Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, Westbaum said:

Ωραίο tuning έκανε ο Jay,αλλά πώς δε στραβώνεται με 48άρα οθόνη στο μισό μέτρο;😐

Νομίζω ότι είναι η flexible LG 42LX3QPUA όχι 48 αλλά και πάλι πολύ κοντά είναι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διστάζω να περάσω το πρόσφατο bios. Με 32 βαθμούς στο χώρο (ο χώρος ήταν κλειστός για 25 μέρες και δεν έχω wifi στα κλιματιστικά), οι θερμοκρασίες σε cbr23 δε ξεπερνούν τους 82 βαθμούς μετά από 10 λεπτά, ενώ τα ρεύματα είναι πολύ νορμάλ. Σε πιο νορμάλ θερμοκρασίες χώρου δε ξεπερνά με τίποτα τους 80. Vid κοντά στα 1.24 (αυτό είναι που ζητάει; ) και Vcore 1,224, τέτοια νούμερα. Και η cpu είναι στο oc profile της gigabyte, 5.2 Ghz. Αν έχω καταλάβει σωστά, αν υπάρχουν spikes δεν τα πιάνει το πρόγραμμα. Θα τον αφήσω έτσι για την ώρα και το πολύ πολύ να τον πάρω στο χέρι κάποια στιγμή... Δε βαριέσαι, υγεία. 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2024 στις 10:46 ΠΜ, LLLEFTERIS είπε

Ελα ICE-T εβγαλε και Bios που δεν ειναι Beta 😂

Και στα τρια τον κωδικα αλλαξαν;

 

Screenshot 2024-08-23 at 10-44-25 MAG Z790 TOMAHAWK WIFI.png

Τα έχω πουλήσει φίλε μου τα πράγματα  και έχω πάει σε 7800Χ3D μέχρι να δω benchmark τον Οκτώβριο από τα καινούργια intel .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει να πάω από 13700κ σε 14900κ ;

δεν έχει δουλέψει σχεδόν καθόλου ο cpu μου απλά κάτι με έχει πιάσει και μάλλον θέλω να € .

Απλά δεν ξέρω ποσό safe είναι , τώρα δεν έχω black screen ούτε κάτι weird .. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, kirileman said:

Διστάζω να περάσω το πρόσφατο bios. Με 32 βαθμούς στο χώρο (ο χώρος ήταν κλειστός για 25 μέρες και δεν έχω wifi στα κλιματιστικά), οι θερμοκρασίες σε cbr23 δε ξεπερνούν τους 82 βαθμούς μετά από 10 λεπτά, ενώ τα ρεύματα είναι πολύ νορμάλ. Σε πιο νορμάλ θερμοκρασίες χώρου δε ξεπερνά με τίποτα τους 80. Vid κοντά στα 1.24 (αυτό είναι που ζητάει; ) και Vcore 1,224, τέτοια νούμερα. Και η cpu είναι στο oc profile της gigabyte, 5.2 Ghz. Αν έχω καταλάβει σωστά, αν υπάρχουν spikes δεν τα πιάνει το πρόγραμμα. Θα τον αφήσω έτσι για την ώρα και το πολύ πολύ να τον πάρω στο χέρι κάποια στιγμή... Δε βαριέσαι, υγεία. 😄

Ποιος επεξεργαστής και τι ψύξη έχεις; Οι θερμοκρασίες αυτές είναι στα cores;

Έχεις σκαλίσει settings ή από μόνο του δίνει τέτοια ρεύματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Edito είπε

Αξίζει να πάω από 13700κ σε 14900κ ;

δεν έχει δουλέψει σχεδόν καθόλου ο cpu μου απλά κάτι με έχει πιάσει και μάλλον θέλω να € .

Απλά δεν ξέρω ποσό safe είναι , τώρα δεν έχω black screen ούτε κάτι weird .. 

Τον Οκτώβριο βγαίνει καινούργια σειρά,δεν υπάρχει λόγος αναβάθμισης τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 minutes ago, liopyr said:

Ποιος επεξεργαστής και τι ψύξη έχεις; Οι θερμοκρασίες αυτές είναι στα cores;

Έχεις σκαλίσει settings ή από μόνο του δίνει τέτοια ρεύματα;

Δεν είναι από τα μεγάλα μοντέλα, 13600k είναι. Σκέφτομαι πόσο ψηλά να πάνε τα spikes; 1,3; Αν είναι να παθαίνει degradation με spikes στο 1,3, ας πεθάνει μια ώρα αρχύτερα να πάρω κάτι άλλο, γιατί θα είναι σκουπίδι.

Μια 240άρα aio της Corsair. Δεν έχω πειράξει κάτι σε ρυθμίσεις, μόνο το performance profile της Gigabyte.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Edito είπε

Αξίζει να πάω από 13700κ σε 14900κ ;

δεν έχει δουλέψει σχεδόν καθόλου ο cpu μου απλά κάτι με έχει πιάσει και μάλλον θέλω να € .

