Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Herald είπε

Παρόμοιο efficiency έχουν και σε ST και nT, δεν ισχύει αυτό που λές. 

Όταν χρειάζεσαι 8 threads στα παιχνίδια έχεις τα ecores?

Για κατανάλωση μίλησα όχι efficiency. O 13600K έχει μεγαλύτερη κατανάλωση και σε Gaming και σε ΜΤ από τον 12700Κ.

power-applications.png

power-games.png

 

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ε ρε συ τωρα αμα αρχισουμε το αν ανεβασεις τον εναν  και αν ανεβασεις τον αλλο ,εγω μιλαω καθαρα για να τον παρεις να τον βαλεις στην μητρικη και τελος. Αλλωστε ενας χρηστης με b660-b760 δεν θα εχει αυτη τη δυνατοτητα.

Ακόμα και έτσι προτιμώ τον 12700Κ γιατί οι διαφορές σε επιδόσεις είναι μηδαμινές και έχει χαμηλότερη κατανάλωση. Αλλά αν σε κάποιο παιχνίδι χρειαστεί να κλίσω τα e-cores τότε θα έχω 8 P-cores και όχι 6.

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Για κατανάλωση μίλησα όχι efficiency. O 13600K έχει μεγαλύτερη κατανάλωση και σε Gaming και σε ΜΤ από τον 12700Κ.

power-applications.png

power-games.png

 

Ακόμα και έτσι προτιμώ τον 12700Κ γιατί οι διαφορές σε επιδόσεις είναι μηδαμινές και έχει χαμηλότερη κατανάλωση. Αλλά αν σε κάποιο παιχνίδι χρειαστεί να κλίσω τα e-cores τότε θα έχω 8 P-cores και όχι 6.

Νταξει ρε και εσυ 10w διαφορα εχουν ,κλαιν. Τεσπα γουστα ειναι αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Νταξει ρε και εσυ 10w διαφορα εχουν ,κλαιν. Τεσπα γουστα ειναι αυτα

Μαζί σου για τα 10W, αλλά και σε Gaming λιγότερο από 5fps είναι η διαφορά, κλαιν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Eloy είπε

Aν δεν έχει σημασία, τότε κακώς την διπλασίασαν... :)

Σημασία έχει όταν συγκρίνεις τον 12600Κ με τον 13600Κ, εδώ μιλάμε για τον 12700Κ και η παραπάνω cache δεν αντικαθιστά 2 παραπάνω p-cores.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά αποφάσισα να skipαρω, και είμαι στην διαδικασία να ρυθμίσω τον 5600Χ με pbo ξανά (νομίζω πως το πέτυχα :P)

Είναι μεγάλη η διαφορά η χρηματική με τις τιμές που παίζουν τώρα σε σχέση με 5600Χ, ακόμα και για νέο build

Τώρα γι'αυτούς που χτίζουν νέο gaming σύστημα, για μένα ο 13600Κ φαίνεται να είναι καλύτερη επιλογή και από τον 12900Κ ακόμη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Για κατανάλωση μίλησα όχι efficiency. O 13600K έχει μεγαλύτερη κατανάλωση και σε Gaming και σε ΜΤ από τον 12700Κ.

power-applications.png

power-games.png

 

Ακόμα και έτσι προτιμώ τον 12700Κ γιατί οι διαφορές σε επιδόσεις είναι μηδαμινές και έχει χαμηλότερη κατανάλωση. Αλλά αν σε κάποιο παιχνίδι χρειαστεί να κλίσω τα e-cores τότε θα έχω 8 P-cores και όχι 6.

Μα τι σημασία έχει η καταναλώση; Σημασία έχουν οι επιδόσεις σε συνάρτηση με την κατανάλωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Σημασία έχει όταν συγκρίνεις τον 12600Κ με τον 13600Κ, εδώ μιλάμε για τον 12700Κ και η παραπάνω cache δεν αντικαθιστά 2 παραπάνω p-cores.

Φυσικά δεν τους αντικαθιστά. Αλλά λίγο η cache, λίγο τα ρολόγια, λίγο το ένα, λίγο το άλλο, σου δίνουν έναν καλύτερο οverall επεξεργαστή. Φαίνεται κι απο τα νούμερα στα περισσότερα benchmarks...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα τι σημασία έχει η καταναλώση; Σημασία έχουν οι επιδόσεις σε συνάρτηση με την κατανάλωση

Ή τιμή και η κατανάλωση έχουν κυρίως σημασία για gaming(στην μεταξύ τους σύγκριση) γιατί, μην κοροϊδευόμαστε, με κανέναν απ'τους 2 δεν θα έχεις bottleneck σε λογικές αναλύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα τι σημασία έχει η καταναλώση; Σημασία έχουν οι επιδόσεις σε συνάρτηση με την κατανάλωση

 Αν ανεβάσω τα ρολόγια στον 12700Κ τότε θα φτάσει σε επιδόσεις τον 13600Κ και θα έχουν την ίδια κατανάλωση.  

