Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, kostas_anes είπε

"Εγώ δεν έχω πρόβλημα, άρα οι εκατοντάδες άλλοι που έχουν υπερβάλουν και λένε ψέματα." 

Το δικό μου συμπέρασμα είναι πως όλα σου τα προβλήματα με το σύστημα τα δημιούργησες ο ίδιος και πας να τα ρίξεις στον κόσμο που δεν φταίει. 

  1. Εκανες μία αλλαγή στο PC σου, άρχισαν τα προβλήματα.
  2. Αντί να πεις "Μωρέ λες να φταίει το beta bios που πέρασα;", αποφάσισες να στείλεις για RMA το CPU χωρίς καν να το τεστάρεις αν αυτή είναι η αιτία του προβλήματος.
  3. Πείστηκες ότι φταίει ο επεξεργαστής, χωρίς να έχεις καμία απόδειξη για αυτό και αντί να κάτσεις να περιμένεις το RMA από την Intel, πήγες και πήρες νέο CPU. 
  4. Ανακαλύπτεις ότι δεν φταίει το CPU. 
  5. Λογικά ο Steve φταίει που έβγαλε 2 βίντεο για το θέμα και ο κόσμος που γράφει στα fora 🤷‍♂️

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Άλλη μια νίκη της Gigabyte να προσθέσω στον κατάλογο... 

 

Όταν παίζει κάτι σωστά το αφήνεις να δουλευει έτσι.Με του Οκτωβρίου bios είμαι μέσα και καμιά διάθεση για τα νέα bios. 

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

άσχετο αλλά γιατί έβαλες beta bios; Είχες παρατηρήσει προβλήματα με το προηγούμενο bios;

Επειδή έπεσα θύμα της καταστροφολογίας.

4 ώρες πριν, Eloy είπε

Oι επεξεργαστές 13ης και 14ης γενιάς δεν είχαν κανένα πρόβλημα, πέρα απο το οτι όπως λέει η Ιντελ, κάποιες παρτίδες που κυκλοφόρησαν μέσα στο 2022, IΣΩΣ εμφανίσουν εσωτερική οξείδωση σε κάποια σημεία επαφών, αλλά αυτό διορθώθηκε το 2023 κι όπως λέει η Ιντελ, όπου πρόλαβε κάποιες παρτίδες τις ανακάλεσε. Το πρόβλημα ήταν στις default ρυθμίσεις του bios οπου η Ιντελ άφησε κάποια vοltages πολύ ψηλά για καλύτερες επιδόσεις με αποτέλεσμα πολλοί επεξεργαστές που λειτουργούσαν σε αυτά τα όρια για μεγάλο χρονικό διάστημα (υπάρχει και το silicon lottery), να εμφανίσουν degradation (κοινώς, εκφυλισμό - εσωτερική φθορά). Οι επεξεργαστές απο μόνοι τους, είναι μια χαρά για τις συνθήκες που πρέπει πραγματικά να λειτουργούν κι όσοι μιλάνε για άχρηστη γενιά τσιπς κλπ, είναι απλά intel haters. Mε το fix 129, η Ιντελ απλά βάζει στο bios  τις ρυθμίσεις που έπρεπε να έχει εξ'αρχής. Oσοι έχουν επεξεργαστές που εμφάνισαν ζημιά, μπορούν να επικοινωνήσουν με την Ιντελ (για box εκδόσεις) ή με τον προμηθευτή τους (για tray εκδόσεις) και να τους αλλάξουν. Για αυτούς που μπορεί να έχουν πάθει ζημιά, αλλά δεν εμφανίστηκαν ακόμα τα συμπτώματα, δόθηκαν επιπλέον 2 χρόνια στην εγγύηση. To ηθικό μέρος - γιατί η Ιντελ άφησε εξ'αρχής αυτές τις κακές ρυθμίσεις, παραμένει. Αυτό όμως δεν έχει σχέση με τα τσιπς - θα είχε όμως, αν τα τσιπς χρειάζοντας εξαρχής τα υπερβολικά voltages για να λειτουργήσουν σωστά, πράγμα που δεν είναι αλήθεια, καθώς μετά το fix οι απώλειες επιδόσεων είναι ελάχιστες.

