Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Υπαρχει παιδι απο εδω μεσα που με 13900k 14900k σε stock εχει μονιμα προβληματα απο day one και ψαχνει να βρει το προβλημα. Ουτε συνωμοσιες ουτε τιποτα αλλο απλα η intel τα σκατωσε. Στο βωμο να βγει πρωτη στα benchmarks την πατησε και το φυσαει και δεν κρυωνει. Εχει ηδη χασει το 50% της αξιας της και πεφτει να δουμε που θα φτασει. Και το χειροτερο ειναι οτι δεν κανει τιποτα για αυτο επρεπε ηδη να ειχε κανει rma αντιθετως πεταξε 2 χρονια εγγυηση ακομα τα οποια ειναι αχρηστα μιας και degrade cpu δεν τα αναλαμβανει η εγγυηση θα κανει για τους τερμα χαλασμενους που δεν ανοιγει το pc και βρισκει τον ευκολο τροπο να διωξει 15000 ανθρωπους για να καλυψει την χασουρα λες και αυτοι φταινε για το μπαχαλο και οχι τα μεγαλοστελεχοι με τα εκατομμυρια που αυτοι παντα λενε το ναι στο να βγει ενα προϊον και αυτοι εχουν ολη την ευθυνη. Αλλα ποτε κανεις δεν τους ακουμπαει ετσι. Οποτε ναι καλο πατο και αλλη φορα να δουμε αν το ξανα κανει. 

Εάν κάποιος έχει cpu που έχει θέματα, αλλά όχι τέτοιο (να μην μπουτάρει δηλαδή) και δεν του το αλλάζει η intel, υπάρχει τρόπος να τον <<κάψει>> έτσι ώστε να τον βγάλει άχρηστο και να του το αλλάξουν; 
Ακραίο βέβαια απλώς κάποιος γνώστης μπορεί να ξέρει…..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Arkin said:

Εχει ηδη χασει το 50% της αξιας της και πεφτει να δουμε που θα φτασει.

Η Intel όντως έχασε 35% αυτές τις μέρες όμως ο λόγος δεν είναι οι RL, φαντάσου ότι το πρόβλημα αυτό δεν το έχω δει σε ούτε μία οικονομική ανάλυση. Γράφουν κυρίως ότι έκανε μεγάλες επενδύσεις στα foundries με αποτέλεσμα τα πολλά έξοδα να φέρουν κακά οικονομικά αποτελέσματα το Q2 (1,6 B loss). Γράφουν επίσης ότι οι επενδυτές προτιμούν να επενδύσουν στις GPU και στο AI. Υπάρχουν επίσης φήμες για τους AL (low ST perf/ low % good bins).

Eπίσης τον τελευταίο μήνα και πιο έντονα την Παρασκευή έγινε σφαγή στα χρηματιστήρια παγκοσμίως, ακόμα και η Nvidia που έχει λόγω του AI τις καλύτερες επιδόσεις φέτος στο χρηματιστήριο έπεσε σχεδόν 15% την Παρασκευή αλλά μετά ανέβηκε πάλι, παραμένει στο -20% αυτό το μήνα.

1 hour ago, Arkin said:

Και το χειροτερο ειναι οτι δεν κανει τιποτα για αυτο επρεπε ηδη να ειχε κανει rma αντιθετως πεταξε 2 χρονια εγγυηση ακομα τα οποια ειναι αχρηστα μιας και degrade cpu δεν τα αναλαμβανει η εγγυηση θα κανει για τους τερμα χαλασμενους που δεν ανοιγει το pc

Για τα RMA δεν έχω διαβάσει πουθενά ότι θα τα αρνηθεί σε όσους τρώνε BSOD. Τα είχε αρνηθεί στο παρελθόν όμως τώρα λέει ότι ακόμα και αυτοί που τους είχαν αρνηθεί να δοκιμάσουν ξανά. Συγκεκριμένα λέει "αν είχατε instability και σας είχαν αρνηθεί στο παρελθόν το RMA επικοινωνήστε ξανά για οδηγίες και αποκατάσταση.

