Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά είναι στο auto ακόμα, επίσης δεν μπορώ να πειράξω σχεδόν τίποτα manually επειδή είμαι σε B760 chipset, οπότε παντρεύομαι ρεύματα και θερμοκρασίες και απλά ελπίζω το επόμενο bios update να είναι καλύτερο..

 

Εν τω μεταξύ είναι τρολιά να σου έχει επιλογές στο bios για τα πάντα, να σου λέει "tweakers paradise" πίπες και να είναι όλες οι επιλογές greyed..  Μην τα βάζετε εξαρχής ρε μαλάκες, τι μου τα δείχνετε αν δεν μπορώ να τα αλλάξω; :mad:

Επεξ/σία από liopyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Έχεις δίκιο για το ότι η Intel ανέφερε πως όλα τα 65W+ processors είναι affected, όμως:
1. Μέχρι στιγμής δεν έχουμε ούτε ένα παράδειγμα που να ισχύει κάτι τέτοιο, κανένας δεν έχει αναφέρει instabillity, οριακά έχουμε 2-3 αναφορές για ΧΧ600Κ SKU's. 

2. Εσύ έχεις instabillity μετά από όταν έβαλες χέρι στο CPU και με τον πιο λάθος τρόπο. Γι αυτό σου λέω ότι δεν έχεις ιδέα τι πειράζεις. Κυριολεκτικά χαμήλωσες την τάση και του αύξησες το boost clock/duration/κατανάλωση, πράγματα που είναι εκ διαμέτρου αντίθετα. Άμα σου κρασάρει σε στοκ αδερφέ μαζί σου και έχεις 1000 δίκια, αλλά δεν μπορώ να διαβάζω όλα αυτά και να μου λες "αν γνωρίζεις" λες και είμαι άσχετος. (Επίσης δεν ξέρω τι αλλάζει ακριβώς με το να το κρατήσεις και αν έχει θέμα και το παρουσιάσει, να το αλλάξεις αργότερα, αντί να το αλλάξεις τώρα, αλλά οκ 🤷‍♀️ )

3. Που ακριβώς λένε οι πληροφορίες της Intel να βγάλεις το power limit, ειδικά από non-K SKU και να το ανεβάσεις; Όταν σε όλα τα guidance charts που έχει βγάλει, ίσα ίσα λέει να το χαμηλώσουν;  Τέλος σχετικά με το undervolt δεν δουλεύει ακριβώς έτσι, βασικά max voltage limit θες, όχι flat undervolt. 

Γενικά είσαι νέος στο forum, 9/10 που γράφουμε εδώ μέσα έχουμε φάει την μισή ζωή μας με PC και ηλεκτρονικά και μερικοί είναι και επαγγελματίες στον χώρο. Πίστεψέ με, έχουμε μία ιδέα παραπάνω. 

Καταλαβαίνω την εμπειρία και τις γνώσεις σου, αλλά ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.

Η Intel ανέφερε ότι τα προβλήματα ισχύουν για όλoυς τους 65W+ επεξεργαστές, κάτι που υποδηλώνει ένα ευρύτερο ζήτημα. Το ότι δεν υπάρχουν πολλές αναφορές ακόμα δεν σημαίνει ότι το πρόβλημα δεν υφίσταται. Το γεγονός ότι είναι λιγοστές οι αναφορές ίσως οφείλεται στην αρχική φάση του προβλήματος ή στην έλλειψη διάδoσης της πληρoφορίας.

Το undervolt δεν είναι κάτι καινούργιο ή ανεύθυνο. Είναι μια αναγνωρισμένη πρακτική που χρησιμοποιείται για να μειώσει τη θερμοκρασία και να αυξήσει τη σταθερότητα, ιδιαίτερα όταν υπάρχουν προβλήματα όπως αυτά που αναφέρω. Το ότι αυξήθηκε το power limit μπορεί να είναι ένα ζήτημα που πρέπει να επανεξεταστεί, αλλά δεν αλλάζει το γεγoνός ότι η αρχική αστάθεια υπήρχε. Συγκεκριμένα, ορίστε ακριβώς ο οδηγός που ακολούθησα για να μην κάνω κάτι λάθος. 

