Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρασα το τελευταίο bios και το γύρισα σε intel default settings για να είμαι σίγουρος (?).

Δεν μπορώ να είμαι απόλυτα σίγουρος γιατί παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες (θερμοκρασία δωματίου κλπ.), αλλά παρατήρησα υψηλότερες θερμοκρασίες σε cinebench R23 με το profile της intel, και πολύ υψηλότερες πλέον με το profile της Asus που φαίνεται να δίνει πολλά ρεύματα σε αυτή την έκδοση του bios.

 

Από επιδόσεις πάλι νομίζω είμαι πιο χαμηλά, αλλά δεν έχω κρατήσει benchmark screenshot από το προηγούμενο bios. Πάντως η πρώτη εντύπωση με το νέο bios είναι υψηλότερες θερμοκρασίες και χειρότερες επιδόσεις..

Ελπίζω να κάνω κάπου λάθος.

 

240805171326.jpg.e9deb0a29b7bdb648c2cf3546771042e.jpg

 

 

Επεξ/σία από liopyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάτ εμε.Μαλακίες της Χαλιμάς όλα αυτά τα bios.

Εάν δεν βάλεις χερακι ο ίδιος στα cpu(εφόσον έχεις σωστό κομμάτι) δουλειά σωστή δεν γίνεται και φυσικά θα χάνεις απόδοση όταν δεν ξέρεις τι πειράζεις και γιατί.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έπρεπε να χρειάζεται ''χεράκι'' όμως για stock settings. Θα έπρεπε να δουλεύουν όλα άψογα με τα default settings, αλλά τα έχουν κάνει σαν τα μούτρα τους. Πάω στοίχημα ότι το ''fix'' που θα έρθει στα μέσα του μήνα δεν θα είναι final.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κλειδώσεις το ρεύμα σε ένα safe range δεν σε ενδιαφέρει κανένα bios update....τώρα όποιος παίζει auto τα πάντα περιμένει τα χάλια της ιντελ να δώσει σωστό microcode.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν θα έπρεπε να χρειάζεται ''χεράκι'' όμως για stock settings. Θα έπρεπε να δουλεύουν όλα άψογα με τα default settings, αλλά τα έχουν κάνει σαν τα μούτρα τους. Πάω στοίχημα ότι το ''fix'' που θα έρθει στα μέσα του μήνα δεν θα είναι final.

Καλά αυτό συνεπάγεται δεν θέλει συζήτηση.

Αλλά ακόμα και σωστά να ηταν τα ρεύματα  στοκ.Τα συγκεκριμένα cpu 13900/14900 εάν δεν βάλεις χέρι ψήνονται και τραβάνε ρεύματα γιατί δυστυχώς είναι τσίτα από το εργοστάσιο.(Παίζει ρόλο μεγάλο στα ρεύματα και το Σίλικον,σε αυτό ήμουν τυχερός) Πάλι λοιπόν καταλήγουμε ότι θέλουν χέρι αλλιώς το degradation θα έρθει πριν την ώρα του ,οπότε δεν είναι για τον μέσο χρήστη που θέλει τσιπ για plug and play.Εαν θες plug and play πας σε έναν 7800χ3δ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι πολλοί όπως και εγώ, δεν έχουν χρόνο να αφιερώσουν για να παίξουν με 150 ρυθμίσεις και άλλα τόσα stress test μέχρι να πετύχουν ένα stable και safe αποτέλεσμα. 

 

Βασικά και να είχα χρόνο, δεν θα τον αφιέρωνα σε αυτό, το έκανα πριν 15 χρόνια, πλέον έχω άλλες προτεραιότητες.

Πλήρωσα έναν mid range επεξεργαστή με την λογική να με βγάλει μερικά χρόνια χωρίς παραχωρήσεις σε στοκ συχνότητες, και η Intel τον παίζει και κάθομαι και ασχολούμαι μαζί του...

