Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Έρχονται σε λίγες ώρες επίσημα review. Να δούμε. 13700k 12700k η 7700x? Ανάλογα την τιμή του συνδυασμού μητρική συν cpu και πόσο καλά θα παίξει το κάθε cpu με ddr 4 3333cl16 θα γίνει ελπίζω αγορά Δεκέμβριο αρκεί η 5ετια για 8700Κ νομίζω. 100% πάνω επιδόσεις και με τα 3 cpu όπως βλέπω. Μακάρι ο 13700k να δώσει 12900k επιδόσεις με χαμηλότερο ρεύμα προφανώς εκεί στα 450 για τον KF και με μια μητρική z690 στα 250 να κάνουμε δουλίτσα. 

12900K και 13700k εχουν το ιδιο tdp

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Έρχονται σε λίγες ώρες επίσημα review. Να δούμε. 13700k 12700k η 7700x? Ανάλογα την τιμή του συνδυασμού μητρική συν cpu και πόσο καλά θα παίξει το κάθε cpu με ddr 4 3333cl16 θα γίνει ελπίζω αγορά Δεκέμβριο αρκεί η 5ετια για 8700Κ νομίζω. 100% πάνω επιδόσεις και με τα 3 cpu όπως βλέπω. Μακάρι ο 13700k να δώσει 12900k επιδόσεις με χαμηλότερο ρεύμα προφανώς εκεί στα 450 για τον KF και με μια μητρική z690 στα 250 να κάνουμε δουλίτσα. 

Amd αυτην την στιγμη αξιζει μονο ο 7950x και ισως λιγο 7900x. 

Φυσικα αν εχεις am4 δεν αλλαζεις τιποτα , μονο καναν 3d βαζεις. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

12900K και 13700k εχουν το ιδιο tdp

Το θέμα είναι μην θέλει και αυτός τρελή ψυκτρα για σωστές θερμοκρασίες γιατί βλέπω κάτι 95 άρια με 12900k σε stress mt. Να δούμε και καλύτερο efficiency. 

1 λεπτό πριν, noFEARgr είπε

Amd αυτην την στιγμη αξιζει μονο ο 7950x και ισως λιγο 7900x. 

Φυσικα αν εχεις am4 δεν αλλαζεις τιποτα , μονο καναν 3d βαζεις. 

 

Ναι οι τιμές τους είναι πανάκριβες και στις am5 από ότι είδα. Και μόνο ddr5. Οπότε ευελπιστώ σε 13700k να δούμε και τα review σήμερα. 700αρι μαζί με μητρική είναι μια χαρά δίνοντας 250-300 8700k συν z370 prime a θεωρω άψογη αναβάθμιση για ακόμα 5 χρόνια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, volman είπε

Έχω τον 9900Κ και δεν τον αλλάζω με τίποτα.

Δοκίμασέ τον 12900Κ με κάνα παιχνίδι παλαιότερο που απαιτεί δυνατή απόδοση σε 1-2 πυρήνες να δω κάτι :P

Πάντως αν ο 13900Κ παίξει σε προσφορά κάτω του 500ρικου, στα 400-450 γιούρια, αγοράζοντας ddr4 και παλαιότερη μητρική και απενεργοποιώντας τους ημιτασιόν πυρήνες, μια χαρά αναβάθμιση μπορείς να κάνεις με συνολικό κόστος στα 700-750 γιούρια.

Κλοκαρισμένο σταθερά στα 5.5 σε όλους τους πυρήνες (χωρίς τους ημιτασιόν), δεν νομίζω να υπάρχει δυνατότερο τσιπάκι για gaming.

Πες μου ποιο παιχνιδι θες να δοκιμασω 😊

Παντως σίγουρα, αξιζει να αγορασεις 13900k, να κλεισεις 16 πυρηνες για να παιζεις παιχνιδια του 2005. Πως δε το σκεφτηκα... 

Τι θα κερδισεις με το να κλεισεις τους πυρηνες στον 13900k?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Herald είπε

Αν στέκει πάντως το πινακάκι έχουμε, 40% performance increase με την ίδια κατανάλωση μέσα σε 1 χρόνο, στα ίδια nm, με ίδια τιμή. Δεν έχει ξαναυπάρξει τέτοιο άλμα νομίζω - όχι μόνο στην ιστορία των επεξεργαστών, πιθανόν ούτε καν στην ιστορία των GPU 😮 

Ο ανταγωνισμός από την άλλη για να μας δώσει 45% performance increase χρειάστηκε 2 χρόνια, την διπλάσια κατανάλωση και die shrink. Lol?

