Προς το περιεχόμενο

Debian 11 σε server χωρίς GUI


comfuzio
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από RTW4ever,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

Κατέβασα το debian 11.4 iso και το έκανα εγκατάσταση σε έναν server αλλά μου πέρασε και GUI, με ποιον τρόπο μπορώ να ξεφορτωθώ το GUI εντελώς;

έτρεξα το tasksel και έβγαλα ότι δεν ήθελα, βασικά μόνο το ssh server άφησα, το έκανα και ένα reboot και μπαμ πίσω στο gui...

Βασικά αυτό που ήθελα να κάνω είναι να είναι όπως είναι τα Cloud VM της hetzner, με το που γίνει install να έχω μόνο με ssh key access και όχι να κάνω και user κατά την εγκατάσταση του O/S 

 

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
46 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Καλησπέρα, 

Κατέβασα το debian 11.4 iso και το έκανα εγκατάσταση σε έναν server αλλά μου πέρασε και GUI, με ποιον τρόπο μπορώ να ξεφορτωθώ το GUI εντελώς;

έτρεξα το tasksel και έβγαλα ότι δεν ήθελα, βασικά μόνο το ssh server άφησα, το έκανα και ένα reboot και μπαμ πίσω στο gui...

Βασικά αυτό που ήθελα να κάνω είναι να είναι όπως είναι τα Cloud VM της hetzner, με το που γίνει install να έχω μόνο με ssh key access και όχι να κάνω και user κατά την εγκατάσταση του O/S 

 

Thanks!

Έχω Debian server χωρίς γραφικό περιβάλλον. Κάνε εκ νέου εγκατάσταση από την net install έκδοση ή από την έκδοση χωρίς γραφικό περιβάλλον. Προφανώς χρησιμοποίησες λάθος iso.

https://www.debian.org/distrib/

https://cdimage.debian.org/debian-cd/current/amd64/iso-cd/debian-11.4.0-amd64-netinst.iso

https://cdimage.debian.org/debian-cd/current-live/amd64/bt-hybrid/debian-live-11.4.0-amd64-standard.iso.torrent

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχουν ανεβάσει το λάθος .iso τώρα που έχει γίνει η εγκατάσταση και έχω περάσει αρκετά packages/configs δεν παίζει με κάποιον τρόπο να το σουτάρω το gui?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν έχεις θέμα με ram, χωρητικότητα δίσκου κτλ γιατί δεν το αφήνεις ως έχει αφού σε βόλεψε;

αλλιώς copy το /etc και έχεις όλα τα config οπότε ξανακάνεις εγκατάσταση με το σωστό iso όπως έγραψε και το παιδί παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το ιδιο iso, αν δεν θες να κατεβασεις το netinstall δηλαδη, μπορεις να επιλεξεις advanced installation και στο τελος το tasksel θα σε ρωτησει αν θες desktop enviroment κλπ. Αποεπιλεγεις τα παντα και εχεις ενα συστημα σε command line.

Δεν ξερω αν γινεται να τρεξεις το tasksel και αυτο να σε αφησει να αφαιρεσεις οτι εινια στο γκρουπ desktop enviroment. Αν δεν πιασει κατι τετοιο, μετα απλα βγαζεις τον xorg και οτι εχει απο gnome. Οταν φυγει αυτη η πολλη σαβουρα, βγαζεις τα επιμερους πακετα, πχ browser κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tost12 είπε

αν δεν έχεις θέμα με ram, χωρητικότητα δίσκου κτλ γιατί δεν το αφήνεις ως έχει αφού σε βόλεψε;

αλλιώς copy το /etc και έχεις όλα τα config οπότε ξανακάνεις εγκατάσταση με το σωστό iso όπως έγραψε και το παιδί παραπάνω

το ένα VM θα τρέχει web server/mail server/bind9 και άλλα services οπότε δεν θέλω να έχει packages που πιθανά να δημιουργήσουν πρόβλημα ασφάλειας. Από πόρους έχει το σύστημα είναι σε 3600 με 64ram αλλά καλό είναι γενικά να μην πάει ούτε bit χαμένο σε κάτι που δεν θα κάνω χρήση και θα έχει μια επίπτωση στις επιδόσεις/ασφάλεια οπότε δεν παίζει σαν σενάριο γενικά!
Αλλά ναι το σκέφτηκα και γω για να πάρω το /etc και το /root μόλις καταφέρω να στείλω το ssh στα VM 

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Απο το ιδιο iso, αν δεν θες να κατεβασεις το netinstall δηλαδη, μπορεις να επιλεξεις advanced installation και στο τελος το tasksel θα σε ρωτησει αν θες desktop enviroment κλπ. Αποεπιλεγεις τα παντα και εχεις ενα συστημα σε command line.

Δεν ξερω αν γινεται να τρεξεις το tasksel και αυτο να σε αφησει να αφαιρεσεις οτι εινια στο γκρουπ desktop enviroment. Αν δεν πιασει κατι τετοιο, μετα απλα βγαζεις τον xorg και οτι εχει απο gnome. Οταν φυγει αυτη η πολλη σαβουρα, βγαζεις τα επιμερους πακετα, πχ browser κλπ.

Τελικά κατέβασα το netinstall γιατί το .iso που είχε μέσα ήταν το cinamon και ήθελε και πόσα updates μετά το install οπότε με το netinstall πιο καλά καθαρή εγκατάσταση με τα πάντα φρέσκα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το βρήκα εγώ, έκανε φίλος μου το proxmox και μετά το pfsense και το είχε αφήσει μέσα στο iso dir του proxmox και δεν είδα και γω το όνομα, είδα debian 11.4 και το έκανα mount και δώσε 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...