Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποσοσταία όχι. Άλλωστε δεν ξέρουμε τι ακριβώς τεστάρει ο πρώτος.

Το techspot(hw unboxed) αξίζει να δει κανείς γιατί τεστάρει ίδιες καταστάσεις με διαφορετικά settings και βγάζει τον 3D μπροστά κατά περίπτωση.

Παρέλειψα το λινκ:

https://www.techspot.com/article/2520-spiderman-cpu-benchmark/

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pirmen56 Έχω διαβάσει όλα σου τα σχόλια αλλά δεν έχω καταλάβει που θέλεις να καταλήξεις. Ότι τα CPU με 3D cache κερδίζουν λιγότερο από το memory tuning; Ότι ο 12900K ήταν πολύ καλό CPU για την εποχή του; Δεν τα αμφισβητεί κανένας αυτά.

Ποιο το νόημα και για όλα αυτά όταν οι 7800Χ3D / 7950Χ3D προσφέρουν παρόμοια εμπειρία στο gaming με ένα Intel χωρίς τα σοβαρά προβλήματα;

Ασήμαντο το πόσα fps βγάζει ο super tuned binned Intel CPU μπροστά στο ότι τα τσιπάκια χαλάνε, ότι το τελευταίο bios update ανέβασε και άλλο το min voltage για να μειωθούν τα RMA με αποτέλεσμα να βράζουν συν ότι το επόμενο που έρχεται θα μειώσει το max vcore στο 1.55V με ότι συνεπάγεται αυτό για τις επιδόσεις.

  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παλαιότερο benchmark που είχε κάνει το HUB πάντως ο 12600κ και ο 13600κ κερδίζουν τα ίδια περίπου από μνήμες (στα lows παραπάνω ο 13600k αλλά και πάλι όχι μεγάλη διαφορά).

Διάβαζα στις προηγούμενες σελίδες για το ΙΑ domain loadline... Εμένα η μητρική έχεις τιμές 0,4/0,9 (13700κ, z790 gaming x). Δοκίμασα να βάλω τις ίδιες τιμές (0,4/0,4) αλλά η διαφορά μεταξύ vid και vcore ανέβηκε πάνω από 0,1v. Είναι κακό να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά ή να το αφήσω έτσι;

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-07-29 193712.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, akoinonitos said:

Δεν καταλαβαινω ωστοσο πως ειναι θεμα της Intel αυτο οταν το κανει μονο με Nvidia καρτα

https://www.tomshardware.com/pc-components/cpus/nvidia-blames-intel-for-gpu-vram-errors-tells-geforce-gamers-experiencing-13th-or-14th-gen-cpu-instability-to-contact-intel-support

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Ναι το εχω διαβασει αυτο αλλα γτ με την 7800xt δεν μου το εχει κανει ποτε ενω με την nvidia μου το εκανε με την πρωτη? Επισης πιο instability ,περναει ycruncher  stress test ξερω γω και την τρωει απο το shader compilation της unreal? Δεν μου κολλαει. Αν ηταν ασταθεια της cpu γτ να μην το κανει και με radeon δεν το καταλαβαινω?

Πανε να τα φορτωσουν ολα στην φουκαριαρα την intel μου φαινεται :lol:

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Υπερέχουν και σε STP και σε IPC τα Intel λόγω μεγαλύτερου πυρήνα και ρολογιών.

Όχι, δεν υπερέχουν σε IPC.

https://www.guru3d.com/review/intel-core-i914900ks-review/page-8/

picture14.webp.203adf49f8d1aa095db7aff782af194a.webp

IPC σημαίνει πολύ συγκεκριμένο πράγμα. Στο CBR μετράς όσο πιο "ξερό" IPC γίνεται σχεδόν, χωρίς πολλά-πολλά κόλπα.

Τελεία με αυτό. Τέλος.

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Εξαρτάται τι τρέχεις από το κάθε game και με τι settings. Γι αυτό σας λέω μην κοιτάτε random διαγράμματα. Δες και αυτό εδώ πόσο κέρδος δείχνει από ασετάριστη κιόλας DDR5 RAM στα  ταπεινά 6400Mhz και high RT settings.

Να πω ότι τα γράφει αυτά κάποιος που δεν ξέρει, να το δεχόμουν.

BW μάνα μου έχει εδώ με DDR5 vs DDR4 o 12900K.

Τί σετάρισμα για lat, που αυτό σώζει η 3d?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, elpenor είπε

@pirmen56 Έχω διαβάσει όλα σου τα σχόλια αλλά δεν έχω καταλάβει που θέλεις να καταλήξεις. Ότι τα CPU με 3D cache κερδίζουν λιγότερο από το memory tuning; Ότι ο 12900K ήταν πολύ καλό CPU για την εποχή του; Δεν τα αμφισβητεί κανένας αυτά.