 

https://overclock3d.net/reviews/cpu_mainboard/diy-intel-fix-intel-13th-14th-gen-crashing-issues-and-undervolting/

Οι πληροφορίες της Intel σχετικά με το power limit μπορεί να διαφέρουν, αλλά το σημαντικό εδώ είναι ότι αναζητώ τρόπους να διατηρήσω τον επεξεργαστή σταθερό και ασφαλή. Αν η μόνη λύση είναι η μείωση της τάσης (undervolt) για να αποφύγουμε το πρόβλημα, τότε είναι ένα αποδεκτό μέτρo. Θα μπoρούσαμε να εξετάσουμε ξανά τις οδηγίες της Intel, αλλά και πάλι, ο κύριος σκοπός είναι η αποφυγή μόνιμης ζημιάς και η διατήρηση της σταθερότητας του συστήματος.

Είναι λογικό να ζητώ αντικατάσταση ή επιστροφή χρημάτων από τη στιγμή που αντιμετωπίζω προβλήματα με ένα νέo προϊόν. Είναι καλύτερο να δράσουμε προληπτικά παρά να περιμένουμε να παρουσιαστεί σοβαρό πρόβλημα αργότερα, τo οποίο μπορεί να προκαλέσει επιπλέον ζημιές.

Σέβομαι την εμπειρία των μελών του forum, αλλά όλοι ξεκινάμε από κάπου. Είμαι εδώ για να μάθω και να συζητήσω. Δεν είναι αμφιβολία ότι έχεις περισσότερη εμπειρία, αλλά αυτό δεν αναιρεί τo δικαίωμα μoυ να απαιτώ μια σωστή και ασφαλή λειτουργία του προϊόντος που αγόρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liopyr είπε

Βασικά είναι στο auto ακόμα, επίσης δεν μπορώ να πειράξω σχεδόν τίποτα manually επειδή είμαι σε B760 chipset, οπότε παντρεύομαι ρεύματα και θερμοκρασίες και απλά ελπίζω το επόμενο bios update να είναι καλύτερο..

 

Εν τω μεταξύ είναι τρολιά να σου έχει επιλογές στο bios για τα πάντα, να σου λέει "tweakers paradise" πίπες και να είναι όλες οι επιλογές greyed..  Μην τα βάζετε εξαρχής ρε μαλάκες, τι μου τα δείχνετε αν δεν μπορώ να τα αλλάξω; :mad:

ρεύματα πειράζεις και στο b760 στην καρτέλα ai tweaker / cpu core voltage

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, THANASlS είπε

Το γεγονός ότι είναι μηδενικες* οι αναφορές

FTFY

1 ώρα πριν, THANASlS είπε

Το undervolt δεν είναι κάτι καινούργιο ή ανεύθυνο. Είναι μια αναγνωρισμένη πρακτική που χρησιμοποιείται για να μειώσει τη θερμοκρασία και να αυξήσει τη σταθερότητα, ιδιαίτερα όταν υπάρχουν προβλήματα όπως αυτά που αναφέρω.

Βασικά είναι ο ορισμός του μειώνει την σταθερότητα, αλλά οκ. 

1 ώρα πριν, THANASlS είπε

Το ότι αυξήθηκε το power limit μπορεί να είναι ένα ζήτημα που πρέπει να επανεξεταστεί, αλλά δεν αλλάζει το γεγoνός ότι η αρχική αστάθεια υπήρχε. Συγκεκριμένα, ορίστε ακριβώς ο οδηγός που ακολούθησα για να μην κάνω κάτι λάθος. 

Εγώ σου είπα και στο προηγούμενο σχόλιο, είχες αστάθεια στο μηχάνημα πριν πειράξεις τίποτα με τα πάντα στοκ; Έχεις 1000 δίκια, άλλαξε το CPU και κάνε ένα ποστ και στο reddit στο r/intel να ενημερωθεί ο κόσμος ότι υπάρχει περίπτωση και με i5 13500. 

Πάντως να ξέρεις αν το CPU σου έχει αστάθεια λόγω degredation, αυτό σημαίνει πως χρειάζεται παραπάνω τάση για να είναι σταθερός στις ίδιες συχνότητες. Δίνοντας λιγότερη τάση και περισσότερη διάρκεια σε υψηλές συχνότητες, όπως έκανες εσύ, ίσα ίσα σημαίνει πως θα κρασάρεις πιο συχνά. Μόνο με αλλαγή το φτιάχνεις. 

