Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση από Eos 100d


Natha
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Natha,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Natha είπε

Καλησπέρα και πάλι, επανέρχομαι στο θέμα για μια ερώτηση. Έχω καταλήξει ότι θα αγοράσω την Nikon z5. Οι επιλογές είναι δύο, είτε να αγοράσω σκέτο το σώμα είτε να δώσω 120€ παραπάνω και να την πάρω μαζί με τον Κιτ φακό z 25-50mm f/4-6.3.

Βέβαια από τη συζήτηση προηγουμένως είχα αποφασίσει να πάρω και τον prime Nikon 40mm f2.

Πιστεύετε αξίζει τα έξτρα χρήματα για τον Κιτ; Κι αν εν τέλει κολλήσω με τον prime υπάρχει μεταπωλητικη αξία σε Κιτ φακούς;

Edit: δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ Κιτ φακό οπότε δεν έχω άποψη αν με βολεύει έστω για αρχή ή όχι.

Για μένα ναι ξεκάθαρα. Αν εν τέλει δεις πως δεν τον χρησιμοποιείς τον πουλάς στο MPB με μικρή εώς καθόλου χασούρα (τύπου 10-30 ευρώ το πολύ αναλόγως και της κατάστασης που θα είναι και τις τρέχουσες τιμές)  αν βαριέσαι να ασχοληθείς με αγγελίες ή να περιμένεις μπας και ενδιαφερθεί κάποιος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 λεπτά πριν, Natha είπε

 

Edit: δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ Κιτ φακό οπότε δεν έχω άποψη αν με βολεύει έστω για αρχή ή όχι.

Είναι μικρός, ελαφρυς με καλή απόδοση (για 100 ευρώ δεν το συζητάμε καν) και θα έχεις και μια κάποια ευελιξία για αρχή από το να είσαι μόνο με έναν σταθερό φακό σαν τον 40αρη. Πάρε την με αυτόν να την δουλέψεις λίγο και βλέπεις μετά για prime φακό. 

Μερικά δείγματα μου με αυτόν:

https://www.flickr.com/gp/128280524@N03/aZA22B6c87

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν πάρεις τον κιτ, τι φακό θα χρησιμοποιείς ; Τους κιτ μην τους κρίνετε με βάση την τιμή τους . Αξίζουν πολύ παραπάνω. 

Με φακούς τρίτων κατασκευαστών εγώ είμαι γενικά αντίθετος. Πήρα την rp και χρησιμοποιώ μόνο canon μέχρι τώρα. 

Υπάρχει και μια μεγάλη γκάμα διαθέσιμων φακών από φίλους (ef) για όταν έχω κέφια με αντάπτορα.

Για την rp , μέχρι τώρα, έχω να πω τα καλύτερα. Στη nikon , έχε υπόψη ότι πολλοί φακοί είναι πανάκριβοι . Ο 40ρης είναι σε σούπερ τιμή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Natha είπε

Καλησπέρα και πάλι, επανέρχομαι στο θέμα για μια ερώτηση. Έχω καταλήξει ότι θα αγοράσω την Nikon z5. Οι επιλογές είναι δύο, είτε να αγοράσω σκέτο το σώμα είτε να δώσω 120€ παραπάνω και να την πάρω μαζί με τον Κιτ φακό z 25-50mm f/4-6.3.

Βέβαια από τη συζήτηση προηγουμένως είχα αποφασίσει να πάρω και τον prime Nikon 40mm f2.

Πιστεύετε αξίζει τα έξτρα χρήματα για τον Κιτ; Κι αν εν τέλει κολλήσω με τον prime υπάρχει μεταπωλητικη αξία σε Κιτ φακούς;

Edit: δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ Κιτ φακό οπότε δεν έχω άποψη αν με βολεύει έστω για αρχή ή όχι.

Για 120 ευρώ δεν το σκέφτεσαι καν. Είναι πάντα καλό να υπάρχει ένας φτηνος κιτ φακός που να μην σε νοιάζει αν θα πάθει κάτι, για την καθημερινότητα.