Ποιο το νόημα και για όλα αυτά όταν οι 7800Χ3D / 7950Χ3D προσφέρουν παρόμοια εμπειρία στο gaming με ένα Intel χωρίς τα σοβαρά προβλήματα;

Ασήμαντο το πόσα fps βγάζει ο super tuned binned Intel CPU μπροστά στο ότι τα τσιπάκια χαλάνε, ότι το τελευταίο bios update ανέβασε και άλλο το min voltage για να μειωθούν τα RMA με αποτέλεσμα να βράζουν συν ότι το επόμενο που έρχεται θα μειώσει το max vcore στο 1.55V με ότι συνεπάγεται αυτό για τις επιδόσεις.

Ότι λένε ψέματα, ότι η διαφορά είναι υπέρ της intel και ακομά και οι καταναλώσεις είναι υπερβολικές που εν μέρη δεν είναι ψέμα αλλά..

Πολλά cpu κρασάρουν χωρίς ένα τόνο ρεύμα που δίνει το νέο intel performance profile, πόσο μάλλον με χαμηλότερα ρεύματα, κάποια μπορούν να κατεβάσουν αισθητά την κατανάλωση, αλλά αυτό δεν είναι κάθετη εμπειρία που θα έχεις π.χ. με τα 90w του 7800x3d και τις αυστηρά κλειδωμένες τάσεις (προς τα πάνω).

Οι μνήμες που θα φτάσουν είναι και χρονοβόρο και κοστοβόρο, είναι θέμα mobo, kit, imc και προσωπικής ενασχόλησης και καμία εγγύση σταθερότητας δεν δίνει κανένας. 

Όπως και να έχει οι intel έχουν χαμηλότερο latency και έχουν σαφώς μεγαλύτερο b/w σταθερό στο read/write, διαφορά που αυξάνουν περαιτέρω με υψηλά MT/s.

Επιπλέον στα AMD για κάθε chiplet το read πέφτει στο μισό (πρακτικά ακόμα και αν έχεις 7900/7950x3d) και γενικά ακόμα και το write είναι χαμηλό για τα MT/s που τρέχεις της μνήμες.

Νομίζω αυτό δίνει το edge σε κάποια παιχνίδια-σενάρια που είναι συνήθως είναι αυτά που βλέπεις διαφορές και μεταξύ same intel cpu αλλά ddr5 vs ddr4.

 

Επεξ/σία από Razor333
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, sjtak είπε

Σε παλαιότερο benchmark που είχε κάνει το HUB πάντως ο 12600κ και ο 13600κ κερδίζουν τα ίδια περίπου από μνήμες (στα lows παραπάνω ο 13600k αλλά και πάλι όχι μεγάλη διαφορά).

Διάβαζα στις προηγούμενες σελίδες για το ΙΑ domain loadline... Εμένα η μητρική έχεις τιμές 0,4/0,9 (13700κ, z790 gaming x). Δοκίμασα να βάλω τις ίδιες τιμές (0,4/0,4) αλλά η διαφορά μεταξύ vid και vcore ανέβηκε πάνω από 0,1v. Είναι κακό να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά ή να το αφήσω έτσι;

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-07-29 193712.png

Θα εχει λαθος αναγνωση στα watt ,το dc το βαζεις τοσο οσο να σου δειχνει σε load την ιδια τιμη στο vcore και στο vid ωστε να παιρνεις σωστη μετρηση στα watt. Το ac οταν το κατεβαζεις ειναι στην ουσια σαν να ριχνεις την ταση.  Τουλαχιστον  στις asus ισχυει αυτο. 

Η σωστη σειρα ειναι κατεβαζεις το ac οσο ειναι σταθερο το cpu με το llc που θες και μετα ρυθμιζεις το dc ωστε να εχεις την ιδια ενδειξη στο vcore και στο vid ,αλλα θα πρεπει να το δεις πχ τρεχοντας cinebench η καποιο αλλο προγραμμα βαρυ. Αν ρυθμισεις το dc και μετα πας και αλλαξεις το llc τοτε θα το ξεσυγχρονισεις παλι.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο out of video memory error το είχα φάει μια φορά στο remnant 2, intel/nvidia. Τότε που το είχα ψάξει γιατί νόμιζα οτι με χαιρετάει η gpu, πέτυχα αναφορές με amd cpu/nvidia στο reddit. Δεν το ξαναέκανε οπότε δεν ασχολήθηκα παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Ποσοσταία όχι. Άλλωστε δεν ξέρουμε τι ακριβώς τεστάρει ο πρώτος.

