Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Deu164 είπε

Από κινεζοsite

sta7v79.jpg

δεν μπορω να βλεπω στην εποχη που βρισκομαστε  να τρεχουν benchmarks φαση ,super pi και wprime

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Today it's time to upgrade.....

Χαχαχαχα,κ εγώ έχω πάρει μητρική κ μνήμες,κοιτάω μήπως τον βρω από πουθενά άμεσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Herald είπε

Αν στέκει πάντως το πινακάκι έχουμε, 40% performance increase με την ίδια κατανάλωση μέσα σε 1 χρόνο, στα ίδια nm, με ίδια τιμή. Δεν έχει ξαναυπάρξει τέτοιο άλμα νομίζω - όχι μόνο στην ιστορία των επεξεργαστών, πιθανόν ούτε καν στην ιστορία των GPU 😮 

Ο ανταγωνισμός από την άλλη για να μας δώσει 45% performance increase χρειάστηκε 2 χρόνια, την διπλάσια κατανάλωση και die shrink. Lol?

Γιατί το κάνεις αυτό ρε συ, ΟΚ, στην AMD αυτοκτόνησαν μόνοι τους ανεβάζοντας τόσο το PL αλλά ξέρεις πολύ καλά πως στα ίδια Watt με τον προηγούμενο (142 PPT) έδωσε τουλάχιστον +35% επιδόσεις. Ένα 5-10% πήρε παραπάνω από το σχεδόν διπλάσιο PL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, malakudi είπε

Γιατί το κάνεις αυτό ρε συ, ΟΚ, στην AMD αυτοκτόνησαν μόνοι τους ανεβάζοντας τόσο το PL αλλά ξέρεις πολύ καλά πως στα ίδια Watt με τον προηγούμενο (142 PPT) έδωσε τουλάχιστον +35% επιδόσεις. Ένα 5-10% πήρε παραπάνω από το σχεδόν διπλάσιο PL.

Η αυξηση της Intel εντωμεταξυ ειναι κυριως λογω των παραπανω πυρηνων του 13900k ενδιαφερον θα εχει η διαφορα 13700k vs 12900κ

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Η αυξηση της Intel εντωμεταξυ ειναι κυριως λογω των παραπανω πυρηνων του 13900k ενδιαφερον θα εχει η διαφορα 13700k vs 12900κ

Εγώ πραγματικά θα προτιμούσα έναν RaptorLake με 8C 16T μόνο με P-cores αντί για τον 13600Κ που είναι με 6 + 8 = 20Τ.

Τώρα με αναγκάζει να βλέπω μονο προς στους 13700/κ αλλά αν δεν έχει RPL Core i7 SKU μέχρι τα 350 ευρώ δεν θα πάρω.

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εγώ πραγματικά θα προτιμούσα έναν RaptorLake με 8C 16T μόνο με P-cores αντί για τον 13600Κ που είναι με 6 + 8 = 20Τ.

Mαλλον δεν το κανει γτ θα πηγαινε πολυ πραμα για πεταμα, ισως δεν την συμφερει

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Γιατί το κάνεις αυτό ρε συ, ΟΚ, στην AMD αυτοκτόνησαν μόνοι τους ανεβάζοντας τόσο το PL αλλά ξέρεις πολύ καλά πως στα ίδια Watt με τον προηγούμενο (142 PPT) έδωσε τουλάχιστον +35% επιδόσεις. Ένα 5-10% πήρε παραπάνω από το σχεδόν διπλάσιο PL.

Καί έτσι δεν αλλάζει κάτι. 35% performance increase σε 2 χρόνια με die shrink έναντι 40% σε 1 χρόνο χωρίς die shrink. Δυνατό αποτέλεσμα

15 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εγώ πραγματικά θα προτιμούσα έναν RaptorLake με 8C 16T μόνο με P-cores αντί για τον 13600Κ που είναι με 6 + 8 = 20Τ.

Τώρα με αναγκάζει να βλέπω μονο προς στους 13700/κ αλλά αν δεν έχει RPL Core i7 SKU μέχρι τα 350 ευρώ δεν θα πάρω.

12700k? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εγώ πραγματικά θα προτιμούσα έναν RaptorLake με 8C 16T μόνο με P-cores αντί για τον 13600Κ που είναι με 6 + 8 = 20Τ.

