Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, *demian* είπε

Δεν εχω τον 5700x3d αλλα μου φαινετε λιγο περιεργο που εχουν τοσο μεγαλες διαφορες με ram tuning οπως λετε, και φανταζομαι εννοειται καθολικα σε ολους τους τιτλους, και δεν εχει γινει βουκινο να το πω απλα σε ολες τις κοινοτητες. Και η ιδια η intel πως και δεν το εχει στο marketting? Δεν ξερω θα χρειαζομουν και αλλους τιτλους και δεδομενα για να πειστω.

Ούτε είχε γίνει βούκινο το πρώτο διάστημα το κέρδος από tuning στους πρώτους ryzen. Ούτε ασχολούνταν οι περισσότεροι. Ούτε είχε ασχοληθεί επίσημα η AMD που ενθαρρύνει έτσι και αλλιώς την στοκ λειτουργία. Κι όμως τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά.

Σε σχέση με auto settings στα 4.000Mhz στο WD Legion έχω καταγράψει διαφορά 11% από σχεδόν πλήρες tuning timings και subtimings(10900K). Το υπόλοιπο κέρδος είναι από την ταχύτητα της RAM σε σχέση με την εργοστασιακή(2933Mhz). Σε 3D το κέρδος είναι αρκετά μικρότερο γιατί η αυξημένη cache έχει ήδη απομονώσει το CPU από την πάναργη(συγκριτικά) RAM σε μεγάλο βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, mutexlock είπε

εδώ κρασάρουν σε στοκ συνθήκες, περιμένετε να λάβουμε υπόψη νούμερα από tuning? αν ένας Stock επεξεργαστής είναι πιο αργός από έναν άλλο Stock, είναι πιο αργός τέλος. για αυτό και η intel τους πέταξε τα μάτια έξω βγάζοντας "Stock" 250W+ επεξεργαστές, μπας και βγει μπροστά αλλιώς θα έτρωγε φάπες σε όλα τα επίπεδα.

αδερφέ εμείς έτσι τα γουστάρουμε τα cpu εδώ στο μπλε στρατόπεδο, να καίνε 300 watt και να μοιράζουν σκαμπίλια στα 3D... εσύ πήγαινε πάρε bugatti αλλα πες στο μαγαζάτορα ότι καίει πολύ να κλάψουν και οι πέτρες...

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

ναι αλλά αν θες να παίξεις την αρχική έκδοση του MFS και του Last vram of Us πρέπει να πάρεις intel.....

άρχισες πάλι τα δικά σου φιλε? δε πας να κανεις κάνα μπάνιο μη σε στείλουμε εμείς?

  • Haha 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pirmen56 είπε

Ούτε είχε γίνει βούκινο το πρώτο διάστημα το κέρδος από tuning στους πρώτους ryzen. Ούτε ασχολούνταν οι περισσότεροι. Ούτε είχε ασχοληθεί επίσημα η AMD που ενθαρρύνει έτσι και αλλιώς την στοκ λειτουργία. Κι όμως τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά.

Σε σχέση με auto settings στα 4.000Mhz στο WD Legion έχω καταγράψει διαφορά 11% από σχεδόν πλήρες tuning timings και subtimings(10900K). Το υπόλοιπο κέρδος είναι από την ταχύτητα της RAM σε σχέση με την εργοστασιακή(2933Mhz). Σε 3D το κέρδος είναι αρκετά μικρότερο γιατί η αυξημένη cache έχει ήδη απομονώσει το CPU από την πάναργη(συγκριτικά) RAM σε μεγάλο βαθμό.

Ναι ρε συ αλλα καποτε εγιναν γνωστα και ο 12600κ βγηκε Νοεμβ. 2021. Η ιδια η intel θα θα το εβγαζε ειδηση καθε μερα στα δικα της μεσα, το Usebenchmark θα το ειχε υποσημειωσει στους i3, κατι δεν βγαζει νοημα. Μηπως ειναι μονο σε λιγους τιτλους? Μηπως το να πετυχεις το tuning δεν ειναι καθολικο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, just getting started είπε

Αλλά και τα 400 για πλατφόρμα με 12000 δεν είναι κάπως πολλά, όταν μπορούσες ήδη από τέλη 23 με 500€ να πας σε Ryzen 7600 + 32 gb 6000cl30 + b650 tomahawk??

Όχι 12 threads για gaming εν έτει 2024 ρε παιδιά. Θα χάνει και από παλιότερα arch στα βαρύτερα games της αγοράς.

