Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, kostakis25 είπε

Ειπα και εκεινοι τα ιδια σκ@τα ειναι

Με την διαφορά ότι αυτό είναι μόνο στο μυαλό σου, μέχρι να κάνει παρόμοια πατάτα με την Intel. Το ξέρω ότι η AMD δεν είναι φίλη μας, αλλά δεν μπορώ να την πετάξω στο ίδιο σακί με την Ιντέλα, ενώ δεν έχει δώσει κάποια αφορμή. 

14 λεπτά πριν, kostakis25 είπε

Εχω ακομα και amd επεξεργαστη και καρτα, οπως και ιντελ και nvidia.

Σόρρυ που θα το πω, αλλά αυτό μου ακούγεται ύποπτα κοντά στο "εγώ δεν έχω κάτι με τους γκέι, έχω φίλους γκέι" 😅

15 λεπτά πριν, kostakis25 είπε

Φυσικα και θα κανουμε gatekeeping γιατι την τελευταια βδομαδα μας εχουν τρελανει ολοι με amd για να υπερασπιστουν τα δικαιωματα μας. Εγω εχω τον ιντελ εκεινοι τσαντιζονται.

Με εξαίρεση ένα άλλο άτομο και εμένα που βγήκα από το lurker mode που ήμουν στο Insomnia τα τελευταία 3 χρόνια, δεν βλέπω κανέναν νεόφερτο στο θέμα. Γενικά δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει, αλλά έχει βουίξει ο τόπος με το τι έχει γίνει, λογικότατο να είναι θορυβημένοι όλοι ανεξάρτητα από το τι έχουν στο PC τους. 

Και νομίζω πως το όλο νόημα των fora είναι να γίνεται συζήτηση. Δεν νομίζω ότι βγήκε κανένας να υπερασπιστεί τα δικά σου δικαιώματα, μάλλον τα δικά μας ως καταναλωτές προσπαθούμε να υποστηρίξουμε. Τώρα για τσαντίλες που λες, εμένα προσωπικά με νευριάζει ταμάλα να βλέπω απολογητές της Intel ενώ έχει παίξει έτσι τα χαρτιά της. Και τσαντίζομαι και για την διπροσωπία. Κάτσε να τρώγατε κρασαρίσματα και να σας έλεγε και η Intel ότι το CPU είναι τάχαμου counterfeit, όπως έχει πει σε κάτι τύπους στο reddit και θα σου έλεγα αν θα ήσασταν στα κάγκελα. 40 ποστ τη μέρα θα είχε το thread xD

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, *demian* said:

Αν η εταιρια λεει ενα χρονο αλλα ειναι παρανομο θα επαιρνα γιατι σιγουρα θα σε καλυψει μετα απο κανα δυο λινκ σε ινκα και λοιπα. Αλλα θελει λιγο ψαξιμο αν υποκειται κανονικα

Ωραίος ... εγινε... good luck with that μάλλον;!

frankt.gif

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, makithaca είπε

Καλησπέρα και από εμένα, εδώ στο Βουκουρέστι που μένω, έχω στήσει από τα Χριστούγεννα του 2023 μητρική Asus Z790 Maximus Hero me i9-14900k, μητρική made in Vietnam και cpu made in Israel. Σε Windows 11 λοιπόν και με το τελευταίο BIOS στη μητρική, του πίνω το αίμα καθημερινά σε gaming και μεταφορές πολλών GB ανάμεσα στους 3 NVME & 3 μηχανικούς SATA δίσκους και ρε παιδιά δεν έχω παρατηρήσει το παραμικρό κόλλημα. Ψύξη του έχω την NZXT KRAKEN ELITE 360 AIO.

Έχεις ίδιο σύστημα με έναν φίλο μου. Σε CB R23 αυτές τις μέρες που γίνεται ο χαμός, με PL1/PL2 253W, 400A, χτυπάει 38500 pts. με 79C.

Πάμε να κάνουμε remove all limits na δούμε αν πιάνει τα 42000 που έπιανε όταν τον πήρε και το CB R23 κρασάρει και δεν τρέχει καν με thermal throttle.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, kostakis25 είπε

Δεν ξεκινησα με amd bad. Ειπα και εκεινοι τα ιδια σκ@τα ειναι. Εχω ακομα και amd επεξεργαστη και καρτα, οπως και ιντελ και nvidia.

