Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 minutes ago, tzavardin said:

...Για όλο το υπόλοιπο δεν ξέρω πως γνωρίζεις ότι το bios αυτό όντως έλυσε το πρόβλημα, ότι δεν θα ξαναυπάρξει και ότι όντως οι απώλειες επιδόσεων δεν υπάρχουν. 

Σε ποιό σημείο λέω κάποιο απο τα τα παρακάτω τρία   "το bios αυτό όντως έλυσε το πρόβλημα, ότι δεν θα ξαναυπάρξει και ότι όντως οι απώλειες επιδόσεων δεν υπάρχουν. "   ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, patatasc είπε

Το αν υπάρχει πρόβλημα και σε πόσους δεν το ξέρω. Αν περάσεις από το ρέντιτ θα δεις τον πανικό, με δεκάδες αναφορές RMA, με τους mods στο r/intel να μπλοκάρουν αναρτήσεις, και τους χρήστες να απαιτούν αλλαγή όλων των επεξεργαστών.

Υποθέτω κάποια στιγμή θα βρεθούν αυτοί οι εκατοντάδες με το πρόβλημα, γιατί προς το παρών στέλνουμε αχρείαστα RMA.

 δεν ζήτησα εγώ RMA, η intel το αποφάσισε, με δεδομένο το ιστορικό, στο οποίο δεν έκρυψα τίποτα.

Φυσικά και όταν έκανα το RMA πίστευα ότι ο επεξεργαστής έχει πρόβλημα, άλλωστε έκανε σταυροφορία ο Ιησούς της τεχνολογίας.

Και, ναι, φταίει ο παιχνιδάς μακρυμάλλης 100% με την παραπληροφόρηση που απλόχερα μας χάρισε.

Οπότε το δικό μου συμπέρασμα είναι τι ωραία συμπεράσματα συμπεραίνετε εσείς που είστε έξω από τον χορό.

Ναι επέλεξα να πιστέψω έναν youtuber. Υποτίθεται είχε μια "αξιοπιστία".

Η Intel έβγαλε δήλωση ότι αυτό που κατήγγειλαν διάφοροι youtuber και εταιρείες ισχύει, δηλαδή ότι με δική της ευθύνη υπάρχουν μεγάλα failure rates σε 13η-14η γενιά για tdp άνω των 65. Άρα κατά δήλωση της ίδιας της Intel (1o πρόβλημα), και υπάρχει πρόβλημα και φταίει αυτή. Υποσχέθηκε λύση ένα μήνα μετά με bios update. 

Μετά βγάζει bios update η εταιρεία της μητρικής σου, και είναι unstable (2ο πρόβλημα Ιntel, 1o gigabyte) από ότι φαίνεται.

Εσύ έχοντας την ίδια την δήλωση της Intel ότι οι επεξεργαστές της κλάνουν ο ένας μετά τον άλλο με δική της υπαιτιότητα, δεν σκέφτεσαι ότι είναι unstable το bios, δεν δοκιμάζεις με άλλο cpu, γενικά δεν ακολουθείς βασικές οδηγίες troubleshooting, αλλά απευθύνεσαι (σωστά, από την άποψη του καταναλωτή) στην ίδια την Intel (3o προβλημα Intel), η οποία ως support δε σου λέει να ακολουθήσεις troubleshooting, αλλά στον παίρνει για rma, και καρφί παίρνεις κι άλλο cpu, που σου επιβεβαιώνει ότι είναι unstable to bios. 

Οπότε με βάση τα παραπάνω κατά τα δικά σου λεγόμενα, έχουμε μια τετράδα υποψηφίων που συμμετέχουν: 1)Την Intel για τρία διαφορετικά λουσίματα (degradation που δημιούργησε πανικό σε όλο το community, unstable bios, κακό support που σε έβαλε σε φασαρίες γιατί δεν είχε σωστή σειρά στις ερωτήσεις). 2)Την Gigabyte λιγότερο για ένα (αν και για μένα το bios σε τέτοια θέματα είναι ευθύνη αποκλειστικά της AMD και της Intel να είναι stable παντού). 3) Εσένα που παρόλο που έχεις γνώσεις βασικές από hardware πανικοβλήθηκες και δεν έκανες troubleshooting. 4) Τον youtuber (steve από gn να υποθέσω;) που μαζί με άλλους ανέδειξε το πρόβλημα αλλιώς θα την βγάζαμε στη μούγκα. 

Όμως για σένα φταίνε κατά σειρά οι εξής: 1) Ο Steve που σε παραπληροφορεί για το πρόβλημα γιατί δεν υπάρχει κι ας υπάρχουν στοιχεία, κι ας το παραδέχθηκε η Intel 2) Εμείς που είμαστε έξω από το χορό και βγάζουμε ωραία συμπεράσματα. 

Πες μου έναν καλό λόγο να μη σε λέω delusional. Βέβαια είσαι τουλάχιστον ο δεύτερος που μπαίνει στο συγκεκριμένο thread και λέει ότι φταίμε εμείς που σχολιάζουμε το υπαρκτό πρόβλημα, οπότε μάλλον οι υπόλοιποι είμαστε delusional.