Αρκει να μην είναι ο μόνος σου φακός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Είναι μικρός, ελαφρυς με καλή απόδοση (για 100 ευρώ δεν το συζητάμε καν) και θα έχεις και μια κάποια ευελιξία για αρχή από το να είσαι μόνο με έναν σταθερό φακό σαν τον 40αρη. Πάρε την με αυτόν να την δουλέψεις λίγο και βλέπεις μετά για prime φακό. 

Μερικά δείγματα μου με αυτόν:

https://www.flickr.com/gp/128280524@N03/aZA22B6c87

Ευχαριστώ πολύ για τα δείγματα.

Η αλήθεια είναι ότι ένας από τους φακούς που είχα με την 100d ήταν ο ef 50mm f/1.8 τον οποίο και λάτρευα γι'αυτό έφαγα σκάλωμα να πάρω κάτι αντίστοιχο. Αλλά μπορώ φαντάζομαι να δώσω μια ευκαιρία στον Κιτ 

9 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Αν δεν πάρεις τον κιτ, τι φακό θα χρησιμοποιείς ; Τους κιτ μην τους κρίνετε με βάση την τιμή τους . Αξίζουν πολύ παραπάνω. 

Δεν κρίνω θετικά ή αρνητικά τους κιτ. Απλά την μια και μοναδική μηχανή που είχα την είχα πάρει μεταχειρισμένη με prime οπότε δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με Κιτ. Από λίγο βέβαια που είδα yt όλοι έλεγαν ότι δεν αξίζουν και πολλά. Γι αυτό και η συζήτηση για τον 40mm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Natha είπε

Από λίγο βέβαια που είδα yt όλοι έλεγαν ότι δεν αξίζουν και πολλά. Γι αυτό και η συζήτηση για τον 40mm.

Διάβασε κριτική εδώ για τον παλιότερο κιτ φακό της canon , να αλλάξεις άποψη . Ο συγκεκριμένος είναι έμπειρος φωτογράφος. 

Δες και δείγματα εδώ , για να δεις ότι βγαίνουν αριστουργήματα και με αυτόν το φακό . 

Ακόμη καλύτερα δείγματα εδώ. Στη σελίδα αυτή όσοι ανεβάζουν φωτό , είναι καλλιτέχνες. 

Δεν νομίζω να υπάρχει ούτε καν μέτρια φωτογραφία σε αυτή τη σελίδα. Για όλους τους φακούς.

Μόνο αριστουργήματα. 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και πάλι. 

Ξέρω ότι το έχω κουράσει το θέμα και συγγνώμη γι'αυτό, αλλα..Έγινε ένα μπέρδεμα στο μαγαζί που ήταν να αγοράσω την Nikon z5 με τον έλεγχο της διαθεσιμότητας. Που πρότειναν αντ' αυτού να μου δώσουν την Sony a7 iii στην ίδια τιμή (1500€) αλλά όταν τους είπα για φακό τα μασησαν λίγο. 

Αξίζει πιστεύετε και τι παίζει με τους φακούς για Σόνυ ή να μην ασχοληθώ και να ψάξω άλλο μαγαζί; Μιλάμε πάντα για αξιόπιστα μαγαζιά.

Επεξ/σία από Natha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Natha είπε

Καλησπέρα και πάλι. 

Έγινε ένα μπέρδεμα στο μαγαζί που ήταν να αγοράσω την Nikon z5 με τον έλεγχο της διαθεσιμότητας. Που πρότειναν αντ' αυτού να μου δώσουν την Sony a7 iii στην ίδια τιμή (1500€) αλλά όταν τους είπα για φακό τα μασησαν λίγο. 

Ούτε τον κιτ δηλαδή ; Σκέτο σώμα ;  Οι περισσότεροι χρήστες βέβαια λένε πως είναι κακός φακός και κατασκευαστικά και οπτικά αλλά οκ σχετικά είναι αυτά. 

 

12 λεπτά πριν, Natha είπε

Αξίζει πιστεύετε και τι παίζει με τους φακούς για Σόνυ ή να μην ασχοληθώ και να ψάξω άλλο μαγαζί; Μιλάμε πάντα για αξιόπιστα μαγαζιά.

