Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, prefuse said:

τι εννοεί, οτι για τους Κ processors το new BIOS δεν κάνει τίποτα ή οτι οι non-K processors, ειχαν διαφορετικά factory default settings απο τους Κ;

Εννοεί οτι πέρα απο τον μικροκώδικα (που είναι για για όλους τους επεξεργαστές), επαναρυθμίζει τα factory default settings της μητρικής για τους non-K.

εντιτ... Οι επεμβάσεις αυτές  γίνονται σε επίπεδο μητρικής - ο επεξεργαστής είναι αμέτοχος. Μετά το patch, όποιον επεξεργαστή και να βάλεις επάνω, είναι ΟΚ.  Αν βγάλεις  τον επεξεργαστή και τον βάλεις σε άλλη μητρική, πρέπει να  δεις αν έχει περαστεί το patch σε αυτήν κι άν όχι να το περάσεις...

Το ΜΕ update που λέει, γράφει στο chipset αλλά αυτό γίνεται (σχεδόν ) κάθε φορά που κάνουμε bios update, αυτόματα (παλιότερα ήταν ξεχωριστή εγκατάσταση). Τώρα δεν ξέρω αν μαζί με το ME περάσει λόγω της ειδικής περίπτωσης και τίποτα επιπλέον η Intel στο chipset...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, duffyduck είπε

 

Μ@λ@κιες ,τοσο καιρο με αυτο τον τροπο κανω undervolt και βασικα εχω και τις ιδιες τιμες αλλα εμενα το cep με κοβει αν δεν το κανω disabled

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρτε άλλο ένα 40λεπτο, αφού το ξέρω ότι είστε αργόσχολοι 😁

 

Spoiler

(Bonus στο 00:11, σηκώστε χεράκι όσοι νομίζατε ότι σας τουφέκισε το memory OC)

 

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Edito είπε

Τελικά με το θέμα που είχαν (13-14κ);

 Το σώσανε η mehhh ;  

Τίποτα δεν σώσανε ούτε πρόκειται. Αν δεν πάνε για καθολικό rma το degradation δεν θα αργήσει ακόμα και σε τελείως stock ρυθμίσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Edito είπε

Τελικά με το θέμα που είχαν (13-14κ);

 Το σώσανε η mehhh ;  

Έδωσαν καινούργια bios αλλα & πενταετή εγγύηση στα 13th-14gen cpu.Απο εδώ και πέρα θα δείξει τι έσωσε η ιντελ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δυστυχώς διαπιστώνω ότι έχει δημιουργηθεί ένα νοσηρό κλίμα, σε μεγάλο βαθμό ψεύτικο, με μερικούς youtubers να είναι υπεύθυνοι.

Έχω 2 13700k, σε ίδιες μητρικές (gigabyte z790 aero g). Το ένα με 32GB DDR5 τρέχει windows, και το άλλο με 192GB DDR5, τρέχει λίνουξ. Δεν είχα πρόβλημα αστάθειας σε κανένα από τα 2 συστήματα. Ο μόνος υπερχρονισμός, το XMP στις μνήμες.

Διαβάζω για όλο αυτό τον χαμό, ότι "χαλάνε" οι επεξεργαστές, και περιμένω και εγώ το νέο microcode. Βγήκε το Σάββατο 10/08 για τις gigabyte.

Το ίδιο βράδυ, βάζω το (beta) bios και στις 2 μητρικές. Στον υπολογιστή με τα windows, όλα καλά. Στον υπολογιστή με Linux, αστάθεια, η οποία εμφανίζεται με τυχαίες επανεκκινήσεις, χωρίς καμιά καταγραφή πουθενά.

Επικοινώνησα με intel & gigabyte. Η intel απάντησε άμεσα, μου έστειλε ρυθμίσεις που πρέπει να έχω στο bios, δεν ήμουν τόσο γνώστης που να τις βρω, καταλήξαμε ότι απ΄την στιγμή που έχω το νέο microcode και ενεργοποιημένα τα default της intel, το σύστημα έπρεπε να λειτουργεί, και κανόνισαν RMA. (Πήραν τον επεξεργαστή 16/08).

Πεπεισμένος ότι φταίει ο επεξεργαστής, και με bios που δεν τους χαλάει, αγόρασα έναν καινούριο 14700k. Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, τυχαία restarts.

Ενημερώνω την ιντελ για το γεγονός, ότι μπορεί να μην φταίει ο επεξεργαστής, και μου απάντησαν να μην ανησυχώ, και αν παρατηρώ κάτι άλλο από τυχαία restarts με τον νέο επεξεργαστή.

Στη gigabyte αρχίσαμε τα βγάλε μνήμες βάλε μνήμες. Τελικά καταλήξαμε ότι μπορεί να φταίει το bios, και ότι θα το κοιτάξουν.

Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι λόγω ενός κλίματος που δημιουργήθηκε, έβαλα ένα beta bios, έκανα ένα RMA επεξεργαστή που μάλλον δεν είχε τίποτα, αγόρασα έναν νέο επεξεργαστή, και ασχολούμαι 2+ βδομάδες να φτιάξω έναν υπολογιστή, που δεν είχε τίποτα.

Και τώρα κάθομαι με ένα ασταθές σύστημα, που φοβάμαι να βάλω το παλιό bios, μην "χαλάσω" τον νέο επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, patatasc είπε

Εγώ δυστυχώς διαπιστώνω ότι έχει δημιουργηθεί ένα νοσηρό κλίμα, σε μεγάλο βαθμό ψεύτικο, με μερικούς youtubers να είναι υπεύθυνοι.

"Εγώ δεν έχω πρόβλημα, άρα οι εκατοντάδες άλλοι που έχουν υπερβάλουν και λένε ψέματα." 

32 λεπτά πριν, patatasc είπε

Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι λόγω ενός κλίματος που δημιουργήθηκε, έβαλα ένα beta bios, έκανα ένα RMA επεξεργαστή που μάλλον δεν είχε τίποτα, αγόρασα έναν νέο επεξεργαστή, και ασχολούμαι 2+ βδομάδες να φτιάξω έναν υπολογιστή, που δεν είχε τίποτα.

Το δικό μου συμπέρασμα είναι πως όλα σου τα προβλήματα με το σύστημα τα δημιούργησες ο ίδιος και πας να τα ρίξεις στον κόσμο που δεν φταίει. 

  1. Εκανες μία αλλαγή στο PC σου, άρχισαν τα προβλήματα.
  2. Αντί να πεις "Μωρέ λες να φταίει το beta bios που πέρασα;", αποφάσισες να στείλεις για RMA το CPU χωρίς καν να το τεστάρεις αν αυτή είναι η αιτία του προβλήματος.
  3. Πείστηκες ότι φταίει ο επεξεργαστής, χωρίς να έχεις καμία απόδειξη για αυτό και αντί να κάτσεις να περιμένεις το RMA από την Intel, πήγες και πήρες νέο CPU. 
  4. Ανακαλύπτεις ότι δεν φταίει το CPU. 
  5. Λογικά ο Steve φταίει που έβγαλε 2 βίντεο για το θέμα και ο κόσμος που γράφει στα fora 🤷‍♂️

 

Spoiler

Άλλη μια νίκη της Gigabyte να προσθέσω στον κατάλογο... 

 

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, patatasc είπε

Εγώ δυστυχώς διαπιστώνω ότι έχει δημιουργηθεί ένα νοσηρό κλίμα, σε μεγάλο βαθμό ψεύτικο, με μερικούς youtubers να είναι υπεύθυνοι.

σίγουρα οι απανταχού youtubers αρέσκονται στην καταστροφολογία, και τέτοια θέματα είναι το ψωμοτύρι τους γιατί κάνουν περισσότερα views, εξού και οι πικάντικοι τίτλοι στα video και τα thumbnails με φάτσες που δείχνουν τρόμο αηδία και αλλα τέτοια... 

στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως είναι δεδομένο ότι υπάρχει πρόβλημα οποτε τι να γίνει να μη το αναδείξουν για να μη φοβηθούν όσοι δεν έχουν πρόβλημα? εγώ με msi πάντως έχω δοκιμάσει πολλές φορες downgrade σε παλιότερο bios χωρίς κανένα πρόβλημα απλά βάλε ένα που να υποστηρίζει προφανώς 14th κανε και ένα μικρό UV και αστο έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, patatasc said:

...Και τώρα κάθομαι με ένα ασταθές σύστημα, που φοβάμαι να βάλω το παλιό bios, μην "χαλάσω" τον νέο επεξεργαστή.