Απλά εγώ προτιμώ να έχω τον 12700Κ με 8χ P-cores παρά τον 13600Κ. Προσωπικά δεν βλέπω να προσφέρει κάτι παραπάνω ο 13600Κ από τον 12700Κ για να με κάνει να τον προτιμήσω.

43 λεπτά πριν, Eloy είπε

Φυσικά δεν τους αντικαθιστά. Αλλά λίγο η cache, λίγο τα ρολόγια, λίγο το ένα, λίγο το άλλο, σου δίνουν έναν καλύτερο οverall επεξεργαστή. Φαίνεται κι απο τα νούμερα στα περισσότερα benchmarks...

 Εγώ δεν βλέπω κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 Αν ανεβάσω τα ρολόγια στον 12700Κ τότε θα φτάσει σε επιδόσεις τον 13600Κ και θα έχουν την ίδια κατανάλωση.  

Απλά εγώ προτιμώ να έχω τον 12700Κ με 8χ P-cores παρά τον 13600Κ. Προσωπικά δεν βλέπω να προσφέρει κάτι παραπάνω ο 13600Κ από τον 12700Κ για να με κάνει να τον προτιμήσω.

 Εγώ δεν βλέπω κάτι τέτοιο.

Τι να σου πώ, δεν νομίζω να είναι τοσό απλό να φτάσεις τα ρολόγια του 13600k χωρίς να τραβάει ρεύμα σαν μουλάρι. Έχουν καλύτερο binning τα RPL. Kαι εγώ μπορώ να πάω 5.3 all core στα games αλλά θα φτάσει να τραβάει 200w το CPU. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Τι να σου πώ, δεν νομίζω να είναι τοσό απλό να φτάσεις τα ρολόγια του 13600k χωρίς να τραβάει ρεύμα σαν μουλάρι. Έχουν καλύτερο binning τα RPL. Kαι εγώ μπορώ να πάω 5.3 all core στα games αλλά θα φτάσει να τραβάει 200w το CPU. 

Δεν είπα να φτάσεις τα clocks του 13600Κ, είπα να ανεβάσεις λίγο τα clocks του 12700κ ώστε να φτάσεις τις επιδόσεις του 13600Κ και θα έχεις τις ίδιες επιδόσεις με ίδια κατανάλωση αλλά θα έχεις 2 παραπάνω P-cores.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά μην κοροϊδευόμαστε τώρα, άκου μηδαμινές επιδόσεις και 5 fps μόνο, μην λέμε ότι θέλουμε. Ναι, άμα θες να παίζεις 60 fps μόνο μηδαμινές είναι, αλλά άμα θες 1440p - high refresh rate, ή τωρα με με την 4090 ακόμα και 4Κ - high refresh rate, μια χαρά ρόλο παίζουν όλα. Πχ στο techpowerup σου δείχνει διαφορές 10-20% σε κάποια παιχνίδια. Στο borderlands 3 κιόλας είναι σημαντικό, 104 frames ο ένας, 122 ο άλλος. Και εγώ με τον 11400 που έχω υποτίθεται θα τα μάξαρα όλα με πολλά frames με βάση reviews, και πέφτεις σε κανα deathloop χωρίς rt κιόλας που σκαλώνει κάθε τόσο στα 80 με 90 frames λόγω cpu bottleneck σε κάποια σημεία. Ακόμα και με 5950Χ υπήρχε θέμα εκεί απότι είδα σε βιντεάκια, ήθελε γερό single core. Στο far cry 6 μία από τα ίδια, έβγαζα στο benchmark 121 average και λέω "πωωω τούμπανος θα μαι", και εντός παιχνιδιού κλαρίνο, 90κάτι frames με drops στα 80κάτι ώρες ώρες λόγω cpu. Που να ανοίξω και το rt. Και αυτά είναι μόνο δύο παραδείγματα. Μια χαρά την χρειάζεσαι την εξτρα απόδοση γιατί θα πέφτεις και σε τέτοια παιχνίδια, στο μέλλον ειδικά θα έρθουν κιάλλα, +τα παιχνίδια με βαρύ raytracing που χρειάζονται και αυτά αρκετά τον cpu. Τώρα αν σε νοιάζει μόνο το 60άρι, ε και με έναν i3 12100 τότε μια χαρά είσαι, χαίρω πολύ.

Επεξ/σία από AlexandrosKle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...