 

 

 

7 λεπτά πριν, Eloy είπε

Σε ποιό σημείο λέω κάποιο απο τα τα παρακάτω τρία   "το bios αυτό όντως έλυσε το πρόβλημα, ότι δεν θα ξαναυπάρξει και ότι όντως οι απώλειες επιδόσεων δεν υπάρχουν. "   ?

 Έχεις ένα δικιο, δεν το λες ακριβώς, είναι πιο πολύ δικά μου ερωτήματα ακόμα πάνω στο θέμα, και μένει να αποδειχτούν.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 minutes ago, tzavardin said:

... Έχεις ένα δικιο, δεν το λες ακριβώς, είναι πιο πολύ δικά μου ερωτήματα ακόμα πάνω στο θέμα, και μένει να αποδειχτούν.

 

Κακώς σε απασχολούν αυτά τα ερωτήματα γιατί θα έπρεπε μέχρι τώρα να ξέρεις οτι  - α) για κανένα bios update οποιουδήποτε επεξεργαστή οποιασδήποτε εταιρίας δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος οτι έλυσε κάποιο πρόβλημα οριστικά κι αν φτιάχνοντας κάτι δεν χαλάει κάτι άλλο -  β) για κανέναν επεξεργαστή και bios update δεν ξέρεις αν θα υπάρξει ή ξαναυπάρξει κάποιο πρόβλημα και - γ) οι επιδόσεις είναι μετρήσιμα μεγέθη και τυχόν απώλειες (ή και οφέλη)  καταγράφονται και δημοσιεύονται (σχεδόν καθημερινά) απο αυτούς που ασχολούνται με αυτά...

Ενα παράδειγμα... Είσαι σίγουρος οτι το αρχικό πρόβλημα που έψηνε cpu  και μητρικές στο AM5 και λύθηκε με νέα Agesa και συνεργασία Amd και μητρικάδων, λύθηκε όντως και δεν θα ξαναυπάρξει ? Πιστεύεις οτι εκεί έξω δεν υπάρχουν cpu/mobo combos που είναι μισοξεροψημένα αλλά απλά δεν φαίνεται η μουτζούρα αν σηκώσεις τον επεξεργαστή και ο κάτοχος δεν έχει (προς το παρόν - άγνωστο το μέλλον) πάρει χαμπάρι  τίποτα?

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκατσα και έπαιξα λίγο με ρυθμίσεις και benchmarks γιατί με έπιασαν τα ψυχαναγκαστικά μου.

Με το τελευταίο bios της asus, 14600KF, XMP enabled, disabled όλα τα o/c της μητρικής και offset 0.075 έχω το καλύτερο combo επιδόσεων και θερμοκρασιών (8k στο XTU, ~85C core max) με Lian Li Galahad II Trinity 240 υδρόψυξη.

Τα stress test με βγάζουν stable και με μεγαλύτερα offset, αλλά οι επιδόσεις αρχίζουν να πέφτουν από εκεί και πάνω για κάποιο λόγο.

 

Σε κάποιες δοκιμές είδα και 95C peak, με τα o/c της μητρικής ανοιχτά και χωρίς negative offset. Και αυτό όχι σε XTU ή Cinebench, αλλά στο σημείο που κάνει system check το 3dmark πριν ξεκινήσει το steel nomad..

 

Max Vcore το hwinfo έχει γράψει 1.385V, ενώ το VID έχει γράψει 1.512, που μάλλον σημαίνει πως η CPU πεινάει, αλλά δεν τρώει τα ρεύματα που ζητάει. Τώρα αν τρώει spikes που δεν προλαβαίνει να τα τσακώσει το hwinfo δεν θα μάθω ποτέ.

 

Επεξ/σία από liopyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To Lords of the Fallen 1.5 ενώ έτρεχε άψογα στον 14900KF φίλου μήνες πριν, τώρα είχε crashes στο shader compilation με WHEA errors. Κατέβασε στα 307Α και του έτρεξε άψογα και με πολύ καλά temps. Ανέβασε στα 400Α να δει αν το ξανακάνει και το παιχνίδι δεν κράσαρε. Το κάνει uninstall/install από την αρχή, το ξεκινά με 400Α και τρέχει κανονικά. Τρέχα να βρεις άκρη. 

ΜΕ Wukong, Hellblade2, Remnant 2 κλπ ποτέ δεν είχε πρόβλημα. 

Ούτε εγώ είχα ποτέ θέμα σε 14900Κ με shaders και UE εκτός από μία φορά πρόσφατα σε Forza Horizon 4 ή 5 (δε θυμάμαι ποιο ήταν τα έχω και τα δύο για τα weeklies). 

Και το windows update κάνει διάφορα install για Intel που και που και όταν τα ψάχνω να δω τι έιναι κλπ ο κόσμος διαμαρτύρεται για πολλά από αυτά.

Επεξ/σία από 33Bird33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liopyr είπε

Έκατσα και έπαιξα λίγο με ρυθμίσεις και benchmarks γιατί με έπιασαν τα ψυχαναγκαστικά μου.