Απλά δεν ξέρω ποσό safe είναι , τώρα δεν έχω black screen ούτε κάτι weird .. 

Αυτό που αξίζει είναι να τα πουλήσεις όλα και να φύγεις το ταχύτερο από την πλατφόρμα.

Η αξία μεταπώλησης αργότερα θα είναι στον πάτο,  μόνο και μόνο για το ενδεχόμενο το cpu που πουλάς να είναι ψόφιο ή να ψηφίσει. Αυτό θα συμπαρασύρει και τις τιμές της πλατφόρμας στα μτχ, όπου θα υπάρχει πλειάδα μητρικών προς διάθεση ενώ η ζήτηση θα είναι μικρή λόγω των cpu.

 

 

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, ICE-T said:

Τον Οκτώβριο βγαίνει καινούργια σειρά,δεν υπάρχει λόγος αναβάθμισης τώρα.

Thanks 

3 hours ago, adtakhs said:

Αυτό που αξίζει είναι να τα πουλήσεις όλα και να φύγεις το ταχύτερο από την πλατφόρμα.

Η αξία μεταπώλησης αργότερα θα είναι στον πάτο,  μόνο και μόνο για το ενδεχόμενο το cpu που πουλάς να είναι ψόφιο ή να ψηφίσει. Αυτό θα συμπαρασύρει και τις τιμές της πλατφόρμας στα μτχ, όπου θα υπάρχει πλειάδα μητρικών προς διάθεση ενώ η ζήτηση θα είναι μικρή λόγω των cpu.

 

 

τα έβαλα άντε να δούμε .
Thanks παντός για τ infos .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, adtakhs said:

...Η αξία μεταπώλησης αργότερα θα είναι στον πάτο,  μόνο και μόνο για το ενδεχόμενο το cpu που πουλάς να είναι ψόφιο ή να ψηφίσει. Αυτό θα συμπαρασύρει και τις τιμές της πλατφόρμας στα μτχ, όπου θα υπάρχει πλειάδα μητρικών προς διάθεση ενώ η ζήτηση θα είναι μικρή λόγω των cpu.

Υπάρχει παράταση εγγύησης 2 χρόνια... Αυτό που λες ισχύει και για το πρώτο 4μηνο ή 5μηνο των AM5, όταν καίγονταν κάποιες cpu και μητρικές και δούλευαν όλες οι ΑΜ5 στους 95+ βαθμούς στο ρελαντί κι όλοι έλεγαν οτι ήταν φυσιολογικό... μέχρι να βγεί η ανοιξιάτικη Agesa... Οσοι δεν κάηκαν ή δεν εμφάνισαν πρόβλημα, δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση θα βρίσκονται εσωτερικά, οταν θα αποφασίσει κάποιος να την πουλήσει... Δεν ξέρω αν είχε δώσει παράταση εγγύησης η Amd... Για να δούμε, θα έχει επίπτωση αυτό στην αξία μεταπώλησης των 7000 ? - έτσι για να δούμε τι θα γίνει και με τους 14900k...

3 hours ago, Edito said:

Thanks 

τα έβαλα άντε να δούμε .
Thanks παντός για τ infos .

Αν κινηθείς προς Am5 7000 και υπάρχει τρόπος να το δεις, μείνε μακριά απο μεταχειρισμένες hi-end cpus που κυκλοφόρησαν απο Σεπτέμβριο 2022 μέχρις ότου βγήκε η διορθωτική agesa... Για προληπτικούς λόγους τουλάχιστον...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Eloy said:

Υπάρχει παράταση εγγύησης 2 χρόνια... Αυτό που λες ισχύει και για το πρώτο 4μηνο ή 5μηνο των AM5, όταν καίγονταν κάποιες cpu και μητρικές και δούλευαν όλες οι ΑΜ5 στους 95+ βαθμούς στο ρελαντί κι όλοι έλεγαν οτι ήταν φυσιολογικό... μέχρι να βγεί η ανοιξιάτικη Agesa... Οσοι δεν κάηκαν ή δεν εμφάνισαν πρόβλημα, δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση θα βρίσκονται εσωτερικά, οταν θα αποφασίσει κάποιος να την πουλήσει... Δεν ξέρω αν είχε δώσει παράταση εγγύησης η Amd... Για να δούμε, θα έχει επίπτωση αυτό στην αξία μεταπώλησης των 7000 ? - έτσι για να δούμε τι θα γίνει και με τους 14900k...

Αν κινηθείς προς Am5 7000 και υπάρχει τρόπος να το δεις, μείνε μακριά απο μεταχειρισμένες hi-end cpus που κυκλοφόρησαν απο Σεπτέμβριο 2022 μέχρις ότου βγήκε η διορθωτική agesa... Για προληπτικούς λόγους τουλάχιστον...

Δηλαδή μακριά από 7950χ και 7950χ3d? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...