Τώρα με αναγκάζει να βλέπω μονο προς στους 13700/κ αλλά αν δεν έχει RPL Core i7 SKU μέχρι τα 350 ευρώ δεν θα πάρω.

Δεν θα χρειάζεσε windows 11 για να τρέξεις αυτόν τον επεξεργαστή.

Γενικά οι μούφα κορς είναι μεσοβέζικη λύση μέχρι να έρθουν τα σαφρίδια μετά το 2025.

Σε αυτό τον τομέα, οι άχρηστοι είναι πιο έντιμοι.

Έχω, σου λένε, 16 κορς (συν 16 με ΗΤ). Κανονικοί και τρέχουν windows χωρίς αναβάθμιση στα 11.

Μην υποτιμάτε το θέμα με τους ημιτασιόν πυρήνες. Οποσδήποτε θες τα 11 για να τρέχουν σωστά.

Εγώ μοντάρω παιχνίδια και όταν ορίζω ένα παιχνίδι να τρέχει σε συγκεκριμένους πυρήνες (στους κανονικούς, όχι ΗΤ), το παιχνίδι τρέχει βουτηράτα.

Σκέψου απόδοση όταν το ίδιο παιχνίδι θα τρέχει, χωρίς να το πειράξεις, στους ημιτασιόν πυρήνες.

Μεγάλη απώλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, volman είπε

Δεν θα χρειάζεσε windows 11 για να τρέξεις αυτόν τον επεξεργαστή.

Γενικά οι μούφα κορς είναι μεσοβέζικη λύση μέχρι να έρθουν τα σαφρίδια μετά το 2025.

Σε αυτό τον τομέα, οι άχρηστοι είναι πιο έντιμοι.

Έχω, σου λένε, 16 κορς (συν 16 με ΗΤ). Κανονικοί και τρέχουν windows χωρίς αναβάθμιση στα 11.

Μην υποτιμάτε το θέμα με τους ημιτασιόν πυρήνες. Οποσδήποτε θες τα 11 για να τρέχουν σωστά.

Εγώ μοντάρω παιχνίδια και όταν ορίζω ένα παιχνίδι να τρέχει σε συγκεκριμένους πυρήνες (στους κανονικούς, όχι ΗΤ), το παιχνίδι τρέχει βουτηράτα.

Σκέψου απόδοση όταν το ίδιο παιχνίδι θα τρέχει, χωρίς να το πειράξεις, στους ημιτασιόν πυρήνες.

Μεγάλη απώλεια.

Eδώ το spiderman να τρέχει στους ιμιτασιόν πυρήνες. Δράμα - χάλια πάει :P 

 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έρχονται σε λίγες ώρες επίσημα review. Να δούμε. 13700k 12700k η 7700x? Ανάλογα την τιμή του συνδυασμού μητρική συν cpu και πόσο καλά θα παίξει το κάθε cpu με ddr 4 3333cl16 θα γίνει ελπίζω αγορά Δεκέμβριο αρκεί η 5ετια για 8700Κ νομίζω. 100% πάνω επιδόσεις και με τα 3 cpu όπως βλέπω. Μακάρι ο 13700k να δώσει 12900k επιδόσεις με χαμηλότερο ρεύμα προφανώς εκεί στα 450 για τον KF και με μια μητρική z690 στα 250 να κάνουμε δουλίτσα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Herald είπε

Eδώ το spiderman να τρέχει στους ιμιτασιόν πυρήνες. Δράμα - χάλια πάει :P 

 

Έχω τον 9900Κ και δεν τον αλλάζω με τίποτα.

Δοκίμασέ τον 12900Κ με κάνα παιχνίδι παλαιότερο που απαιτεί δυνατή απόδοση σε 1-2 πυρήνες να δω κάτι :P

Πάντως αν ο 13900Κ παίξει σε προσφορά κάτω του 500ρικου, στα 400-450 γιούρια, αγοράζοντας ddr4 και παλαιότερη μητρική και απενεργοποιώντας τους ημιτασιόν πυρήνες, μια χαρά αναβάθμιση μπορείς να κάνεις με συνολικό κόστος στα 700-750 γιούρια.

Κλοκαρισμένο σταθερά στα 5.5 σε όλους τους πυρήνες (χωρίς τους ημιτασιόν), δεν νομίζω να υπάρχει δυνατότερο τσιπάκι για gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...