Όσον αφορά το βιντεάκι, μου βγήκανε τα μάτια :) . Ο ορισμός της ασχετοσύνης στο undervolt, δεν ξέρω καν γιατί το έκανε. Ενημερωτικά αν έχεις μειώσει τάση 30mV και παράλληλα έχεις βαρέσει και LLC στο Ultra Extreme ή το αντίστοιχο, έχεις καταλήξει να του δίνεις παραπάνω τάση από ότι έπαιρνε στοκ

Spoiler

ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΤΣΑΠΛΙΑΣ 😬

image.png.be6a96249084bff82940c4c5c4d92aae.png

image.png.d5998ab237b30730a4609744a0a9d942.png

Ειδικά αν έχεις κάνει αυτό που λέει "βάλε σταθερή τάση ότι βλέπεις στο hwinfo με cinebench", και αύξησες και το power limit, πάρτυ αστάθειας πρέπει να κάνει ο 13500. Μόλις του αύξησες το all core clock στο μέγιστο boost, που δεν το κρατάει σε Cinebench, με τάση χαμηλότερη από ότι είχε το συντηρητικό all core clock, η οποία ήταν σημαντικά χαμηλότερη από αυτή του μέγιστου boost. 

Επαναλαμβάνω, αν δεν ξέρουμε τι κάνουμε κτλ κτλ. Θα μου πεις που να ξέρεις ότι ο τυπάς είναι άσχετος... 

1 ώρα πριν, THANASlS είπε

Οι πληροφορίες της Intel σχετικά με το power limit μπορεί να διαφέρουν, αλλά το σημαντικό εδώ είναι ότι αναζητώ τρόπους να διατηρήσω τον επεξεργαστή σταθερό και ασφαλή. Αν η μόνη λύση είναι η μείωση της τάσης (undervolt) για να αποφύγουμε το πρόβλημα, τότε είναι ένα αποδεκτό μέτρo.

Εδώ με μπερδέυεις. Τελικά το έκανες προληπτικά όλο αυτό ή κράσαρες και πριν το κάνεις; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, BabisTs said:

ρεύματα πειράζεις και στο b760 στην καρτέλα ai tweaker / cpu core voltage

Δεν με αφήνει να πειράξω voltage, αν βάλω manual ανοίξει μία επιλογή από κάτω που είναι ξανά "auto" και είναι greyed, δεν μπορώ να αλλάξω κάποια τιμή.

 

Μόνο το offset μπορώ να σκαλίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πρέπει να ρυθμίσει κάποιος για να είναι σχετικά σίγουρος είναι max Vcore και max (base ακόμα καλύτερα) IccMax ανάλογα τι δίνει για τον επεξεργαστή.

Το max Vcore έρχεται σίγουρα με penalty στο max boost και έχει να κάνει και με το impedance, άλλο boost θα έχει με 0.30/0.30, άλλο με 0.90/0.90 που δίνει π.χ. το "intel performance default" στα τελευταία bios.

Είναι μία διαφορά περίπου 300-400MHz, οπότε έχει να κάνει και με silicon quality εδώ.

Με αυτές τις κινήσεις δεν πιάνουν με την καμία max boost που σου πούλησε η intel και μειώνεται σημαντικά και τα clocks in game και μειώνεται και το max score σε mtp, αλλά πρακτικά μιλάμε για μισά watt στο full load και σχεδόν τα μισά σε games για ~500MHz-600MHz και ότι penalty μπορεί να έχουν.

Στους κλειδωμένους πάντως με 65w, πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να φτάσει και πολύ ρεύμα στην χειρότερη θα φάει 60w ένα core που είναι πολλά, αλλά θα πρέπει να τρέχεις συνέχεια single avx2 με 100% usage για να δημιουργηθεί θέμα και πάλι ίσως.

Τώρα αν αυτό το κλειδωμένο βρεθεί σε board που ξεκλειδώνει τα power limits είναι άλλο θέμα, γιατί μιλάμε για lower quality silicon, δοκιμασμένη για 65w που θα βρεθεί να τρώει τα τριπλάσια. Οπότε το πιο απλό που έχει να κάνει κάποιος με 65w cpu να βεβαιωθεί ότι δουλεύει στα 65w.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιξα λίγο με το offset, του έδωσα -0.1 (μεγάλο step μάλλον). Έπεσαν τα ρεύματα και οι θερμοκρασίες βελτιώθηκαν σημαντικά, οπότε θα τρέξω μερικά stress test και αν είμαι stable εκεί και θα το αφήσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, liopyr είπε

Δεν με αφήνει να πειράξω voltage, αν βάλω manual ανοίξει μία επιλογή από κάτω που είναι ξανά "auto" και είναι greyed, δεν μπορώ να αλλάξω κάποια τιμή.

 

Μόνο το offset μπορώ να σκαλίσω.