Με το τελευταίο bios της asus, 14600KF, XMP enabled, disabled όλα τα o/c της μητρικής και offset 0.075 έχω το καλύτερο combo επιδόσεων και θερμοκρασιών (8k στο XTU, ~85C core max) με Lian Li Galahad II Trinity 240 υδρόψυξη.

Τα stress test με βγάζουν stable και με μεγαλύτερα offset, αλλά οι επιδόσεις αρχίζουν να πέφτουν από εκεί και πάνω για κάποιο λόγο.

 

Σε κάποιες δοκιμές είδα και 95C peak, με τα o/c της μητρικής ανοιχτά και χωρίς negative offset. Και αυτό όχι σε XTU ή Cinebench, αλλά στο σημείο που κάνει system check το 3dmark πριν ξεκινήσει το steel nomad..

 

Max Vcore το hwinfo έχει γράψει 1.385V, ενώ το VID έχει γράψει 1.512, που μάλλον σημαίνει πως η CPU πεινάει, αλλά δεν τρώει τα ρεύματα που ζητάει. Τώρα αν τρώει spikes που δεν προλαβαίνει να τα τσακώσει το hwinfo δεν θα μάθω ποτέ.

 

ποια μητρικη εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Shadow Explorer said:

 

Νo problem...   Σε 2-3 μήνες που το παιχνίδι θα είναι νεκρό. θα εξαφανιστεί και το πρόβλημα :) :) :)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Shadow Explorer είπε

Εντωμεταξυ τα σχολια από τους καμμένους ιντελάδες που φωνάζουν "fix your shit game", ενώ το CPU τους τρώει degrade είναι απλά χρυσός 😂

Αυτά για όσους είχαν απορίες για το πόσα είναι τα προβληματικά CPU. 14 σελίδες thread, μέτρησα τουλάχιστον καμία 60αριά άτομα. 

Spoiler

Ενδεικτικό σχόλιο, θυμίζω στο thread που λέει "κάντε underclock, έχουν θέμα τα 13/14ης γενιάς". Θα περιμένει πολύ για patch ο φίλος...

image.png.b64c750808018cabd0a5fd528dd64ee9.png

 

Edit: Νομίζω ότι αξίζει ένα mention και αυτό:

image.png.82c5c0fb3ff228ed711e519cd5c19949.png

 

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, kostas_anes said:

Εντωμεταξυ τα σχολια από τους καμμένους ιντελάδες που φωνάζουν "fix your shit game", ενώ το CPU τους τρώει degrade είναι απλά χρυσός 😂

Αυτά για όσους είχαν απορίες για το πόσα είναι τα προβληματικά CPU. 14 σελίδες thread, μέτρησα τουλάχιστον καμία 60αριά άτομα. 

  Hide contents

Ενδεικτικό σχόλιο, θυμίζω στο thread που λέει "κάντε underclock, έχουν θέμα τα 13/14ης γενιάς". Θα περιμένει πολύ για patch ο φίλος...

image.png.b64c750808018cabd0a5fd528dd64ee9.png

 

Edit: Νομίζω ότι αξίζει ένα mention και αυτό:

image.png.82c5c0fb3ff228ed711e519cd5c19949.png

 

Δυστυχώς δεν είναι μόνο οι καμμενοι ιντελαδες, όπως τους αποκαλείς, αλλά ο κάθε φανατισμένος οπαδός (είτε εταιρεία, ομάδα, θρησκεία, κόμμα) χωρίς προσωπικότητα που ακολουθεί την οποιαδήποτε εταιρεία, όπου μοναδικός σκοπός είναι το κάθε χρόνο και μεγαλύτερο κέρδος και όχι το προσωπικό ώφελος του χρήστη, πόσο μάλλον για το συνολικό.

Όλα τα παραπάνω έχουν αναλυθεί εκτενώς από κοινωνιολόγους αλλά και από άτομα του μάρκετινγκ (για εκμετάλλευση και "καλύτερη" στόχευση προϊόντων) για τους λόγους οπου η μάζα ακολουθεί εταιρείες.

Έφυγα από τους απλαδες για να μπλέξω με ιντελαδες, αμνταδες, νιβιντιαδες και δεν συμμαζευεται..

Όπως κυνικά είπε ο Τιμ Κουκ σε έναν φοιτητή που τον ρώτησε παραπονεμένος για τα blue και green bubble στα sms των iphone όπου η μητέρα του είχε android, του είπε "buy your mom an iphone".

Κυνικά, αντίστοιχα, θα μπορούσαμε να πούμε να μην παίζετε παιχνίδια ή να κάνετε εργασίες που ζοριζουν τον επεξεργαστή. Άμεσα θα εξαφανιστεί το πρόβλημα. Καλύτερα παίξτε κάνα Mame ή κάντε καμία βόλτα με την φίλη/φίλο σας.

Έβαλα το bios update παρόλο που δεν είχα πρόβληματα, εξάλλου είδα ότι είχα 2-3 εκδόσεις παλιότερο bios firmware. Τώρα άμα έριξε τις επιδόσεις και ο 13900k έγινε 13600kλαφτα χαραλαμπε... Θα το μάθουμε προσεχώς υποθέτω..

 

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...