Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι benchmark τρέχετε για να τεστάρετε κάποιο πιθανό crash;

Cinebench έβγαλε χωρίς πρόβλημα, στο mutlicore βέβαια χτύπησε 85ρια η CPU.

Στο single core δεν έχει θερμοκρασίες, αλλά παρατηρώ πιo ψηλά ρεύματα (1,26) σε σχέση με τα ~1,15 που έχει στο multicore.

 

i5 14600KF με υδρόψυξη, stock overlock profile της μητρικής, με DDR4 XMP.

Επεξ/σία από liopyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thanosAIAS είπε

 

Ενώ δε, υπάρχει ρύθμιση στο bios που βάζει ανώτερο όριο στα volt της CPU, δεν το λέει στον κόσμο, ίσως γιατί ρίχνει κατακόρυφα τις επιδόσεις.

 

Είναι όμως ένας τρόπος να παραμείνεις ασφαλής, τουλάχιστον μέχρι να βγάλει το patch τον Αύγουστο.

Το  vcore limit δεν ειναι κατι καινουριο ,υπηρχε απο παλια ,οποιος ασχολιοταν με το σκαλισμα το γνωριζει. Tι να πει στον κοσμο πηγαινετε βαλτε Limit στο Vcore? Mε το firmware επρεπε να ειχε γινει αυτο αλλα μετα θα επεφταν τα ρολογια σε single και θα τους εκραζαν γτ δεν θα εβλεπαν ποτε το 6ghz single core boost

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liopyr είπε

Τι benchmark τρέχετε για να τεστάρετε κάποιο πιθανό crash;

Cinebench έβγαλε χωρίς πρόβλημα, στο mutlicore βέβαια χτύπησε 85ρια η CPU.

Στο single core δεν έχει θερμοκρασίες, αλλά παρατηρώ πιo ψηλά ρεύματα (1,26) σε σχέση με τα ~1,15 που έχει στο multicore.

 

i5 14600KF με υδρόψυξη, stock overlock profile της μητρικής, με DDR4 XMP.

Install τον NVIDIA driver 5-6 φορές σερί, αν βγάλει fail στην εγκατάσταση, υπάρχει θέμα. Τρέξε και κάνα TM5 για να 'σαι σίγουρος ότι CPU+μνήμες δουλεύουν σωστά χωρίς errors γιατί π.χ σε μένα υπάρχει θέμα με τα ''Intel default settings''.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω τα default intel settings, έχω αυτά που βάζει η MSI, δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό αυτό, αλλά αφού είναι stable δεν τα αλλάζω. :P

 

O driver της nvidia πώς στρεσσάρει την cpu? Στο extract;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, liopyr said:

Τι benchmark τρέχετε για να τεστάρετε κάποιο πιθανό crash;

Cinebench έβγαλε χωρίς πρόβλημα, στο mutlicore βέβαια χτύπησε 85ρια η CPU.

Στο single core δεν έχει θερμοκρασίες, αλλά παρατηρώ πιo ψηλά ρεύματα (1,26) σε σχέση με τα ~1,15 που έχει στο multicore.

 

i5 14600KF με υδρόψυξη, stock overlock profile της μητρικής, με DDR4 XMP.

Βάλε τους καινούργιους drivers της κάρτας γραφικών (ή απεγκατέστησε με το DDU και επανεγκατέστησε τους υπάρχοντες) ώστε να αναγκάσεις τα παιχνίδια να κάνουν recompile τους shaders. Συγκεκριμένα παιχνίδια όπως Hogwarts, Robocop, Remnant, Callisto (βασικά ότι παίζει με προχωρημένη UE4 ή UE5).

Επίσης το ΤΜ5, ακόμα καλύτερα το memory stress test που υπάρχει στο Intel XTU.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, liopyr said:

Τι benchmark τρέχετε για να τεστάρετε κάποιο πιθανό crash;

Cinebench έβγαλε χωρίς πρόβλημα, στο mutlicore βέβαια χτύπησε 85ρια η CPU.

Στο single core δεν έχει θερμοκρασίες, αλλά παρατηρώ πιo ψηλά ρεύματα (1,26) σε σχέση με τα ~1,15 που έχει στο multicore.

 

i5 14600KF με υδρόψυξη, stock overlock profile της μητρικής, με DDR4 XMP.

Για να μην παιδευεσαι κατεβασε το intel xtu και τρεξε ολα τα stress test που εχει απο κανα 10 λεπτο το καθενα. Επισης βγαλε το oc profile της μητρικης γτ ειναι μια μλκια ,αν θες κανε undervolt με stock limits ,ποια μητρικη εχεις ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asus TUF B760 plus.

