Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Καλοδουλευτος Μπαμπινο! Θερμοκρασιες και καταναλωση max οταν ετρεξες θυμασαι και με τι ψυξη;

thanks.....80ρια με 85ρια max κάποιοι.....unlimited και 310-320w 5,5ghz all core/4.5e core/ring 5.1ghz .....arctic freezer II 280 aio.....stable είναι εκεί....ένα ρύθμισμα για daily σε per core οι καλύτεροι πυρήνες και ένα tweak από bclk και για daily 42500-43000 θα παίζει ο συγκεκριμένος....

τα temps οι ιντελ τα ακούνε από το vcore......stock έδινε ότι να ναι και σε συνδυασμό με unlimited ......οπότε φωτιά το τσίπ....αλλά αρνάκι αν είναι συνετό σε vcore

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Μα και γνωση να εχεις θελει συνεχεια tampering με το bios αναλογα την εποχη, το προγραμμα που τρεχεις κλπ.. Ειναι κριμα να αφηνουν στην διακριτικη ευχερεια των κατασκευαστων να κανουν εγκληματα και χαντακωνουν το potential τοσο καλων επεξεργαστων. 

εγω βαριεμαι ακομα και την αλλαγη στρατοπεδου λογο bios δλδ οτι πρεπει να μαθω ξανα απο την αρχη τα παντα. λες και θα ξανα παω πρωτη δημοτικου. τεραστια λαθη και οι δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, BabisTs είπε

thanks.....80ρια με 85ρια max κάποιοι.....unlimited και 310-320w 5,5ghz all core/4.5e core/ring 5.1ghz .....arctic freezer II 280 aio.....stable είναι εκεί....ένα ρύθμισμα για daily σε per core οι καλύτεροι πυρήνες και ένα tweak από bclk και για daily 42500-43000 θα παίζει ο συγκεκριμένος....

τα temps οι ιντελ τα ακούνε από το vcore......stock έδινε ότι να ναι και σε συνδυασμό με unlimited ......οπότε φωτιά το τσίπ....αλλά αρνάκι αν είναι συνετό σε vcore

Σταθερή τάση 1.26v έβαλες ή adaptive με offset; Ουσιαστικά undervolt απ'ότι κατάλαβα επειδή οι mobos δίνουν τρέλες τάσεις όπως αναφέρθηκαν και σε κάποια reviews. Είναι stable όμως σε stress test;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, BabisTs είπε

thanks.....80ρια με 85ρια max κάποιοι.....unlimited και 310-320w 5,5ghz all core/4.5e core/ring 5.1ghz .....arctic freezer II 280 aio.....stable είναι εκεί....ένα ρύθμισμα για daily σε per core οι καλύτεροι πυρήνες και ένα tweak από bclk και για daily 42500-43000 θα παίζει ο συγκεκριμένος....

τα temps οι ιντελ τα ακούνε από το vcore......stock έδινε ότι να ναι και σε συνδυασμό με unlimited ......οπότε φωτιά το τσίπ....αλλά αρνάκι αν είναι συνετό σε vcore

1.26 για 5.5p φοβερο κομματι! Μπραβο! Εγω θελω 1.32V μονο για 5.1/4 με την μπανανα μου τον 12900k απο τοτε που εβαλα τις μνημες τις 6000αρες με ξετιναξε σε θερμοκρασιες.. Προφανως και ο mem controller του δεν εχει καμια σχεση με του Raptorlake αλλα λεμε τωρα.. 

20 λεπτά πριν, zyx1979 είπε

εγω βαριεμαι ακομα και την αλλαγη στρατοπεδου λογο bios δλδ οτι πρεπει να μαθω ξανα απο την αρχη τα παντα. λες και θα ξανα παω πρωτη δημοτικου. τεραστια λαθη και οι δυο.

