Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτος ο κωλομικροκωδικος ειναι ο τελικος ρε παιδια η μας δουλευει η intel?

14 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Η Παναγία μαζί σου με το συγκεκριμένο contact frame.😛

Και εμενα μου βγηκε η παναγια για να μπουταρει σε μια Ζ690 tomahawk . Με 2 thermalright που εβαλα μετα σε διαφορετικες μητρικες δεν ειχα κανενα προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

Βγήκε και για την μητρική μου το update. Αν το περάσω, να επιλέξω το Asus Performance Boost για τον i5-14400 ή κινδυνεύω να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα;

Με αυτόν τον επεξεργαστή δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Μπορείς να πειραματιστείς με τα προφίλ μόνο και μόνο για να συγκρίνεις θερμοκρασίες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη εντύπωση από το νέο bios 

Έχω 2-3 βαθμούς κάτω ,  στους 38-39°C  στις  500+- στροφές , επίσης σχεδόν σταθερή θερμοκρασία, ενώ πριν είχα μεγάλες διακυμάνσεις συνεχώς 

 Στα voltage από 0.966 πήγε 0.996  

Το θέμα όμως είναι ότι πριν έλεγε στο cpu biscuits, δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό, out of range 👀🤔 πλέον έχει ένα νούμερο 76.629 cp

Επειδή έκανε πάρα πάρα πολύ ώρα να περάσει το xmp, όπως τη πρώτη φορά που το έβαλα , και άρχισα να χάνω τη ψυχραιμία μου, αν δουλεύει σωστά πλέον, αμαρτία να το σπάσω 🤣 είπα να του ευχηθώ καλοτάξιδο και να αρχίσω να ανοίγω παιχνίδια 🤣

 

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, sakis han είπε

Και εμενα μου βγηκε η παναγια για να μπουταρει σε μια Ζ690 tomahawk . Με 2 thermalright που εβαλα μετα σε διαφορετικες μητρικες δεν ειχα κανενα προβλημα.

Σε μητρική Ζ790 της Gigabyte κούμπωσε πολύ καλά. Από Θερμοκρασίες νομίζω κανά 5 - 6 βαθμούς στα υψηλά φορτία. Μεγάλη ευκολία το καθάρισμα της παλιάς πάστας και της όλης περιοχής. Εντάξει για αλλαγή cpu σε παίρνει λίγο χρόνο, αλλά σπάνια θα το κάνεις….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Εξαιρετική δουλειά από την intel, πολύ μαζεμένες stock καταναλώσεις, voltage, ampere, temps και κανένα πέναλτι στα clocks.

Screenshot2024-08-10142915.jpeg.863052a2cacb4a5181faa277525d867e.jpeg

 

 

Για δες μια τι ac/dc δινει default αν εχεις ορεξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Για δες μια τι ac/dc δινει default αν εχεις ορεξη

Πέρασε το και εσύ ρε Κοκό ,μην βάζεις τους άλλους να μπαίνουν μπροστινοί 😆 Μετά πέρασε το και εσύ να μου πεις ,μήπως το περάσω και εγω😂

  • Like 1
  • Haha 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Για δες μια τι ac/dc δινει default αν εχεις ορεξη

0.90/0.90 όπως και το προηγούμενο, από 0.40/0.90 που δίνει το optimized της Giga.

Προφανέστατα το post μου ήταν ειρωνικό πριν, δεν ξέρω αν κόπηκαν τα voltage spikes που δεν πιάνει το hwinfo, αλλά ότι πιάνει, πάλι εμένα μου φαίνονται πολλά, π.χ. τα 1.35v avg και 1.45v max μέσα σε game με υψηλό cpu usage και wattage (185w) και επιπλέον να μην κρατάει καν τα 5500MHz, αλλά να πέφτει στα 5200MHz ...πραγματικά είναι mitigation κακών παρτίδων αυτό το πράγμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Ότι όσες φορές προσπάθησα να δουλέψω με το συγκεκριμένο,όπως και να το έβαλα μου δημιουργούσε αστάθεια στο oc των ραμς κ whea errors. Και από θερμοκρασία cpu σε σχέση με το tr ήταν ελαφρά πιο υψηλή με αυτό 2-3c( εντάξει είμαι ψυχαναγκαστικος σε αυτά)

Με το tr δεν είχα ,ούτε έχω το παραμικρό θέμα.

Το παραπάνω που έγραψα. Προσωπική άποψη κ φυσικά είναι ιδιαίτερη η περίπτωση μου.Για νορμάλ χρήση δεν νομίζω να έχεις θέμα.

Σαν εμφάνιση όμως είναι το Μπεστ

 

 

IMG_20240810_004025.jpg

Το πως κατάφερες να βάλεις τις στοκ βίδες της asus μητρικής με το frame αυτό είναι θαύμα. Εγώ έβαλα του frame. Errors δεν είχα ποτέ, ούτε οι μνήμες έχουν θέμα, τώρα αν το έχω βιδώσει με τον ίδιες ακριβώς στροφές σε κάθε βίδα θα είναι θαύμα. Αλλά δεν έχω θέμα μέχρι τώρα. Όταν αλλάξω paste σύντομα ίσως βάλω το ILM της μητρικής για να δω διαφορές.

