Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, tsol46 είπε

Συγνώμη για την σφήνα, έχω έναν 13600Κ με 360 corsair υδρόψυξη. Δεν έχω πειράξει ποτέ χρονισμούς κ.τ.λ, έχει τα default της μητρικής της MSI. Το πρόβλημα μου είναι οι υψηλές idle θερμοκρασίες (50-52), και γενικά οι θερμοκρασίες λειτουργίας του. Εχω δοκιμάσει διάφορες πάστες καμία βελτίωση. Λέτε να σχετίζεται με αυτά τα προβλήματα που διαβάζω ότι έχουν αυτής της γενιάς οι επεξεργαστές ή απλά εκεί δουλεύει από θερμοκρασίες?

Σιγα την σφηνα, στο καταλληλο θεμα εισαι για να το αναφερεις. 

Οταν εισαι idle, ποσο usage εχεις στο CPU; Κανονικα δεν πρεπει να εισαι πανω απο 1-2%. Δες αν τρεχει κατι απο πισω και αυξανει τις θερμοκρασιες. 

Αν ολα ειναι καλα απο εκει, επιβεβαιωσε οτι η υδροψυξη εχει μπει σωστα στο κουτι (με τους ανεμιστηρες με την σωστη φορα κτλ) και οτι καθεται επισης καλα πανω στο CPU. Κανονικα πρεπει να εισαι στους 35-45 αναλογα το δωματιο, οι 50-52 που αναφερεις ειναι λιγο ψηλα. 

Παρατηρησε επισης τις τασεις που παιρνει οταν καθεται. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Πάντως τα 307Α που είναι το ''default limit'' δεν τα πιάνει ποτέ το CPU, max έχω δει γύρω στα 170Α αν θυμάμαι καλά σε AVX 2 stress test.

Μια χαρα τα πιανει ,μην κοιτας το hwinfo ,δειχνει λαθος. Κατεβασε με το χερι απο το bios σε 170A που λες οτι πιανει max και θα δεις οτι θα σε κοβει ακομα και σε gaming 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

 

Ο καιρός γαρ εγγύς. Μόλις "φτιάξουνε το microcode" περιμένω τα baseline profile benchmarks, και τι αποτελέσματα θα έχουμε. Έχω μια εντύπωση ότι στα 125 και στα 175w που θα καταλήξουμε θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι. Αν είναι τυχερή η intel  και δεν υπάρχουν globally bsod με αυτές τις αλλαγές, γλίτωσε και το rma. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, tsol46 said:

Συγνώμη για την σφήνα, έχω έναν 13600Κ με 360 corsair υδρόψυξη. Δεν έχω πειράξει ποτέ χρονισμούς κ.τ.λ, έχει τα default της μητρικής της MSI. Το πρόβλημα μου είναι οι υψηλές idle θερμοκρασίες (50-52), και γενικά οι θερμοκρασίες λειτουργίας του. Εχω δοκιμάσει διάφορες πάστες καμία βελτίωση. Λέτε να σχετίζεται με αυτά τα προβλήματα που διαβάζω ότι έχουν αυτής της γενιάς οι επεξεργαστές ή απλά εκεί δουλεύει από θερμοκρασίες?

Κάτι δεν έχει πάει καλά με την υδρόψυξή σου, 50 idle είναι πάρα πολλοί. Σε full load πόσους έχεις;

Μήπως δεν έχεις συνδέσει σωστά τα ρεύματα και δεν λειτουργεί η αντλία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, tsol46 said:

Συγνώμη για την σφήνα, έχω έναν 13600Κ με 360 corsair υδρόψυξη. Δεν έχω πειράξει ποτέ χρονισμούς κ.τ.λ, έχει τα default της μητρικής της MSI. Το πρόβλημα μου είναι οι υψηλές idle θερμοκρασίες (50-52), και γενικά οι θερμοκρασίες λειτουργίας του. Εχω δοκιμάσει διάφορες πάστες καμία βελτίωση. Λέτε να σχετίζεται με αυτά τα προβλήματα που διαβάζω ότι έχουν αυτής της γενιάς οι επεξεργαστές ή απλά εκεί δουλεύει από θερμοκρασίες?