Aν βαριεσαι ειλικρινα αστο.. Ειναι μεγαλο παιδεμα ολη την ωρα bios και σε καθε update θα χαλασει κατι σε timings, θα θελει λιγο περισσοτερο ρευμα καπου, αλλα προγραμματα θελουν PL για να δουλευουν αβιαστα χωρις να ανησυχεις για θερμοκρασεις κ.ο.κ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, d4ydr33m3r είπε

1.26 για 5.5p φοβερο κομματι! Μπραβο! Εγω θελω 1.32V μονο για 5.1/4 με την μπανανα μου τον 12900k απο τοτε που εβαλα τις μνημες τις 6000αρες με ξετιναξε σε θερμοκρασιες.. Προφανως και ο mem controller του δεν εχει καμια σχεση με του Raptorlake αλλα λεμε τωρα.. 

Μηπως σου δίνει πολύ sa στο auto? Βαλτο 0.95, δεν χρειάζεται παραπανω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Μηπως σου δίνει πολύ sa στο auto? Βαλτο 0.95, δεν χρειάζεται παραπανω. 

0.95 το εχω ρε σεταρισμενο με εχει τρελανει, με ξετιναξε στα temps βαραει 90αρια πλεον για πλακα σε σοβαρα loads, κουμπωσα ξεκουμπωσα, τι εβαλα πανω το TT bracket τιποτα τα ιδια.. Μονο με 175w PL ειμαι σχετικα ηρεμος.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, d4ydr33m3r είπε

0.95 το εχω ρε σεταρισμενο με εχει τρελανει, με ξετιναξε στα temps βαραει 90αρια πλεον για πλακα σε σοβαρα loads, κουμπωσα ξεκουμπωσα, τι εβαλα πανω το TT bracket τιποτα τα ιδια.. Μονο με 175w PL ειμαι σχετικα ηρεμος.. 

Τι φάση ρε, χωρίς limits πόσο τραβαει σε cbr23 και τι temps βλεπεις? Εμενα τον πάει μπαλα η u12a, και δεν εχω και bracket - δεν νομίζω να μου χρειάζεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Τι φάση ρε, χωρίς limits πόσο τραβαει σε cbr23 και τι temps βλεπεις? Εμενα τον πάει μπαλα η u12a, και δεν εχω και bracket - δεν νομίζω να μου χρειάζεται. 

Παλια δεν ακουμπουσα ευκολα 90C οταν τον πηρα ειχα ανεβασει τοτε και 30λεπτο cb23 που εβγαλε max score χωρις throttling.. Απο τοτε που εβαλα τις μνημες ανεβαζει στο διαολο temps.. banana mem controller και ζοριζεται πολυ; θελει ουτως ή αλλως λιγο ρευματακι εμενα να σηκωσει ρολογια.. τι να πω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Παλια δεν ακουμπουσα ευκολα 90C οταν τον πηρα ειχα ανεβασει τοτε και 30λεπτο cb23 που εβγαλε max score χωρις throttling.. Απο τοτε που εβαλα τις μνημες ανεβαζει στο διαολο temps.. banana mem controller και ζοριζεται πολυ; θελει ουτως ή αλλως λιγο ρευματακι εμενα να σηκωσει ρολογια.. τι να πω; 

Θα δοκιμάσω απο περιέργεια με τις μνημες stock χωρίς xmp, πάντως δεν νομιζω να ειδα διαφορα στα temps. Μια αυξηση είδα όταν πηγα απο apex σε unify x, απο περίπου 77c σε stock πηγα 81c (με ιδια ambient) στο cbr23 

Ρε μηπως η aio σου σε αφήνει σιγά σιγά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Θα δοκιμάσω απο περιέργεια με τις μνημες stock χωρίς xmp, πάντως δεν νομιζω να ειδα διαφορα στα temps. Μια αυξηση είδα όταν πηγα απο apex σε unify x, απο περίπου 77c σε stock πηγα 81c (με ιδια ambient) στο cbr23 

Ρε μηπως η aio σου σε αφήνει σιγά σιγά? 

