Προς το περιεχόμενο

PowerColor VGA Radeon RX 6800 Red Dragon (+δώρα) 699€/749€ η xt @ΠΛΑΙΣΙΟ [ΤΕΛΟΣ]


Zengar Zombolt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ω ρε φιλε αυτο θα πει εμεινες με την καρτα στο χερι. Να σου ερθει γρηγορα ελπιζω να χαρεις το καρτονι. Τουμπανο το τροφοδοτικο εχω το παλιοτερο μοντελο του 2017 σε 750watt και δε νωθει. 

Εχω σε ενα pc που δεν το δουλευω κιολας ενα psu Thermaltake Toughpower PF1 ARGB 1050W Platinum

αλλα  βαριεμαι να παω στο πατρικο μου να το βγαλω χαχαχα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Afrika είπε

Εχω σε ενα pc που δεν το δουλευω κιολας ενα psu Thermaltake Toughpower PF1 ARGB 1050W Platinum

αλλα  βαριεμαι να παω στο πατρικο μου να το βγαλω χαχαχα...

Αν δεν το δουλευεις, θα βγεις κερδισμενος και λογω ακυρωσης του τροφοδοτικου, αλλα και του καλυτερου efficiency ενος platinum. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Afrika είπε

Μια χαρα καρτα ειναι πρώτη φορα περνω αλλη μαρκα εκτος απο ASUS ROG και ειμαι πολυ ευχαριστημένος απο την ποιοτητα  τωρα βλεπουμε πως θα παει και αυτη...image.jpeg.4ef009e7bd29a5cb6fa2e967e787075f.jpegimage.jpeg.fe53972095782e7abbde6feffad7d419.jpeg

Σου έστειλαν και τα παιχνίδια ή προσεχώς;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Afrika είπε

Θα μου τα στειλουν με email θα τους παρω τηλ. απο Τριτη να μου τα δωσουν.

Καλησπέρα φίλε δηλαδή δεν υπηρχαν μέσα οι κωδικοί; Πρέπει να μπούμε στην διαδικασία τηλεφώνων κτλπ??? 

 

Επίσης αν άνοιξες το πληκτρολόγιο μπορείς να ανεβάσεις καμία φώτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thomas_Boz είπε

Καλησπέρα φίλε δηλαδή δεν υπηρχαν μέσα οι κωδικοί; Πρέπει να μπούμε στην διαδικασία τηλεφώνων κτλπ??? 

 

Επίσης αν άνοιξες το πληκτρολόγιο μπορείς να ανεβάσεις καμία φώτο;

Εχω παρει ξανα καρτα με παιχνιδια δωρο απο το Πλαισιο και εκανα την διαδικασία ετσι και δεν με κουρασαν καθολου ουτε με καθυστερησαν . Ευτυχως η δυστυχώς το πληκτρολόγιο το πούλησα κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bower είπε

Κάπου πήρε το αντί μου στο YouTube ότι η 6800xt εμφανίζει προβλημα υπερβολικού θορύβου απο πηνίο. Μπορείς να το δεις αν ισχύει;

Για την συγκεκριμενη λενε οτι το προβλημα εξαφανιζεται αν συνδεσεις και τις 2 τροφοδοσιες ρευματος και ακομη και αν συνεχισει μειωμενο μετα απο αυτο, εξαφανιζεται μετα απο λιγο καιρο χρησης που στρωνουν οι ανεμιστηρες.

(Ετσι λενε, δεν ξερω προσωπικα, αλλα το εψαξα αρκετα σαν ενδιαφερομενος και κατεληξα οτι δεν με κοβει αυτο απο υποψηφια αγορα).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, nek4d είπε

Για την συγκεκριμενη λενε οτι το προβλημα εξαφανιζεται αν συνδεσεις και τις 2 τροφοδοσιες ρευματος και ακομη και αν συνεχισει μειωμενο μετα απο αυτο, εξαφανιζεται μετα απο λιγο καιρο χρησης που στρωνουν οι ανεμιστηρες.

(Ετσι λενε, δεν ξερω προσωπικα, αλλα το εψαξα αρκετα σαν ενδιαφερομενος και κατεληξα οτι δεν με κοβει αυτο απο υποψηφια αγορα).

Το coil whine υπαρχει σχεδον σε καθε high end καρτα ειδικα σε πολυ υψηλα fps και δυσκολα αποφευγετε τελειως. Βεβαια στο gaming ακομα και χωρις ακουστικα μονο απο την ενταση των ηχειων ποτε δεν θα ακουσεις τιποτα. Παιζει τεραστιο ρολο το τροφοδοτικο που ακομα και το καλυτερο να ειναι μπορει ο συνδιασμος να δημιουργει coil whine. Επισης οσο μεγαλωνουμε ακουμε ολο και λιγοτερο τετοιες υψηλες συχνοτητες. Προφανως δεν ειναι λογος αποφυγης αγορας σε λογικα πλαισια εν ωρα gaming με πολλα fps. Aν παντως σε idle ακουγεται coil whine τοτε η εγγυηση το καλυπτει κανονικα σε σπανιες περιπτωσεις δηλαδη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, stelrp είπε

Σοβαρά τώρα , θα δώσετε ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ για μια κάρτα γραφικών?

Για να κερδίσετε ακόμα 50fps όταν έχετε ήδη 150fps ?

...