Το techspot(hw unboxed) αξίζει να δει κανείς γιατί τεστάρει ίδιες καταστάσεις με διαφορετικά settings και βγάζει τον 3D μπροστά κατά περίπτωση.

Παρέλειψα το λινκ:

https://www.techspot.com/article/2520-spiderman-cpu-benchmark/

Βάζεις review του 22 που είναι με ddr4 μνήμες και τα δύο CPU, ξανά και ξανά, και καλά για να αποδείξεις ότι κάνανε κακά reviews, ενώ στο έχω επισημάνει.

Τότε ένα kit μνημών 7000 mhz έκανε 380-400, μπορεί και 500 ευρώ και δεν έβαζε άνθρωπος, και τα περισσότερα δεν ήταν καν διαθέσιμα. Στα τότε review έβγαινε περίπου στα ίδια 5800x3d και 12900k για αυτόν τον λόγο, (και οι δύο με ddr4 3200 στα περισσότερα review). Πλέον, με ddr5 ο 12900k εχει 20% πάνω. Αλλά πλέον, εδώ και ενάμιση χρόνο, υπάρχει 7800x3d -13900k- 14900k. Κανείς που έβαλε τότε 12900k με ddr4 μνήμες δεν πήρε value από το gaming. Κανείς σώφρων άνθρωπος δεν έβαλε τότε 12900k με ddr5 έβγαινε πανάκριβο το σετ.

Κάνεις λογικές ακροβασίες για να αποδείξεις το δίκιο σου, που ούτε η ίδια η Intel δεν κάνει στο marketing, γιατί δεν είναι τόσο χαζός ο κόσμος να την πιστέψει. Δεν μας νοιάζει το Tom's dinner στο cp 2077, μας νοιάζει όλο το game. Δεν μας νοιάζουν τα σκαλιά στο TLOU στο πρώτο patch. Μας νοιάζει να πάρουμε ένα cpu που παίζει τα πάντα, που είναι στο μέσο όρο καλύτερος. 

Και μας νοιάζει και πόσο κάνουν όλα αυτά. 7800X3D καλύτερος στο μέσο όρο, και όλο το σετ βγαίνει μισή τιμή, και αναβαθμίζεις στη motherboard, και δεν βγάζει blue screen από degrade, και δεν καίει 250w λες και είναι κουζίνα. Καλά έκανα και τον πήρα, κι ας ξέρω να βάζω και καρφωτά timings. Τόσο απλά.

 

 

Επεξ/σία από tzavardin
  • Like 12
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, elpenor είπε

Έχω διαβάσει όλα σου τα σχόλια αλλά δεν έχω καταλάβει που θέλεις να καταλήξεις. Ότι τα CPU με 3D cache κερδίζουν λιγότερο από το memory tuning; Ότι ο 12900K ήταν πολύ καλό CPU για την εποχή του; Δεν τα αμφισβητεί κανένας αυτά.

Όλοι καταλαβαίνουμε που θέλει να καταλήξει ;)

Και επειδή δεν υπάρχει άλλο τέτοιο fanboy στο forum, να τρώει τις κατραπακιές τη μια μετά την άλλη και να συνεχίζει να λέει ψέματα και να παραπληροφορεί, του έκανα την τιμή να εγκαινιάσει το ignore list μου 🤣

15 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Σιγά τη διαφορά

Με RT είναι λίγο μεγαλύτερη η διαφορά.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://youtu.be/2G-Y0yDSfeA?si=H5_lzX2Cv2UEWBZN

 

Έχει αλγόριθμο που προσπαθεί να μαντέψει τον επεξεργαστικό φόρτο και στέλνει από πριν υψηλή τάση για να ανταπεξέλθει.

 

Κάνει όμως συχνά misfire οπότε σιγά σιγά προκαλεί degradation.

 

Είναι δε τόσο μικρό το χρονικό διάστημα που διαρκούν αυτά τα transient spikes που δεν τα πιάνει το λογισμικό και φαίνονται μόνο με oscilloscope.

 

Ενώ δε, υπάρχει ρύθμιση στο bios που βάζει ανώτερο όριο στα volt της CPU, δεν το λέει στον κόσμο, ίσως γιατί ρίχνει κατακόρυφα τις επιδόσεις.

 

Είναι όμως ένας τρόπος να παραμείνεις ασφαλής, τουλάχιστον μέχρι να βγάλει το patch τον Αύγουστο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...