Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Δεν ξέρω αν έχει ποσταριστεί πάλι:

Intel's CPU instability and crashing issues also impact mainstream 65W and higher 'non-K' models — damage is irreversible, no planned recall

Άρα επηρεάζει και τα μικρότερα μοντέλα. Ε ρε γέλια... 

Υπαρχουν αναφορές για xx600, δεν ειναι πολλες, αλλα αρκετές για να μπει καποιος σε σκέψη, απ τη στιγμη που το εχει αναφέρει και η ίδια η ίντελ, προφανώς θα ισχύει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

όταν ξαναπάρω το 3D μη σε χάσω αδερφέ μου να είσαι εδώ με το intel σου να σου ρίχνω σκαμπίλια... δε πιστεύω το δικό σου να έχει τίποτα κρυφές χαρες και να με ρήξεις στο καναβάτσο :P 

Μου ρίχνεις δεν μου ρίχνεις το πιο πιθανό είναι να έχω και εγώ 3δ να παίζουμε μαπες και όποιος γονατίσει πρώτος.😆

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Μου ρίχνεις δεν μου ρίχνεις το πιο πιθανό είναι να έχω και εγώ 3δ να παίζουμε μαπες και όποιος γονατίσει πρώτος.😆

το 3D θα το έχεις ανοιχτό στο full ? :P 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

το 3D θα το έχεις ανοιχτό στο full ? :P 

Εννοείται πάντα όλα μέσα ,όπως έχω τον 5800χ3δ  ,οπότε φαντάσου γλέντι με τον αντίστοιχο 9χχχ.

Ο 5800χ3δ είναι από τα πιο εύκολα cpu που έχω πιάσει. Μια φορά το σεταρα και μέχρι σήμερα και από απόδοση και θερμοκρασία(Γκούχου) 😜πάει τεζα στο σύστημα του μικρού. 

Μόνο σε σένα έκατσε "βλαμμένο' τσιπακι και πήγες σε ιντελ και στην φόρεσε και αυτή 😆

Επεξ/σία από azazil1190
  • Haha 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Μόνο σε σένα έκατσε "βλαμμένο' τσιπακι και πηγές σε ιντελ και στην φόρεσε και αυτή 😆

κομπλέ είναι εμενα το intel ρε συ τα μονα crash που έφαγα ήταν όταν πείραξα πολύ τις μνήμες... κατά τα αλλα και σε θερμοκρασίες και σε σταθερότητα είναι ίσως το καλύτερο cpu που έχω πιάσει... η βλακεία είναι ότι επειδή περνάω πάντα τα καινούργια bios πολλές φορες αλλάζουν ρυθμίσεις που δεν είναι πάντα προς το καλύτερο και εκεί γίνετε το μπλέξιμο, τώρα ειδικά με την μαλακια που έχει κάνει η intel και όλο το θέμα που έχει δημιουργηθεί άντε βγάλε άκρη τι να βάλεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

κομπλέ είναι εμενα το intel ρε συ τα μονα crash που έφαγα ήταν όταν πείραξα πολύ τις μνήμες... κατά τα αλλα και σε θερμοκρασίες και σε σταθερότητα είναι ίσως το καλύτερο cpu που έχω πιάσει... η βλακεία είναι ότι επειδή περνάω πάντα τα καινούργια bios πολλές φορες αλλάζουν ρυθμίσεις που δεν είναι πάντα προς το καλύτερο και εκεί γίνετε το μπλέξιμο, τώρα ειδικά με την μαλακια που έχει κάνει η intel και όλο το θέμα που έχει δημιουργηθεί άντε βγάλε άκρη τι να βάλεις

Κομπλέ τότε και έτσι να μείνει.

Για μένα πέρασε bios πριν αρχίσουν τα Φιξ bios. Λογικά 3-4 bios πίσω . Εγώ έχω ακόμα περασμένο το 1801 στην asus το οποίο είναι από τον Δεκέμβριο. Και στην δεύτερη θέση (bios2 έχει switch) έχω το αγωνιστικό 😋  unofficial 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Το μετάνιωσα? Εν μέρει ναι, γιατί διαβάζω όλα αυτά τα περίεργα της ιντελ και φοβάμαι μην γίνει κάτι στο σύστημα μου περνώντας ένα νέο bios(βάζω και την αδιαφορία της ιντελας και το ηλίθιο Σαπόρτ της) και επειδή ήθελα να δω και τους νέους 3δ.

Νίκο ήταν παλιός ο διάλογος, που να φανταστούμε ότι ήταν ελαττωματικά και ότι η intel θα κάνει επίδειξη προσβολής νοημοσύνης.