Γιατί είναι μλκια τα o/c settings της μητρικής;

Επίσης undervolt παίζει έτσι κι αλλιώς ο επεξεργαστής επειδή πέφτει κάπου το 1 GHz όταν είναι idle με 0,6V.

 

Και το σενάριο που ο επεξεργαστής είναι idle, τουλάχιστον στην χρήση που κάνω εγώ, είναι το 90% των περιπτώσεων. Οπότε, μήπως να τα αφήσω όλα ως έχουν από την στιγμή που δεν έχω δει κάποιο crash μέχρι τώρα και τα ρεύματα που τρώει σχεδόν μόνιμα είναι πολύ χαμηλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liopyr είπε

Asus TUF B760 plus.

Γιατί είναι μαλακία τα o/c settings της μητρικής;

Επίσης undervolt παίζει έτσι κι αλλιώς ο επεξεργαστής επειδή πέφτει κάπου το 1 GHz όταν είναι idle με 0,6V.

 

Και το σενάριο που ο επεξεργαστής είναι idle, τουλάχιστον στην χρήση που κάνω εγώ, είναι το 90% των περιπτώσεων. Οπότε, μήπως να τα αφήσω όλα ως έχουν από την στιγμή που δεν έχω δει κάποιο crash μέχρι τώρα και τα ρεύματα που τρώει σχεδόν μόνιμα είναι πολύ χαμηλά;

Γιατι αλλαζουν τα stock limits. Δεν εχει καποια σχεση το Undervolt με την πτωση της τασης σε idle. Eχεις στο Bios την επιλογη svid behavior στην καρτελα ai tweaker?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που πρέπει να είναι το SVID Behavior ? Εγώ το έχω Auto. Adaptive boost και Enforce All Limits τα έχω disabled αλλά δεν βλέπω διαφορά στα ρολόγια, πάλι 5.3 με κάποια στα 5.4Ghz πάνε τα p-cores.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Που πρέπει να είναι το SVID Behavior ? Εγώ το έχω Auto. Adaptive boost και Enforce All Limits τα έχω disabled αλλά δεν βλέπω διαφορά στα ρολόγια, πάλι 5.3 με κάποια στα 5.4Ghz πάνε τα p-cores.

Στο auto  το οποιο σε εμενα ειναι σαν το typical scenario ,λογικα σου δινει καπου στο 1.3v σε allcore μεχρι να βαρεσει Pl η icc limit. Στο best case δεν θα εισαι σταθερος μονο καποιοι 13600 ηταν σταθεροι εκει γτ ριχνει πολυ την ταση εκτος αν ανεβασεις το llc σε 6. Να πας στο internal cpu power manager και να δεις αν το icc max ειναι 307Α. Μπορεις να δοκιμασεις παντως best case και να βαλεις το Llc στο 6 ,θα εχεις λογικα χαμηλοτερη ταση σε gaming με αποτελεσμα καλυτερες θερμοκρασιες.

Στην ουσια και εγω ετσι τρεχω με llc 6 και καποιες αλλες ρυθμισεις που ειναι πανω κατω οτι δινει το best case scenario.

2024-07-30102905.png.8fe8e684aaf42f46b39a7998bdca943e.png

1 ώρα πριν, panatha1369 είπε

στο τελος του βιντεο λεει πως ν γινουν τα τεστ βασει οδηγιας της intel

Το προβλημα δεν προκληθηκε απο αυτο που λεει αλλα απο το single core boost ,βασικα γτ βγαζουν βιντεακια πολλοι youtubers και λενε αλλα αντι αλλων δεν εχω καταλαβει

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Και έλεγαν ότι δεν επηρεάζονται τα mobile CPUs

Είχε βγάλει μια τέτοια δήλωση η intel, και από τότε την παπαγαλίζουν με απόλυτη σιγουριά ότι ισχύει και οι υπόλοιποι.

spacer.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, akoinonitos said:

Γιατι αλλαζουν τα stock limits. Δεν εχει καποια σχεση το Undervolt με την πτωση της τασης σε idle. Eχεις στο Bios την επιλογη svid behavior στην καρτελα ai tweaker?

Δεν βλέπω κάπου svid behaviour.

 

Γιατί είναι κακό να είμαι εκτός stock limits αν είμαι stable με νορμαλ θερμοκρασίες; Το vcore στο bios φαίνεται στα 1,296V

Είναι πολλά για αυτή την cpu;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...