Προς το περιεχόμενο

Περίφραξη μπαλκονιού και γάτες


christakos07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 hours ago, cthulhucarbide said:

Επανέρχομαι στο θέμα για μερικές σημειώσεις, μετά από εμπειρία με γάτα που όντως σκαρφάλωνε στο πλέγμα και έπρεπε να αλλάξει το πλάνο.

Η λύση που εφάρμοσα ήταν η τοποθέτηση plexi glass στο άνω μέρος ώστε να μην μπορεί να σκαρφαλώσει εκεί, καθώς απλά θα γλυστράει.

Οπότε μπήκε 1 μέτρο πλέγμα, και από πάνω λωρίδα plexi με ύψος 40cm (ίσως αρκούσε και 30).

98700984_.jpg.ca490356ca12474921eaa8a453089d63.jpg

Θετικά: Η γάτα είναι αδύνατον να σκαρφαλώσει στο plexi, και αισθητικά είναι μια χαρά

Αρνητικά: Κόστος του plexi (40€/m2 για πάχος 3mm) που εκτοξεύει το συνολικό κόστος, αυξάνεται η περιπλοκότητα της κατασκευής, άμα το plexi είναι λεπτό και τα ξύλα που το συγκρατούν αραιά δεν θα κάτσει ολόισια και θα κάνει μικρές καμπυλώσεις (σε εμένα που έβαλα το πιο λεπτό δεν είναι και πολύ αισθητές από άλλους, μόνο από μένα που είμαι ψείρας), με βροχές σκόνες κλπ θα λερωθεί, αλλά από μακρυά δεν φαίνεται το λέρωμα.

Με ρώτησε κάποιος γιατί έβαλα πλέγμα και δεν το έκανα plexi από κάτω μέχρι πάνω: α) Λόγω κόστους που θα υπερπλασιαζόταν και β) γιατί θα κόψει κάθε αέρα και δεν θα αναπνέει το μπαλκόνι.

Αυτά

Σκεφτόμουν -για όταν μας πέσει το τζόκερ- σχεδόν το ίδιο, αλλά ...α) σκεφτόμουν με στερέωση στα κάγκελα, να πετάξω και τα πηχάκια που μόνο για επάνω τα χρειάζομαι, κάτω το πλέγμα πιάνεται στα κάγκελα

β) θέλω να ανοίγει ένα κομμάτι ρε γμτ, και δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι πέρα από συρρόμενη λύση, δλδ κάπως με οδηγό πάνω στην κουπαστή;...χ*σε ψηλά κι αγνάντευε δλδ, στο τέλος θα πρέπει να δωσω τα κέρατα μου για ειδική κατασκευή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, scullyist είπε

Σκεφτόμουν -για όταν μας πέσει το τζόκερ- σχεδόν το ίδιο, αλλά ...α) σκεφτόμουν με στερέωση στα κάγκελα, να πετάξω και τα πηχάκια που μόνο για επάνω τα χρειάζομαι, κάτω το πλέγμα πιάνεται στα κάγκελα

β) θέλω να ανοίγει ένα κομμάτι ρε γμτ, και δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι πέρα από συρρόμενη λύση, δλδ κάπως με οδηγό πάνω στην κουπαστή;...χ*σε ψηλά κι αγνάντευε δλδ, στο τέλος θα πρέπει να δωσω τα κέρατα μου για ειδική κατασκευή

α) Τα πηχάκια δεν τα γλυτώνεις οπότε βάλτα σε όλο το ύψος να στερεωθούν καλά και το πλέγμα και τα plexi. Εμένα τα κάγκελα φτάνουν σε ύψος ~80cm οπότε ούτε το πλέγμα φτάνουν να πιάσουν καλά καλά.

β) Γιατί θες να ανοίγει? Από την στιγμή που το συνολικό ύψος είναι περίπου 1,30-1,50 φτάνεις να βγάλεις το κεφάλι απέξω να δεις από κάτω, ή να πετάξεις κάτι. Αν θες πάντως άνοιγμα δεν μου φαίνεται δύσκολο, το κομμάτι ανάμεσα σε δύο διαδοχικά ξύλα θα είναι μια πόρτα με μεντεσέδες και θα ανοίγει μαζί με το πλέγμα του και το plexi του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πιο καθαρό "τοπίο", θα ήθελα να πετάξω πλέον τα πηχάκια. Τέτοια κάγκελα έχω, και το πλέγμα δεν το έχω ενιαίο, δλδ στα κάγκελα κάτω σταθερό μόνο του, εξωτερικά, να μην σακουλιάζει με το άνοιξε κλείσε, και τα πηχάκια που έχω βάλει είναι καθαρά μονο για στερέωση του πλέγματος από κουπαστή και πάνω...το οποίο θέλω πλέον να γινει πλέξι. Αλλά να ανοίγει ένα κομμάτι για άπλωμα ρούχων, κυρίως. Επίσης τοπλέγμα που έχω επάνω είναι 55cm, τα 30 cm εδω με τα ζαγαρια που έχω, δεν είναι ασφαλή λολ. Ιδωμεν...

IMG_0068-e1578652124696.jpg

Επεξ/σία από scullyist
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...