3 λεπτά πριν, *demian* είπε

Ναι ρε συ αλλα καποτε εγιναν γνωστα και ο 12600κ βγηκε Νοεμβ. 2021. Η ιδια η intel θα θα το εβγαζε ειδηση καθε μερα στα δικα της μεσα, το Usebenchmark θα το ειχε υποσημειωσει στους i3, κατι δεν βγαζει νοημα. Μηπως ειναι μονο σε λιγους τιτλους? Μηπως το να πετυχεις το tuning δεν ειναι καθολικο? 

Είναι καθολικό πλέον έτσι όπως έγινε ο κώδικας στα games. Με optimized defaults(2133 auto timings) είμαι πάνω από 70% χειρότερα από το daily μου(4166 με 41ns AIDA64 latency).

Σκέψου ότι τα reviews του Starfield με εργοστασιακές RAM έβγαζαν 9900K και 10900K με average <50 fps και lows κονσόλας. Με OC-tuning(όχι το τελικό μου) δεν έπεφτα ποτέ κάτω από 60 στην ίδια έκδοση και στα χειρότερα μέρη του game. Χειρότερα και από αυτά που τέσταραν.

Spoiler

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostakis25 είπε

Και τωρα που αναφερθηκε ο ryzen 1700x να πουμε οτι, οσα κομματια φτιαχτηκαν τον πρωτο μισο χρονο απο ryzen 1 ειναι ελλατωματικα και βγαζουν segfaults. Η amd τον πρωτο μισο χρονο εκανε την παπια, μεχρι να αρχισει να βγαζει λειτουργικα τσιπ και να στελνει σωστο σε οποιον το ζηταγε. Σχεδον ολοι οι ελλατωματικοι ειναι ακομα εκει εξω.

Obscure bug που συμβαινει μονο σε πολυ συγκεκριμενες συνθηκες και δεν επηρεαζει καπως την υπολοιπη λειτουργικοτητα του τσιπ, το οποιο η εταιρεια εκανε ενα 6μηνο να βρει και εδωσε αντικατασταση σε οποιον την ζητησε. 
https://www.extremetech.com/computing/254750-amd-replaces-ryzen-cpus-users-affected-rare-linux-bug

Meanwhile, η Intel κρυβει προβληματα με τασεις και manufacturing defects που σκοτωνουν τσιπακια, απο το 2022, για δυο γενιες και εχουν αρχισει να βγαινει αρκετος κοσμος που αναφερει πως του αρνηθηκαν το RMA. 

Κακη AMD. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 7nisiotis είπε

Αυτό είναι Tray, με τα όποια αρνητικά τους σε χρόνο ισχύος της εγγύησης.

Ναι λενε 1 χρονο αλλα δεν ξερω αν ισχυει αφου καθολικα στην Ευρωπη ειναι 2 χρονια για ηλεκτρονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 7nisiotis είπε

Για να γλυτώσεις ~20€ θα Α

Αν η εταιρια λεει ενα χρονο αλλα ειναι παρανομο θα επαιρνα γιατι σιγουρα θα σε καλυψει μετα απο κανα δυο λινκ σε ινκα και λοιπα. Αλλα θελει λιγο ψαξιμο αν υποκειται κανονικα.

44 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Όχι 12 threads για gaming εν έτει 2024 ρε παιδιά. Θα χάνει και από παλιότερα arch στα βαρύτερα games της αγοράς.

Είναι καθολικό πλέον έτσι όπως έγινε ο κώδικας στα games. Με optimized defaults(2133 auto timings) είμαι πάνω από 70% χειρότερα από το daily μου(4166 με 41ns AIDA64 latency).

Σκέψου ότι τα reviews του Starfield με εργοστασιακές RAM έβγαζαν 9900K και 10900K με average <50 fps και lows κονσόλας. Με OC-tuning(όχι το τελικό μου) δεν έπεφτα ποτέ κάτω από 60 στην ίδια έκδοση και στα χειρότερα μέρη του game. Χειρότερα και από αυτά που τέσταραν.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

Τι να σου πω ρε συ κοιταγα τωρα κανα δεκαλεπτο και δεν βρηκα κατι τοσο μπαμ οσο λετε εδω σε αποδοσεις απο ram tunning σε 12th 13th 14th.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Obscure bug που συμβαινει μονο σε πολυ συγκεκριμενες συνθηκες και δεν επηρεαζει καπως την υπολοιπη λειτουργικοτητα του τσιπ, το οποιο η εταιρεια εκανε ενα 6μηνο να βρει και εδωσε αντικατασταση σε οποιον την ζητησε. 
https://www.extremetech.com/computing/254750-amd-replaces-ryzen-cpus-users-affected-rare-linux-bug

Meanwhile, η Intel κρυβει προβληματα με τασεις και manufacturing defects που σκοτωνουν τσιπακια, απο το 2022, για δυο γενιες και εχουν αρχισει να βγαινει αρκετος κοσμος που αναφερει πως του αρνηθηκαν το RMA. 