Φυσικα και θα κανουμε gatekeeping γιατι την τελευταια βδομαδα μας εχουν τρελανει ολοι με amd για να υπερασπιστουν τα δικαιωματα μας. Εγω εχω τον ιντελ εκεινοι τσαντιζονται.

Αδερφέ, εγώ προσωπικά δεν θέλω να υπερασπιστώ τα δικαιώματα κάποιου συγκεκριμένα.

Αλλά αφενός, το τι συμβαίνει τώρα προκαλεί τη  συνέχεια μιας συζήτησης μηνών πάνω στην αγορά. Δεν γίνεται να συζητάμε τόσο καιρό ότι με tuning και καλά περνάει σε gaming o 14900k ή ο 13900k ton 7800x3d (δεν), και δυο τρεις μήνες μετά το release του 14900k να ξεκινάνε τα bsod, και ο πρώτος υποψήφιος να είναι το overvoltage, και να μην το σχολιάσουμε. Που εξαρχής ήταν βασικό θέμα το πόσο ψηλά voltage έχουν και το τι καίνε τα raptor lake. Αυτό, αν δεν υπάρχει όντως θέμα με oxidation στη μεγάλη πλειοψηφία των chip και ισχύει μία από τις τρεις διαφορετικές εκδοχές που έχει πει η Intel.  Στην τελική πάντως, να το χέσ**με το gaming crown, είναι πιο σοβαρή η συζήτηση. 

Γιατί, αφετέρου, δεν είναι μόνο τα δικά σου δικαιώματα on the line όταν έχουμε φτάσει σε αυτήν την κατάσταση. Αυτή τη στιγμή τα μόνα skus της Intel που μπορεί κάποιος υπεύθυνα να προτείνει σε builds είναι η 12η γενιά και αυτό για ένα μπάτζετ μέχρι τα 500-700 ευρώ και υπό προϋποθέσεις. Αυτό μας επηρεάζει όλους. Καταλαβαίνεις τι pricing θα έχει ο επόμενος x3d υπό αυτές τις συνθήκες; 

Επίσης gatekeeping να κάνεις για ποιους; Οι περισσότεροι από εδώ με Intel ξεκινήσαμε στα pc μας. (Προσωπικά με Intel Core Duo). Πριν τον 7800x3d, είχα 10400 και πριν από αυτόν 2η γενιά ryzen. Αν δεν είχε κάψει την 11η γενιά η Intel, τώρα θα είχα έναν 12600k (που θα έπρεπε να λέγεται 11600K) στη z490 μου και δεν θα είχα πάει σε am5. 

Επίσης δεν γίνεται να τα έχει κάνει η Intel μούτι, που λένε και στο χωριό μου, και να σου φταίμε εμείς που σχολιάζουμε. Δεν είμαστε αντίπαλοι, παρόμοια χόμπι και ασχολίες έχουμε.  

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tzavardin είπε

Αυτό μας επηρεάζει όλους. Καταλαβαίνεις τι pricing θα έχει ο επόμενος x3d υπό αυτές τις συνθήκες;

Για τον οχταπύρηνο 3d που λανσάρει πάντα ύστερα από τον top dog της τα ήδη 500€-550€ που τον λανσάρει day1 είναι ήδη πολλά.Δεν έχει περιθώρια αύξησης ειδικά για τον 9800Χ3D...ο 9950Χ3D παίζει να φτάσει και χιλιαρικάκι σιγά-σιγά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Για τον οχταπύρηνο 3d που λανσάρει πάντα ύστερα από τον top dog της τα ήδη 500€-550€ που τον λανσάρει day1 είναι ήδη πολλά.Δεν έχει περιθώρια αύξησης ειδικά για τον 9800Χ3D...ο 9950Χ3D παίζει να φτάσει και χιλιαρικάκι σιγά-σιγά

Όσο την παίρνει και δεν έχει ανταγωνισμό από την δίπλα θα κοπανάει. Τα ίδια έγιναν και το 2005 με τους Athlon 64 X2 μέχρι να βγουν οι Core. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Γιατί ο καθένας που ανοίγει κανάλι στο youtube θεωρείται αυτομάτως έγκυρη πηγή;

Γιατί οι κομπιουτεράδες redditors χλευάζουν μέσα όπως το pronews για την αξιοπιστία τους(και την ιδεολογία τους), αλλά παίρνουν ως αυθεντίες τέτοιους τυπάδες;

Subreddit AMD: 1,9Μ μέλη

Subreddit Intel : 884K μέλη

Επίσης, στο /r Intel η πλειοψηφία των ποστς είναι για κάτι αρνητικό σχετικά με την Intel. Θαμώνες του πρώτου που μπαίνουν στο δεύτερο απλά για να θάψουν. Ανέκαθεν. Όχι τώρα τελευταία.