Όχι ρε την έχω αλλάξει Z73 έχω τωρα η δουλειά σου λέω έγινε όταν έβαλα τις 6000αρες επάνω όσο είχα τις 5200 δεν είχα θέμα.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά που καταλαβαίνω για gaming προοπτική ΜΟΝΟ πάμε για 13700Κ; Να μην κοιτάω 13900Κ για μελλοντική καβάτζα (δεν αλλάζω κάθε γενιά cpu)? Από mobo μάλλον για z790 θα παω με 6400 μνήμες. Ψύξη Noctua NH-D15S (που υπάρχει και bracket) με 2 chromax. 
 

Γνώμες; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BabisTs είπε

thanks.....80ρια με 85ρια max κάποιοι.....unlimited και 310-320w 5,5ghz all core/4.5e core/ring 5.1ghz .....arctic freezer II 280 aio.....stable είναι εκεί....ένα ρύθμισμα για daily σε per core οι καλύτεροι πυρήνες και ένα tweak από bclk και για daily 42500-43000 θα παίζει ο συγκεκριμένος....

τα temps οι ιντελ τα ακούνε από το vcore......stock έδινε ότι να ναι και σε συνδυασμό με unlimited ......οπότε φωτιά το τσίπ....αλλά αρνάκι αν είναι συνετό σε vcore

Καλορίζικο το καινούριο τσιπακι,κακό tuning out of the box με λίγα λόγια η ανώριμα bios, ίσως να κάνω skip αυτή την περίοδο τον 13700Κ και πάρω 4080 όταν βγεί απευθείας,για να πω ότι πήρα κάτι που ήταν αναβάθμιση στα παιχνίδια ποίο πολύ και ψωνίζω αργότερα μετά τα Χριστούγεννα επεξεργαστή.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jts είπε

Σταθερή τάση 1.26v έβαλες ή adaptive με offset; Ουσιαστικά undervolt απ'ότι κατάλαβα επειδή οι mobos δίνουν τρέλες τάσεις όπως αναφέρθηκαν και σε κάποια reviews. Είναι stable όμως σε stress test;

Εννοείται σταθερή τάση....χτες τον πήρα δεν είχα χρόνο για full 24/7 stability tests......αλλά ένα 10run cb23 & ένα 20λεπτο occt το έβγαλε.....σε games δεν πρόκειται να σκάσει και μια αρχική εικόνα μου την έδειξε....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Eloy είπε

Π.χ, η Mortar έχει vrm ψύκτρες σε σχέση με το "κάτι σαν ψύκτρες" της PG. Audio έχει Alc 1200 vs Αlc 897, έχει 6 layer pcb vs απλό pcb, έχει 1 hdmi + 1 dp vs 1 hdmi μόνο, ψύκτρες σε 2 M.2 αντί για μόνο μόνο 1, spdif έξοδο απο πίσω vs none, κλπ... Η PG έχει όμως pcie 5 στον m.2 vs pcie 4 της mortar...

ASROCK PG Lightning VRM 14+2+1  vs MSI MORTAR VRM 12+2

ASROCK PG Lightning 8x layer PCB vs MSI MORTAR 6x layer PCB

ASROCK PG Lightning 1x PCIe Gen 5.0 M2.0  vs MSI MORTAR   δεν έχει

ASROCK PG Lightning 2x PCIe Gen 4.0 M2.0  vs MSI MORTAR έχει μόνο ένα Gen 4.0 + ένα Gen 3.0

ASROCK PG Lightning USB 3.2 Gen 1 (7+2) vs  MSI MORTAR έχει μόνο 2χ πάνω στην μητρική και κανένα στο back panel.

Μόνο στο AUDIO έχει καλύτερο Chip η MSI MORTAR + το SPDIF αν το χρειάζεσαι. Για το DP δεν νομίζω να είναι θέμα, μπορείς να βάλεις ένα απλό αντάπτορα από το HDMI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...