Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Mr Aris said:

Το θέμα όμως είναι ότι πριν έλεγε στο cpu biscuits, δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό, out of range 👀🤔 πλέον έχει ένα νούμερο 76.629 cp

https://www.kitguru.net/components/cpu/matthew-wilson/gigabyte-launches-biscuits-for-raptor-lake-on-z790/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Εγώ που νόμιζα ότι όντως έκανε καλή δουλειά η Intel:

awkward Meme Generator

χαχαχα και εγώ ψάρωσα :P 

βεβαια απ ότι φαίνεται δε θα είναι το τελικό update τουλάχιστον στις msi το έχει σα beta

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

χαχαχα και εγώ ψάρωσα :P 

βεβαια απ ότι φαίνεται δε θα είναι το τελικό update τουλάχιστον στις msi το έχει σα beta

Μακάρι γιατί να μην φτιαχτεί το θέμα ή το "φτιάξιμο" να είναι τέτοιου επιπέδου είναι τουλάχιστον κρίμα.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

εγω βλεπω πως default καμια μητρικη δεν βαζει το 1.100/1.100 που δινει η intel για default ,βεβαια με αυτα καιγεται ο τοπος

Πραγματικά δεν βγάζει νοήμα να ανεβάζει τόσο το impedance, υποθέτω ότι δεν μπορούν πολλά cpu να παίξουν σωστά με τα 0.40 και γενικά τα σαφώς πιο χαμηλά που βάζουν στα optimized οι μητρικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, elpenor είπε

Οπότε με το 76 έπιασα το τζακποτ 🤣🤣🤣🤣

Επεξ/σία από Mr Aris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Πραγματικά δεν βγάζει νοήμα να ανεβάζει τόσο το impedance, υποθέτω ότι δεν μπορούν πολλά cpu να παίξουν σωστά με τα 0.40 και γενικά τα σαφώς πιο χαμηλά που βάζουν στα optimized οι μητρικές.

Ναι ,το 1.1/1.1 στην μητρικη μου ειναι το intel's fail safe svid behavior  για τις μπανανες :P

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 33Bird33 είπε

Το πως κατάφερες να βάλεις τις στοκ βίδες της asus μητρικής με το frame αυτό είναι θαύμα. Εγώ έβαλα του frame. Errors δεν είχα ποτέ, ούτε οι μνήμες έχουν θέμα, τώρα αν το έχω βιδώσει με τον ίδιες ακριβώς στροφές σε κάθε βίδα θα είναι θαύμα. Αλλά δεν έχω θέμα μέχρι τώρα. Όταν αλλάξω paste σύντομα ίσως βάλω το ILM της μητρικής για να δω διαφορές.

Τί λάθη έχει. Από τότε που το έβαλα δε κοίταξα τι παίζει με αυτό. Ξέρω ότι έβγαλαν άλλο πιο φθηνό αλλά μέχρι εκεί.

Είχα ερορς στις μνήμες στα 8266-8400-8600.

Στα 8000 δεν είχα. Με το στοκ ilm και το tr δεν είχα κανένα ερορ ,για αυτό και έμεινα με το tr.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς ενημέρωση του κοινού:

Αγόρασα από σκρουτζομάγαζο των αθηνών τον επεξεργαστή 14700. Χαμήλωσα λίγο το pl2 στα watt για χαμηλότερες θερμοκρασίες. Δεν έκανε ποτέ κάποιο bluescreen. Μετά από λίγες ημέρες, μια φορά σε περιβάλλον win11 απλά έσβησε ο υπολογιστής και την επόμενη ημέρα σε παιχνίδι ξανά έσβησε… Στην επαναφορά προσπάθησε να μπουτάρει (φάνηκε η σελίδα της gigabyte) έκανε 2 προσπάθειες και μετά τέλος…. Δεν άνοιγε καν ο υπολογιστής και στη μητρική φαινόταν error cpu. 
Μου αντικατέστησαν ΑΜΕΣΑ με καινούργιο cpu από άλλο σκρουτζομάγαζο και δουλεύει μια χαρά τώρα!!

Μπράβο στο σκρουτζ!!

(Άραγε τι να έπαθε ο cpu; Μάλλον ελαττωματικό κομμάτι…)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, Razor333 said:

0.90/0.90 όπως και το προηγούμενο, από 0.40/0.90 που δίνει το optimized της Giga.

Προφανέστατα το post μου ήταν ειρωνικό πριν, δεν ξέρω αν κόπηκαν τα voltage spikes που δεν πιάνει το hwinfo, αλλά ότι πιάνει, πάλι εμένα μου φαίνονται πολλά, π.χ. τα 1.35v avg και 1.45v max μέσα σε game με υψηλό cpu usage και wattage (185w) και επιπλέον να μην κρατάει καν τα 5500MHz, αλλά να πέφτει στα 5200MHz ...πραγματικά είναι mitigation κακών παρτίδων αυτό το πράγμα.