Είναι αρκετά ψηλά idle. Κοίτα να αλλάξεις θέση στο ψυγείο της υδροψυξης. Ιδανικά επάνω όχι μπροστά η στο πλάι. Αποδίδει καλύτερα έτσι. Επίσης κοίτα και τα volts. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Rumor από το ίδιο άτομο που είχε πεθάνει τις Arc ένα κάρο φορές και γενικά φαίνεται να είναι anti-intel, τα παίρνω με μία αλατιέρα. 

  • Like 3
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, tzavardin said:

Ο καιρός γαρ εγγύς. Μόλις "φτιάξουνε το microcode" περιμένω τα baseline profile benchmarks, και τι αποτελέσματα θα έχουμε. Έχω μια εντύπωση ότι στα 125 και στα 175w που θα καταλήξουμε θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι. Αν είναι τυχερή η intel  και δεν υπάρχουν globally bsod με αυτές τις αλλαγές, γλίτωσε και το rma. 

Η εκτίμηση μου είναι ότι η Intel δεν υπάρχει περίπτωση να ρίξει τόσο τα watt, πιστεύω ότι με τα bios update ο στόχος είναι να κερδίσει χρόνο, θα ανεβάζει το min voltage για να μην υπάρχουν τόσα BSOD (όπως έκανε ήδη), θα ρίχνει τα ρολόγια πιο επιθετικά στις ψηλές θερμοκρασίες όμως θα φροντίσει αν έχεις την καλύτερη ψύξη σε κρύο δωμάτιο να παραμένουν ανταγωνιστικά τα benchmark.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με σωστό σεταρισμα τα cpu δεν χάνουν καθόλου σχεδόν απόδοση. Συν ότι πετυχαίνεις safe ρεύματα και θερμοκρασίες.

Ένα παράδειγμα παρακάτω από τον 13900 που είχα . Τα ίδια έχω κάνει και στον 14900 απλά δεν έχω καμία φωτό στο κινητό.😋 Τις έχω στο pc ss και τώρα είμαι διακοπές-παραλια- γοργόνες 😋 κτλ ,εχω να βλέπω καλύτερα πράγματα από ιντελ ,αμδ , degradation kai bsod .

IMG_20240806_190913.jpg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

τώρα είμαι διακοπές-παραλια- γοργόνες 😋 κτλ ,εχω να βλέπω καλύτερα πράγματα από ιντελ ,αμδ , degradation kai bsod .

μια χαρά να μπαίνεις εδώ να βλέπεις το νήμα πριν κοιμηθείς, να κλάνεις στο γέλιο... μιας και έχει καταντήσει φαρσοκωμωδία...

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

μια χαρά να μπαίνεις εδώ να βλέπεις το νήμα πριν κοιμηθείς, να κλάνεις στο γέλιο... μιας και έχει καταντήσει φαρσοκωμωδία...

Έχει και τσάμπα ποπ κόρν.

Το μόνο καλό της υπόθεσης είναι ότι πήραμε free upgrade σε εγγύηση οπότε και σε περίπτωση μεταπώλησης όλα jet για αρκετό καιρό.

IMG_20240806_161319.jpg

  • Like 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

μια χαρά να μπαίνεις εδώ να βλέπεις το νήμα πριν κοιμηθείς, να κλάνεις στο γέλιο... μιας και έχει καταντήσει φαρσοκωμωδία...

Είμαι φάση ζενννν με ποδαρες οξω, ελεύθερες 😋

Καλές διακοπές και καλά μπάνια σε όλους!

 

IMG_20240806_210525.jpg

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...