Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Intel AVX 2 stress test σε ETU κλπ τα περνάμε κανονικά με το ''Advanced OC Profile'' της Asus. Max package power 200W και temps 86C max. Max vcore 1.36 βλέπω στο HWinfo..

Απ' ότι καταλαβαίνω δεν την έχει ακούσει το δικό μου τσιπάκι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

10 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Intel AVX 2 stress test σε ETU κλπ τα περνάμε κανονικά με το ''Advanced OC Profile'' της Asus. Max package power 200W και temps 86C max. Max vcore 1.36 βλέπω στο HWinfo..

Απ' ότι καταλαβαίνω δεν την έχει ακούσει το δικό μου τσιπάκι.

Ρε με τι ασχολούμαστε με τους μλκες στην Intel..

όχι ότι παθαινει κάτι μιας και είσαι σε safe range vcore αλλά τσαμπα ρεύμα τρώει στο 1,36v για να έχεις αυτό το υποτιθέμενο boost στα 5,6 στους δύο πυρήνες που δεν σου προσφέρει σε gaming τίποτα ουσιώδης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Psycho_Warhead said:

Intel AVX 2 stress test σε ETU κλπ τα περνάμε κανονικά με το ''Advanced OC Profile'' της Asus. Max package power 200W και temps 86C max. Max vcore 1.36 βλέπω στο HWinfo..

Απ' ότι καταλαβαίνω δεν την έχει ακούσει το δικό μου τσιπάκι.

 Σε καταλαβαίνω Τζιμ, εξάλλου ξέρω πόσο σιχαίνεσαι πια τα πειράγματα (και γω πια). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/7/2024 στις 10:40 ΜΜ, tzavardin είπε

Βάζεις review του 22 που είναι με ddr4 μνήμες και τα δύο CPU, ξανά και ξανά, και καλά για να αποδείξεις ότι κάνανε κακά reviews, ενώ στο έχω επισημάνει.

Τότε ένα kit μνημών 7000 mhz έκανε 380-400, μπορεί και 500 ευρώ και δεν έβαζε άνθρωπος, και τα περισσότερα δεν ήταν καν διαθέσιμα. Στα τότε review έβγαινε περίπου στα ίδια 5800x3d και 12900k για αυτόν τον λόγο, (και οι δύο με ddr4 3200 στα περισσότερα review). Πλέον, με ddr5 ο 12900k εχει 20% πάνω. Αλλά πλέον, εδώ και ενάμιση χρόνο, υπάρχει 7800x3d -13900k- 14900k. Κανείς που έβαλε τότε 12900k με ddr4 μνήμες δεν πήρε value από το gaming. Κανείς σώφρων άνθρωπος δεν έβαλε τότε 12900k με ddr5 έβγαινε πανάκριβο το σετ.

Κάνεις λογικές ακροβασίες για να αποδείξεις το δίκιο σου, που ούτε η ίδια η Intel δεν κάνει στο marketing, γιατί δεν είναι τόσο χαζός ο κόσμος να την πιστέψει. Δεν μας νοιάζει το Tom's dinner στο cp 2077, μας νοιάζει όλο το game. Δεν μας νοιάζουν τα σκαλιά στο TLOU στο πρώτο patch. Μας νοιάζει να πάρουμε ένα cpu που παίζει τα πάντα, που είναι στο μέσο όρο καλύτερος. 

Και μας νοιάζει και πόσο κάνουν όλα αυτά. 7800X3D καλύτερος στο μέσο όρο, και όλο το σετ βγαίνει μισή τιμή, και αναβαθμίζεις στη motherboard, και δεν βγάζει blue screen από degrade, και δεν καίει 250w λες και είναι κουζίνα. Καλά έκανα και τον πήρα, κι ας ξέρω να βάζω και καρφωτά timings. Τόσο απλά.