Κακη AMD. 

Τι χαζομαρες μου λες τωρα. Το ξερω οτι δεν ειχαν προβλημα οι περισσοτεροι απλοι χρηστες. Οσοι ειχαν και ψαχνοντουσαν σαν μαλακες 6 μηνες καλα να παθουν γιατι χρησιμοποιουν περιεργα το pc τους; Καθε προγραμματιστης που δεν μπορουσε να δουλεψει ή χρηστης linux καλα να παθει; Το ιδιο πραμα εκανε. Εκανε την παπια 6 μηνες. Αν εβγαζε σωστα τσιπακια σε 1.5 χρονο, θα εκανε την παπια για 1.5 χρονο.

 

Και για να συνεχισω, οποιος το χρειαζοταν για την δουλεια του, δεν μπορουσε να κανει τιποτα εκτος απο το να αγορασει δευτερο pc με ιντελ ή παλιο amd! Στον ιντελ τον στελνεις πισω. Με τον ryzen δεν μπορουσες να κανεις τιποτα. Και καινουριο να εβαζες δεν θα δουλευε. Και να καταφερνες να παρεις πισω τα χρηματα σου(που δεν ειδα κανενα να τα καταφερνει) θα εμενε μια αχρηστη μητρικη. Οποτε ωραια εσυ κανεις την πλακα σου και τα θεωρεις αδιαφορα, αλλα ηταν πολυ σημαντικο προβλημα και η Λισα κρυβοταν.

 

Επεξ/σία από kostakis25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, kostakis25 είπε

Τι χαζομαρες μου λες τωρα. Το ξερω οτι δεν ειχαν προβλημα οι περισσοτεροι απλοι χρηστες. Οσοι ειχαν και ψαχνοντουσαν σαν μαλακες 6 μηνες καλα να παθουν γιατι χρησιμοποιουν περιεργα το pc τους;

Ναι. Ακριβώς αυτό που λες. Μη σου πω ότι έπρεπε να τους μαστιγώσουν κι όλας. 

16 λεπτά πριν, kostakis25 είπε

Εκανε την παπια 6 μηνες. Αν εβγαζε σωστα τσιπακια σε 1.5 χρονο, θα εκανε την παπια για 1.5 χρονο.

Λογικά το ξέρανε day 1, απλώς οι σκοτεινές δυνάμεις στην AMD το αποκρύπτανε από το πόπολο.

16 λεπτά πριν, kostakis25 είπε

Και για να συνεχισω, οποιος το χρειαζοταν για την δουλεια του, δεν μπορουσε να κανει τιποτα εκτος απο το να αγορασει δευτερο pc με ιντελ ή παλιο amd! Στον ιντελ τον στελνεις πισω. Με τον ryzen δεν μπορουσες να κανεις τιποτα. Και καινουριο να εβαζες δεν θα δουλευε. Και να καταφερνες να παρεις πισω τα χρηματα σου(που δεν ειδα κανενα να τα καταφερνει) θα εμενε μια αχρηστη μητρικη. Οποτε ωραια εσυ κανεις την πλακα σου και τα θεωρεις αδιαφορα, αλλα ηταν πολυ σημαντικο προβλημα και η Λισα κρυβοταν.

Όποιος το χρειάζοταν για την δουλειά του και έτυχε να έχει το fault (γιατί δεν το είχαν όλοι) τον έχασε από πελάτη η AMD και καλώς, γιατί δεν μπορούσε να του προσφέρει λύση εντός σύντομου χρονικού διαστήματος.

Τώρα για το "πολύ μεγάλο πρόβλημα" (που επηρέαζε το 0.2% του userbase) η "Λίζα κρυβόταν", σόρρυ μαν μου αλλά είσαι λίιιιγο ντελούλου.