Γνωρίζω πολύ καλά το τι έχει λεχθεί. Έχουν κυκλοφορήσει 2 γενιές beta bioses, το 1ο επιβάλει κάποια intel defaults (αναιρεί ρυθμίσεις που είχαν κατασκευαστές μητρικών για βελτίωση επιδόσεων), και η γενιά με το 0x219 microcode που υποτίθεται διορθώνει αιχμές τάσης που δεν χρειάζονταν, και που η intel υποστηρίζει ότι σταματά τον εθισμό των επεξεργαστών σε υψηλότερες τάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Tambas91 είπε

σίγουρα οι απανταχού youtubers αρέσκονται στην καταστροφολογία, και τέτοια θέματα είναι το ψωμοτύρι τους γιατί κάνουν περισσότερα views, εξού και οι πικάντικοι τίτλοι στα video και τα thumbnails με φάτσες που δείχνουν τρόμο αηδία και αλλα τέτοια... 

στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως είναι δεδομένο ότι υπάρχει πρόβλημα οποτε τι να γίνει να μη το αναδείξουν για να μη φοβηθούν όσοι δεν έχουν πρόβλημα? εγώ με msi πάντως έχω δοκιμάσει πολλές φορες downgrade σε παλιότερο bios χωρίς κανένα πρόβλημα απλά βάλε ένα που να υποστηρίζει προφανώς 14th κανε και ένα μικρό UV και αστο έτσι

Το αν υπάρχει πρόβλημα και σε πόσους δεν το ξέρω. Αν περάσεις από το ρέντιτ θα δεις τον πανικό, με δεκάδες αναφορές RMA, με τους mods στο r/intel να μπλοκάρουν αναρτήσεις, και τους χρήστες να απαιτούν αλλαγή όλων των επεξεργαστών.

Μέχρι οδηγίες πως να "κάψεις" τον επεξεργαστή σου κυκλοφορούν.

11 ώρες πριν, kostas_anes είπε

"Εγώ δεν έχω πρόβλημα, άρα οι εκατοντάδες άλλοι που έχουν υπερβάλουν και λένε ψέματα." 

Το δικό μου συμπέρασμα είναι πως όλα σου τα προβλήματα με το σύστημα τα δημιούργησες ο ίδιος και πας να τα ρίξεις στον κόσμο που δεν φταίει. 

  1. Εκανες μία αλλαγή στο PC σου, άρχισαν τα προβλήματα.
  2. Αντί να πεις "Μωρέ λες να φταίει το beta bios που πέρασα;", αποφάσισες να στείλεις για RMA το CPU χωρίς καν να το τεστάρεις αν αυτή είναι η αιτία του προβλήματος.
  3. Πείστηκες ότι φταίει ο επεξεργαστής, χωρίς να έχεις καμία απόδειξη για αυτό και αντί να κάτσεις να περιμένεις το RMA από την Intel, πήγες και πήρες νέο CPU. 
  4. Ανακαλύπτεις ότι δεν φταίει το CPU. 
  5. Λογικά ο Steve φταίει που έβγαλε 2 βίντεο για το θέμα και ο κόσμος που γράφει στα fora 🤷‍♂️

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Άλλη μια νίκη της Gigabyte να προσθέσω στον κατάλογο... 

 

Υποθέτω κάποια στιγμή θα βρεθούν αυτοί οι εκατοντάδες με το πρόβλημα, γιατί προς το παρών στέλνουμε αχρείαστα RMA.

Οι υποθέσεις σου είναι όλες λάθος, οπότε και το συμπέρασμά σου. Επίσημα το bios δεν χαρακτηρίζεται beta: https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z790-AERO-G-rev-10/support#support-dl-bios

Μετά δεν ζήτησα εγώ RMA, η intel το αποφάσισε, με δεδομένο το ιστορικό, στο οποίο δεν έκρυψα τίποτα.

Φυσικά και όταν έκανα το RMA πίστευα ότι ο επεξεργαστής έχει πρόβλημα, άλλωστε έκανε σταυροφορία ο Ιησούς της τεχνολογίας.

Το αν αγόρασα νέο επεξεργαστή και δεν περίμενα το RMA είναι δικό μου θέμα, για να έχω τον υπολογιστή, να δεις μάλλον τον χρειάζομαι. Και ναι, ο νέος επεξεργαστής κατέδειξε ότι δεν έφταιγε  επεξεργαστής, και ενημέρωσα και άμεσα την ιντελ.

Και, ναι, φταίει ο παιχνιδάς μακρυμάλλης 100% με την παραπληροφόρηση που απλόχερα μας χάρισε.

Οπότε το δικό μου συμπέρασμα είναι τι ωραία συμπεράσματα συμπεραίνετε εσείς που είστε έξω από τον χορό.

40 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Επέλεξες να πέσεις θύμα.