 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, liopyr said:

Φαντάζομαι πολλοί όπως και εγώ

To πολλοί είναι understatement, λογικά είναι η συντριπτική πλειοψηφία...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/8/2024 στις 1:32 ΜΜ, kostas_anes είπε

Αυτο ειναι ενα πολυ ωραιο παραδειγμα του τι συμβαινει οταν βαριεστε να διαβαζετε 2 προτασουλες για να ενημερωθειτε σωστα και παραλληλα εχετε πληρη αγνοια του τι πειραζετε και τι επιπτωσεις εχει αυτο που πειραζετε.

Σοβαρευτειτε λιγο και ας εχετε την ενσυναισθηση να μην επιβαρυνετε παραπάνω την διαδικασια επιστροφης και τα καταστηματα με βλακειες, ενω υπαρχει κοσμος που εχει πραγματικα θεμα και σε μερικες περιπτωσεις τους αρνουνται το RMA χωρις λογο, για να περιορισουν τα έξοδα.

καθαρά χιουμοριστικό το σχόλιο μου αλλά δεν ξέρω αν γνωρίζεις 

Το undervolt είναι αυτή τη στιγμή η μόνη λύση για να προστατέψεις τον επεξεργαστή σου από το να προκαλέσει μόνιμη ζημιά. Αν γνωρίζεις πως ο επεξεργαστής σου έχει πρόβλημα κάθε φορά που κρασάρει δημιουργείς όλο και περισσότερη ζημιά. + Έχει βγει ήδη και η πληροφορία πώς επηρεάζονται και επεξεργαστές που είναι και 65w, οι περισσότεροι δηλαδή. Οπότε. Το μόνο λογικό σε αυτή την περίπτωση είναι να το στείλω πίσω γιατί και εγώ λεφτά έδωσα. Γιατί να ρισκάρω όταν το μεγαλύτερο ποσοστό των επεξεργαστών έχουν ζημιά και εγώ να το κρατήσω; Αν έχεις εσύ χρήματα να μου δώσεις να με αποζημιώσεις στο μέλλον, αν τύχει κάτι ευχαρίστως να τα δεχτώ. 

https://www.extremetech.com/computing/intel-cpu-crashing-bug-affects-many-more-chips-than-we-thought 

Το Undervolt που έκανα ήταν -0,030. Και το unlock από 90 w σε 150w που ποτέ δεν φτάνει τόσα και αυτό με βάση τις πληροφορίες της Intel.

Και μόνο που έπρεπε να ασχοληθώ να βρω τις ρυθμίσεις του bios και να τα ρυθμίσω και να προσπαθήσω πολλές φορές για να βρω κάτι σταθερό ώστε να μην δημιουργήσω ζημιά στον επεξεργαστή εξαιτίας της INTEL και όχι δικού μου λόγου, παραπάει. Δεν έχω χρόνο να κάθομαι να ασχολούμαι με αυτά τα ζητήματα. Και να φτιάχνω τις ρυθμίσεις και να αναγκάζομαι να κάνω αναβάθμιση το bios κάθε φορά. Για πρόβλημα που δημιούργησε εταιρεία και όχι εγώ. Οπότε ναι, είτε έχει πρόβλημα ο δικός μου επεξεργαστής είτε όχι κανονικά έπρεπε να το στείλω πίσω και να πάρω τα χρήματά μου. Δεν είναι δικό μου πρόβλημα που η intel θέλει να κλέψει τον κόσμο και δεν κάνει recall όλους τους επεξεργαστές.  