Oι επεξεργαστές 13ης και 14ης γενιάς δεν είχαν κανένα πρόβλημα, πέρα απο το οτι όπως λέει η Ιντελ, κάποιες παρτίδες που κυκλοφόρησαν μέσα στο 2022, IΣΩΣ εμφανίσουν εσωτερική οξείδωση σε κάποια σημεία επαφών, αλλά αυτό διορθώθηκε το 2023 κι όπως λέει η Ιντελ, όπου πρόλαβε κάποιες παρτίδες τις ανακάλεσε. Το πρόβλημα ήταν στις default ρυθμίσεις του bios οπου η Ιντελ άφησε κάποια vοltages πολύ ψηλά για καλύτερες επιδόσεις με αποτέλεσμα πολλοί επεξεργαστές που λειτουργούσαν σε αυτά τα όρια για μεγάλο χρονικό διάστημα (υπάρχει και το silicon lottery), να εμφανίσουν degradation (κοινώς, εκφυλισμό - εσωτερική φθορά). Οι επεξεργαστές απο μόνοι τους, είναι μια χαρά για τις συνθήκες που πρέπει πραγματικά να λειτουργούν κι όσοι μιλάνε για άχρηστη γενιά τσιπς κλπ, είναι απλά intel haters. Mε το fix 129, η Ιντελ απλά βάζει στο bios  τις ρυθμίσεις που έπρεπε να έχει εξ'αρχής. Oσοι έχουν επεξεργαστές που εμφάνισαν ζημιά, μπορούν να επικοινωνήσουν με την Ιντελ (για box εκδόσεις) ή με τον προμηθευτή τους (για tray εκδόσεις) και να τους αλλάξουν. Για αυτούς που μπορεί να έχουν πάθει ζημιά, αλλά δεν εμφανίστηκαν ακόμα τα συμπτώματα, δόθηκαν επιπλέον 2 χρόνια στην εγγύηση. To ηθικό μέρος - γιατί η Ιντελ άφησε εξ'αρχής αυτές τις κακές ρυθμίσεις, παραμένει. Αυτό όμως δεν έχει σχέση με τα τσιπς - θα είχε όμως, αν τα τσιπς χρειάζοντας εξαρχής τα υπερβολικά voltages για να λειτουργήσουν σωστά, πράγμα που δεν είναι αλήθεια, καθώς μετά το fix οι απώλειες επιδόσεων είναι ελάχιστες.

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, patatasc είπε

Εγώ δυστυχώς διαπιστώνω ότι έχει δημιουργηθεί ένα νοσηρό κλίμα, σε μεγάλο βαθμό ψεύτικο, με μερικούς youtubers να είναι υπεύθυνοι.

Έχω 2 13700k, σε ίδιες μητρικές (gigabyte z790 aero g). Το ένα με 32GB DDR5 τρέχει windows, και το άλλο με 192GB DDR5, τρέχει λίνουξ. Δεν είχα πρόβλημα αστάθειας σε κανένα από τα 2 συστήματα. Ο μόνος υπερχρονισμός, το XMP στις μνήμες.

Διαβάζω για όλο αυτό τον χαμό, ότι "χαλάνε" οι επεξεργαστές, και περιμένω και εγώ το νέο microcode. Βγήκε το Σάββατο 10/08 για τις gigabyte.

Το ίδιο βράδυ, βάζω το (beta) bios και στις 2 μητρικές. Στον υπολογιστή με τα windows, όλα καλά. Στον υπολογιστή με Linux, αστάθεια, η οποία εμφανίζεται με τυχαίες επανεκκινήσεις, χωρίς καμιά καταγραφή πουθενά.

Επικοινώνησα με intel & gigabyte. Η intel απάντησε άμεσα, μου έστειλε ρυθμίσεις που πρέπει να έχω στο bios, δεν ήμουν τόσο γνώστης που να τις βρω, καταλήξαμε ότι απ΄την στιγμή που έχω το νέο microcode και ενεργοποιημένα τα default της intel, το σύστημα έπρεπε να λειτουργεί, και κανόνισαν RMA. (Πήραν τον επεξεργαστή 16/08).

Πεπεισμένος ότι φταίει ο επεξεργαστής, και με bios που δεν τους χαλάει, αγόρασα έναν καινούριο 14700k. Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, τυχαία restarts.

Ενημερώνω την ιντελ για το γεγονός, ότι μπορεί να μην φταίει ο επεξεργαστής, και μου απάντησαν να μην ανησυχώ, και αν παρατηρώ κάτι άλλο από τυχαία restarts με τον νέο επεξεργαστή.

Στη gigabyte αρχίσαμε τα βγάλε μνήμες βάλε μνήμες. Τελικά καταλήξαμε ότι μπορεί να φταίει το bios, και ότι θα το κοιτάξουν.

Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι λόγω ενός κλίματος που δημιουργήθηκε, έβαλα ένα beta bios, έκανα ένα RMA επεξεργαστή που μάλλον δεν είχε τίποτα, αγόρασα έναν νέο επεξεργαστή, και ασχολούμαι 2+ βδομάδες να φτιάξω έναν υπολογιστή, που δεν είχε τίποτα.

Και τώρα κάθομαι με ένα ασταθές σύστημα, που φοβάμαι να βάλω το παλιό bios, μην "χαλάσω" τον νέο επεξεργαστή.

άσχετο αλλά γιατί έβαλες beta bios; Είχες παρατηρήσει προβλήματα με το προηγούμενο bios;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...