Σχετικά με μέσους όρους. Ο Herald(με τον 12900K) τεστάρει τα βαρύτερα games όλης της αγοράς*, στα βαρύτερα σημεία τους. Εκεί που πραγματικά θες high end CPU ακόμα και για 60-75 καρέ. Τι αξία έχει αν ο Χ reviewer τεστάρει στις ερημιές του τάδε open world(το καταλαβαίνεις από τα νούμερά τους), ή στο τάδε corridor shooter τύπου dead space, με αποτέλεσμα τα περισσότερα data να χωράνε στην 3DCache και να ανεβαίνει κατακόρυφα ο μέσος όρος των Ryzen 3D. Εκεί που και ένας 6700K(δεν κάνω πλάκα) παίζει άνετα με πάνω από 80 καρέ; 

Τα min fps στo worst case είναι αυτά που καταστρέφουν την εμπειρία. Όπως το Tom's Diner στο CP77 που λίγο έλειψε να το βγάλει Intel friendly ο kkatzos. Επειδή η 3DCache και τα 8 cores τα βρίσκουν σκούρα με τον όγκο των δεδομένων από όλες αυτές τις προσομοιώσεις των NPCs και όχι μόνο.

Σ' αυτά λοιπόν, όπως προείπαν κάτοχοι αμφότερων των CPU(π.χ. Tambas91), υπάρχει σεβαστή διαφορά υπέρ της Intel. Με ελάχιστες εξαιρέσεις όπως το MS Flight sim και μόνο μετά από ένα κάρο patches.

Σχετικά με το Spiderman. Προσπερνάς βολικά ότι σε medium settings ο 5800X3D είναι κοντά σε 12900K με DDR5! Αλλά σε high RT η διαφορά πάει στο 20% χωρίς τίποτα από tuning(ευνοϊκότερο για τον 3D). Και στα test του Herald με RT maxed out το χάσμα μεγαλώνει και άλλο. Ακόμα και με DDR4 ο 12900K παίζει σε συχνότητες και latency απλησιάστα για 5800Χ3D. Άσε τα 3200Mhz. Δες και τον 12600K ως μια φτηνότερη επιλογή** απέναντι σε 5800X3D. Σίγουρα ανώτερος με tuning και με ανώτερο multitasking.

*https://www.youtube.com/@KiSs0fd3aTh/videos

**

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.d9dcb66218d4e7fe84e7a4703dcc1f2d.png

Ο Wendell μάλλον με πέρασε για μηχανικό της Intel, στο συγκεκριμένο thread και μου έστειλε αυτό. Φαίνεται να επιβεβαιώνει ότι η ζημία είναι μεγαλύτερη από ότι αφήνει να φανεί η Intel. 

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/7/2024 στις 7:31 ΜΜ, elpenor είπε

@pirmen56 Έχω διαβάσει όλα σου τα σχόλια αλλά δεν έχω καταλάβει που θέλεις να καταλήξεις. Ότι τα CPU με 3D cache κερδίζουν λιγότερο από το memory tuning; Ότι ο 12900K ήταν πολύ καλό CPU για την εποχή του; Δεν τα αμφισβητεί κανένας αυτά.

Ποιο το νόημα και για όλα αυτά όταν οι 7800Χ3D / 7950Χ3D προσφέρουν παρόμοια εμπειρία στο gaming με ένα Intel χωρίς τα σοβαρά προβλήματα;

Ασήμαντο το πόσα fps βγάζει ο super tuned binned Intel CPU μπροστά στο ότι τα τσιπάκια χαλάνε, ότι το τελευταίο bios update ανέβασε και άλλο το min voltage για να μειωθούν τα RMA με αποτέλεσμα να βράζουν συν ότι το επόμενο που έρχεται θα μειώσει το max vcore στο 1.55V με ότι συνεπάγεται αυτό για τις επιδόσεις.

Ας περιμένουμε καλύτερα γιατί υπάρχει τεράστια σύγχυση στο όλο θέμα.