Φαντάσου ότι πριν λίγους μήνες συγγενής μου intelακιας παίρνει 14900κ από amazon.

Όπως ήταν απ τη συσκευασία stock δεν έβγαζε r15, τον επιστρέφει του έρχεται ο 2ος και ούτε αυτός έβγαζε..

Γύρισε και την μητρική μετά.

Και ούτε τότε είχαμε πάρει μυρωδιά, νομίσαμε ότι πετύχαμε κάνα batch ελαττωματικό.

Τώρα που έχει γίνει σουσουράκι, το έχω παρακολουθήσει το θέμα.

Για τα επόμενα στο λέω από τώρα για να μη γκρινιάζεις, πάρε τον μεγάλο 3d με κλειστά μάτια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

εγώ έχω πάρει pop corn και αναρωτιέμαι γιατί όλα τα παιδιά που ασχολούνται με βαρυ oc και θέλουν το απόλυτο όπως ο azazil και ο μπάμπης γιατί δεν παίρνουν 7800 3d για το main pc τους και χαλάνε τα λεφτά τους στα κώλο intel τσάμπα.... θύματα του καπιταλισμού και του makreting και αυτοί :P 

Έχω 7800Χ3D plug & play (με μόνο curve -20) στο rig των παιδιών....είναι ότι καλύτερο μπορεί να έχει κάποιος σήμερα.Ο 14900Κ που έχω είναι δυνατό κομμάτι και με τρείς κινήσεις (all core από την πρώτη μέρα / unlimited power με 1,15v κλειδωμένο ρεύμα / και φυσικά temp limit στους 85 απλά για λόγους ασφαλείας,όχι ότι φτάνει ποτέ) ο πιο κρύος cpu είχα ποτέ σε gaming.Απροβλημάτιστος και με το πρώτο bios που είχε βγεί τότε.Φυσικά και memory tweak και στον ιντελ και στον amd πάντα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Νίκο ήταν παλιός ο διάλογος, που να φανταστούμε ότι ήταν ελαττωματικά και ότι η intel θα κάνει επίδειξη προσβολής νοημοσύνης.

Φαντάσου ότι πριν λίγους μήνες συγγενής μου intelακιας παίρνει 14900κ από amazon.

Όπως ήταν απ τη συσκευασία stock δεν έβγαζε r15, τον επιστρέφει του έρχεται ο 2ος και ούτε αυτός έβγαζε..

Γύρισε και την μητρική μετά.

Και ούτε τότε είχαμε πάρει μυρωδιά, νομίσαμε ότι πετύχαμε κάνα batch ελαττωματικό.

Τώρα που έχει γίνει σουσουράκι, το έχω παρακολουθήσει το θέμα.

Για τα επόμενα στο λέω από τώρα για να μη γκρινιάζεις, πάρε τον μεγάλο 3d με κλειστά μάτια.

Ναι ρε τότε δεν είχε ακουστεί τίποτα πέρα από κάτι sa bugs που και αυτά κάπως τα έστρωναν με ρεύματα. Ευτυχώς που το δικό μου δεν έχει βγαλει κάτι.(Τυχερός ήμουν) Βέβαια είπαμε εάν μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω θα την έκανα την τραμπα(με το καλημέρα των 9 θα κούμπωνα έναν επάνω για γεύση) .Τώρα υπομονή και περιμένουμε τους νέους να δούμε.

7 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Έχω 7800Χ3D plug & play (με μόνο curve -20) στο rig των παιδιών....είναι ότι καλύτερο μπορεί να έχει κάποιος σήμερα.Ο 14900Κ που έχω είναι δυνατό κομμάτι και με τρείς κινήσεις (all core από την πρώτη μέρα / unlimited power με 1,15v κλειδωμένο ρεύμα / και φυσικά temp limit στους 85 απλά για λόγους ασφαλείας,όχι ότι φτάνει ποτέ) ο πιο κρύος cpu είχα ποτέ σε gaming.Απροβλημάτιστος και με το πρώτο bios που είχε βγεί τότε.Φυσικά και memory tweak και στον ιντελ και στον amd πάντα.

Είπαμε μάλλον όλα τα πρώτα κομμάτια 14900 η τα περισσότερα ήταν σωστά . Για τον 7800χ3δ ουδέν σχόλιο.

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Ναι ρε τότε δεν είχε ακουστεί τίποτα πέρα από κάτι sa bugs που και αυτά κάπως τα έστρωναν με ρεύματα. Ευτυχώς που το δικό μου δεν έχει βγαλει κάτι.(Τυχερός ήμουν) Βέβαια είπαμε εάν μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω θα την έκανα την τραμπα(με το καλημέρα των 9 θα κούμπωνα έναν επάνω για γεύση) .Τώρα υπομονή και περιμένουμε τους νέους να δούμε.

