Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

My 2 cents μιας και εφαγα τρεις μερες να δοκιμαζω διαφορα, για να λεω οτι ειναι "σταθερος"

1. να περναει memtest / y-cruncher 2.5b

2. να περναει R24 και

3. να περναει R23 που μου εσκαγε με τη μια.

Μου εκανε εντυπωση που το R23 ηταν πιο ευαισθητο απο το R24!

Πρεπει να περναει  και τα τρια, οσες φορες και να τα τρεξεις, κρυος ή ζεστος, μετα απο ωρες λειτουργιας ή ωρες idle.

Τοτε μπορεις να πεις οτι ειναι οκ το cpu κι αποκτας baseline για μελλοντικο degradation.

Παντως, τουλαχιστον στη περιπτωση μου, ηθελε πολλα sweetspot μαζι. Στο δικο μου αρεσε llc3 με ac/dc .5/.5 στα 350Α, 253w pl1/pl2, -150offset που peakαρει στα 1.36vcore, 1.26 imc για 7400c36 στα 1.35v με ιδιο vddq.microcode τελικα το αφησα 0x104 για να εχω fvir adjustment. Το uncore στο 1.2 max. 

 

Και αφου ειχα παρει φορα, περιλαβα και την 4070Ti μετα, εφαγε και αυτη ενα καπαρισμα στα 170w και παιζει κουτσουνα. cyberpunk 1080p ultra χωρις rt (για να δοκιμασουμε και cpu limits) 125/150/188 (uncapped 133/161/202 στα 255w. δεν αξιζει)

 

Τι αλλο να κανουμε πχια; Σπαθια να καταπιουμε;

IMG_2875.jpeg

Επεξ/σία από NoDsl
  • Like 4
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NoDsl είπε

My 2 cents μιας και εφαγα τρεις μερες να δοκιμαζω διαφορα, για να λεω οτι ειναι "σταθερος"

1. να περναει memtest / y-cruncher 2.5b

2. να περναει R24 και

3. να περναει R23 που μου εσκαγε με τη μια.

Μου εκανε εντυπωση που το R23 ηταν πιο ευαισθητο απο το R24!

Πρεπει να περναει  και τα τρια, οσες φορες και να τα τρεξεις, κρυος ή ζεστος, μετα απο ωρες λειτουργιας ή ωρες idle.

Τοτε μπορεις να πεις οτι ειναι οκ το cpu κι αποκτας baseline για μελλοντικο degradation.

Παντως, τουλαχιστον στη περιπτωση μου, ηθελε πολλα sweetspot μαζι. Στο δικο μου αρεσε llc3 με ac/dc .5/.5 στα 350Α, 253w pl1/pl2, -150offset που peakαρει στα 1.36vcore, 1.26 imc για 7400c36 στα 1.35v με ιδιο vddq.microcode τελικα το αφησα 0x104 για να εχω fvir adjustment. Το uncore στο 1.2 max. 

 

Και αφου ειχα παρει φορα, περιλαβα και την 4070Ti μετα, εφαγε και αυτη ενα καπαρισμα στα 170w και παιζει κουτσουνα. cyberpunk 1080p ultra χωρις rt (για να δοκιμασουμε και cpu limits) 125/150/188 (uncapped 133/161/202 στα 255w. δεν αξιζει)

 

Τι αλλο να κανουμε πχια; Σπαθια να καταπιουμε;

IMG_2875.jpeg

To r15 επίσης είναι μυστήριο(πιο βαρυ από 23) να ξες .Τρέξε και αυτό και τρέξε και 2-3 συνεχόμενα gb6 .Εάν τα βγάζεις είσαι άρχοντας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γτ δεν βαζετε ενα stress test και τρεχετε τα cb? ενα ycruncher με ολα τα  test το αφηνεις 2 -3 interations και καθαρισες

Αναλογα ποσο κρυο ειναι το πισι αλλαζει και το πραγμα στο cb r15 και r11.5 την μια μερα μπορει να στο περναει  να βαλεις κανα game να παιξεις καινμετα να βγαζει whea στο r11.5 ας πουμε ,ασε που ειναι και πολυ γρηγορα.

Εγω τα χργμησιμοποιω να δω στο περιπου stability ωστε να μην χανω χρονο με κατευθειαν stress test ,τα τρεχω 2-3 φορες και μετα βαζω ycruncher stress test

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

y-cruncher (όλα ΟΝ) και Linpack Xtreme τεστάρουν πιο σωστά από όλα, δεν είναι ρεαλιστικά αυτά τα loads αλλά ένα σταθερό και σωστά λειτουργικό CPU θα πρέπει να τα αντέχει για ώρες χωρίς errors και crash

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παλι στα παλια κατεληξα :

Asus oc profile

svid behavior : auto

llc 6

ac loadline = dc loadline : enabled

svid adaptive offset - 0.09

temp limit 85 c

icc max : 307A

pl1=pl2=253w

ia ac : 0.15

ia dc : 0.15

vr voltage limit 1400mv

cache max 49

 

Spoiler

spacer.png

 

 

Spoiler

spacer.png

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Eγω παλι στα παλια κατεληξα :

Asus oc profile

svid behavior : auto

llc 6

ac loadline = dc loadline : enabled

svid adaptive offset - 0.09

temp limit 85 c

icc max : 307A

pl1=pl2=253w

ia ac : 0.15

ia dc : 0.15

vr voltage limit 1400mv

cache max 49

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

spacer.png

 

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

spacer.png

 

το CEP το έχεις ανοιχτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, akoinonitos είπε

γτ δεν βαζετε ενα stress test και τρεχετε τα cb? ενα ycruncher με ολα τα  test το αφηνεις 2 -3 interations και καθαρισες

Αναλογα ποσο κρυο ειναι το πισι αλλαζει και το πραγμα στο cb r15 και r11.5 την μια μερα μπορει να στο περναει  να βαλεις κανα game να παιξεις καινμετα να βγαζει whea στο r11.5 ας πουμε ,ασε που ειναι και πολυ γρηγορα.

Εγω τα χργμησιμοποιω να δω στο περιπου stability ωστε να μην χανω χρονο με κατευθειαν stress test ,τα τρεχω 2-3 φορες και μετα βαζω ycruncher stress test

Κατα εναν περιεργο τροπο οσες φορες μου εχει σκασει δεν ειναι σε full load αλλα σε light loads. Μπορει να του εχω βγαλει 10 διαδοχικα pass multicore ycruncher, cb24, cb23, cb11 και να του βαλω single core R23 και να σκασει. Να βαλω multi R15 να σκασει την πρωτη φορα, να το ξαναβαλω αλλες 5 φορες και να το περασει και τις 5.... Δεν ξερω πραγματικα τι παιζει.

Εχω καταληξει να διατηρω κλειστο το tvb εξ' ολοκληρου.

Επεξ/σία από NoDsl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...