Ναι επέλεξα να πιστέψω έναν youtuber. Υποτίθεται είχε μια "αξιοπιστία".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, patatasc είπε

Το αν υπάρχει πρόβλημα και σε πόσους δεν το ξέρω. Αν περάσεις από το ρέντιτ θα δεις τον πανικό, με δεκάδες αναφορές RMA, με τους mods στο r/intel να μπλοκάρουν αναρτήσεις, και τους χρήστες να απαιτούν αλλαγή όλων των επεξεργαστών.

Μέχρι οδηγίες πως να "κάψεις" τον επεξεργαστή σου κυκλοφορούν.

Υποθέτω κάποια στιγμή θα βρεθούν αυτοί οι εκατοντάδες με το πρόβλημα, γιατί προς το παρών στέλνουμε αχρείαστα RMA.

Οι υποθέσεις σου είναι όλες λάθος, οπότε και το συμπέρασμά σου. Επίσημα το bios δεν χαρακτηρίζεται beta: https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z790-AERO-G-rev-10/support#support-dl-bios

Μετά δεν ζήτησα εγώ RMA, η intel το αποφάσισε, με δεδομένο το ιστορικό, στο οποίο δεν έκρυψα τίποτα.

Φυσικά και όταν έκανα το RMA πίστευα ότι ο επεξεργαστής έχει πρόβλημα, άλλωστε έκανε σταυροφορία ο Ιησούς της τεχνολογίας.

Το αν αγόρασα νέο επεξεργαστή και δεν περίμενα το RMA είναι δικό μου θέμα, για να έχω τον υπολογιστή, να δεις μάλλον τον χρειάζομαι. Και ναι, ο νέος επεξεργαστής κατέδειξε ότι δεν έφταιγε  επεξεργαστής, και ενημέρωσα και άμεσα την ιντελ.

Και, ναι, φταίει ο παιχνιδάς μακρυμάλλης 100% με την παραπληροφόρηση που απλόχερα μας χάρισε.

Οπότε το δικό μου συμπέρασμα είναι τι ωραία συμπεράσματα συμπεραίνετε εσείς που είστε έξω από τον χορό.

Ναι επέλεξα να πιστέψω έναν youtuber. Υποτίθεται είχε μια "αξιοπιστία".

Απο οτι φαινεται δεν φταιει κανεις αλλος περα απο την gigabyte με κακο bios. Αν θες να σε βοηθησουμε να κανεις το συστημα σου να δουλευει χωρις crashes μπορεις απλα να περασεις ενα προηγουμενο bios ,και να σου πουμε τι να βαλεις στο bios ωστε να μην εχεις θεμα ουτε με τα spikes που προκαλουν degrade.

Αν καταλαβα καλα το θεμα υπαρχει μονο στο συστημα με τα linux?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/08/2024 at 20:53, Eloy said:

Εννοεί οτι πέρα απο τον μικροκώδικα (που είναι για για όλους τους επεξεργαστές), επαναρυθμίζει τα factory default settings της μητρικής για τους non-K.

εντιτ... Οι επεμβάσεις αυτές  γίνονται σε επίπεδο μητρικής - ο επεξεργαστής είναι αμέτοχος. Μετά το patch, όποιον επεξεργαστή και να βάλεις επάνω, είναι ΟΚ.  Αν βγάλεις  τον επεξεργαστή και τον βάλεις σε άλλη μητρική, πρέπει να  δεις αν έχει περαστεί το patch σε αυτήν κι άν όχι να το περάσεις...

Το ΜΕ update που λέει, γράφει στο chipset αλλά αυτό γίνεται (σχεδόν ) κάθε φορά που κάνουμε bios update, αυτόματα (παλιότερα ήταν ξεχωριστή εγκατάσταση). Τώρα δεν ξέρω αν μαζί με το ME περάσει λόγω της ειδικής περίπτωσης και τίποτα επιπλέον η Intel στο chipset...

στην παλιο asus οντως γινεται μαζι με το BIOS update, αυτοματα και η εγκατάσταση ΜΕ, στις αλλες απο οσο γνωριζω οχι.

δεν ειχα ποτε blue screen ή οποιοδηποτε πρόβλημα, δεν ειχα χρονο να ασχοληθω, χρειαζεται να κανω τιποτα αλλο περα απο το BIOS update? να τρεξω κανα συγκεκριμενο bench?

On 17/08/2024 at 21:23, akoinonitos said:

Μια ωρα βιντεο για να πει ενα πραγμα :lol:

ετσι λειτουργει το yt και οι διαφημισεις.. νομιζω κατω απο εναν συγκεκριμένο χρόνο δεν μπορεις να εχεις διαφημίσεις..  γιαυτο puget ή οτι αλλο αξιοπιστο site θέλετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, akoinonitos said:

gigafail ,μα γιατι τις αγοραζετε αυτες τις μητρικες? :P

ενω η asus ε; πιοτητα με τρελο QC!