Είπαμε μάλλον όλα τα πρώτα κομμάτια 14900 η τα περισσότερα ήταν σωστά . Για τον 7800χ3δ ουδέν σχόλιο.

Προσωπικά δεν νομίζω ότι τα πρώτα batches ήταν τα μόνα σωστά και φυσικά εάν έχει όντως πρόβλημα το τσιπάκι κάποιου δεν θα τους το αρνηθεί η ιντελ να το αντικαταστήσει.....άλλο rma και άλλο recall...τα υπερβολικά ρεύματα πρωτίστως σε συνάρτηση και με τα υπερβολικά watt σε daily συνθήκες το έχουν προκαλέσει το όλο θέμα που ακούγεται για μένα.

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, liopyr said:

Το ερώτημα είναι, να περάσω το update όταν βγει σε cpu που δεν κρασάρει ή if it works don't fix it;

Θα ελεγα το δευτερο.(Αν και η intel συμβουλευει το πρωτο.)

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Τίποτα δεν έχει δείξει ο Herald αφού έχει φάει ban.

Πως δεν έδειξε;

Έδειξε ότι με "καλό" tuning τρώει degrade και ο 12900K.

Βέβαια οι 13th/14th είναι σε άλλο επίπεδο ... τρώνε degrade εντελώς στοκ.

4 ώρες πριν, BabisTs είπε

Άντε να βγαίνουν οι Arrowlake ....πάλιωσε ο παππούς 14900Κ πια.

Πριν από κάνα 3-μηνο τέτοιον έλεγα ν πάρω αλλά με τις πρόσφατες εξελίξεις δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακούω ότι οι intel με tuning ρίχνουν τη σκόνη τους στον 7800Χ3D, αλλά εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο.Ναι σε κάποια είναι λίγο μπροστά τα intel όντως, σε κάποια άλλα στο ίδια. "ρίχνουν τη σκόνη τους" εγώ το έχω στο μυαλό μου κάτι του στυλ +20-25% παντού. Δεν το είδα αυτό.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Ακούω ότι οι intel με tuning ρίχνουν τη σκόνη τους στον 7800Χ3D, αλλά εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο.Ναι σε κάποια είναι λίγο μπροστά τα intel όντως, σε κάποια άλλα στο ίδια. "ρίχνουν τη σκόνη τους" εγώ το έχω στο μυαλό μου κάτι του στυλ +20-25% παντού. Δεν το είδα αυτό.

σε normal σενάρια με καλογραμμένα games μπορεί να μην έχουν ούτε 10% διαφορα, το θέμα είναι ότι όπου χρειάζονται πυρήνες η το game είναι σαν να βρίσκετε σε αρχικό στάδιο πχ tlou, hogwarts, ratchet θυμάμαι ότι υπήρχαν διαφορες πάνω από 50% σε σημεία... βεβαια για εμενα αυτό δεν είναι αναγκαστικά πρόβλημα αν πχ ο ένας πιάνει 80 και ο άλλος 120 το πρόβλημα είναι όταν πέφτεις κάτω από 60 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Ακούω ότι οι intel με tuning ρίχνουν τη σκόνη τους στον 7800Χ3D, αλλά εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο.Ναι σε κάποια είναι λίγο μπροστά τα intel όντως, σε κάποια άλλα στο ίδια. "ρίχνουν τη σκόνη τους" εγώ το έχω στο μυαλό μου κάτι του στυλ +20-25% παντού. Δεν το είδα αυτό.

Αυτά τα ακούς μόνο από τον Tambas ο οποίος:

1) μιλάει για κάποια παιχνίδια που έχουν θέμα με AMD (KCD, Dragon Dogma + κάποια της Insomniac οπως Spiderman/Ratchet) και κάποια που αξιοποιούν ΟΣΑ threads τους δώσεις (π.χ. TLOU).

Εκεί η διαφορά tuned vs tuned μπορεί να είναι πολύ μεγαλη.

2) νομίζει ότι επειδή ο 12900Κ έχει μικρή cache και παίρνει τρελά (30% +) από RAM tuning θα συμβαίνει το ίδιο και με τους 13th/14th gen. Κάτι τέτοιο δε συμβαίνει (μεγαλύτερη cache και διαφορές στην αρχιτεκτονική) και το βλέπουμε σε πρόσφατο βίντεο του HWU, όπου οι 13/14th gen ανεβαίνουν λιγότερο από τους 12th gen με ταχύτερες μνήμες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...