H Ιντελ δίνει το patch στις εταιρίες, με τις αλλαγές που πρέπει να γίνουν, αλλά όταν βγάζει το bios o μητρικάς, πιθανόν κάνει και κάποιες αλλαγές (θεωρητικά για να βοηθήσει) που αφορούν προηγούμενες δικές του ρυθμίσεις - γι'άυτό έχουμε διαφορετική συμπεριφορά μετά το patch σε κάποιες μητρικές. Πιστεύω οτι τα bios που μοιράζονται αυτή την στιγμή γι'αυτήν την δουλειά, δεν είναι τελικά και πολύ σύντομα θα βγούν καινούργια.

 

23 minutes ago, konlift said:

...Μου αντικατέστησαν ΑΜΕΣΑ με καινούργιο cpu από άλλο σκρουτζομάγαζο και δουλεύει μια χαρά τώρα!!

Μπράβο στο σκρουτζ!!

(Άραγε τι να έπαθε ο cpu; Μάλλον ελαττωματικό κομμάτι…)
 

Αφού τακτοποιήθηκες άμεσα, μπράβο στο σκρουτζ. Πάντως ρίχνε καμμιά ματιά, γιατί και η πρώτη cpu δούλευε καλά όπως είπες, τις πρώτες μέρες. Γενικά είναι πολύ σπάνιο να βγει ελατωματική μια καινούργια cpu και ίσως η καταστροφή της οφείλεται σε κάτι άλλο που το έχεις ακόμα στο σύστημά σου. Μήπως είναι ευκαιρία να τρέξεις κάποια διαγνωστικά σε επιμέρους εξαρτήματα ?... Μακάρι να ήταν προβληματική η cpu βέβαια...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Eloy είπε

Αφού τακτοποιήθηκες άμεσα, μπράβο στο σκρουτζ. Πάντως ρίχνε καμμιά ματιά, γιατί και η πρώτη cpu δούλευε καλά όπως είπες, τις πρώτες μέρες. Γενικά είναι πολύ σπάνιο να βγει ελατωματική μια καινούργια cpu και ίσως η καταστροφή της οφείλεται σε κάτι άλλο που το έχεις ακόμα στο σύστημά σου. Μήπως είναι ευκαιρία να τρέξεις κάποια διαγνωστικά σε επιμέρους εξαρτήματα ?... Μακάρι να ήταν προβληματική η cpu βέβαια...

Ναι όντως, είναι πολύ σπάνιο να χαλάσει cpu, ειδικά intel, ειδικά nonk. Επίσης παράξενο καθώς δεν είχα υψηλές θερμοκρασίες, είχα καλές καλές επιδόσεις γενικά και τροφοδοτικό 850 watt platinum be quiet straight power (2 cables cpu). Έχω πάντως καλή φήμη σε ελαττωματικά προϊόντα!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περασα και εγω ενα beta bios που εβγαλαν. Μ@λ@κιες σαν το προηγουμενο με την διαφορα οτι προσθεσε η asus επιλογη για performance και extreme profile. 

Κατα τα αλλα ,το cep πρεπει παλι να το κλεισεις αν αλλαξεις το svid behavior οπως και στο προηγουμενο και μου βαζει απο default intel's fail safe δλδ 1.3v για 5.1ghz :lol: 

Παιζει και να πουλαει παπατζα φουλ η intel για δηθεν φιξ 

Αυτο που παρατηρω τωρα ειναι οτι αργει μα μπει λιγο στο bios 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Περασα και εγω ενα beta bios που εβγαλαν. Μ@λ@κιες σαν το προηγουμενο με την διαφορα οτι προσθεσε η asus επιλογη για performance και extreme profile. 

Κατα τα αλλα ,το cep πρεπει παλι να το κλεισεις αν αλλαξεις το svid behavior οπως και στο προηγουμενο και μου βαζει απο default intel's fail safe δλδ 1.3v για 5.1ghz :lol: 

Παιζει και να πουλαει παπατζα φουλ η intel για δηθεν φιξ 

Αυτο που παρατηρω τωρα ειναι οτι αργει μα μπει λιγο στο bios 

Γτπ δλδ ...Μια χαρά .

Τουλάχιστον απέδειξες ότι είσαι σκληρός κ@ριολης και δεν μασάς να κάνεις πειράματα 😆

Επεξ/σία από azazil1190
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστειο της υποθεσης ειναι οτι αν παω και βαλω vr voltage limit 1350mv στα παιχνιδια μου ριχνει το ρολοι κατω απο απο τα 5.5Ghz ενω οταν ακομα και σε single bench που boostαρει στα 5.6 den δεν δινει πανω απο 1.32v και στα 5.5ghz all core δινει καπου 1.29V

Περιεργη φαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα περιμένω την final version του Bios για την μητρική μου και αφού παρακολουθήσω αρκετά βιντεάκια στο τι άλλαξε/αν άλλαξε.

Δεν έχω κάποια θέμα με το cpu ή τουλάχιστον δεν έχει γίνει το expose ακόμα. Εκ πρώτης όψης αυτά που φαίνεται να έχει αλλάξει τα είχα κάνει από την αρχή διότι δεν αισθανόμουν ποτέ καλά με αυτά που τραβούσε ο 13900Κ. Για αυτό UC/UV, PL1/PL2 + contact frame από τις πρώτες ημέρες αγοράς του. Ίσως για αυτό να την γλίτωσε (για την ώρα) who knows...
 

Αναμένουμε τις εξελίξεις.

Επεξ/σία από Alex21121988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...