 

Επεξ/σία από THANASlS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, THANASlS είπε

καθαρά χιουμοριστικό το σχόλιο μου αλλά δεν ξέρω αν γνωρίζεις 

Το undervolt είναι αυτή τη στιγμή η μόνη λύση για να προστατέψεις τον επεξεργαστή σου από το να προκαλέσει μόνιμη ζημιά. Αν γνωρίζεις πως ο επεξεργαστής σου έχει πρόβλημα κάθε φορά που κρασάρει δημιουργείς όλο και περισσότερη ζημιά. + Έχει βγει ήδη και η πληροφορία πώς επηρεάζονται και επεξεργαστές που είναι και 65w, οι περισσότεροι δηλαδή. Οπότε. Το μόνο λογικό σε αυτή την περίπτωση είναι να το στείλω πίσω γιατί και εγώ λεφτά έδωσα. Γιατί να ρισκάρω όταν το μεγαλύτερο ποσοστό των επεξεργαστών έχουν ζημιά και εγώ να το κρατήσω; Αν έχεις εσύ χρήματα να μου δώσεις να με αποζημιώσεις στο μέλλον, αν τύχει κάτι ευχαρίστως να τα δεχτώ. 

Το Undervolt που έκανα ήταν -0,030. Και το unlock από 90 w σε 150w που ποτέ δεν φτάνει τόσα και αυτό με βάση τις πληροφορίες της Intel. 

Έχεις δίκιο για το ότι η Intel ανέφερε πως όλα τα 65W+ processors είναι affected, όμως:
1. Μέχρι στιγμής δεν έχουμε ούτε ένα παράδειγμα που να ισχύει κάτι τέτοιο, κανένας δεν έχει αναφέρει instabillity, οριακά έχουμε 2-3 αναφορές για ΧΧ600Κ SKU's. 

2. Εσύ έχεις instabillity μετά από όταν έβαλες χέρι στο CPU και με τον πιο λάθος τρόπο. Γι αυτό σου λέω ότι δεν έχεις ιδέα τι πειράζεις. Κυριολεκτικά χαμήλωσες την τάση και του αύξησες το boost clock/duration/κατανάλωση, πράγματα που είναι εκ διαμέτρου αντίθετα. Άμα σου κρασάρει σε στοκ αδερφέ μαζί σου και έχεις 1000 δίκια, αλλά δεν μπορώ να διαβάζω όλα αυτά και να μου λες "αν γνωρίζεις" λες και είμαι άσχετος. (Επίσης δεν ξέρω τι αλλάζει ακριβώς με το να το κρατήσεις και αν έχει θέμα και το παρουσιάσει, να το αλλάξεις αργότερα, αντί να το αλλάξεις τώρα, αλλά οκ 🤷‍♀️ )

3. Που ακριβώς λένε οι πληροφορίες της Intel να βγάλεις το power limit, ειδικά από non-K SKU και να το ανεβάσεις; Όταν σε όλα τα guidance charts που έχει βγάλει, ίσα ίσα λέει να το χαμηλώσουν;  Τέλος σχετικά με το undervolt δεν δουλεύει ακριβώς έτσι, βασικά max voltage limit θες, όχι flat undervolt. 

Γενικά είσαι νέος στο forum, 9/10 που γράφουμε εδώ μέσα έχουμε φάει την μισή ζωή μας με PC και ηλεκτρονικά και μερικοί είναι και επαγγελματίες στον χώρο. Πίστεψέ με, έχουμε μία ιδέα παραπάνω. 

7 λεπτά πριν, kirileman είπε

Με βάση τα παραπάνω, δε με βλέπω να αλλάζω bios σύντομα (13600k).

Παιδιά αντικειμενικά αν ήμουν στην περίπτωσή σας, απλώς θα κοπάναγα ένα σταθερό voltage και θα κλείδωνα συχνότητα σε ότι χρειάζεται για να τρέξει με ασφάλεια και σταθερά. Ας έχανα και ένα 10% επιδόσεις, από το να το έχω άγχος μη μου πάθει τίποτα. 

Αν δεν απατώμαι, οι περισσότεροι από εδώ μέσα gaming κάνετε μόνο, νομίζω πως το αντέχετε το performance hit. 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, kostas_anes said:

Παιδιά αντικειμενικά αν ήμουν στην περίπτωσή σας, απλώς θα κοπάναγα ένα σταθερό voltage και θα κλείδωνα συχνότητα σε ότι χρειάζεται για να τρέξει με ασφάλεια και σταθερά. Ας έχανα και ένα 10% επιδόσεις, από το να το έχω άγχος μη μου πάθει τίποτα. 