Το support μπορεί να θέλει να καθοδηγήσει τους χρήστες στο να περάσουν τα νέα bios updates και ίσως να τους πρήξει όπως και μπορεί να κάνει κουλά του στυλ πλήρωσε αν θέλεις να μην μείνεις καθόλου χωρίς CPU και μετά τον έλεγχο, που όπως είναι λογικό με τέτοιους όγκους θα διαρκέσει αρκετά, θα πάρεις τα λεφτά πίσω αλλά αυτά είναι διαφορετικά πράγματα από το ότι δεν θα τιμήσει τα RMA. Έχεις κάποιο link που να λέει το αντίθετο;

Spoiler

Προσωπικά εκτιμώ ότι δεν είναι όλα τα batch ίδια, κάποιο % είναι πιο ευαίσθητο.

Επίσης έχω μία εμπειρία με άλλο CPU που είδα να παθαίνει degrade (να θέλει περισσότερο ρεύμα για το ίδιο ρολόι) μετά από λιγότερο από 100 μέρες rendering σε υψηλές θερμοκρασίες και μετά σχεδόν κανένα degrade για χρόνια όταν έπαιζε games ο ανιψιός μου.

Λόγω αυτού μου φαίνεται λογικό ότι οι εταιρείες που τους πήραν για minecraft servers κλπ (που τους πίνουν το αίμα δηλαδή σε racks με 90C+) να είδαν το degrade από πέρσι ενώ οι ιδιώτες με χαλαρή χρήση (insomnia, amazon reviews κλπ) που παίζουν παιχνίδια με το AIO τους, το καλό airflow τους να μην έχουν πρόβλημα σε μεγάλο ποσοστό, μόνο αυτοί με 1Χ900Κ που τους έτυχε το κακό batch.

Έχω και εγώ μία συμβουλή σε όσους ανησυχούν, μην τα λιώσετε στα stress test με 90C για να δείτε αν είναι ok γιατί μπορεί να μην έχουν πάθει τίποτα από τα games και να το πάθουν με τα test.

Εγώ με την extra διετή εγγύηση που περιλαμβάνει και tray θεωρώ ότι το πρόβλημα το έλυσε σε μεγάλο βαθμό, θα ρίξει και λίγο επιδόσεις σε όσους δεν έχουν κορυφαία ψύξη και δεν θα υπάρχει πραγματικό πρόβλημα για τους περισσότερους gamers, το μόνο που μένει να σχολιάσουμε είναι το πόσο κουτοπόνηρα φέρθηκε και πόσο πολύ ταλαιπωρήθηκαν κάποιοι επειδή καθυστέρησε τόσο να αναλάβει τις ευθύνες της.

Ελπίζω πραγματικά να μην καταρεύσει άλλο η Intel γιατί αν δεν πάει καλά το 18A και μείνει η TSMC μόνη της θα είναι πολύ άσχημη η κατάσταση. Για να μην συζητήσω ότι αν κάνει κανένα μπραφ μετά η Κίνα στη Taiwan και οι δυτικοί τα ανατινάξουν όπως έχουν δηλώσει μετά θα ζήσουμε τραγικές μέρες.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

Έβαλα το thermalright frame. Οι οδηγίες online λέγανε να στρίψω τις βίδες counterclockwise μέχρι να ακούσω ένα click και μετά να σφίξω. Το θέμα είναι ότι όσο και αν έστριβα τη βίδα , δεν έκανε ποτέ κλικ. Οπότε βιδωσα "παραδοσιακά". Λέτε να υπάρξει κάποιο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tsol46 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Οταν λες σωστή φορά στους ανεμιστήρες?Εγώ την εχω τοποθετήσει στο μπροστά μέρος του κουτιού και οι ανεμιστήρες στην ουσία ρουφάνε από το μπροστά μέρος προς τα μέσα αέρα. Επειτα έχω έναν ανεμιστήρα στο πίσω μέρος του κουτιού που βγάζει αέρα προς τα έξω (και βγάζει και η κάρτα γραφικών φυσικά). Λες να δοκίμαζα το αντίθετο??

Aυτά μου δείχνει σε idle η εφαρμογή της MSI σε ρεύματα σε idle

Σωστά τους έχεις βάλει. Ο ένας να βγάζει, γνώμη μου, πιθανό να μην είναι αρκετός.