Μηχανικός είναι η τύπισσα, όχι μάγισσα για να ξέρει ότι υπάρχει θέμα και που οφείλεται και να το φτιάξει σε μία νύχτα. Για τέτοιο θέμα 3μηνο (τσιπάκια πριν το week 25 είναι, άρα Ιούνιος και οι Zen βγήκανε Μάρτιο του 2017, μη τα φουσκώνουμε τζάμπα :) ) είναι πολύ καλός χρόνος στο industry, για να διερευνηθεί η αιτία, να εντοπιστεί το κομμάτι και να διορθωθεί η αρχιτεκτονική. 

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

 

Λογικά το ξέρανε day 1, απλώς οι σκοτεινές δυνάμεις στην AMD το αποκρύπτανε από το πόπολο.

 

Μηχανικός είναι η τύπισσα, όχι μάγισσα για να ξέρει ότι υπάρχει θέμα και που οφείλεται και να το φτιάξει σε μία νύχτα. Για τέτοιο θέμα 6μηνο είναι πολύ καλός χρόνος στο industry, για να διερευνηθεί η αιτία, να εντοπιστεί το κομμάτι και να διορθωθεί η αρχιτεκτονική. 

Και αργησαν να το μαθουν και το εφτιαξαν γρηγορα! Κωλοτουμπες. 6 μηνες ειναι πολυ καλος χρονος και μπορει να το καταφερουν αν το ξερουν απο τον 1ο. Οποτε το εκρυβαν μεχρι να το φτιαξουν.

Μια ερωτηση μονο γιατι βαρεθηκα τα πολλα. Intel raptor lake εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, kostakis25 είπε

Και αργησαν να το μαθουν και το εφτιαξαν γρηγορα! Κωλοτουμπες. 6 μηνες ειναι πολυ καλος χρονος και μπορει να το καταφερουν αν το ξερουν απο τον 1ο. Οποτε το εκρυβαν μεχρι να το φτιαξουν.

Μια ερωτηση μονο γιατι βαρεθηκα τα πολλα. Intel raptor lake εχεις;

Αν έχει σημασία για να μιλήσουμε να πω οτι εγώ προσωπικά δεν έχω raptorL. Να ρωτήσω όμως κάτι? Συγρκίνουμε το θέμα των Ryzen 1000 που αναφέρεις, με των RaptroL των α) "το oxidation ήταν λίγων μηνών θέμα μέσα στο 2023, θέμα ασύνδετο με instability voltage και φτιάχτηκε " (β) "τελικά από το 2022 κάποια κομμάτια..." (γ) "τελικά μπορεί να αφορά οποιοδήποτε ανάμεσα σε 40 από τα 60 συνολικά skus που βγάλαμε τα τελευταία 2 χρόνια και συνδέεται με instability" ?

Επεξ/σία από true_lucif3r
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, kostakis25 είπε

Και αργησαν να το μαθουν και το εφτιαξαν γρηγορα! Κωλοτουμπες. 3 μήνες ειναι πολυ καλος χρονος και μπορει να το καταφερουν αν το ξερουν απο τον 1ο. Οποτε το εκρυβαν μεχρι να το φτιαξουν.

Πολλές λέξεις για να μου πεις πως δεν γνωρίζεις πως λειτουργεί μία εταιρεία ηλεκτρονικών. Εγώ ξαναλέω, AMD bad. Η ίντελ είχε απλώς ένα στραβοπάτημα, την AMD δεν θα την συγχωρήσω ποτέ μετά από αυτό. 

11 λεπτά πριν, kostakis25 είπε

Μια ερωτηση μονο γιατι βαρεθηκα τα πολλα. Intel raptor lake εχεις;

Ναι έχω. Τώρα κάνουμε και gatekeeping;

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Πολλές λέξεις για να μου πεις πως δεν γνωρίζεις πως λειτουργεί μία εταιρεία ηλεκτρονικών. Εγώ ξαναλέω, AMD bad. Η ίντελ είχε απλώς ένα στραβοπάτημα, την AMD δεν θα την συγχωρήσω ποτέ μετά από αυτό. 

Ναι έχω. Τώρα κάνουμε και gatekeeping;

Δεν ξεκινησα με amd bad. Ειπα και εκεινοι τα ιδια σκ@τα ειναι. Εχω ακομα και amd επεξεργαστη και καρτα, οπως και ιντελ και nvidia.

Φυσικα και θα κανουμε gatekeeping γιατι την τελευταια βδομαδα μας εχουν τρελανει ολοι με amd για να υπερασπιστουν τα δικαιωματα μας. Εγω εχω τον ιντελ εκεινοι τσαντιζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...