Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/9/2024 στις 3:43 ΜΜ, Dennisbest είπε

Η MSI μέχρι πρότινος είχε στο lite load το 9 ενώ το default είναι το 11. Οπότε λογικό να αυξηθούν τα Volts αν συγκρίνεις με το παλιό. Εγώ προσωπικά ξανακατέβασα το lite load σε 6 όπως το είχα πάντα και η τάση έπεσε ξανά σε φυσιολογικά επίπεδα.

Ναι οντως ειχε το 9, σε εμενα εχει το 12 πλέον. Προς το παρόν κούμπωσα καρφί 49 P Cores και 38 Ε Cores οπως ειπε ο @akoinonitos γιατί πάλι είχα restart mid game ώστε να αποκλείσω ότι ειναι το CPU με το 0χ0129. 

Αμα δεν το ξανα κανει σε διάστημα 2 βδομάδων βέβαια από σημερα θα υποθέσω ότι ειναι το CPU, το πότε θα πάρω replacement βεβαια...:D 

Επεξ/σία από thetiesthatbind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thetiesthatbind είπε

Ναι οντως ειχε το 9, σε εμενα εχει το 12 πλέον. Προς το παρόν κούμπωσα καρφί 49 P Cores και 38 Ε Cores οπως ειπε ο @akoinonitos γιατί πάλι είχα restart mid game ώστε να αποκλείσω ότι ειναι το CPU με το 0χ0129. 

Αμα δεν το ξανα κανει σε διάστημα 2 βδομάδων βέβαια από σημερα θα υποθέσω ότι ειναι το CPU, το πότε θα πάρω replacement βεβαια...:D 

αν ειχες ασταθεια με ac /dc 1.1  και δεν ειναι κατι αλλο περα απο το cpu πχ μνημες η να εχει θεμα το game τοτε μιλαμε για  degradation. Αλλα θα πρεπει να σιγουρευτεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

αν ειχες ασταθεια με ac /dc 1.1  και δεν ειναι κατι αλλο περα απο το cpu πχ μνημες η να εχει θεμα το game τοτε μιλαμε για  degradation. Αλλα θα πρεπει να σιγουρευτεις.

Μνήμες δε τις έκανα Memtest αλλα είτε XMP on είτε off το τρώει το restart. Δε το κανει σε 1 γκέιμ αλλά σε περισσότερα. Memtest νομιζω ειχα κανει οταν ειχα παρει τις RAM και δεν ειχαν θεμα. 

PUBG, Eurotruck, MSFS (δεν παιζει κατι αλλο) μόνο στο Hearts of Iron 4 ειναι ολα κομπλε 

Επεξ/σία από thetiesthatbind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Μνήμες δε τις έκανα Memtest αλλα είτε XMP on είτε off το τρώει το restart. Δε το κανει σε 1 γκέιμ αλλά σε περισσότερα. Memtest νομιζω ειχα κανει οταν ειχα παρει τις RAM και δεν ειχαν θεμα. 

PUBG, Eurotruck, MSFS (δεν παιζει κατι αλλο) μόνο στο Hearts of Iron 4 ειναι ολα κομπλε 

Ε δες  πως θα παει τωρα που το εχεις κανει downclock. Μπορεις να τρεξεις και καποιο stress test πχ με  το intel xtu να δεις και εκει αν σκαει αν τα βαλεις ολα  default. Αν σκαει δεν υπαρχει λογος να καθεσαι να το ψαχνεις παραπερα τον κανεις rma.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Ε δες  πως θα παει τωρα που το εχεις κανει downclock. Μπορεις να τρεξεις και καποιο stress test πχ με  το intel xtu να δεις και εκει αν σκαει αν τα βαλεις ολα  default. Αν σκαει δεν υπαρχει λογος να καθεσαι να το ψαχνεις παραπερα τον κανεις rma.

Ξανά έκανε restart in game 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, thetiesthatbind said:

Ξανά έκανε restart in game 

Eγώ όσες φορές είχα απροειδοποίητο restart τα τελευταία χρόνια,  (με διάφορους υπολογιστές) ήταν πάντα  sata καλώδιο ή κακή σύνδεση σε κάποιο άκρο του sata... Αν έχεις κάποιον sata δίσκο, άλλαξε port ή και καλώδιο και ξαναδές το...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως η cpu γενικά συγκεντρώνει τις μικρότερες πιθανότητες να προκαλεί restart σε stock συχνότητες.

Θα εξαντλούσα κάθε άλλη περίπτωση πριν κάνω rma έναν επεξεργαστή.

@thetiesthatbindΤρέξε OCCT για cpu - ram - gpu, αν σου βγαίνουν stable για περισσότερο από μία ώρα μάλλον προκαλείται από software/driver το πρόβλημα ή τροφοδοτικό, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες.