Οι τάσεις επίσης φαίνονται καλές, αλλά για καλό και για κακό θα πρότεινα να χρησιμοποιείς hwinfo για να τις κοιτάς, μιας και είναι πιο αξιόπιστο.

Σε φορτίο τι θερμοκρασίες έχεις; 

8 ώρες πριν, konlift είπε

Σιγά ρε Bill Gates!!  Πιστεύεις πως όλοι έχουν απαντήσεις στα συγκεκριμένα ερωτήματα;

Όταν είδα τοποθεσία προφίλ Πάτρα, κατάλαβα......

Όσοι έχουν κάνει τον κόπο να δούνε 40 λεπτά βίντεο από GN ή να διαβάσουν αντίστοιχα το νήμα, έχουν όλες τις απαντήσεις σε αυτά που έθεσες. 

Γενικά σε ότι ρώτησες σοβαρά, πήρες και σοβαρή απάντηση, για τα άλλα με κάλυψε ο @tzavardin :) 

Καλό είναι γενικά πριν γράψουμε, να αναρωτιόμαστε μια δεύτερη φορά αν έχει κάποια λογική αυτό που γράφουμε.  

 

7 ώρες πριν, konlift είπε

Σίγουρα υπάρχει κάποιο θέμα αλλά μου κάνει εντύπωση πως άργησε (13η γενιά) να εντοπιστεί.

Να εντοπιστεί από την Intel δεν άργησε καθόλου, πριν καν βγούνε από το εργοστάσιο το ξέρανε, απλώς αποφάσισαν να προχωρήσουν με το release. 

Το κοινό το ανακάλυψε τώρα, γιατί πέρασε εύλογο χρονικό διάστημα για να εμφανίσει τα συμπτώματα. Επίσης το "τώρα" είναι σχετικό. Εδώ και έναν χρόνο έχουμε reports ότι πεθένανε τσιπάκια στο άκυρο, αλλά απο τον Δεκέμβρη και μετά πήρε ο κόσμος χαμπάρι ότι κάτι δεν πάει καλά και δεν είναι τυχαίες οι περιπτώσεις. 

6 ώρες πριν, konlift είπε

Εάν κάποιος έχει cpu που έχει θέματα, αλλά όχι τέτοιο (να μην μπουτάρει δηλαδή) και δεν του το αλλάζει η intel, υπάρχει τρόπος να τον <<κάψει>> έτσι ώστε να τον βγάλει άχρηστο και να του το αλλάξουν; 
Ακραίο βέβαια απλώς κάποιος γνώστης μπορεί να ξέρει…..

Πλέον είναι δύσκολο να πάρεις RMA από την Intel, γι αυτό και την "είπα" σε ένα παιδί κάτι σελίδες, που θέλει να αλλάξει τον 13500 του προληπτικά (από ότι κατάλαβα, γιατί δεν μας λέει ξεκάθαρα αν έχει θέμα). 

Σε γενική βάση όποιο CPU και να κάψεις, εφόσον το κάνεις εκτός μητρικής, η εταιρεία το αλλάζει. Σαν μέθοδο το έχω κάνει αρκετές φορές σε ημιελλατωματικά προϊόντα, γιατί δεν ήθελα να μπλέξω με το support και να με κάνουνε μπαλάκι. Το "έχει πρόβλημα στο συγκεκριμένο σημείο, όταν κάνεις αυτό και παράλληλα ισχύει και το άλλο" είναι για να μπλέξεις, το καις, τους λες απλώς "το CPU δεν μπουτάρει" και κάνεις τον Κινέζο.  

5 ώρες πριν, elpenor είπε

Για τα RMA δεν έχω διαβάσει πουθενά ότι θα τα αρνηθεί σε όσους τρώνε BSOD. Τα είχε αρνηθεί στο παρελθόν όμως τώρα λέει ότι ακόμα και αυτοί που τους είχαν αρνηθεί να δοκιμάσουν ξανά. Συγκεκριμένα λέει "αν είχατε instability και σας είχαν αρνηθεί στο παρελθόν το RMA επικοινωνήστε ξανά για οδηγίες και αποκατάσταση.

