Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο μεταξύ έτρεξα το Flight Simulator αφου εκανα update το BIOS στην έκδοση 7E07vAC και μου πέσανε τα μαλλιά 

image.png.e11b414bdc69bad5fd0f033dd1bdaa15.png

Με τριπλό ψυγείο πάνω. 

Μόνο το ΧΜΡ έχω ανοιχτό, μάλλον θέλει άμεσα UV/re-configure; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα εχω 14700k σε msi z790 a pro wifi

με το  beta BIOS 7E07vAD1 που περνάει και το  CPU Microcode 0x129 δεν μπόρεσα με τίποτα να φέρω το cpu εκεί που θέλω

ότι ρυθμίσεις και να βάζα εδινε ότι ρεύματα γούσταρε, υποτίθεται οτι βγήκε για να προλάβει το degrade και είδα στο hw info να χτυπάει 1.5 Vcore με τα intel default settings και το score στα cinebench στα τάρταρα.

εκανα flashback το  bios που είχα απο τον Απρίλιο και παίζει απροβλημάτιστα με  undervolt   και φυσιολογικές θερμοκρασίες με την noctua d15, στην τελική εχει εγγύηση μέχρι το 2029 πλέον,  δεν πα να φάει και degrade.

Επεξ/σία από FORIS78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intel confirms Core Ultra 200 Arrow and Lunar Lake not affected by "Vmin Shift Instability Issue" - VideoCardz.com

Σύμφωνα με την Intel δεν επηρεάζονται όλα τα CPU 13ης και 14ης γενιάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, aetos1988 said:

Intel confirms Core Ultra 200 Arrow and Lunar Lake not affected by "Vmin Shift Instability Issue" - VideoCardz.com

Σύμφωνα με την Intel δεν επηρεάζονται όλα τα CPU 13ης και 14ης γενιάς. 

Intel i5 (non-K) δεν επηρεάζονται. Το είχαμε καταλάβει. Κ μοντέλο έχω, απλά χαμηλά ρυθμισμένο, δεν του αλλάζω τα φώτα. Και δεν πρόκειται να περάσω 0x129, εκτός αν αναγκαστώ να αναβαθμίσω bios για άλλους λόγους και το φάω και αυτό μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, Psycho_Warhead said:

(Εχουν κανει ορθογραφικο λαθος,τα σωστα ρηματα ειναι το address και fix,μετα το again.)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλουν χέρι στο bios αυτά τα cpu για να ηρεμήσει κάποιος από τα όποια θεματα μπορεί να προκύψουν αν τον αφήσεις stock. Φάουλ της ιντελ ας και συνεχίζεται από ότι φαίνεται 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θα είναι άραγε το τελευταίο update για το συγκεκριμένο θέμα? Είναι που δεν έκαναν updates οι Intel users σε σύγκριση με τους AMD.

  • Haha 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Thresh said:

Θα είναι άραγε το τελευταίο update για το συγκεκριμένο θέμα? Είναι που δεν έκαναν updates οι Intel users σε σύγκριση με τους AMD.

Αλλο το να κάνεις έκτακτο update  μια φορά στα 2-3 χρόνια γιατί προέκυψε πρόβλημα κι άλλο το να κάνεις 5 updates τον χρόνο και 1-2 agesa - γιατί πάντα υπάρχει ένα πρόβλημα... Eχει διαφορά... Εγώ πάντως στον 13600Κ ΔΕΝ έχω κάνει ακόμα update, είμαι undervolted  και με το bios του περσινού καλοκαιριού... (κάποια στιγμή θα πρέπει να συγχρονιστώ βέβαια, αλλά μέχρι τώρα πρόβλημα μηδέν, κανένα σύμπτωμα και κανένα άγχος)...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Eloy είπε

Αλλο το να κάνεις έκτακτο update  μια φορά στα 2-3 χρόνια γιατί προέκυψε πρόβλημα κι άλλο το να κάνεις 5 updates τον χρόνο και 1-2 agesa - γιατί πάντα υπάρχει ένα πρόβλημα... Eχει διαφορά... Εγώ πάντως στον 13600Κ ΔΕΝ έχω κάνει ακόμα update, είμαι undervolted  και με το bios του περσινού καλοκαιριού... (κάποια στιγμή θα πρέπει να συγχρονιστώ βέβαια, αλλά μέχρι τώρα πρόβλημα μηδέν, κανένα σύμπτωμα και κανένα άγχος)...

Το να βγαίνουν updates σε bios και agesa είναι θετικό για όλες τις εταιρείες.

Είναι το ρετουσάρισμα που γίνεται ώστε οι επεξεργαστές να δουλεύουν όσο το δυνατόν καλύτερα.

Είναι σαν να λέει κάποιος πως θέλει κινητό που θα σταματά την υποστήριξη με updates γιατί τον ενοχλεί που κάθε τόσο πρέπει να αναβαθμίσει λειτουργικό - εφαρμογές κ.λ.π.  Είναι λάθος το σκεπτικό.

Μακάρι η Intel να βρει την λύση ώστε οι χρήστες να μην αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα και μακάρι να τους κουράρει με στοργή ώστε να δίνουν ότι καλύτερο - περισσότερο έχουν.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, adtakhs said:

Το να βγαίνουν updates σε bios και agesa είναι θετικό για όλες τις εταιρείες.

Είναι το ρετουσάρισμα που γίνεται ώστε οι επεξεργαστές να δουλεύουν όσο το δυνατόν καλύτερα.

Είναι σαν να λέει κάποιος πως θέλει κινητό που θα σταματά την υποστήριξη με updates γιατί τον ενοχλεί που κάθε τόσο πρέπει να αναβαθμίσει λειτουργικό - εφαρμογές κ.λ.π.  Είναι λάθος το σκεπτικό.

Μακάρι η Intel να βρει την λύση ώστε οι χρήστες να μην αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα και μακάρι να τους κουράρει με στοργή ώστε να δίνουν ότι καλύτερο - περισσότερο έχουν.

 

Update απο update διαφέρουν. Στα κινητά πχ. τα updates αφορούν συνήθως το os, τις εφαρμογές, την ασφάλεια. Στις μητρικές αφορά καθαρά το hardware και πως αυτό δουλεύει. Αν δουλεύει όπως πρέπει, δεν χρειάζονται άλλες παρεμβάσεις - εκτός απο λεπτομέρειες όπως πχ. να αναγνωρίζονται μελλοντικές cpu. Αλλωστε δεν χωράει και πολλά η μνήμη του bios... Οταν κάθε 1-2 μήνες βγαίνει καινούργιο bios, σημαίνει οτι κάτι δεν δούλευε σωστά μέχρι τώρα. Για μένα, ένδειξη καλής δουλειάς, είναι το να μην χρειάζεται update - δεν είναι κινητό... για άλλους καλή δουλειά είναι κάθε τρεις και λίγο να κάνουν update, να γίνονται άθελά τους beta testers και μετά ο 1 στους 4 να ψάχνει για επιστροφή στο προηγούμενο bios. Είναι κι αυτό ένα χαρακτηριστικό της εποχής μας όπου μέχρι και το launch date patch (πχ. στα παιχνίδια), θεωρείται θετικό και "μπράβο στην εταιρία"...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...