Θεωρητικά στα χαρτιά ναι ίσως είναι κάπως καλύτερη η Α7 ΙΙΙ αλλά είναι εντελώς υποκειμενικό αυτό. Μπορεί να μη σε βολέψει στο κράτημα π.χ. ή στον χειρισμό ή οτιδήποτε άλλο (μπορεί να μη αρέσει η απόδοση ξέρω γω). Σχετικά με τους φακούς που είναι και πιο σημαντικό το καλό είναι πως η γκάμα φακών για Sony είναι με διαφορά η πιο πλούσια. Υπάρχουν επιλογές για όλα τα πορτοφόλια καλές, μέτριες κλπ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pifilos είπε

Ούτε τον κιτ δηλαδή ; Σκέτο σώμα ;  Οι περισσότεροι χρήστες βέβαια λένε πως είναι κακός φακός και κατασκευαστικά και οπτικά αλλά οκ σχετικά είναι αυτά. 

Ναι μόνο σώμα δυστυχώς.

Το θέμα είναι ότι τώρα την η Ζ5 με τον Κιτ τη βρίσκω αλλού στα €1600-1650.

Οπότε τώρα τι ακριβώς πιστεύεις με συμφέρει; Να πάω στα €1600 Ζ5 σώμα και Κιτ ή στα €1500 a7 iii μόνο σώμα και να βρω έναν φτηνό Prime για αρχή? Με γνώμονα να ειμαι futureproof για τα επόμενα αρκετά χρόνια.

Μάλλον γίνομαι κουραστικός αλλά έλλειψη γνώσης+ επιλογές με έχουν μπερδέψει λίγο.

Υποψιάζομαι βέβαια ότι εγώ δεν θα καταλάβω διαφορά ανάμεσα στις δύο, οπότε πάω Σόνυ για περισσότερες επιλογές σε φακούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Natha είπε

Ναι μόνο σώμα δυστυχώς.

Το θέμα είναι ότι τώρα την η Ζ5 με τον Κιτ τη βρίσκω αλλού στα €1600-1650.

Οπότε τώρα τι ακριβώς πιστεύεις με συμφέρει; Να πάω στα €1600 Ζ5 σώμα και Κιτ ή στα €1500 a7 iii μόνο σώμα και να βρω έναν φτηνό Prime για αρχή? Με γνώμονα να ειμαι futureproof για τα επόμενα αρκετά χρόνια.

Και με τα δύο σώματα θα είσαι μια χαρά. Φθηνότερη επιλογή φαίνεται η Ζ5 αφού με 1.600 παίρνεις σώμα και φακό και με άλλα 300 παίρνεις κάποιον από τους άλλους 2 που ήθελες 28mm, 40mm ενώ με A7 III στα ίδια χρήματα θα έχεις σώμα και έναν φακό. Εννοείται πως αυτή η σύγκριση δε λαμβάνει υπόψιν τι φακό (εστιακό μήκος, διάφραγμα, μέγεθος) άρα δεν ξέρω πόσο θα σε βοηθήσει. 

4 λεπτά πριν, Natha είπε

Μάλλον γίνομαι κουραστικός αλλά έλλειψη γνώσης+ επιλογές με έχουν μπερδέψει λίγο.

Υποψιάζομαι βέβαια ότι εγώ δεν θα καταλάβω διαφορά ανάμεσα στις δύο, οπότε πάω Σόνυ για περισσότερες επιλογές σε φακούς;

Όχι δεν τίθεται θέμα κούρασης απλώς ισχύει αυτό που λες πως λογικά δε θα καταλάβεις κάποια διαφορά. Δυστυχώς εγώ τουλάχιστον δε θα σου απαντήσω ευθέως τι να διάλεξεις γιατί θα το κάνω με τα δικά μου κριτήρια αλλά η πιθανή απαγοήτευση θα είναι μόνο δική σου. Μόνο τις διαφορές έχει νόημα να συζητήσουμε ώστε να διαπιστώσεις εσύ τι σου ταιριάζει. Ισχύουν αυτά που είχα γράψει σε παλιότερη απάντηση πως οι Nikon είναι πιο τσιμπημένοι ωστόσο ετοιμάζει κάποιους φακούς της Tamron που θα τους βγάλει σα Nikon οπότε θα ανοίξει και εκεί κάπως το εύρος. Επειδή όμως τείνει να γίνει τελείως φιλοσοφική η απάντηση το πιο πρακτικό που μπορείς να κάνεις είναι να δεις τι φακούς θες και να συγκρίνεις τιμές. Αν δεν είσαι σίγουρος για το τι χρειάζεσαι ρώτα ξανά εδώ και πάρε γνώμες. Αν πάλι είσαι σίγουρος για τους 28mm, 40mm της Nikon προχώρα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Natha είπε