Πριν το bios update τα παιδιά εδώ με 13ΧΧΧ και 14ΧΧΧ έδειχναν τάσεις μέχρι ~1,5V και σε πλήρες φορτίο ακόμα χαμηλότερη και ανάμεσα σε 1,3-1,4V. Πολύ πιο κάτω από τα 1,72V του datasheet. Τα ίδια και στο νετ. Τώρα μιλάνε και για degradation. Κάτι δεν βγάζει νόημα στην όλη ιστορία.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, αρχες του χρόνου άλλαξα cpu mobo και πήγα σε Intel 14600kf από τον AMD 3600 .

Στο ελάχιστο γκειμινγκ που έχω κάνει αυτούς τους μήνες , όχι και πολύ, μου είχε βγάλει 4-5 φορές για το ότι δεν υπάρχει αρκετή memory ή κάτι τέτοιο. Δεν πολύ είχα δώσει σημασία γτ πίστευα η κανα μπαγκ θα ήταν από κανα γκειμ ή οι μνήμες ram . Πριν κάτι  μέρες είδα τα νέα για τους cpu και λέω εδώ είμαστε. 

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να μην τα κλασει ο cpu ή το αφήνω όπως είναι και ότι γίνει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, jimmakos7 said:

Λοιπόν, αρχες του χρόνου άλλαξα cpu mobo και πήγα σε Intel 14600kf από τον AMD 3600 .

Στο ελάχιστο γκειμινγκ που έχω κάνει αυτούς τους μήνες , όχι και πολύ, μου είχε βγάλει 4-5 φορές για το ότι δεν υπάρχει αρκετή memory ή κάτι τέτοιο. Δεν πολύ είχα δώσει σημασία γτ πίστευα η κανα μπαγκ θα ήταν από κανα γκειμ ή οι μνήμες ram . Πριν κάτι  μέρες είδα τα νέα για τους cpu και λέω εδώ είμαστε. 

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να μην τα κλασει ο cpu ή το αφήνω όπως είναι και ότι γίνει? 

Έχεις κλείσει το pagefile στα windows ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimmakos7 είπε

Δεν έχω πειράξει κάτι 

Γεια σου φίλε !

Από όταν τον πήρες και λες ότι δεν έχεις πειράξει κάτι αυτό συμπεριλαμβάνει και τα Bios settings?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2 επιλογές βλέπω. Μια τον αφήνεις να τον πάρεις στα χέρια και να κάνεις RMA ή να βάλεις τις ρυθμίσεις της Intel και όσο κρατήσει έτσι. Αν έχει χτυπήσει HW κανονικά δεν φτιάξει κάτι βέβαια....

Στον δικό μου έκανα τις πρώτες αλλαγές πριν βγουν οι οδηγίες της ιντελ και συμπλήρωσα ρυθμίσεις μετά. Δεν ξέρω αν τον "έσωσα" ακόμη ή αν θα σκάσει αργότερα (είμαι ακόμη στο Bios που επιτρέπει την υποστήριξη 13/14ης γενιάς με χεράτες αλλαγές)...

υ.γ. Η φάση σηκώνει κατά την άποψή μου, μαζική αγωγή από τους χρήστες.

Αν υπάρχει κανένας δικηγόρος στην παρέα και μπορεί να μας διαφωτίσει ακόμη καλύτερα.

 

Επεξ/σία από Dragonlordcv2002
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Dragonlordcv2002 said:

υ.γ. Η φάση σηκώνει κατά την άποψή μου, μαζική αγωγή από τους χρήστες.

Αν υπάρχει κανένας δικηγόρος στην παρέα και μπορεί να μας διαφωτίσει ακόμη καλύτερα.

Tι αγωγη ρε φιλαρακο τωρα,δεν ειναι χολυγουντιανη ταινια το δικαστηριο.

Ποιος θα τα βαλει τωρα με τους μεγαλοδικηγορους της και θα βγει κερδισμενος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Tι αγωγη ρε φιλαρακο τωρα,δεν ειναι χολυγουντιανη ταινια το δικαστηριο.

Ποιος θα τα βαλει τωρα με τους μεγαλοδικηγορους της και θα βγει κερδισμενος?

Εγώ… ας χαλάσει το cpu και θα τα πούμε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...