Το support μπορεί να θέλει να καθοδηγήσει τους χρήστες στο να περάσουν τα νέα bios updates και ίσως να τους πρήξει όπως και μπορεί να κάνει κουλά του στυλ πλήρωσε αν θέλεις να μην μείνεις καθόλου χωρίς CPU και μετά τον έλεγχο, που όπως είναι λογικό με τέτοιους όγκους θα διαρκέσει αρκετά, θα πάρεις τα λεφτά πίσω αλλά αυτά είναι διαφορετικά πράγματα από το ότι δεν θα τιμήσει τα RMA. Έχεις κάποιο link που να λέει το αντίθετο;

To αρχικό κείμενο είναι το παρακάτω:

"... those who made unsuccessful RMA claims for their processors can reach out to Intel Customer Support for further assistance and remediation." 

Αρχικά να πω ότι το remediation που αναγράφεται, δεν μεταφράστηκε απόλυτα σωστά ως "αποκατάσταση", εδώ καλύτερη νοηματική απόδοση έχει ως "επανόρθωση" (βασιζόμενος στο περιεχόμενο και στον ορισμό του remediate ως "to correct something that is wrong or damaged or to improve a bad situation"). 

Εφόσον το remediation αναφέρεται στα "unsuccessful RMA claims" (όχι στα CPU), η επανόρθωση είναι να τα κάνουν successful. Με απλά λόγια, λένε πως θα τους δεχτούν τα RMA από εδώ και πέρα. 

Μόνο που δεν το κάνουν, γιατί έχουμε κάτι τέτοια παραδείγματα: https://www.tomshardware.com/pc-components/cpus/intel-customer-bemoans-cpu-rma-process

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, 33Bird33 είπε

Καλά τα μισά και βάλε returns θα είναι από SP hunting στους i9

Καλά εννοείται αυτό! Είχανε μαμηθει να βρούνε καλό sp με σωστό vf curve και υψηλό mc sp με αποτέλεσμα τα πίνουν το αίμα στα τσιπακια ,ακόμα και άτομα που δεν είχαν καστομ wc(ναι εάν θες να παίξεις all core 5.8-6ghz+ θέλει σοβαρή ψύξη ο 14900 συγκεκριμένα πέρα από το πολύ καλο sp)Διάβαζα στο ocnet για degradation στα παραπάνω τσιπ μέσα στον πρώτο μήνα . Ήρθε και το sa bug σε κάποια από αυτά και ήρθε και έδεσε το γλυκό.

 

Προσωπικά,Ουδέποτε δούλεψα έτσι τον 13900/14900 επειδή έβλεπα τα ρεύματα και τις θερμοκρασίες και ήξερα ότι κάποια στιγμή θα γ@μηθει το τσιπ όσο καλό και να είναι σε sp .Πέρα ότι δεν θα κέρδιζα κάτι σε gaming 4k .Ναι οκ έχω και ένα σταθερό προφίλ για bench αλλά με ελεγχόμενο ρεύμα και θερμοκρασία για το τσιπ μου και την ψύξη μου. Tα συγκεκριμένα cpu ακόμα και στοκ τραβάνε τα κέρατα τους και ξαναλέω δυστυχώς δεν είναι για τον μέσο χρήστη που θα το κουμπώσει και θα παίξει με μια αεροψυξη η μία aio απλή.

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Herald δεν ήταν που από 12900Κ πήγε σε 13900Κ,και μόλις είδε θερμοκρασίες και κατανάλωση ξαναγύρισε σε 12900Κ με τις 7200 πειραγμένες DDR5 που για 2023 ήταν από τις ψηλότερες;Το άτομο ήταν μπροστά απ'την εποχή του ή είδε πως κάτι δεν πάει καλά με το καινούργιο τσιπ..

  • Like 7
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Για να δούμε μήπως βγάλουν τίποτα σωστό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I7-14700k πάντως πάνω από 55 βαθμούς δεν έχω δει 

Εκτός μιας φοράς που δούλευε στο 100% και έπιασε 90 βαθμούς κελσίου 

Μέσο όρο παίζει 45-55

 

Άσχετο απλά είχα δει πώς έχει αναφερθεί θέμα με θερμοκρασίες στον συγκεκριμένο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...