Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θυμάμαι ποιοί ήταν - ήταν πάντως hi-end - πάνω απο 7700x... Mια ματιά στο internet θα βοηθήσει... Για μεταχειρισμένους πάντως μιλάω...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

40 λεπτά πριν, Edito είπε

Δηλαδή μακριά από 7950χ και 7950χ3d? 

Προφανώς και όχι. Καμία σχέση με το θέμα που έχουν οι Intel. 

Αλλά έχεις ήδη καλό cpu δεν χρειάζεται να κάνεις αναβάθμιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, duffyduck said:

 

Η τελευταία μεγάλη επιτυχία του πεθαμένου προκειμένου να κάνει damage control  στο αφεντικό του... Σε κάθε βίντεό του, συνέχεια πληροφορίες "απο μέσα" έχει... Tώρα μιλάει με κάποιον ανώνυμο βετεράνο... :) :) :)

Επεξ/σία από Eloy
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Eloy είπε

Η τελευταία μεγάλη επιτυχία του πεθαμένου προκειμένου να κάνει damage control  στο αφεντικό του... Σε κάθε βίντεό του, συνέχεια πληροφορίες "απο μέσα" έχει... Tώρα μιλάει με κάποιον ανώνυμο βετεράνο... :) :) :)

Η πλάκα είναι ότι τον βλέπουνε. 

Βέβαια και η συνεχής μίρλα από σχεδόν όλους καταντάει βαρετό μετά από κάποια στιγμή (Steve, Τζούφος κλπ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω εδώ και πόσο καιρό, μια φορά τη μέρα (συνήθως) θα μου κάνει restart το PC σε άκυρο σημείο όταν παίζω PUBG, MS Flight Simulator, Eurotruck Simulator, δε θα μου κάνει restart όταν παίζω Hearts of Iron IV ή σε stress tests. 

Θερμοκρασιακά είμαι καλά, πάνω από 70 δεν πάει το CPU, ούτε η κάρτα. Έκανα update όλα τα drivers, καθάρισα και το PC. Δε μπορώ να εντοπίσω τι φταίει, τώρα ετοιμάζομαι να κάνω format. Νομίζω το πρόβλημα παρουσιάστηκε από τη στιγμή που πήγα σε Windows 11 αφού όσο είχα Win 10 δεν είχα τέτοια θέματα.

Να σημειώσω ότι δοκίμασα με default settings/xmp off αλλά τα ίδια.

Έχει κανείς καμια ιδεα τι μπορει να φταιει; Υπαρχει περιπτωση να ειναι PSU side issue? Δε φτάνουν τα 750W για 13700Κ/3070Τι; 

Επίσης, καμιά φορά όταν ανοίγω το PC, δε βλέπει το μικρόφωνο παρόλο που παίρνει ρεύμα κανονικα. Υπάρχει περίπτωση να είναι CPU/MOBO issue?

Επεξ/σία από thetiesthatbind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, thetiesthatbind said:

Έχω εδώ και πόσο καιρό, μια φορά τη μέρα (συνήθως) θα μου κάνει restart το PC σε άκυρο σημείο όταν παίζω PUBG, MS Flight Simulator, Eurotruck Simulator, δε θα μου κάνει restart όταν παίζω Hearts of Iron IV ή σε stress tests. 

Θερμοκρασιακά είμαι καλά, πάνω από 70 δεν πάει το CPU, ούτε η κάρτα. Έκανα update όλα τα drivers, καθάρισα και το PC. Δε μπορώ να εντοπίσω τι φταίει, τώρα ετοιμάζομαι να κάνω format. Νομίζω το πρόβλημα παρουσιάστηκε από τη στιγμή που πήγα σε Windows 11 αφού όσο είχα Win 10 δεν είχα τέτοια θέματα.

Να σημειώσω ότι δοκίμασα με default settings/xmp off αλλά τα ίδια.

Έχει κανείς καμια ιδεα τι μπορει να φταιει; Υπαρχει περιπτωση να ειναι PSU side issue? Δε φτάνουν τα 750W για 13700Κ/3070Τι; 

Επίσης, καμιά φορά όταν ανοίγω το PC, δε βλέπει το μικρόφωνο παρόλο που παίρνει ρεύμα κανονικα. 

13700k βλεπω, μηπως ειναι θεμα cpu σε συναρτηση με τα προβληματα που υπαρχουν τωρα τελευταια στους 13xxx/14xxx? Ελπιζω οχι βασικα, εχουμε διαβασει για crashes και μπλε οθονες, αλλα για random restarts δεν ειμαι σιγουρος. Επισης, εχεις καποιο αλλο PSU για δοκιμη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, xartemporas είπε

13700k βλεπω, μηπως ειναι θεμα cpu σε συναρτηση με τα προβληματα που υπαρχουν τωρα τελευταια στους 13xxx/14xxx? Ελπιζω οχι βασικα, εχουμε διαβασει για crashes και μπλε οθονες, αλλα για random restarts δεν ειμαι σιγουρος. Επισης, εχεις καποιο αλλο PSU για δοκιμη ?