Sorry ρε συ αλλά ο ένας είναι 16/24 και ο άλλος 16/32. Άρα το 40% performance increase είναι λίγο παραπλανητικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jmirko15 είπε

Sorry ρε συ αλλά ο ένας είναι 16/24 και ο άλλος 16/32. Άρα το 40% performance increase είναι λίγο παραπλανητικό..

Τι παραπλανητικο ρε μαν, σε 1 χρονο σου έδωσε 40% performance increase στην ιδια κατανάλωση και στην ιδια τιμη. Γιατι σε νοιάζει με πόσους πυρήνες το κατάφερε? Ας πουμε στις gpu σε ενδιαφερει ποσους πυρήνες χρειάστηκε η 4090 για να κουνησιε μαντίλι στην 3090? Φανταζομαι οχι. Αποδοση και τιμη μετρανε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Herald είπε

Πες μου ποιο παιχνιδι θες να δοκιμασω 😊

Παντως σίγουρα, αξιζει να αγορασεις 13900k, να κλεισεις 16 πυρηνες για να παιζεις παιχνιδια του 2005. Πως δε το σκεφτηκα... 

Τι θα κερδισεις με το να κλεισεις τους πυρηνες στον 13900k?

Civilization, TES (3, 4, 5), Fallout, κτλ.

Υπάρχουν μερικές χιλιάδες. Διάλεξε.

Υπάρχει κάτι που λέγετε mod, συντομία του modification. Πολλά παιχνίδια δέχονται mods.

Με αυτό τον τρόπο αλλάζει η εμφάνιση και η λειτουργία του παιχνιδιού.

Με αυτό τον τρόπο το Skyrim που κυκλοφόρισε 2011 (και πολλά παιχνίδια δεκαετίας και βάλε), όταν προσθέτεις mods φαίνεται και λειτουργεί σαν παιχνίδι που κυκλοφόρισε φέτος.

Κλείνοντας τους πυρήνες το λειτουργικό δεν θα χρησιμοποιήσει τους ψεύτικους πυρήνες που έχουν μειωμένη απόδοση αλλά τους κανονικούς.

Αν θες και την απόλυτη απόδοση, όρισε κάθε παιχνίδι θα χρησιμοποιεί πραγματικούς πυρήνες και όχι HT.

Μερικά παιχνίδια τελευταίας γενιάς το κάνουν από μόνα τους, αλλά αν παρατηρείς σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του παιχνιδιού, ένας εύκολος τρόπος για να γνωρίζεις αν φταίει η απόδοση του επεξεργαστή είναι να κάνεις το παραπάνω κολπάκι.

Νομίζω λέω λογικά πράγματα.

Φιλαράκι που ψάχνετε για αναβάθμιση του πρότεινα να αγοράσει 12900Κ όταν θα παίξει προσφορά με DDR4 και παλαιότερη μητρική.

Απενεργοποιώντας τους ψεύτικους πυρήνες, γιατί το θέλει για gaming) τα windows 10 δουλεύουν αψεγάδιαστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, volman είπε

Civilization, TES (3, 4, 5), Fallout, κτλ.

Υπάρχουν μερικές χιλιάδες. Διάλεξε.

Υπάρχει κάτι που λέγετε mod, συντομία του modification. Πολλά παιχνίδια δέχονται mods.

Με αυτό τον τρόπο αλλάζει η εμφάνιση και η λειτουργία του παιχνιδιού.

Με αυτό τον τρόπο το Skyrim που κυκλοφόρισε 2011 (και πολλά παιχνίδια δεκαετίας και βάλε), όταν προσθέτεις mods φαίνεται και λειτουργεί σαν παιχνίδι που κυκλοφόρισε φέτος.

Κλείνοντας τους πυρήνες το λειτουργικό δεν θα χρησιμοποιήσει τους ψεύτικους πυρήνες που έχουν μειωμένη απόδοση αλλά τους κανονικούς.

Αν θες και την απόλυτη απόδοση, όρισε κάθε παιχνίδι θα χρησιμοποιεί πραγματικούς πυρήνες και όχι HT.

Μερικά παιχνίδια τελευταίας γενιάς το κάνουν από μόνα τους, αλλά αν παρατηρείς σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του παιχνιδιού, ένας εύκολος τρόπος για να γνωρίζεις αν φταίει η απόδοση του επεξεργαστή είναι να κάνεις το παραπάνω κολπάκι.

Νομίζω λέω λογικά πράγματα.