ανήθικη asus με τα εκπληκτικά video του steve εχω και εγω :P

αληθεια εμεινε καμια αξιοπιστη και "ηθική" (τουλαχιστον στα βασικα) εταιρεία εκει έξω;

παντως απο λακαμαδες fanboys/girls των εταιρειων (απο ένδυση, μεχρι gpu/cpu, εξατμίσεις και σέλες..) εχουμε αμέτρητους. και να τους θερίζεις δεν τελειώνουν. δεν αναφέρομαι καπου συγκεκριμένα φυσικα.

 

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, prefuse είπε

ετσι λειτουργει το yt και οι διαφημισεις.. νομιζω κατω απο εναν συγκεκριμένο χρόνο δεν μπορεις να εχεις διαφημίσεις..  γιαυτο puget ή οτι αλλο αξιοπιστο site θέλετε.

Παλια αν το βίντεο ηταν κάτω από 10 λεπτά το youtube δεν σε αφηνε να επιλεξεις manually σε ποια σημεια θα μπουν διαφημίσεις και τον αριθμο τους. Αρκετα παλιοτερα σου εβαζε μια διαφημιση εξτρα αν ηταν πανω απο 10 λεπτα. Πλεον δεν ισχυει τιποτα απο τα δυο εδω και χρονια. 

Ειδικα για τον Buildzoid που βαζει μονο στην αρχη του βιντεο διαφημιση και ποτε ενδιαμεσα, νομιζω ακυρο να του καταλογησεις δολο για κατι τετοιο, ποσο μαλλον οταν ειναι προφανες οτι απλως ειναι Προεδρας Εδεσσαικου Τech Εdition 😅

5 ώρες πριν, patatasc είπε

Ναι επέλεξα να πιστέψω έναν youtuber. Υποτίθεται είχε μια "αξιοπιστία".

O youtuber δεν ειπε τιποτα λαθος για να του καταλογησεις αναξιοπιστια, παρουσιασε ενα θεμα εξονυχιστικα. Το οτι εσυ επελεξες να συνδεσεις το προβλημα του υπολογιστη σου με αυτα που λεει ο youtuber, χωρις να αποκλεισεις αλλα πιθανα σεναρια, μαλλον δικο σου θεμα ειναι, οχι του youtuber...

3 ώρες πριν, prefuse είπε

ενω η asus ε; πιοτητα με τρελο QC!

ανήθικη asus με τα εκπληκτικά video του steve εχω και εγω :P

αληθεια εμεινε καμια αξιοπιστη και "ηθική" (τουλαχιστον στα βασικα) εταιρεία εκει έξω;

παντως απο λακαμαδες fanboys/girls των εταιρειων (απο ένδυση, μεχρι gpu/cpu, εξατμίσεις και σέλες..) εχουμε αμέτρητους. και να τους θερίζεις δεν τελειώνουν. δεν αναφέρομαι καπου συγκεκριμένα φυσικα.

Σε σχεση με την Giga η ASUS βγαζει πολυ καλυτερο προϊον κατα μεσο ορο. Εχουν και αυτοι τις κουτσουκελες τους, αλλα στην Giga εχω track record που ξεκιναει απο το 2012 και καθε χρονο γινεται και χειροτερο... Η ASUS τουλαχιστον τωρα τελευταια κανει μαλακιες. 

Το θεμα του support ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο και εχω καταληξει οτι γενικα οι περισσοτερες ειναι σκατα σε αυτο, με την κορωνα να την εχει η ASUS και απο πισω να ακολουθει η MSI (αν και αυτη ακουγεται οτι ψιλοεφτιαξε τον τελευταιο καιρο;).

Γενικα οχι, τα πραγματα πανε απο το κακο στο χειροτερο. Σου πουλανε χειροτερη ποιοτητα, με περισσοτερα λεφτα και σχεδον ανυπαρκτο aftersales support και οσο τους παιρνει θα συνεχιζουν., γιατι τα κερδη του 4μηνου ειναι λιγα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Eloy είπε

Oι επεξεργαστές 13ης και 14ης γενιάς δεν είχαν κανένα πρόβλημα, πέρα απο το οτι όπως λέει η Ιντελ, κάποιες παρτίδες που κυκλοφόρησαν μέσα στο 2022, IΣΩΣ εμφανίσουν εσωτερική οξείδωση σε κάποια σημεία επαφών, αλλά αυτό διορθώθηκε το 2023 κι όπως λέει η Ιντελ, όπου πρόλαβε κάποιες παρτίδες τις ανακάλεσε. 

