμα, μιας και θέλω να υιοθετήσω ένα γατάκι και έχω τον εξής προβληματισμό. Μένω σε 2ο όροφο, σπίτι γωνία, με μήκος μπαλκονιού 14-15 μέτρα (ναι, είναι τεράστιο δυστυχώς). Λόγω μικρού πλάτους, κλήσης κλπ δεν βγαίνω ούτε εγώ στο μπαλκόνι, μόνο για καθάρισμα, αλλά δεν θα ήθελα να ρισκάρω να βρω το γατί σε γείτονα, ή ακόμα χειρότερα να κάνει ελεύθερη πτώση. Η προσφορά που πήρα είναι στα 400€, τα οποία όντως δεν είναι τόσα πολλά, εάν λάβουμε υπόψη το μήκος που έχει να καλύψει. 

Βρήκα το παρακάτω δίχτυ προστασίας, το οποίο μαζί με γάτζους δεν θα ξεπεράσει το 1/4 της προσφοράς που έλαβα. Έχετε υπόψη κάποιο μάστορα που θα μπορούσε να κάνει την τοποθέτηση, και όπως ανέφερε ο συμφορουμίτης παραπάνω, να ζητά ένα "τίμιο" μεροκάματο;

Σας ευχαριστώ εκ 'των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για προστασία σε μπαλκόνια υπάρχει μία αρκετά εύκολη πεπατημένη. (Παίρνω σαν δεδομένο ότι στην άκρη του μπαλκονιού υπάρχουν διαμπερή κάγκελα και όχι τοιχίο)

Παίρνετε ξύλα πχ με διατομή 2*2 ή 3*3 (όχι απαραίτητα τετράγωνο) και τα κόβετε σε μήκος 2 μέτρων. Τα πιάνετε με tie wrap στα κάγκελα του μπαλκονιού ώστε να στέκονται κάθετα όρθια. Αν τα τσέρκια είναι χοντρά πχ 4-5mm, τα ξύλα δεν θα ξανακουνηθούν ποτέ.

Μετά παίρνετε πλαστικό πλέγμα και το πιάνετε κατά μήκος του μπαλκονιού πάνω στα κάθετα ξύλα με πιο μικρά δεματικά.

Πάρα πολύ εύκολα και οικονομικά έχετε ένα φράγμα από πλέγμα με ύψος δύο μέτρα (ή όσο θέλετε)

Και αυτές οι λύσεις παραπάνω με τους έτοιμους γάτζους και το δίχτυ είναι ωραίες αλλά άμα ήθελα 10 γάτζους θα έκαναν 180€ μόνο αυτοί, και επίσης δεν ξέρω μήπως χαλαρώσει το κλείδωμά τους κάποια στιγμή

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδιόκτητο, ή με ενοίκιο; Αν είναι ιδιόκτητο το σπίτι, ίσως αξίζει να βάλεις ένα πονταριστό πλέγμα. Δε χαμπαριάζει τίποτα. Θα σου πάει κάνα 100-άρικο στο μήκος που θες, μετά το πιάνεις με... δεματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

10 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Για προστασία σε μπαλκόνια υπάρχει μία αρκετά εύκολη πεπατημένη. (Παίρνω σαν δεδομένο ότι στην άκρη του μπαλκονιού υπάρχουν διαμπερή κάγκελα και όχι τοιχίο)

Παίρνετε ξύλα πχ με διατομή 2*2 ή 3*3 (όχι απαραίτητα τετράγωνο) και τα κόβετε σε μήκος 2 μέτρων. Τα πιάνετε με tie wrap στα κάγκελα του μπαλκονιού ώστε να στέκονται κάθετα όρια. Αν τα τσέρκια είναι χοντρά πχ 4-5mm, τα ξύλα δεν θα ξανακουνηθούν ποτέ.

Μετά παίρνετε πλαστικό πλέγμα και το πιάνετε κατά μήκος του μπαλκονιού πάνω στα κάθετα ξύλα με πιο μικρά δεματικά.

Πάρα πολύ εύκολα και οικονομικά έχετε ένα φράγμα από πλέγμα με ύψος δύο μέτρα (ή όσο θέλετε)

Και αυτές οι λύσεις παραπάνω με τους έτοιμους γάτζους και το δίχτυ είναι ωραίες αλλά άμα ήθελα 10 γάτζους θα έκαναν 180€ μόνο αυτοί, και επίσης δεν ξέρω μήπως χαλαρώσει το κλείδωμά τους κάποια στιγμή

Δεν το είχα σκεφτεί καθόλου και μου φαίνεται πολύ ωραία ιδέα. Καδρόνια + δίχτυ ή πλέγμα βγαίνουν αρκετά οικονομικότερα. 

 

10 ώρες πριν, Haldol είπε

Ιδιόκτητο, ή με ενοίκιο; Αν είναι ιδιόκτητο το σπίτι, ίσως αξίζει να βάλεις ένα πονταριστό πλέγμα. Δε χαμπαριάζει τίποτα. Θα σου πάει κάνα 100-άρικο στο μήκος που θες, μετά το πιάνεις με... δεματικά.