Έχω αλλά είναι 650W, είναι επαρκές; 

Μπλε οθόνη έχω όταν ανοίγω το PUBG και κανω alt tab πριν φορτώσει αλλα αυτο μαλλον ειναι θεμα του game? :D  2-3 φορες κολλούσε και το συμπαν και έτρωγα BSOD αλλα δε ξανα εγινε στα κοντα 

Επεξ/σία από thetiesthatbind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 minutes ago, thetiesthatbind said:

Έχω εδώ και πόσο καιρό, μια φορά τη μέρα (συνήθως) θα μου κάνει restart το PC σε άκυρο σημείο όταν παίζω PUBG, MS Flight Simulator, Eurotruck Simulator, δε θα μου κάνει restart όταν παίζω Hearts of Iron IV ή σε stress tests...

1000 αιτίες μπορεί να είναι. Tελευταία φορά που είχα συχνά auto-restarts, δεν πατούσε καλά η vga ή η RAM. Tα πίεσα/κούνησα λίγο και δεν ξαναείχα... Mια άλλη φορά σε άλλον υπολογιστή έφταιγε ένα sata καλώδιο... Η λιγότερο πιθανή αιτία είναι η cpu... η πλέον πιθανή, κάποιο σύστημα πάνω στην μητρική. Οι μητρικές γι'αυτό λέγονται έτσι, λόγω πολυπλοκότητας είναι οι μητέρες του 99% των προβλημάτων... :) :) :)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Eloy είπε

1000 αιτίες μπορεί να είναι. Tελευταία φορά που είχα συχνά auto-restarts, δεν πατούσε καλά η vga ή η RAM. Tα πίεσα/κούνησα λίγο και δεν ξαναείχα... Mια άλλη φορά σε άλλον υπολογιστή έφταιγε ένα sata καλώδιο... Η λιγότερο πιθανή αιτία είναι η cpu... η πλέον πιθανή, κάποιο σύστημα πάνω στην μητρική. Οι μητρικές γι'αυτό λέγονται έτσι, λόγω πολυπλοκότητας είναι οι μητέρες του 99% των προβλημάτων... :) :) :)

Τα εχω κανει ηδη αυτα οταν τον καθαρισα κιολας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thetiesthatbind είπε

Έχω εδώ και πόσο καιρό, μια φορά τη μέρα (συνήθως) θα μου κάνει restart το PC σε άκυρο σημείο όταν παίζω PUBG, MS Flight Simulator, Eurotruck Simulator, δε θα μου κάνει restart όταν παίζω Hearts of Iron IV ή σε stress tests. 

Θερμοκρασιακά είμαι καλά, πάνω από 70 δεν πάει το CPU, ούτε η κάρτα. Έκανα update όλα τα drivers, καθάρισα και το PC. Δε μπορώ να εντοπίσω τι φταίει, τώρα ετοιμάζομαι να κάνω format. Νομίζω το πρόβλημα παρουσιάστηκε από τη στιγμή που πήγα σε Windows 11 αφού όσο είχα Win 10 δεν είχα τέτοια θέματα.

Να σημειώσω ότι δοκίμασα με default settings/xmp off αλλά τα ίδια.

Έχει κανείς καμια ιδεα τι μπορει να φταιει; Υπαρχει περιπτωση να ειναι PSU side issue? Δε φτάνουν τα 750W για 13700Κ/3070Τι; 

Επίσης, καμιά φορά όταν ανοίγω το PC, δε βλέπει το μικρόφωνο παρόλο που παίρνει ρεύμα κανονικα. Υπάρχει περίπτωση να είναι CPU/MOBO issue?

Κανε μια δοκιμη να δεις οτι δεν φταιει το cpu πηγαινε και βαλε το  multi 49 για τα pcores και 38 για τα ecores ,αν συνεχισει σημαινει οτι  δεν φταιει το cpu.

Αν εχεις msi μητρικη ισως φταιει το default lite load. Κανει τοσο undrevolt  που δεν ειναι σταθερο το cpu

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Κανε μια δοκιμη να δεις οτι δεν φταιει το cpu πηγαινε και βαλε το  multi 49 για τα pcores και 38 για τα ecores ,αν συνεχισει σημαινει οτι  δεν φταιει το cpu.

Αν εχεις msi μητρικη ισως φταιει το default lite load. Κανει τοσο undrevolt  που δεν ειναι σταθερο το cpu

MSI έχω μητρική ναι, με το τελευταίο BIOS Update είναι Mode 12 το Default της. Να βάλω Intel Defaults για το LL? Για το CPU που λες, απλα τα multipliers χωρις τα ρευματα να πειραξω ετσι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thetiesthatbind είπε

MSI έχω μητρική ναι, με το τελευταίο BIOS Update είναι Mode 12 το Default της. Να βάλω Intel Defaults για το LL? Για το CPU που λες, απλα τα multipliers χωρις τα ρευματα να πειραξω ετσι; 

Ναι μονο multi μην πειραξεις κατι αλλο ,και βαλε και intel defaults ναι, παντως διαβαζω πολλα θεματακια στο νετ και με το wow με intel cpus

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Ναι μονο multi μην πειραξεις κατι αλλο ,και βαλε και intel defaults ναι, παντως διαβαζω πολλα θεματακια στο νετ και με το wow με intel cpus

WOW δε γνωρίζω δεν εχω αποψη ουτε lol μιας και δεν παιζω τετοια, αλλα σε pubg, simulators που μονο αυτα παιζω δηλαδη μου τα κερνάει κατι restarts. Περιμενω τωρα και το νεο BIOS της MSI για την Α PRO μεχρι στιγμης δεν εχει κρασαρει περιμενω να φαει "κρας" για να κανω αυτο με τα cores αν ειναι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...