Eίναι τόσο δύσκολο να καταλάβει κανείς γιατί τα περισσότερα κανάλια που ανοίγουν στο youtube είναι pro AMD και κατά της Intel, με αυτά τα δεδομένα. Τα ίδια ΑΚΡΙΒΩΣ άτομα είναι. Μια πολύ μικρή μειοψηφία της κοινωνίας που ονομάζονται geeks. Με συγκεκριμένη κυρίαρχη πολιτική ιδεολογία που κάνει την Intel να μοιάζει στα μάτια τους η κακή πολυεθνική που κυνηγάει το χρήμα και δεν σέβεται τον καταναλωτή. Ενώ αυτό ισχύει για όλες τις εισηγμένες. Μόνο αν είσαι πίσω σε επιδόσεις δίνεις "προνόμια" όπως η αναβαθμισιμότητα για αντιστάθμισμα. Δεν είναι πράξη καλοσύνης.

Όσο για τους δημοσιογράφους(π.χ. GN) εκεί μπορείς να κρίνεις την αμεροληψία/μεροληπτικότητά τους από το πώς καλύπτουν τα γεγονότα. Τα είδαμε πρόσφατα για το GN και για το hwunboxed παλιότερα.

Έστω ότι όλοι αυτοί είναι λάθος και εσυ σωστός . Πιστευεις οτι η Intel έβγαλε επεξεργαστή με p cores και e cores για πρώτη φορά χωρίς να έχει κανένα πρόβλημα? Βασικα αμφιβάλλω ακόμα και στην 12η σειρά , αν είχαν δουλέψει ποτε οι e cores όπως αρχικά είχαν σχεδιαστεί.Απλά βοηθούσαν να πετύχει υψηλό σκορ στο multi και τίποτα άλλο. Επίσης είναι ένα άλλο αποτυχημένο τοκ ( τικ - τοκ ) μαζί με αυτό της 11ης σειράς. Γιατί κάποιος να μην είναι δυσαρεστημένος με την Intel μετά από όλα αυτά ?

Επισης οι arrow ποτέ θα βγουν? Κάτι μου λέει οτι και εκει θα φάει τα μούτρα της και απλώς τώρα είναι τα προεόρτια.  Φήμες λένε ότι θα είναι πίσω από AMD σε όλα .Πάντως θα έχει μια καλή δικαιολογία να κάνει outsourcing μετά από όλα αυτά μιας και τα ψέματα περί του ανώτερου node τελείωσαν. Με το outsourcing πολύ θα έχαναν την δουλειά τους , ούτως ή άλλως . Απλά τώρα έχουν και μια καλή δικαιολογία…..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Όσο την παίρνει και δεν έχει ανταγωνισμό από την δίπλα θα κοπανάει. Τα ίδια έγιναν και το 2005 με τους Athlon 64 X2 μέχρι να βγουν οι Core. 

Βλέπεις να μην υπάρχει ανταγωνισμός στο desktop?

Άλλο αν κλονίστηκε από θέμα αξιοπιστίας σε αυτήν την σειρά....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BabisTs είπε

Βλέπεις να μην υπάρχει ανταγωνισμός στο desktop?

Άλλο αν κλονίστηκε από θέμα αξιοπιστίας σε αυτήν την σειρά....

Μεγάλος ανταγωνισμός,το ένα τσιπακι καίει 190w και το άλλο καίει 470w για να περάσει 5% μπροστα,φοβερη επιτυχία της intel,και γαμω τις αρχιτεκτονικες.Δεν είχαν τίποτα για να ανταγωνιστούν τους Ryzen και φάγανε τα μούτρα τους,πάθανε Boeing και καλά να πάθουν,να πάνε στο διάολο και ακόμα παραπερα.Κριμα για τα εκατομμύρια των καταναλωτών που θα την πληρώσουν και θα μείνουν με πατάτες στο χέρι αντί για τα σούπερ ντουπερ τσιπακια που χρυσό πλήρωσαν γιατί εγγύηση από αυτούς δεν θα παίζει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Βλέπεις να μην υπάρχει ανταγωνισμός στο desktop?

