Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η απορία μου είναι η εξής. Αφού μπορείς να θέσεις όρια στο ρεύμα και να κάνεις και undervolt κρατώντας επιδόσεις και καλύτερες θερμοκρασίες, ποιό το νόημα με το microcode? Έκαναν spike παρά το undervolt?

Γιατί κατά βάση οι 13900-14900κ απευθύνονταν κυρίως σε ανθρώπους που ξέρουν να σκαλίσουν και λίγο το bios (θεωρώ)

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SAnathema είπε

Αφού μπορείς να θέσεις όρια στο ρεύμα και να κάνεις και undervolt κρατώντας επιδόσεις και καλύτερες θερμοκρασίες, ποιό το νόημα με το microcode? Έκαναν spike παρά το undervolt?

Αυτό που προσπαθείτε να κανονικοποιήσετε ή να δικαιολογήσετε το ότι είναι οκ να δίνει κάτι μια εταιρεία, που δεν δουλεύει σωστά out of the box και πρέπει ο χρήστης να βάλει χέρι για να μην έχει πρόβλημα, ειλικρινά με ξεπερνάει. 

Φαντάζομαι με την ίδια λογική αν πάρω ένα Civic Type R, μέχρι να το κωλοφτιάξω και να το καστομάρω, πρέπει να μην δουλεύει σωστά amiright? Γιατί το Type R σε αμαξοκάγκουρες απευθύνεται που ξέρουν να σκαλίσουν και λίγο το μηχανοστάσιο.  

12 λεπτά πριν, SAnathema είπε

Έκαναν spike παρά το undervolt?

Επίσης ναι. Και δεν είναι το θέμα μόνο στους XX900K, είναι σε όλα τα πολυπήρηνα 65W+ CPU's, έως και XX600K. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το είπα με την έννοια που το κατάλαβες.

Ουσιαστικά έχω την απορία, αν με ρύθμιση ρευμάτων και undervolt έχει νόημα το microcode. Για αυτό ρώτησα αν κάνει spike παρά τις ρυθμίσεις χρήστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, SAnathema είπε

Γιατί κατά βάση οι 13900-14900κ απευθύνονταν κυρίως σε ανθρώπους που ξέρουν να σκαλίσουν και λίγο το bios (θεωρώ)

κατα βάση πρέπει να είναι σταθεροί με στοκ ρυθμίσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, azazil1190 said:

Διάβασα 3-4 αναφορές από χρήστες με 14900/ks σε Asus μητρικές με το beta bios πως δεν έχασαν καθόλου απόδοση και έχουν πολύ καλύτερη και μειωμένη διαχείριση ρευμάτων .Επίσης είναι σταθεροί όπως πριν . Θα δείξει βέβαια στην πορεία όταν υπάρξουν και άλλες αναφορές.

Και από θερμοκρασίες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, αποστόλης είπε

Και από θερμοκρασίες;

Από αυτούς που διάβασα ο ένας εκ των 4ων είπε ότι είδε ελαφρά παραπάνω .Βέβαια αυτό έχει να κάνει από πολλούς παράγοντες. Πχ εάν στο παρελθόν είχε κάνει ένα ρ23 ραν με κρύο pc και τώρα έκανε ραν μετά από gaming session ώρας ,λογικό να τσιμπάει παραπάνω θερμοκρασία.Συν ότι έχει ανέβει και η θερμοκρασία περιβάλλοντος κτλ .Ακόμα και αλλαγή πάστας να έχει κάνει σε αυτό το διάστημα.  Οι υπόλοιποι δεν ανέφεραν για αύξηση θερμοκρασίας.

Όπως και να έχει προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση να περάσω κανένα από αυτά τα bios.

***Επίσης τα cpu θα έπρεπε να δουλεύουν έτσι σωστά out of the box χωρίς να βάλεις χέρι στα bios 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, konlift είπε

Σε αναμονή για το bios update της gigabyte αντί να προσθέσει, αφαίρεσε την τελευταία έκδοση για Z790!!!

Εν αναμονή λοιπόν!!

Οντως, χθες που κοίταξα υπήρχε, σήμερα όχι, τόσο χάλια ήταν? 🤣 Αυτή έχω περασμένη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Mr Aris είπε

Οντως, χθες που κοίταξα υπήρχε, σήμερα όχι, τόσο χάλια ήταν? 🤣 Αυτή έχω περασμένη 

Και γω το ίδιο!! Μάλλον δουλεύουν οι servers για την επόμενη και κατέβασαν εκείνη πριν βάλουν την καινούργια…..

