Προς το περιεχόμενο

Εγκατασταση ΜΙΝΤ σε νεο PC.


stavros1166

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

Σε αυτο το νημα, βαζω τις ερωτησεις μου για νεο PC.

Επειδη θα ειναι Dual boot με Windows, θα ηθελα αν γινεται να το διαβασετε και να μου δωσετε καποιες συμβουλες για την

CPU & Graphics card.

Αυτο που θελω ειναι τι δουλευει καλυτερα στο στο Linux (και ειδικα στο Mint) μεταξυ AMD & INTEL.

Π.χ. καποιος συμφορουμιτης μου εγραψε οτι οι  INTEL Ader Lake δεν ειχανε καλη υποστηριξη (ενδεχομενως στο οτι ο πυρηνας δεν μπορει να

αξιοποιησει τους e-cores οπως και τα WIN10 σε αντιθεση με τα WIN11).

Εχετε γραψει οτι οι graphics cards της AMD ενσωματονται καλυτερα απ'οτι της NVIDIA (λογω των κλειστων drivers).

Μπορειτε να δωσετε μια βοηθεια στο τι να διαλεξω?

Απαντηστε μου ή εδω ή στο νημα που παραθετω.

Ευχαριστω για την οποια βοηθεια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για  καρτα γραφικων AMD αν και λογικα αυτο θα αλλαξει σε λιγο καιρο ισως .Τωρα Για επεξεργαστη οτι και να παρεις μια χαρα θα παει ανεξαρτητα ιντελ η AMD .Τουλαχιστον σε αυτα που εχω συναντησει εγω .

Ολα αυτα βεβαια δεν παιζουν κανενα ρολο αν δεν μας πεις σε τι θα χρησιμοποιήσεις τον υπολογιστη ,αν ειναι να βλεπεις ταινιες και μια ενσωματωμένη intel μια χαρα ειναι .

Για παιχνιδια λογικα δεν θα ρωτουσες (linux-dualboot)ετσι και δεν χρειαζεται να απαντησω .

Επεξ/σία από darkthan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, darkthan είπε

Για  καρτα γραφικων AMD αν και λογικα αυτο θα αλλαξει σε λιγο καιρο ισως .

 

Τι ειναι αυτο που θα αλλαξει σε λιγο καιρο?

Γραφω στο νημα που παραθετω τι θα κανω με το νεο PC.

Εν περιληψει: Dual boot Mint & Win10, στο Win θα παιξω καποια στιγμη FS sim 2022 (απαιτητικο σε γραφικα για αυτο και το ψαξιμο).

Ωστοσο αν η οποια καρτα δεν "καθεται" καλα στο Mint, θα αποφυγω την εταιρεια.

Για την CPU, εχω καποιους προβληματισμους με τις ευπαθειες τυπου "meltdown".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, stavros1166 είπε

Τι ειναι αυτο που θα αλλαξει σε λιγο καιρο?

https://developer.nvidia.com/blog/nvidia-releases-open-source-gpu-kernel-modules/

37 λεπτά πριν, stavros1166 είπε

Γραφω στο νημα που παραθετω τι θα κανω με το νεο PC.

Εν περιληψει: Dual boot Mint & Win10, στο Win θα παιξω καποια στιγμη FS sim 2022 (απαιτητικο σε γραφικα για αυτο και το ψαξιμο).Αυτο θα το κανεις στα win αρα δεν εχεις κανενα προβλημα οποια και αν ειναι η επιλογη σου 

 

Ωστοσο αν η οποια καρτα δεν "καθεται" καλα στο Mint, θα αποφυγω την εταιρεια.   Εδω κατα την γνωμη μου καλο θα ηταν να κανεις ενα search στο Google  πριν την αγορα (αν και παντα μπορει να ειναι μεμονομενο το  προβλημα του καθε χρηστη.)

 

Για την CPU, εχω καποιους προβληματισμους με τις ευπαθειες τυπου "meltdown".

Ολα σπανε ολα ξεκλειδώνουν καλος ηλθες στον κοσμο τον υπολογιστων.... (μην ασχολησε με χαζομαρες δεν εισαι στην nasa)

το ποιο σοβαρο κοματι που πρεπει να δωσεις χρημα ειναι το τροφοδοτικο  τουλαχιστον gold οχι ποιο κατω  και και η μητρική.να εχεις υποψιν οτι στους AMD συνηθως περνεις αν ειναι καινουρια και της επομενης γενιας cpu  μετα απο firmware update 

 

Επεξ/σία από darkthan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, darkthan είπε

το ποιο σοβαρο κοματι που πρεπει να δωσεις χρημα ειναι το τροφοδοτικο  τουλαχιστον gold οχι ποιο κατω  και και η μητρική.να εχεις υποψιν οτι στους AMD συνηθως περνεις αν ειναι καινουρια και της επομενης γενιας cpu  μετα απο firmware update 

 

Για το τροφοδοτικο το εχω υπ'οψιν και μαλιστα οι συμφορουμιτες μου καναν και καποιες προτασεις.

Δυστηχως η motherboard δεν θα υποστηριζει τους νεους ΑΜ5 αν παω σε AMD, αλλά αυτο δεν ειναι κατι που με καιει ιδιαιτερα.

Επεξ/σία από stavros1166
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...