Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με μάβρή οθόνη


chrkain

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα έχω ένα πρόβλημα με μαύρη οθόνη υπολογιστή σε   κάποιες στιγμές  η οθόνη το υπολογιστή δείχνει μαύρο και επανέρχεστε δεν ξέρω από που να αρχίσο να ψάχνω το πρόβλημα μπορείτε να βοηθήσετε παρακαλώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα ελεγα οτι ετοιμαζει να παραδωσει πνευμα η 1060 που εχεις , παιζει βεβαια και η z370 που εχεις οπως λεει Runner25 αλλα και το τρισαθλιο sharkoon που φορας δεν παει πισω , κατσε να ακουσουμε και κανεναν αλλο μαγο τι θα πει.

χωρις πλακα τωρα , βγαλε την 1060 και αστο με τα ενσωματωμενα και δες αν το ξανακανει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, triplex1 said:

Εγω θα ελεγα οτι ετοιμαζει να παραδωσει πνευμα η 1060 που εχεις , παιζει βεβαια και η z370 που εχεις οπως λεει Runner25 αλλα και το τρισαθλιο sharkoon που φορας δεν παει πισω , κατσε να ακουσουμε και κανεναν αλλο μαγο τι θα πει.

χωρις πλακα τωρα , βγαλε την 1060 και αστο με τα ενσωματωμενα και δες αν το ξανακανει

η μητρικη του δεν ειναι τοσο παλια αλλα τετοια κολπα μου εχουν τυχει 2 φορες να μην δινει σημα στην οθονη και τις δυο φορες ηταν μητρικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Runner25 είπε

η μητρικη του δεν ειναι τοσο παλια αλλα τετοια κολπα μου εχουν τυχει 2 φορες να μην δινει σημα στην οθονη και τις δυο φορες ηταν μητρικη

γι αυτο ειπα να βγαλει την gpu  και να το δει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι σχέση εχει η GPU της mothebord με την gpu της κάρτας γραφικών νομίζω ότι η πότη απενεργοποιείτε όταν έχεις κάρτα γραφικών  

Επεξ/σία από chrkain
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον βημα 

1)δοκιμαζεις με τη γραφικων της μιτρικης αν εχει η μιτρικη εξοδο και υποστιριζει ο επεξεργαστης οποτε θα ξηλωσεις τη γραφικων που φορας

2) αλλαγη τροφοτικου για πιθανο κακο ρευμα ή ότι 

3)ναι ειναι η μιτρικη 

4)δοκιμασε αλλη οθονη μπορει να φταιει και αυτη

Επεξ/σία από soteras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, chrkain είπε

τι σχέση εχτή η GPU της mothebord με την gpu της κάρτας γραφικών νομίζω ότι η πότη απενεργοποιείτε όταν έχεις κάρτα γραφικών  

αν δεν ''εχτή'' σχεση αυτο που λεμε  τοτε ριξε κανα κερμα κορωνα-γραμματα να βρουμε γιατι ''μάβρήζει''  η οθονη σου

Επεξ/σία από triplex1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/8/2022 στις 9:45 ΠΜ, chrkain είπε

μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει απο desplay port σε ΗDΜΙ από κράτα γραφικών  σε όλες  της θήρες εξόδου  και οθόνης και πάλη τα ίδια 

Κάτσε τι εννοείς εχεις δοκιμάσει απο display port σε HDMI απο κάρτα γραφικών; 

Έχεις βάλει αντάπτορα; Η κάρτα γραφικών δεν είχε DP (display port) ;  ή "έχωσες" το display port καλώδιο σε μια υποδοχή HDMI της κάρτας; 

στην πρώτη περίπτωση παίζει ο αντάπτορας να ειναι μάπα στην δεύτερη περίπτωση απλά χάλασες το καλώδιο και την θύρα της κάρτας 

ή έχεις καλώδιο που απο την μια HDMI και απο την άλλη display port; 

Αν ναι δοκίμασε με άλλο καλώδιο ή δοκίμασε αυτό το καλώδιο σε άλλη οθόνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ό,τι είπαν τα παιδιά, οπότε δεν τα ξαναλέω

εκείνο που θα πω είναι ότι μπορείς να ενεργοποιήσεις και την ενσωματωμένη igpu , έχει μια επιλογή στο BIOS π.χ. IGPU Multi-Monitor νομίζω, τώρα είναι στο auto (δηλ. disabled επειδή έχεις ξεχωριστή κάρτα γραφικών), ενώ αν την βάλεις στο enabled τότε θα ενεργοποιηθεί η igpu (ακόμη και να έχεις ξεχωριστή κάρτα γραφικών). Οπότε συνδέεις και την οθόνη με την igpu μέσω των υποδοχών της μητρικής.

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) clean install drivers κάρτας γραφικών 

2)clean install drivers chipset μητρικης

3) σύνδεση οθόνης σε διαφορετική θύρα της κάρτας γραφικών 

4) δοκιμή με άλλη οθόνη 

5) έλεγχος δίσκου για σφάλματα 

6) έλεγχος θερμοκρασίας σε gpu κ cpu

7) bios update 

😎 δοκιμή με άλλη κάρτα γραφικών 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...