 

Με βάση αυτά που περιγράφεις (σκάει σε συγκεκριμένα παιχνίδια και όχι σε άλλα) θα πόνταρα πως είναι software/driver issue, αλλά ξεκίνα με τα τεστ καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Ξανά έκανε restart in game 

Αμα εκανε restart με αυτα τα ρολογια τοτε δεν μου κανει να φταιει τo  cpu, τσεκαρε τροφοδοτικο και ρευματα γενικα στην καρτα αν το τρως μονο σε gaming

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Μνήμες δε τις έκανα Memtest αλλα είτε XMP on είτε off το τρώει το restart. Δε το κανει σε 1 γκέιμ αλλά σε περισσότερα. Memtest νομιζω ειχα κανει οταν ειχα παρει τις RAM και δεν ειχαν θεμα. 

PUBG, Eurotruck, MSFS (δεν παιζει κατι αλλο) μόνο στο Hearts of Iron 4 ειναι ολα κομπλε 

Έχεις επιλέξει ''Intel default settings'' ; Αν ναι, γύρνα το όπως ήταν πριν με τις ρυθμίσεις της μητρικής. Εγώ δεν είμαι σταθερός με τα ''Intel default settings'' και τρώω random restarts στα games, ενώ με της Asus το ''OC profile'' όλα είναι τζι-τζι.

Btw, παρατήρησα κάτι στο CPU test του Warhammer στο PCGameshardware.de, έχουν κλείσει το TPM. Ξέρουμε αν υπάρχει performance hit με αυτό ανοιχτό ;

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

 

Btw, παρατήρησα κάτι στο CPU test του Warhammer στο PCGameshardware.de, έχουν κλείσει το TPM. Ξέρουμε αν υπάρχει performance hit με αυτό ανοιχτό ;

οχι δεν υπαρχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Αμα εκανε restart με αυτα τα ρολογια τοτε δεν μου κανει να φταιει τo  cpu, τσεκαρε τροφοδοτικο και ρευματα γενικα στην καρτα αν το τρως μονο σε gaming

Ναι ναι μόνο σε gaming, ίσα ίσα τώρα με το downclock το κάνει και κάθε μέρα πάλι από εκεί που ήταν πιο αραιό. Το παράξενο είναι ότι θα το κάνει μόνο 1 φορά και μετά θα είναι κομπλέ για ώρες. 

18 ώρες πριν, Eloy είπε

Eγώ όσες φορές είχα απροειδοποίητο restart τα τελευταία χρόνια,  (με διάφορους υπολογιστές) ήταν πάντα  sata καλώδιο ή κακή σύνδεση σε κάποιο άκρο του sata... Αν έχεις κάποιον sata δίσκο, άλλαξε port ή και καλώδιο και ξαναδές το...

Έχω 2 NVMe και 2 SATA SSDs επάνω. Θα τσεκάρω μια με ένα φορματ για αρχή.

7 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Έχεις επιλέξει ''Intel default settings'' ; Αν ναι, γύρνα το όπως ήταν πριν με τις ρυθμίσεις της μητρικής. Εγώ δεν είμαι σταθερός με τα ''Intel default settings'' και τρώω random restarts στα games, ενώ με της Asus το ''OC profile'' όλα είναι τζι-τζι.

Btw, παρατήρησα κάτι στο CPU test του Warhammer στο PCGameshardware.de, έχουν κλείσει το TPM. Ξέρουμε αν υπάρχει performance hit με αυτό ανοιχτό ;

Άρα να κάνω Reset Defaults και να βάλω στα Default μόνο το CPU Option (253W) + XMP ? Νομίζω πάντως ότι δεν έχω επιλέξει το Intel Defaults. Με το Intel Defaults στο 0χ0125 (αν θυμαμαι καλα το microcode) ήταν πιο σταθερό αλλά πάλι είχα επανεκκίνηση. 

Θα κάτσω να ψάξω μια το κουτί του CPU και να ανοίξω ticket, λογικά doesn't hurt να το κανω RMA αν και μέχρι να κανουν re-stock...

Τα άλλα κουλά που μου κάνει είναι να μη βλέπει καμια φορα το Μικρόφωνο ή το Ethernet, σκέφτομαι είτε να κάνω format σε Win 11 που έχω ήδη ή να γυρίσω στα Win 10 (πάλι με format obv) 

Επεξ/σία από thetiesthatbind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, thetiesthatbind said:

Στο μεταξύ πήγα να τρέξω το XTU και μου βγάζει αυτό το μήνυμα:

image.png.b5ced86bf3e5cb723101527c61fa69ee.png

Μόνο με ΧΜΡ enabled 

Μήπως να ξεκινούσες την διαδικασία rma για την cpu? Έχεις μπλέξει γενικά και ταλαιπωρείσαι από ότι βλέπω. Ελπίζω να βγάλεις άκρη το συντομότερο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Στο μεταξύ πήγα να τρέξω το XTU και μου βγάζει αυτό το μήνυμα:

image.png.b5ced86bf3e5cb723101527c61fa69ee.png

Μόνο με ΧΜΡ enabled 

απενεργοποιησε το core isolation...reboot ....και ξανατρέξτο

https://www.groovypost.com/howto/what-is-memory-integrity-on-windows-11/

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...