Φιλαράκι που ψάχνετε για αναβάθμιση του πρότεινα να αγοράσει 12900Κ όταν θα παίξει προσφορά με DDR4 και παλαιότερη μητρική.

Απενεργοποιώντας τους ψεύτικους πυρήνες, γιατί το θέλει για gaming) τα windows 10 δουλεύουν αψεγάδιαστα.

Το ht μονιμα κλειστό το εχω απο το bios, τα ecores δεν υπαρχει λογος να τα κλεισεις. Ειτε απλά χανεις επιδοσεις σε καποια παιχνιδια ειτε δεν παιρνεις καθολου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Το ht μονιμα κλειστό το εχω απο το bios, τα ecores δεν υπαρχει λογος να τα κλεισεις. Ειτε απλά χανεις επιδοσεις σε καποια παιχνιδια ειτε δεν παιρνεις καθολου. 

Σε κανονικές συνθήκες έχεις δίκαιο.

Αλλά όταν έχεις τα windows που κάνουν ότι γουστάρουν, κλείνεις και τα ecores και κοιμάσε ήσυχος.

Ή ορίζεις κάθε φορά κάθε παιχνίδι ποιον πυρήνα θα χρησιμοποιεί και τα αφήνεις όλα ανοιχτά.

Για αυτό γουστάρω intel.

Σου δίνει το κτηνάκι και σου λέει κάντο ότι γουστάρεις.

Γουστάρεις gaming, προσάρμοσέ το να ξεσκίζει.

Γουστάρεις γραφιστική δουλειά, προσάρμοσέ το να πετάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Herald είπε

Καί έτσι δεν αλλάζει κάτι. 35% performance increase σε 2 χρόνια με die shrink έναντι 40% σε 1 χρόνο χωρίς die shrink. Δυνατό αποτέλεσμα

Ναι ρε συ αλλά απλώς έβαλε κι άλλους πυρήνες. Η αύξηση επιδόσεων λόγω αρχιτεκτονικής βελτίωσης είναι σημαντικότερη. Αν σου φέρει Zen 5 CCD με 12 cores θα δώσει +50% με τη μία χωρίς να αυξήσει καθόλου επιδόσεις μέσω αρχιτεκτονικών βελτιώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, papatsonis είπε

Γράψε μου τον Οπτικό σου, "Να δώ κάτι.."

stupid.jpg

H φώτογραφία είναι ΜΟΥΦΑ. Ψεύτικη και την δημοσίευσαν guru3d και wccftech μεταξύ άλλων ως "διαρροή"

Εδώ είναι η επίσημη σελίδα της Intel με τα τεστ μηχανήματα που έκαναν το presentation. 

13th Gen Intel® Core™ Desktop Processors - 1 | Performance Index

Άμα βρεις 7950Χ πες μου. 5950Χ και 5800Χ3D μόνο είχαν διαθέσημα στις 5 Σεπτεμβρίου. 

Αυτός που δημοσίευσε την φωτογραφία άλλαξε το 5 σε 7. 

Σταματήστε να τρώτε το σανό που σας δίνουν. 

 

23 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

spacer.png

Δες παραπάνω τί απάντησα. 

Στις 19/10/2022 στις 11:56 ΠΜ, AlexandrosKle είπε

Βρήκα την φώτο σε κάτι σχόλια

image.jpeg.a8044665569b0dec6094e0526f439f98.jpeg

"O 7600X θα είναι στα ίδια με τον 13900k στο gaming" όπως βλέπουμε

 

Δες παραπάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Ναι ρε συ αλλά απλώς έβαλε κι άλλους πυρήνες. Η αύξηση επιδόσεων λόγω αρχιτεκτονικής βελτίωσης είναι σημαντικότερη. Αν σου φέρει Zen 5 CCD με 12 cores θα δώσει +50% με τη μία χωρίς να αυξήσει καθόλου επιδόσεις μέσω αρχιτεκτονικών βελτιώσεων.

Οταν μιλαμε για mt νομιζω ειναι αδιάφορο το από που πηγαζει η αυξηση 

Τι σε κανει να πιστεύεις οτι ο 12 core zen 5 θα κοστίζει οσο ο 7700x? Γιατι αν ειναι να κοστιζει οσο ο 7900x, ε να το βράσω. Δυστηχως η amd πρεπει να ξαναπέσει στο 0% marketshare για να βαλει μυαλό, μεχρι τοτε 6πυρηνο θα τρώμε στα 300 ευρω για αλλα 7 χρονια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...