Θα δούμε….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο ένα σημείο και μετά, το έχασαν με τα bios. Bios που τα ανέβασαν και μετά τα ξανακατέβασαν.... Bios beta, bios theta, trios κτλ....
Θα κάνω το guinea pig. Εδώ έχω περάσει bios φαντάσματα...

Screenshot 2024-08-09 205010.png

Επεξ/σία από NoDsl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, NoDsl είπε

Απο ένα σημείο και μετά, το έχασαν με τα bios. Bios που τα ανέβασαν και μετά τα ξανακατέβασαν.... Bios beta, bios theta, trios κτλ....
Θα κάνω το guinea pig. Εδώ έχω περάσει bios φαντάσματα...


 

Screenshot 2024-08-09 205010.png

Για πες μου παλικάρι μου εσύ! Ο 13900 πώς πάει ?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νικο δεν εχει δουλεψει, δεν ξερω καν αν εχει κλεισει βδομάδα ανοικτός. Δεν εχω ιδιαίτερο χρόνο.

Περισσότερο χρόνο έφαγα να ρίξω τάσεις στα πάντα εξαρχής, οπότε δεν ξέρω αν τη "γλύτωσε" εκ πρωτης ή απλά είναι οκ κομμάτι. Είχε κάτι άκυρα bsod σε light loads και η μνήμη ηταν all over the place, γιατι για ακόμα μια φορά -τουλάχιστον στην περίπτωσή μου- more voltage is not better, αλλά πλέον εχω βρεί σταθερά (τουλάχιστον έτσι λέω). Βέβαια με την μητρική που έχω δεν μπορώ να εχω ξεκάθαρη εικόνα τι φταίει. Όπως έχουν πει πιο πίσω και άλλα παιδιά, έχουμε φύγει απο τη φάση του "enthusiast oc".

Σχετικά με το bios, η μόνη διαφορά που έχει ειναι το SA VID που έπεσε απο 1.154 σε 0.923 . Απολύτως τίποτε άλλο. Το μέγιστο voltage όπως βλέπεις συνεχίζει να ειναι οτι να 'ναι, ειδικά στα e-cores. Πάω να βάλω και το -offset που είχα και τον αφήνω έτσι. Να βάλουμε και κανα Last Of Us οταν κοιμηθούν τα παιδιά.

ΠΡΙΝ ΤΟ 0x129 (με -145 Offset)

before 129.png

ΜΕΤΑ ΤΟ 0x129 (χωρις offset)

after 129.png

Everyday I'm shufflin'  (πριν το 129)

Screenshot 2024-08-09 212915.png

Επεξ/σία από NoDsl
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κομμάτι που έχεις παίζει πολύ καλά με uv .Παρακάτω με uv-οc και μέχρι 175w . Παγάκι από θερμοκρασία αν δεν κάνω λάθος ήταν πέρυσι χειμώνα.Εχανε λίγο σε απόδοση σε r23 αλλά σε gaming ήταν άριστος με γελοίες θερμοκρασίες 

Απλά δεν ξέρω τι παίζει με την μητρική σου ,ίσως το bsod να ήταν και από μνήμες.Με τον συγκεκριμένο είχα μόνο bsod όταν είχαν πάθει εγκεφαλικό οι team group .

 

IMG_20230702_035743.jpg

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη εχω διαβασει αναφορες και απο αλλους χρηστες εδω, οτι μερικες φορες στις αλλαγες settings, οι μητρικες κατι αλλαζουν στο training που ολες πλεον κανουν κατα το startup, και μπορει ξαφνικα να εχεις μυστηρια συμπεριφορα -> clear cmos κτλ.

Η ξερω εγω να αλλαζω 0.05 vddq και στο reboot να κανει ξανα training τις μνημες (προφανως και εχω τα περισσοτερα subtimings auto. Εχει 150 ρυθμισεις. Θα χρειαστεις αλλαγη πλατφορμας μεχρι να τα πειραξεις ολα. 

Δηλαδη settings copy paste να παιζουν απο το προηγουμενο bios, τωρα μου βγαζουν error. Παρεπιπτοντως ξαναγυρισα σε 0x104 για εχω fvir undervolt option γιατι η επιλογη που δινει η ασροκ στο voltage menu ειναι ανεπαρκης.

Δεν ξερω πραγματικα. Πολυ μανουρα και απο τηγανητα μετρια. Οκ τα φερανε στο οριο και μπραβο τους αλλα ας αποφασιζουν να παιζουν σταθερα καθε μερα....

 

Και για να επανελθω στα του bios, δεν δοκιμασα 0x129 με baseline profile. Ισως απαιτειται δεν ξερω. Γιατι διαφορετικα, δεν βλεπω καποια διαφορα με το 0x125

Επεξ/σία από NoDsl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...