Αν δεν απατώμαι, οι περισσότεροι από εδώ μέσα gaming κάνετε μόνο, νομίζω πως το αντέχετε το performance hit. 

Καλά, δε θα σκάσω για έναν επεξεργαστή 300 ευρώ με τιμολόγιο. Αν χαλάσει θα τη βρω την άκρη. Το πιθανότερο είναι να αγοράσω άμεσα νέο, γιατί το PC είναι κυρίως για δουλειά, όχι τόσο για gaming. Εννοείται ότι δεν έχω την παραμικρή διάθεση να αλλάζω και mobo.

Αν, όμως, είχα δώσει 600+ θα με πόναγε, πόσο μάλλον 700 ή 800!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

 

2. Εσύ έχεις instabillity μετά από όταν έβαλες χέρι στο CPU και με τον πιο λάθος τρόπο. Γι αυτό σου λέω ότι δεν έχεις ιδέα τι πειράζεις. Κυριολεκτικά χαμήλωσες την τάση και του αύξησες το boost clock/duration/κατανάλωση, πράγματα που είναι εκ διαμέτρου αντίθετα. Άμα σου κρασάρει σε στοκ αδερφέ μαζί σου και έχεις 1000 δίκια, αλλά δεν μπορώ να διαβάζω όλα αυτά και να μου λες "αν γνωρίζεις" λες και είμαι άσχετος. (Επίσης δεν ξέρω τι αλλάζει ακριβώς με το να το κρατήσεις και αν έχει θέμα και το παρουσιάσει, να το αλλάξεις αργότερα, αντί να το αλλάξεις τώρα, αλλά οκ 🤷‍♀️

Τέλος σχετικά με το undervolt δεν δουλεύει ακριβώς έτσι, βασικά max voltage limit θες, όχι flat undervolt. 

 

Παιδιά αντικειμενικά αν ήμουν στην περίπτωσή σας, απλώς θα κοπάναγα ένα σταθερό voltage και θα κλείδωνα συχνότητα σε ότι χρειάζεται για να τρέξει με ασφάλεια και σταθερά. Ας έχανα και ένα 10% επιδόσεις, από το να το έχω άγχος μη μου πάθει τίποτα. 

 

Συμφωνώ στα παραπάνω!

Είναι η μόνη λύση εάν θες να είσαι safe ,εκτός και εάν το έχεις γλεντήσει για αρκετό καιρό το τσιπακι σου στοκ(που κατάντησαμε να ασχολούμαστε με degradation σε στοκ ρεύματα)και δεν είχες ιδέα τι γλέντι του έκανες.Που και πάλι με έναν τρόπο από τα παραπάνω το στρώνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liopyr είπε

Πέρασα το τελευταίο bios και το γύρισα σε intel default settings για να είμαι σίγουρος (?).

Δεν μπορώ να είμαι απόλυτα σίγουρος γιατί παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες (θερμοκρασία δωματίου κλπ.), αλλά παρατήρησα υψηλότερες θερμοκρασίες σε cinebench R23 με το profile της intel, και πολύ υψηλότερες πλέον με το profile της Asus που φαίνεται να δίνει πολλά ρεύματα σε αυτή την έκδοση του bios.

 

Από επιδόσεις πάλι νομίζω είμαι πιο χαμηλά, αλλά δεν έχω κρατήσει benchmark screenshot από το προηγούμενο bios. Πάντως η πρώτη εντύπωση με το νέο bios είναι υψηλότερες θερμοκρασίες και χειρότερες επιδόσεις..

Ελπίζω να κάνω κάπου λάθος.

 

240805171326.jpg.e9deb0a29b7bdb648c2cf3546771042e.jpg

 

 

Με το τελευεταιο bios βαζει στις tuf το svid behavior απο default στο intel' fail safe που δινει παραπανω ταση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...