Δυστυχώς, ή ευτυχώς, είμαι με ενοίκιο σε πολυκατοικία με αρκετούς ιδιοκτήτες μεγάλης ηλικίας και φοβάμαι λίγο να κάνω το μπαλκόνι "αλκατράζ", μην έχω παράπονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τελικά πάντως , δεν εχω καταλαβει γιατι καποιοι ιδιοκτητες γατων , δεν μεριμνουν και ειμαι εγω υποχρεωμενος να αγοραζω υλικα-αντικειμενα-πατεντες για να την αποτρεψω να ερθει ,καθως και να καθαριζω ακαθαρισιες απο ζωντανο στο μπαλκονι μου που δεν εχω επιλεξει να εχω. έχω δώσει ήδη 100€ ,αλλα στο τελος βρηκα το διχτυ. ισως να ειναι η σωτηρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 11/10/2022 στις 12:35 ΠΜ, cthulhucarbide είπε

Για προστασία σε μπαλκόνια υπάρχει μία αρκετά εύκολη πεπατημένη. (Παίρνω σαν δεδομένο ότι στην άκρη του μπαλκονιού υπάρχουν διαμπερή κάγκελα και όχι τοιχίο)

Παίρνετε ξύλα πχ με διατομή 2*2 ή 3*3 (όχι απαραίτητα τετράγωνο) και τα κόβετε σε μήκος 2 μέτρων. Τα πιάνετε με tie wrap στα κάγκελα του μπαλκονιού ώστε να στέκονται κάθετα όρθια. Αν τα τσέρκια είναι χοντρά πχ 4-5mm, τα ξύλα δεν θα ξανακουνηθούν ποτέ.

Μετά παίρνετε πλαστικό πλέγμα και το πιάνετε κατά μήκος του μπαλκονιού πάνω στα κάθετα ξύλα με πιο μικρά δεματικά.

Πάρα πολύ εύκολα και οικονομικά έχετε ένα φράγμα από πλέγμα με ύψος δύο μέτρα (ή όσο θέλετε)

Και αυτές οι λύσεις παραπάνω με τους έτοιμους γάτζους και το δίχτυ είναι ωραίες αλλά άμα ήθελα 10 γάτζους θα έκαναν 180€ μόνο αυτοί, και επίσης δεν ξέρω μήπως χαλαρώσει το κλείδωμά τους κάποια στιγμή

Ενδιαφέρουσα ιδέα αλλά τι γίνεται με το πάνω όριο του πλέγματος; Πώς κλείνουμε το κενό μεταξύ του πλέγματος και της οροφής του μπαλκονιού; Αλλιώς η γάτα θα σκαρφαλώσει στο πλέγμα και θα βγει (η δική μου θα το έκανε σίγουρα, είναι τελείως άγρια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι στο θέμα για μερικές σημειώσεις, μετά από εμπειρία με γάτα που όντως σκαρφάλωνε στο πλέγμα και έπρεπε να αλλάξει το πλάνο.

Η λύση που εφάρμοσα ήταν η τοποθέτηση plexi glass στο άνω μέρος ώστε να μην μπορεί να σκαρφαλώσει εκεί, καθώς απλά θα γλυστράει.

Οπότε μπήκε 1 μέτρο πλέγμα, και από πάνω λωρίδα plexi με ύψος 40cm (ίσως αρκούσε και 30).

98700984_.jpg.ca490356ca12474921eaa8a453089d63.jpg

Θετικά: Η γάτα είναι αδύνατον να σκαρφαλώσει στο plexi, και αισθητικά είναι μια χαρά

Αρνητικά: Κόστος του plexi (40€/m2 για πάχος 3mm) που εκτοξεύει το συνολικό κόστος, αυξάνεται η περιπλοκότητα της κατασκευής, άμα το plexi είναι λεπτό και τα ξύλα που το συγκρατούν αραιά δεν θα κάτσει ολόισια και θα κάνει μικρές καμπυλώσεις (σε εμένα που έβαλα το πιο λεπτό δεν είναι και πολύ αισθητές από άλλους, μόνο από μένα που είμαι ψείρας), με βροχές σκόνες κλπ θα λερωθεί, αλλά από μακρυά δεν φαίνεται το λέρωμα.

Με ρώτησε κάποιος γιατί έβαλα πλέγμα και δεν το έκανα plexi από κάτω μέχρι πάνω: α) Λόγω κόστους που θα υπερπλασιαζόταν και β) γιατί θα κόψει κάθε αέρα και δεν θα αναπνέει το μπαλκόνι.

Αυτά

Επεξ/σία από cthulhucarbide
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνειδητοποιείς μετά σε τί φασαρία σε βάζει ο μικρός 4ποδος φίλος που θέλει σώνει και ντε να πηδήξει από το μπαλκόνι.

Πολλαπλασιάστε το αυτό επί το άπειρο (τι διάολο βάζει στο μυαλό της κάθε γάτα) και έχετε μια άριστη εικόνα για το τι περνά ένας γατογονιός 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...