Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, FORIS78 είπε

αν εχεις την ψήκτρα της υπογραφής σου ριξε τα ρολογιά 5.2 και το  vcore κάτω απο 1.35 τουλάχιστον

εγω τον δικο μου τον εχω με το τελευταίο bios, microcode x129. 

και τον κατεβασα στα 5.3 all cores με 1.27 vcore 

Noctua D15 ψύξη

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-09-16 111143.png

υποθέτω είσαι με win 23Η2 και κάνει λάθος report με το 22H2 το benchmate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Intel giving FULL refunds for faulty Core i9-13900K CPUs, some get swapped with the 14900K

https://www.tweaktown.com/news/100526/intel-giving-full-refunds-for-faulty-core-i9-13900k-cpus-some-get-swapped-with-the-14900k

 

Επεξ/σία από xartemporas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Intel giving FULL refunds for faulty Core i9-13900K CPUs, some get swapped with the 14900K

https://www.tweaktown.com/news/100526/intel-giving-full-refunds-for-faulty-core-i9-13900k-cpus-some-get-swapped-with-the-14900k

 

να μην εχω 13900k γαμωτο :lol:

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, xartemporas said:

Intel giving FULL refunds for faulty Core i9-13900K CPUs, some get swapped with the 14900K

https://www.tweaktown.com/news/100526/intel-giving-full-refunds-for-faulty-core-i9-13900k-cpus-some-get-swapped-with-the-14900k

 

Aρα, δεν είναι τόσο πολλές οι ζημιές...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Eloy είπε

Aρα, δεν είναι τόσο πολλές οι ζημιές...

Ή είναι τόσες πολλές οι υπογραφές σε class-action lawsuits.

Εξίσου αστηριχτες και οι δύο εκτιμήσεις, δεν νομίζεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Eloy είπε

Aρα, δεν είναι τόσο πολλές οι ζημιές...

η ειναι τοσες πολλες που δεν εχουν να στειλουν 13900k και δινουν χρηματα πισωη 14900 ,βεβαια αυτο το λεει καποιος στο reddit ,οση εγκυροτητα μπορει να εχει

2 ώρες πριν, prefuse είπε

Γιατί τι θα τον έκανες;

Εγώ που έχω τι κερδίζω;

 

rma να παρω 14900κ :P

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, akoinonitos said:

η ειναι τοσες πολλες που δεν εχουν να στειλουν 13900k και δινουν χρηματα πισωη 14900 ,βεβαια αυτο το λεει καποιος στο reddit ,οση εγκυροτητα μπορει να εχει

rma να παρω 14900κ :P

Αυτό εννοείται αλλά τι ουσιαστικό θα κερδίσεις; 

Πιστεύεις ότι αν βάλουν 5 υπολογιστές με 13900k, και άλλους τόσους με 14900k θα μπορούσατε να βρείτε ποια PC είναι με 13gen και ποια με 14gen; Μόνο παίζοντας χωρίς bench. Και σε ποια παιχνίδια θα φαίνεται η οποία διάφορα; cyberpunk?

Αν είναι πείτε τρόπο να τον κάνω degrade να πάρω 14900k αν και το πιο πιθανό είναι να μου στείλουν κάνα 14900k που θα παίζει σαν 13700k..και δεν θα έχω PC για μήνες..

 

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αντικαταστήσω ένα AMD σύστημα με ένα Intel κυρίως για να βάλω 128gb (4Χ32gb) και να μην έχω θέμα με συχνότητες κλπ.

Επειδή είμαι παντελώς άσχετος με Intel, μπορεί να προτείνει κάποιος από κατάστημα ή ακόμα και από αγγελίες εδώ μέσα μια μητρική micro ATX Intel που να παίρνει DDR4 και να είναι value for money? Από επεξεργαστές 1700 socket ποιός είναι ο καλύτερος στα λεφτά του; Υπόψιν δεν θέλω πυρηνικό αντιδραστήρα, high end 13900K και τα σχετικά ούτε να τα βλέπω!

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PadPoet είπε

Θέλω να αντικαταστήσω ένα AMD σύστημα με ένα Intel κυρίως για να βάλω 128gb (4Χ32gb) και να μην έχω θέμα με συχνότητες κλπ.

Εδώ πρέπει να ρωτήσω τώρα.

Τι είδους workload θα έχει αυτό το μηχάνημα και είναι τόσο κρίσιμο να δουλεύει με 128GB DDR4 στα 3600 συγκεκριμένα.

Θα πρέπει να έχει πραγματικό όφελος το 3600 vs π.χ. 3200 για να έχει νόημα αυτή η μετάβαση.

ΑΝ απαντήσεις ότι είναι mem bandwidth critical η δουλειά που θα κάνει τότε έχεις πάρει εντελώς λάθος μονοπάτι και πρέπει να γίνει μετάβαση σε DDR5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, kkatzos said:

Εδώ πρέπει να ρωτήσω τώρα.

Τι είδους workload θα έχει αυτό το μηχάνημα και είναι τόσο κρίσιμο να δουλεύει με 128GB DDR4 στα 3600 συγκεκριμένα.

Θα πρέπει να έχει πραγματικό όφελος το 3600 vs π.χ. 3200 για να έχει νόημα αυτή η μετάβαση.

ΑΝ απαντήσεις ότι είναι mem bandwidth critical η δουλειά που θα κάνει τότε έχεις πάρει εντελώς λάθος μονοπάτι και πρέπει να γίνει μετάβαση σε DDR5.

Video editing, photo editing, file server και γενικώς προγράμματα που θέλουν πολύ μνήμη. Δεν με απασχολεί αν θα τρέχουν στα 3600 που είναι η ταχύτητα τους ή στα 3200, αρκεί να τρέχουν απροβλημάτιστα και με AMD πλατφόρμα είναι πόνος το να τρέχεις τέσσερα τέτοια dimm μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, PadPoet said:

Video editing, photo editing, file server και γενικώς προγράμματα που θέλουν πολύ μνήμη. Δεν με απασχολεί αν θα τρέχουν στα 3600 που είναι η ταχύτητα τους ή στα 3200, αρκεί να τρέχουν απροβλημάτιστα και με AMD πλατφόρμα είναι πόνος το να τρέχεις τέσσερα τέτοια dimm μαζί.

Γι' αυτό DDR5 με 64gb ή 48gb per dimm. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, Thresh said:

Γι' αυτό DDR5 με 64gb ή 48gb per dimm. 😛

Είναι πανάκριβες γαμώτο οι DDR5 όμως σε τέτοιες χωρητικότητες και εφόσον έχω ήδη τις DDR4 σκεφτόμουν να τις αξιοποιήσω σε Intel. Κάθε μέρα κοιτάω 96gb και 192gb kits εδώ και ένα χρόνο και οι τιμές αυξάνονται αντί να πέφτουν.

Επεξ/σία από PadPoet
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...