Υποψιάζομαι βέβαια ότι εγώ δεν θα καταλάβω διαφορά ανάμεσα στις δύο, οπότε πάω Σόνυ για περισσότερες επιλογές σε φακούς;

Τι φακούς θες να αποκτήσεις ; Η canon στο rf mount , δεν έχει τόσο πολλούς, αλλά έχει αρκετούς πολύ προσιτούς φακούς. 

Έχει πολύ οικονομικό κιτ φακό . Έχει  οικονομικό 100-400 . Έχει σχετικά οικονομικό έναν για όλα 24-240 . Και μάλλον τσάμπα 50ρη και σούπερ prime 35ρη

Μελέτα το . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, pifilos είπε

Και με τα δύο σώματα θα είσαι μια χαρά. Φθηνότερη επιλογή φαίνεται η Ζ5 αφού με 1.600 παίρνεις σώμα και φακό και με άλλα 300 παίρνεις κάποιον από τους άλλους 2 που ήθελες 28mm, 40mm ενώ με A7 III στα ίδια χρήματα θα έχεις σώμα και έναν φακό. Εννοείται πως αυτή η σύγκριση δε λαμβάνει υπόψιν τι φακό (εστιακό μήκος, διάφραγμα, μέγεθος) άρα δεν ξέρω πόσο θα σε βοηθήσει. 

Όχι δεν τίθεται θέμα κούρασης απλώς ισχύει αυτό που λες πως λογικά δε θα καταλάβεις κάποια διαφορά. Δυστυχώς εγώ τουλάχιστον δε θα σου απαντήσω ευθέως τι να διάλεξεις γιατί θα το κάνω με τα δικά μου κριτήρια αλλά η πιθανή απαγοήτευση θα είναι μόνο δική σου. Μόνο τις διαφορές έχει νόημα να συζητήσουμε ώστε να διαπιστώσεις εσύ τι σου ταιριάζει. Ισχύουν αυτά που είχα γράψει σε παλιότερη απάντηση πως οι Nikon είναι πιο τσιμπημένοι ωστόσο ετοιμάζει κάποιους φακούς της Tamron που θα τους βγάλει σα Nikon οπότε θα ανοίξει και εκεί κάπως το εύρος. Επειδή όμως τείνει να γίνει τελείως φιλοσοφική η απάντηση το πιο πρακτικό που μπορείς να κάνεις είναι να δεις τι φακούς θες και να συγκρίνεις τιμές. Αν δεν είσαι σίγουρος για το τι χρειάζεσαι ρώτα ξανά εδώ και πάρε γνώμες. Αν πάλι είσαι σίγουρος για τους 28mm, 40mm της Nikon προχώρα. 

Ναι έχεις δίκιο. Απλά σήμερα που έκαναν αυτή την αντιπρόταση και έγραψα κατευθείαν εδώ. Θα δω comparisons στο yt, τι παίζει με φακούς κι αν χρειαστεί θα επανέλθω. Και πάλι όμως, ευχαριστώ για το χρόνο.

9 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Τι φακούς θες να αποκτήσεις ; Η canon στο rf mount , δεν έχει τόσο πολλούς, αλλά έχει αρκετούς πολύ προσιτούς φακούς. 

Έχει πολύ οικονομικό κιτ φακό . Έχει  οικονομικό 100-400 . Έχει σχετικά οικονομικό έναν για όλα 24-240 . Και μάλλον τσάμπα 50ρη και σούπερ prime 35ρη

Μελέτα το . 

Με την 100d που είναι aps-c  είχα κυρίως τον 50αρη prime με τον οποίο ήμουν σούπερ ευχαριστημένος και μάλλον πάλι με κάτι αντίστοιχο θα ξεκινήσω.

Επεξ/σία από Natha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο κιτ σονυ είναι σαν να μην τον έχεις ,δε κάνει για τίποτα.

φτηνοί prime δεν υπάρχουν εκτός από τον αργό sony 50mm και κάποιους χειροκίνητους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...