Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, SAnathema είπε

Μου αρέσει που γράφουν πως βελτιώνει την απόδοση.. Δεν υπάρχει καμία τέτοια περίπτωση.

Βασικά έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ είναι ότι απλώς έφτιαξαν κάτι άσχετο που "improves system performance", δεν σχετίζεται με το microcode. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι οκ και πως θα βελτιώνει την απόδοση, όταν το νέο microcode προφανώς θα θέτει χαμηλότερα όρια από αυτά που ήταν πριν stock? Και θα βελτιώνει την απόδοση σε σχέση με τι? Και που? Προτιμότερο ήταν να πούνε πως η σχέση stability/performance βελτιώνεται ή κάτι τέτοιο. Και το λέω γιατί κάθε λίγο και λιγάκι βγάζουν ένα bios λένε βελτιώνει την απόδοση και έχουν πετάξει τα μάτια έξω στα όρια, θερμοκρασίες χωρίς να υπάρχει και απόδοση τελικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SAnathema είπε

Ναι οκ και πως θα βελτιώνει την απόδοση, όταν το νέο microcode προφανώς θα θέτει χαμηλότερα όρια από αυτά που ήταν πριν stock? Και θα βελτιώνει την απόδοση σε σχέση με τι? Και που? Προτιμότερο ήταν να πούνε πως η σχέση stability/performance βελτιώνεται ή κάτι τέτοιο. Και το λέω γιατί κάθε λίγο και λιγάκι βγάζουν ένα bios λένε βελτιώνει την απόδοση και έχουν πετάξει τα μάτια έξω στα όρια, θερμοκρασίες χωρίς να υπάρχει και απόδοση τελικά.

Mάλλον δεν έχεις εμπειρία από BIOS patch notes 😅

Να χαίρεσαι που υπάρχει changelog και δεν είναι στα κινέζικα. Χάρη σου κάνουν. Ο underpaid κινέζος developer που έχει να βγάλει και τις άλλες 5 εταιρείες έχει ορίσει αυθέρετο character limit για τα notes. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/8/2024 στις 8:26 ΠΜ, αποστόλης είπε

Καλημέρα σε όλους!

Έβαλα το thermalright frame. Οι οδηγίες online λέγανε να στρίψω τις βίδες counterclockwise μέχρι να ακούσω ένα click και μετά να σφίξω. Το θέμα είναι ότι όσο και αν έστριβα τη βίδα , δεν έκανε ποτέ κλικ. Οπότε βιδωσα "παραδοσιακά". Λέτε να υπάρξει κάποιο θέμα;

Μία χαρά είσαι. Ούτε το δικό μου έκανε κλικ. Βιδώνεις απαλά λίγο λίγο και τέλος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, tasvar said:

Μία χαρά είσαι. Ούτε το δικό μου έκανε κλικ. Βιδώνεις απαλά λίγο λίγο και τέλος. 

Έκανα και βλακεία. Μου έπεσε το backplate πίσω και έπρεπε να βγάλω όλη τη μητρική! Ζορικη κατάσταση αλλά πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής. Τέρμα όλα χτυπάει 90 στα 230W από 100 συν throttling!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, αποστόλης είπε

Έκανα και βλακεία. Μου έπεσε το backplate πίσω και έπρεπε να βγάλω όλη τη μητρική! Ζορικη κατάσταση αλλά πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής. Τέρμα όλα χτυπάει 90 στα 230W από 100 συν throttling!

Αν δεν βγαλεις την μητρικη  ειναι δυσκολο να το κουμπωσεις αν δεν εχεις καποιον να στο κραταει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Psycho_Warhead said:

Πέρασε κανείς το νέο bios να μας πει ;

Φοβούντε ωρε τα παληκάρια ? Δεν μασάμε ρε συ... για κότες μας πέρασες ?  :)...  Oταν βγει το τελικό σε λίγες μέρες, θα δούμε... Να το δούμε (σε άλλους) στην πράξη, να το σκεφτούμε, να μαζέψουμε υπογραφές, να ψηφίσουμε και μετά αν βρούμε χρόνο, μάλλον θα το περάσουμε...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Όπως έγραψα και σε προηγούμενο comment μου :  θεωρώ ότι τα όποια microcode updates μπορεί να επιβραδύνουν το degradation, αλλά δεν θα το σταματήσουν. My 2 cents. Ο χρόνος θα δείξει....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, duffyduck είπε

 

Εγώ θα περιμένω και άλλες πηγές, γιατί τον συγκεκριμένο η αλήθεια είναι ότι δεν τον εμπιστεύομαι. 

Μέχρι στιγμής έχει significant (δηλαδή όχι όριο λάθους) drops σε timespy και cp2077.

Γενικά θέλω να δω power και clock behaviour σε κάτι άλλο από Cinebench. Δεν θεωρώ αδύνατο να κράτησε η Intel την παλιά συμπεριφορά σε μερικά φορτία και να την άλλαξε σε άλλα που ήταν πιο προβληματικά. 

Α επίσης θέλω να δω πιο είναι το performance drop από Δεκέμβρη 2023 έως σήμερα. Γιατί έστω και αν το νέο microcode "δεν έριξε τις επιδόσεις", η αλήθεια είναι πως "δεν έριξε ΠΑΡΑΠΑΝΩ τις επιδόσεις"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα 3-4 αναφορές από χρήστες με 14900/ks σε Asus μητρικές με το beta bios πως δεν έχασαν καθόλου απόδοση και έχουν πολύ καλύτερη και μειωμένη διαχείριση ρευμάτων .Επίσης είναι σταθεροί όπως πριν . Θα δείξει βέβαια στην πορεία όταν υπάρξουν και άλλες αναφορές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...