Άλλο αν κλονίστηκε από θέμα αξιοπιστίας σε αυτήν την σειρά....

H αρχιτεκτονική της AMD μέχρι στιγμής είναι ανώτερη και η Intel παλεύει για να την συναγωνιστεί. Με τους νέους δεν ξέρω αν θα αλλάξει το πράγμα. 

Η Intel δεν κλονίστηκε σε 2 σειρές επεξεραστών, κλονίστηκε σαν εταιρεία και αυτό φαίνεται από το damage control τους. Με δυσπιστία θα αντιμετωπίσει κανένας την καινούργια τους σειρά, ακόμα και αν κοντράρουν την AMD στα ίσα. 

Τουλάχιστον μέχρι την μεθεπόμενη γενιά, η AMD παίζει μόνη της για εμένα. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Όσο την παίρνει και δεν έχει ανταγωνισμό από την δίπλα θα κοπανάει. Τα ίδια έγιναν και το 2005 με τους Athlon 64 X2 μέχρι να βγουν οι Core. 

και στους Zen3 τα ιδια εκανε, επαιζε μπαλα μόνη της κι ας ειναι μια απ τις καλυτερες σειρες επεξεργαστών.
Τωρα παιζει να τις κρατήσει χαμηλες για να επωφελιθεί απ την κατάσταση με την ιντελ.
Αλλα και παλι κερδισμενοι θα βγουν in the long run.

 

Η διαχείρηση που κανει η ιντελ πιστευω πως μακροπροθεσμα θα ειναι χειρότερη απο ενα recall ή refund.
ειδικα με τα RMA ετσι οπως φαινεται πως τα τρεχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Shadow Explorer είπε

και στους Zen3 τα ιδια εκανε, επαιζε μπαλα μόνη της κι ας ειναι μια απ τις καλυτερες σειρες επεξεργαστών.
Τωρα παιζει να τις κρατήσει χαμηλες για να επωφελιθεί απ την κατάσταση με την ιντελ.
Αλλα και παλι κερδισμενοι θα βγουν in the long run.

Αν ισχύουν οι τιμές που είδαμε, δηλαδή χαμηλότερο launch price από την προηγούμενη γενιά, βγάζει πολύ νόημα σαν στρατηγική, άμα δεν στοχεύει το revenue, αλλά το market share. Απλώς θεωρώ ότι σαν εταιρεία έχει ήδη εδραιωθεί στην αγορά, οπότε θα μου έκανε εντύπωση να στοχεύεσει εκεί. 

Βέβαια να μου πεις, δεν πάνε όλοι για αρπαχτές, το ακούω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Αν ισχύουν οι τιμές που είδαμε, δηλαδή χαμηλότερο launch price από την προηγούμενη γενιά, βγάζει πολύ νόημα σαν στρατηγική, άμα δεν στοχεύει το revenue, αλλά το market share. Απλώς θεωρώ ότι σαν εταιρεία έχει ήδη εδραιωθεί στην αγορά, οπότε θα μου έκανε εντύπωση να στοχεύεσει εκεί. 

Βέβαια να μου πεις, δεν πάνε όλοι για αρπαχτές, το ακούω. 

Εχει όντως market share στο diy, πιστευω πως θελει να κανει οτι ο πετσας στις gpu.
Σιγα σιγα θα πιασει και τους οεμς, αλλος ενας λόγος που θα μπορούσε να συμβάλει στη διαμώρφοση των τιμών ειναι να περιμένουν ανταγωνισμό απο ίντελ σε performance, αν και αυτο φαινεται λιγότερο πιθανό μετα ο φιάσκο.

Σε καμια περίπτωση δε το βλεπω λαθος να θελει παραπανω market share.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφέρουσα σύγκριση πριν vs μετά τα BIOS fixes και τα νέα Intel Defaults

https://tweakers.net/reviews/12320/hoeveel-trager-worden-intel-processors-door-de-nieuwe-default-settings.html

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...