14 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Δεν μου έχει τύχει κάτι για rma και δεν θέλω κιόλας.

Τουλάχιστον σε Ευρώπη και Αμερική όσες αναφορές έχω δει είχαν άμεση αντικατάσταση.Στις περισσότερες περιπτώσεις.Στο ελλαδισταν της λαμογιας σίγουρα είτε asus,είτε giga,msi κτλ θα σου βγάλουν την πίστη λόγω των καταστημάτων και τακτικών τους.

Στην περίπτωση του grizzly contact frame δεν φτάνει η asus αλλά η grizzly που έχει λάθος κατασκευή όπως αποδείχτηκε και από άλλους κατόχους μητρικών διαφόρων κατασκευαστών.

Υπάρχουν 2-3 "ήρωες" που το κατάφεραν μετά από πολλές δοκιμές να δουλέψει σωστά πάνω σε bench table.Εγω δεν μπορούσα συνέχεια να κάνω βόλτες το κουτί μέσα στο σπίτι ,ούτε είχα τον χρόνο να παίζω με τις βίδες του φρειμ μέχρι να βρω που του αρέσει.Στο tr κάνεις τα σωστά βήματα που πρέπει και παίζει άψογα .

Τα tr παίζουν σωστα σε όλες τις μητρικές εφόσον το βάλεις σωστά.

Τί λάθη έχει. Από τότε που το έβαλα δε κοίταξα τι παίζει με αυτό. Ξέρω ότι έβγαλαν άλλο πιο φθηνό αλλά μέχρι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Razor333 είπε

0.90/0.90 όπως και το προηγούμενο, από 0.40/0.90 που δίνει το optimized της Giga.

Προφανέστατα το post μου ήταν ειρωνικό πριν, δεν ξέρω αν κόπηκαν τα voltage spikes που δεν πιάνει το hwinfo, αλλά ότι πιάνει, πάλι εμένα μου φαίνονται πολλά, π.χ. τα 1.35v avg και 1.45v max μέσα σε game με υψηλό cpu usage και wattage (185w) και επιπλέον να μην κρατάει καν τα 5500MHz, αλλά να πέφτει στα 5200MHz ...πραγματικά είναι mitigation κακών παρτίδων αυτό το πράγμα.

 

δεν προσεξα το hwinfo μονο διαβασα αυτα που εγραψες και νομιζω οτι τα εννοουσες :lol:

βαλε χερι και ριξε undervolt  με 5.5/4.3   και μην ασχολεισαι με τις μαιμουδιες της intel.

36 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Πέρασε το και εσύ ρε Κοκό ,μην βάζεις τους άλλους να μπαίνουν μπροστινοί 😆 Μετά πέρασε το και εσύ να μου πεις ,μήπως το περάσω και εγω😂

Ειμαι στη δουλεια τωρα ειδα οτι βγηκε και για την δικη μου ,αλλα ο razor λεει οτι ειναι ολα τα ιδια. Θα το βαλω ετσι για την ιστορια το βραδυ που θα σχολασω.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

δεν προσεξα το hwinfo μονο διαβασα αυτα που εγραψες και νομιζω οτι τα εννοουσες :lol:

βαλε χερι και ριξε undervolt  με 5.5/4.3   και μην ασχολεισαι με τις μαιμουδιες της intel.

Ειμαι στη δουλεια τωρα ειδα οτι βγηκε και για την δικη μου ,αλλα ο razor λεει οτι ειναι ολα τα ιδια. Θα το βαλω ετσι για την ιστορια το βραδυ που θα σχολασω.

Πραγματικά nothing to see, με χερατα limits σε ampere/voltage και σαφώς χαμηλότερα watt/temps έχω και τα ίδια MHz in game.

Αν πας στην λύση του UV μπορείς να κρατήσεις και το full performance, αλλά πάντα υπάρχει περίπτωση κάποιου crash.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι η Intel επιμένει σε αρκετά υψηλό impedance από αυτό που βάζει η Gigabyte by default, παρόλο που είναι κάτι που κατεβάζει αισθητά τα MHz.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Πραγματικά nothing to see, με χερατα limits σε ampere/voltage και σαφώς χαμηλότερα watt/temps έχω και τα ίδια MHz in game.

Αν πας στην λύση του UV μπορείς να κρατήσεις και το full performance, αλλά πάντα υπάρχει περίπτωση κάποιου crash.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι η Intel επιμένει σε αρκετά υψηλό impedance από αυτό που βάζει η Gigabyte by default, παρόλο που είναι κάτι που κατεβάζει αισθητά τα MHz.

εγω βλεπω πως default καμια μητρικη δεν βαζει το 1.100/1.100 που δινει η intel για default ,βεβαια με αυτα καιγεται ο τοπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...