Προς το περιεχόμενο

PowerColor VGA Radeon RX 6800 Red Dragon (+δώρα) 699€/749€ η xt @ΠΛΑΙΣΙΟ [ΤΕΛΟΣ]


Zengar Zombolt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά η μετάβαση από  3060ti στην 6800xt δεν ήταν ακριβώς όπως την περίμενα. Ναι μεν βγάζει πολύ περισσότερα fps και είναι ήσυχη αλλά

 Με 3060ti δεν είχα τα εμφανη  drops που έχω τώρα, παρόλο που έβγαζε σχεδόν τα μισά fps

Δεν μου κρασαρε ποτέ παιχνίδι, ενώ το sniper elite 5 είναι θέμα λίγων λεπτών ποτέ θα κρασάρει (αυτό δεν το δοκίμασα με την 3060ti). η 6800xt σε default settings

τα global graphics δεν πιάνουν πάντα σε αντίθεση με την nvidia που ήταν καρφωμένα σε όλα τα παιχνίδια.

CPU 12400, 16gb, παντα  στα 2k 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όπως έχω βαρεθεί να λέω πάντα, οι default ρυθμίσεις των amd είναι επιεικώς ΓΤΠΚ. Πρέπει να ασχοληθείς λίγο για να έχεις το αποτέλεσμα που πρέπει, συγκεκριμένα: Βάλε fast timings, ανέβασμα μνήμης, power limit στο max, τo min core -100 από max, custom fan profile, ενεργοποίησε sam, αν δεν βαριέσαι κάνε και κάνα undervolt. Για το τελευταίο και για να δοκιμάσεις πόσο μπορείς να βάλεις max τα ρολόγια, αν θες να ασχοληθείς σε βάθος χρόνου, κάνε δοκιμές με timespy. Αν σου ολοκληρώσει το run χωρίς error, είσαι stable. Αν δεν θες να ασχοληθείς με oc, βάλε max τα ρολόγια που έχεις και τώρα απλά όπως είπα βάλε το min -100mhz απο το max.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, chrisde είπε

Όπως έχω βαρεθεί να λέω πάντα, οι default ρυθμίσεις των amd είναι επιεικώς ΓΤΠΚ. Πρέπει να ασχοληθείς λίγο για να έχεις το αποτέλεσμα που πρέπει, συγκεκριμένα: Βάλε fast timings, ανέβασμα μνήμης, power limit στο max, τo min core -100 από max, custom fan profile, ενεργοποίησε sam, αν δεν βαριέσαι κάνε και κάνα undervolt. Για το τελευταίο και για να δοκιμάσεις πόσο μπορείς να βάλεις max τα ρολόγια, αν θες να ασχοληθείς σε βάθος χρόνου, κάνε δοκιμές με timespy. Αν σου ολοκληρώσει το run χωρίς error, είσαι stable. Αν δεν θες να ασχοληθείς με oc, βάλε max τα ρολόγια που έχεις και τώρα απλά όπως είπα βάλε το min -100mhz απο το max.

Φιλαράκι σου ειναι ευκολο για ενα βίντεο με.τις ρυθμίσεις και το πριν και τι μετα σε επιδόσεις, κατανάλωση σταθερότητα κτλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βίντεο όχι, δεν θα είχε και νόημα κάτι τέτοιο, ούτως ή άλλως κάτι gpu είναι διαφορετική και κάθε χρήστης θέλει/στοχεύει σε διαφορετικά αποτελέσματα. Εγώ πχ δεν θέλω η 6900xt μου να ξεπερνάει τα 380w στην χειρότερη και τους 100C σε junction. Κάποιος μπορεί να θέλει τη χρησή τομή ανάμεσα σε επιδόσεις-κατανάλωση που είναι γύρω στα 300w. Για να πάρεις μια ιδέα όμως, τσέκαρε τις ρυθμίσεις μου και τα αποτελέσματα στο RDR2 (με cap στα 160fps). Το πρώτο bench προφανώς είναι με stock ρυθμίσεις.

Υγ) Το min fps είναι πλασματικό, τα fps ήταν σταθερότατα, χωρίς ίχνος stuttering.

 

Επεξ/σία από chrisde
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Με τις τιμες να εχουν πεσει ..... πλεον δεν ειναι τοσο ευκαιρια και εξαρταται απο το ποση αξια δινει ο καθενες σε ενα πληκτρολογιο ....

 

 

730ε η sapphire 6800XT 

640e η sapphire 6800

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...