Η Intel παραδέχτηκε ότι υπάρχει τέτοιο πρόβλημα φέτος, αφού εντοπίσαμε το δεύτερο λούσιμο. ΔΕΝ το διόρθωσε ποτέ το πρόβλημα όσον αφορά τον καταναλωτή, διόρθωσε κατά τα λεγόμενά της το πρόβλημα στην γραμμή παραγωγής.

Δεν ανέφερε ποτέ τον αριθμό παρτίδων μέχρι σήμερα, αφήνοντας επίτηδες ένα χρονικό όριο από το 2022, μέχρι και σήμερα σχεδόν. Δηλαδή οι επεξεργαστές αυτοί μπορεί να βρίσκονται οπουδήποτε και να είναι ακόμα και απούλητοι. 

11 ώρες πριν, Eloy είπε

Το πρόβλημα ήταν στις default ρυθμίσεις του bios οπου η Ιντελ άφησε κάποια vοltages πολύ ψηλά για καλύτερες επιδόσεις με αποτέλεσμα πολλοί επεξεργαστές που λειτουργούσαν σε αυτά τα όρια για μεγάλο χρονικό διάστημα (υπάρχει και το silicon lottery), να εμφανίσουν degradation (κοινώς, εκφυλισμό - εσωτερική φθορά). Οι επεξεργαστές απο μόνοι τους, είναι μια χαρά για τις συνθήκες που πρέπει πραγματικά να λειτουργούν κι όσοι μιλάνε για άχρηστη γενιά τσιπς κλπ, είναι απλά intel haters. Mε το fix 129, η Ιντελ απλά βάζει στο bios  τις ρυθμίσεις που έπρεπε να έχει εξ'αρχής. Oσοι έχουν επεξεργαστές που εμφάνισαν ζημιά, μπορούν να επικοινωνήσουν με την Ιντελ (για box εκδόσεις) ή με τον προμηθευτή τους (για tray εκδόσεις) και να τους αλλάξουν. Για αυτούς που μπορεί να έχουν πάθει ζημιά, αλλά δεν εμφανίστηκαν ακόμα τα συμπτώματα, δόθηκαν επιπλέον 2 χρόνια στην εγγύηση. To ηθικό μέρος - γιατί η Ιντελ άφησε εξ'αρχής αυτές τις κακές ρυθμίσεις, παραμένει. Αυτό όμως δεν έχει σχέση με τα τσιπς - θα είχε όμως, αν τα τσιπς χρειάζοντας εξαρχής τα υπερβολικά voltages για να λειτουργήσουν σωστά, πράγμα που δεν είναι αλήθεια, καθώς μετά το fix οι απώλειες επιδόσεων είναι ελάχιστες.

Για όλο το υπόλοιπο δεν ξέρω πως γνωρίζεις ότι το bios αυτό όντως έλυσε το πρόβλημα, ότι δεν θα ξαναυπάρξει και ότι όντως οι απώλειες επιδόσεων δεν υπάρχουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, tzavardin said:

Για όλο το υπόλοιπο δεν ξέρω πως γνωρίζεις ότι το bios αυτό όντως έλυσε το πρόβλημα, ότι δεν θα ξαναυπάρξει και ότι όντως οι απώλειες επιδόσεων δεν υπάρχουν. 

Οι αλλαγές πάντως εμένα μου φαίνονται σε καλό δρόμο.

Quote

In addition to extended warranty coverage, Intel has released three mitigations related to the instability issue – commonly experienced as consistent application crashes and repeated hangs – to help stabilize customer systems with Intel Core 13th and 14th gen desktop processors:
1. Intel default settings to avoid elevated power delivery impact to the processor (May 2024)
2. Microcode 0x125 to fix the eTVB issue in i9 processors (June 2024)
3. Microcode 0x129 to address elevated voltages (August 2024)

Η Intel λέει ότι το παρακολουθεί και θα βγάλει επόμενη ανακοίνωση στο τέλος του μήνα.

Quote

Intel is continuing to investigate mitigations for scenarios that can result in Vmin shift on potentially impacted Intel Core 13th and 14th Gen desktop processors. Intel will provide updates by end of August.

Οι απώλειες επιδόσεων, από τα λίγα benchmarks που έχω δει, είναι ασήμαντες στα περισσότερα games.

https://www.pcgamer.com/hardware/processors/intel-instability-fix-ive-seen-no-notable-impact-on-game-performance-with-0x129-patch-on-the-core-i9-14900k/

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...