Αν πατήσεις μέσα εκεί που είναι greyed και λέει auto,εκεί γράφεις την τιμή που θες.Αν δεν κάνω λαθος κιόλας αλλά γιατί να βάλεις manual,άστο auto και παίξε με offset.Δεν έχω intel,υποθέτω θα είναι έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liopyr είπε

Έπαιξα λίγο με το offset, του έδωσα -0.1 (μεγάλο step μάλλον). Έπεσαν τα ρεύματα και οι θερμοκρασίες βελτιώθηκαν σημαντικά, οπότε θα τρέξω μερικά stress test και αν είμαι stable εκεί και θα το αφήσω.

Τι ήταν να πάθεις και 'συ 15 χρόνια μετά :D

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Πάντως τα 307Α που είναι το ''default limit'' δεν τα πιάνει ποτέ το CPU, max έχω δει γύρω στα 170Α αν θυμάμαι καλά σε AVX 2 stress test.

Αυτό είναι αλήθεια αλλά αν το αλλάξεις 307Α vs 400Α θα δεις διαφορετικά αποτελέσματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liopyr είπε

αν βάλω manual ανοίξει μία επιλογή από κάτω που είναι ξανά "auto" και είναι greyed, δεν μπορώ να αλλάξω κάποια τιμή.

 

1 ώρα πριν, LouCi4er είπε

Αν πατήσεις μέσα εκεί που είναι greyed και λέει auto,εκεί γράφεις την τιμή που θες.

έτσι

αν παίξεις με manual βρες έπειτα και το load line calibration

ai tweaker / digi +vrm / cpu load line calibration και βάλτο level 4 ή level 5 και τσεκαρε σταθερότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, liopyr είπε

Θα το ξαναβάλω default και θα δοκιμάσω αν είναι stable.

3 i9  (2x 13900K, 1x 14900K) κρασάρουν σε στοκ σε R23 στο κοντινό μου περιβάλον οι 2, ο ένας 13900Κ σε φίλο του φίλου μου που έχει 13900Κ. Insta-throttle και crash. Ο 14900Κ έβγαζε 42000pts άνετα και μία στο τόσο πετούσε 42800pts. SP109 η 108 αν θυμάμαι καλά με καλούτσικο MC. 

Eγώ δε τολμάω να το αφήσω σε στοκ το δικό μου μέχρι να βρουν λύση. Επίσης ποτέ δεν έκανα update στο BIOS από τον Γενάρη όταν άρχισαν να κάνουν τις πολλές αλλαγές. 

Με 253/253/400Α (το έχω έτσι από την δεύτερη εβδομάδα που έφτιαξα το pc μετά από τα tests σε στοκ κλπ) και χωρίς άλλες αλλαγές (θα έπρεπε αλλά..) χτυπάω άνετα 38200-38600. Ίσως ένα re-paste να πρέπει να κάνω σύντομα. Μου περνάει τα 253W σε R23 για κάποιο λόγο.. Αν βλέπετε και τίποτε άλλο στραβό πείτε μου. 

 

image.jpeg.b4d4f2d3fe87bb7bb338e7eab04b3836.jpeg

 

 

Επεξ/σία από 33Bird33
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δεν κάνετε σωστά αν δεν βλέπετε διαφορά με Ampere limit, παρακάτω χωρίς να πειράξω τίποτα άλλο με το stock profile της Gigabyte:

IccMax Unlimited (Gigabyte stock όλα unlimited) και BTW 13900Κ από 11/2022 ακόμα δεν κρασάρει τίποτα.

Spoiler

Screenshot2024-08-06141223.png.9505c6cfe615b08d7c1e29a16dbd01be.png

IccMax 307A (intel max recommended για 13900Κ)

Spoiler

Screenshot2024-08-06140901.png.a8b6a5b2975ff55556a6be8205e4bb2b.png

IccMax 250A (intel base για 13900Κ)

Spoiler

Screenshot2024-08-06140618.png.4a9bca24501e61f5280cb9902ce6c3fb.png

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για την σφήνα, έχω έναν 13600Κ με 360 corsair υδρόψυξη. Δεν έχω πειράξει ποτέ χρονισμούς κ.τ.λ, έχει τα default της μητρικής της MSI. Το πρόβλημα μου είναι οι υψηλές idle θερμοκρασίες (50-52), και γενικά οι θερμοκρασίες λειτουργίας του. Εχω δοκιμάσει διάφορες πάστες καμία βελτίωση. Λέτε να σχετίζεται με αυτά τα προβλήματα που διαβάζω ότι έχουν αυτής της γενιάς οι επεξεργαστές ή απλά εκεί δουλεύει από θερμοκρασίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...