1) Αν παιξεις καπου αλλου ενα παιχνιδι σε high settings και το ιδιο σε low settings, θα δεις διαφορα στην εμπειρια.

2) Αλλο παραδειγμα, οσοι εχουν 2Κ/4Κ μονιτορ 30+ ιντσες, αν θελουν και παιχνιδια χρειαζονται καταλληλη καρτα γραφικων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Afrika είπε

Εχω παρει ξανα καρτα με παιχνιδια δωρο απο το Πλαισιο και εκανα την διαδικασία ετσι και δεν με κουρασαν καθολου ουτε με καθυστερησαν . Ευτυχως η δυστυχώς το πληκτρολόγιο το πούλησα κιόλας.

Σου έστειλα μήνυμα με κάτι αποριούλες, ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/8/2022 στις 3:42 ΜΜ, Zengar Zombolt είπε

κοιτα και εγω παρολο που ανοιξα το θεμα δεν θα εδινα με την παρουσα οικονομικη μου κατασταση τοσα χρηματα για καρτα 
καπου τοσο θα κοστιζε ολος ο πυργος :P μου και η καρτα 300€ το πολυ ( ελπιζω 🙏για καμια rx 7600xt κοντα σε αυτα τα χρηματα)

αλλα υπαρχουν διαφορετικα προιοντα για για διαφορετικες αναγκες/τσεπες

εσυ πχ βολευεσαι με τα ενσωματωμεσα γραφικα να παιζεις ελαφρια games η σε πολυ χαμηλα settings/fps  νεους τιτλους

εγω παιζω τωρα με μια σαπιλικη gtx 660 2gb το παλαιότερο backlog μου στα games που εχω και τιποτα mmo μεχρι να στρωσουν οι τιμες και βγει νεο hardware 

ο αλλος θελει να παιξει RDR2 και Cyberpunk 2077 σε 4Κ αναλυση και high settings, και αυτος θα τα δωσει αυτα τα χρηματα για αυτην την premium εμπειρια χρησης

συμφωνω πως οι εταιριες εχουν παρει τον ανηφορο με τις τιμες των καρτων απο tier σε tier
και τις mid range τις βγαζουν πια με τιμη high end αλλα περα απο το να κρατηθουμε να πεσουν οι τιμες δεν εχουμε αλλη επιλογη, η κανουμε το χομπιε μας η οχι.

 

 

σου βγάζω το καπέλο για την πιο σωστή παράθεση που έχω διαβάσει ποτέ .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/8/2022 στις 3:41 ΜΜ, SabotazNic είπε

Ο καθένας αγοράζει ότι μπορεί να αγοράσει. 

Προφανώς και μπορώ να την αγοράσω.

Στο pc της δουλειάς έχω PNY Quadro που κάνει 2.500 ευρώ για 3d αρχιτεκτονικό μοντελισμo και rendering . Αλλά αυτό το μηχανημα βγάζει λ7.

Αν κάποιος πάρει την vga των 500-700 ευρω ποια σούπερ ανάγκη gaming θα καλύψει?

Ένα Fortnite παίζει καλά και με μια 1050, στο πενταετίας λάπτοπ μου (hp7 omen 17.3 οθόνη fhd i7 8750).

Αλλά και τα ενσωματωμένα γραφικά iris στo προσφατως αποκτηθέν λάπτοπ του 2022 παίζουν εξίσου καλά και δροσερά.

Κάτι δεν πάει καλά με τις εταιρείες που μας έχουν γεμίσει πύργους τέρατα.

Ξεκινησα το gaming από Amiga 500+ και Archimedes, πέρασα όλες τις φάσεις , voodoo, riva tnt, geforce, ati rage κλπ .

αλλά δεν έχω δώσει Ποτέ για vga πάνω από 300€ .

βασική αρχή.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H 5700xt όταν ήταν ΕΟL σαν την σειρά 6000 σήμερα κόστιζε σε προσφορά θυμάμαι 350€ με δώρο πάλι 1-2 game, οπότε και η 6700XT θα έπρεπε να έχει κάπου εκεί σήμερα.

Δυστυχώς αν και έχουν μειωθεί οι τιμές στο high end (3090), στο mid και low range δεν έχουμε ακόμα τις τιμές που θα έπρεπε, σίγουρα καλύτερες από ότι πριν αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θεωρείται "καλή τιμή" μια κάρτα στο MSRP λίγο πριν το EOL.

Επεξ/σία από Havik
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, stelrp είπε

Προφανώς και μπορώ να την αγοράσω.

Στο pc της δουλειάς έχω PNY Quadro που κάνει 2.500 ευρώ για 3d αρχιτεκτονικό μοντελισμo και rendering . Αλλά αυτό το μηχανημα βγάζει λ7.

Αν κάποιος πάρει την vga των 500-700 ευρω ποια σούπερ ανάγκη gaming θα καλύψει?

Ένα Fortnite παίζει καλά και με μια 1050, στο πενταετίας λάπτοπ μου (hp7 omen 17.3 οθόνη fhd i7 8750).

Ξεκιναει να γκρινιαζει για τις ακριβες καρτες, και μετα μας λεει οτι παιζει fortnite σε 1080. Μαλιστα.

Και, ειτε σε ενδιαφερει το gaming και εχεις το Budget να το σπαταλησεις, ή οχι. Το τι εχεις στην δουλεια, δεν με ενδιαφερει.

 

 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...