Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω το περασα το beta της Asus στην z790/13900k και μεχρι τωρα δεν φαινεται οτι δημιουργει επιπλοκες.

Εαν καποιος θελει να το δοκιμασει πιστευω οτι δεν θα πρεπει να φοβαται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Τι εννοείς ;

Ότι όσες φορές προσπάθησα να δουλέψω με το συγκεκριμένο,όπως και να το έβαλα μου δημιουργούσε αστάθεια στο oc των ραμς κ whea errors. Και από θερμοκρασία cpu σε σχέση με το tr ήταν ελαφρά πιο υψηλή με αυτό 2-3c( εντάξει είμαι ψυχαναγκαστικος σε αυτά)

Με το tr δεν είχα ,ούτε έχω το παραμικρό θέμα.

44 λεπτά πριν, konlift είπε

Καλή η ευχή σου, αλλά μήπως έχεις άσχημη εμπειρία;

Το παραπάνω που έγραψα. Προσωπική άποψη κ φυσικά είναι ιδιαίτερη η περίπτωση μου.Για νορμάλ χρήση δεν νομίζω να έχεις θέμα.

Σαν εμφάνιση όμως είναι το Μπεστ

 

 

IMG_20240810_004025.jpg

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Shadow Explorer είπε

For those who dare indeed!

Μια χαρά μητρικές είναι οι asus.

Kαι σε ιντελ κ αμδ σε asus παίζω χρόνια και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Τα τελευταία χρόνια ναι τον παίζουν ελαφρά αλλά στρώνουν γρήγορα την οποία πατάτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Μια χαρά μητρικές είναι οι asus.

Kαι σε ιντελ κ αμδ σε asus παίζω χρόνια και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Τα τελευταία χρόνια ναι τον παίζουν ελαφρά αλλά στρώνουν γρήγορα την οποία πατάτα 

Αν ειναι να γραψω για την assus, πρεπει να γραψω σεντόνι, ου μπλεξεις γενικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Shadow Explorer είπε

Αν ειναι να γραψω για την assus, πρεπει να γραψω σεντόνι, ου μπλεξεις γενικά...

Δεν μου έχει τύχει κάτι για rma και δεν θέλω κιόλας.

Τουλάχιστον σε Ευρώπη και Αμερική όσες αναφορές έχω δει είχαν άμεση αντικατάσταση.Στις περισσότερες περιπτώσεις.Στο ελλαδισταν της λαμογιας σίγουρα είτε asus,είτε giga,msi κτλ θα σου βγάλουν την πίστη λόγω των καταστημάτων και τακτικών τους.

Στην περίπτωση του grizzly contact frame δεν φτάνει η asus αλλά η grizzly που έχει λάθος κατασκευή όπως αποδείχτηκε και από άλλους κατόχους μητρικών διαφόρων κατασκευαστών.

Υπάρχουν 2-3 "ήρωες" που το κατάφεραν μετά από πολλές δοκιμές να δουλέψει σωστά πάνω σε bench table.Εγω δεν μπορούσα συνέχεια να κάνω βόλτες το κουτί μέσα στο σπίτι ,ούτε είχα τον χρόνο να παίζω με τις βίδες του φρειμ μέχρι να βρω που του αρέσει.Στο tr κάνεις τα σωστά βήματα που πρέπει και παίζει άψογα .

Τα tr παίζουν σωστα σε όλες τις μητρικές εφόσον το βάλεις σωστά.

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την assus μίλησα απευθειας... τελικα rma δεν εγινε, ουτε ελεγχος, απλα αγοραστικε καινουρια μητρική.
και με τις τακτικές τους μαλλον δε θα τη στείλω ποτε.

Τον παρακάτω τυπο δεν τον παω με την καμία, αλλα με αυτα που είδα τον πιστευω οτι ετσι έγινε.

Ι believe!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Shadow Explorer είπε

με την assus μίλησα απευθειας... τελικα rma δεν εγινε, ουτε ελεγχος, απλα αγοραστικε καινουρια μητρική.
και με τις τακτικές τους μαλλον δε θα τη στείλω ποτε.

Τον παρακάτω τυπο δεν τον παω με την καμία, αλλα με αυτα που είδα τον πιστευω οτι ετσι έγινε.

Ι believe!

Πιστεύω είναι να μην σου τύχει.

Μέλους εδώ του έπαθε ζημιά η apex στα καλά καθούμενα.Και του την έκαναν rma κανονικά .Αγορά από ελληνικό κατάστημα και σε 7-10 μέρες του έστειλαν την καινούρια. 

Ας ελπίσουμε να μην μας τύχει λοιπόν.Οπως γενικά εύχομαι να μην μου τύχει rma σε όσα έχω κάνει αγορά από Ελλάδα γιατί είναι μπλέξιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, azazil1190 said:

Πιστεύω είναι να μην σου τύχει...

 

Eγώ πάντως, το φωνάζω χρόνια... - Hardware που είναι πολύπλοκο και έχει πολλές πιθανότητες να πάει κάτι στραβά, αγορά μόνο απο ελληνικό αξιόπιστο μαγαζί κι ας είναι λίγο ακριβότερο. Η  μητρική έχει 100 συστήματα ανεξάρτητα το ένα απο το άλλο ( audio, usb,  video, sata, ram slots, κλπ) και συνδέεται με άλλα τόσα έξω απο αυτήν (hdd, psu, monitors, κλπ). Ενα απο τα δικά της να πάθει κάτι, ή κάτι απο έξω να έρθει προς τα μέσα, η μητρική πάει για αλλαγή. Ο τόπος έξω είναι γεμάτος χαλασμένες μητρικές. Στην αποθήκη έχω δύο στον τοίχο σαν πίνακες...

Μητρική αγοράζω μόνο απο το γνωστό κίτρινο μαγαζί. Μια φορά που χρειάστηκε, τους πήγα την μητρική με την απόδειξη, την άφησα στον πάγκο - no questions asked - μόνο μια περιγραφή του προβλήματος που έπρεπε να γράψει ο τύπος πάνω στο δελτίο αποστολής - κι έφυγα. Σε 1 βδομάδα-10 μέρες είχα καινούργια - κι αν δεν υπάρχει το μοντελο, πιστωτικό για αγορά άλλης.  RΜΑ ??? =  Replace Μy Α$$... Η φασαρία μόνο αρκεί - δεν ξεπληρώνει τα 10Ε φθηνότερα...

  ---   CPU όπου την βρω φθηνότερα.

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...