Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει πέσει το ''Quality Control'' στα τάρταρα γενικά. Βιάζονται να κυκλοφορήσουν τα προϊόντα στην αγορά και αν γίνει και κάνα fail ''δεν τρέχει και τίποτα, έχουμε market share να φάνε και οι κότες''.

Να υπενθυμίσουμε επίσης ότι για τα θέματα με το 12VHPWR καλώδιο ευθύνεται η Intel που έβγαλε τις προδιαγραφές.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Mr Aris είπε

Ναι nvidia έχω 

Το περίεργο είναι ότι στο hellblade2 δεν κάνει κιχ, που λογικά είναι πιο βαρύ σε σχέση με τα άλλα. 

Βασικα με το που πατησα το παιχνιδι  να ανοιξει μου το πεταξε δεν επαιζα ,εκτος αν ξεκινησε το shader compilation αμεσως.  Δεν καταλαβαινω ωστοσο πως ειναι θεμα της Intel αυτο οταν το κανει μονο με Nvidia καρτα

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω πάρει pop corn και διαβάζω σχόλια για δήθεν κρυμμένα ταλέντα των intel που απλά εμείς οι κοινοί θνητοί που επιλέξαμε 7800x3d δεν είμαστε ικανοί να τα δούμε…

 

 

Επεξ/σία από elkon87
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, elkon87 είπε

Έχω πάρει pop corn και διαβάζω σχόλια για δήθεν κρυμμένα ταλέντα των intel που απλά εμείς οι κοινοί θνητοί που επιλέξαμε 7800x3d δεν είμαστε ικανοί να τα δούμε…

 

 

Ασε ρε πονηρε... τα γραφεις ολα αυτα γιατι δε μπορεις να αγοράσεις Ιντελ. Αντε απο κει, αφου το πε ο Χεραντλ, ο Ρομπυ, ο Μπαμπης ο Σουγιας, ο Γιωργος ο Ταναλιας.

  • Like 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elkon87 είπε

Έχω πάρει pop corn και διαβάζω σχόλια για δήθεν κρυμμένα ταλέντα των intel που απλά εμείς οι κοινοί θνητοί που επιλέξαμε 7800x3d δεν είμαστε ικανοί να τα δούμε…

 

 

εγώ έχω πάρει pop corn και αναρωτιέμαι γιατί όλα τα παιδιά που ασχολούνται με βαρυ oc και θέλουν το απόλυτο όπως ο azazil και ο μπάμπης γιατί δεν παίρνουν 7800 3d για το main pc τους και χαλάνε τα λεφτά τους στα κώλο intel τσάμπα.... θύματα του καπιταλισμού και του makreting και αυτοί :P 

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

εγώ έχω πάρει pop corn και αναρωτιέμαι γιατί όλα τα παιδιά που ασχολούνται με βαρυ oc και θέλουν το απόλυτο όπως ο azazil και ο μπάμπης γιατί δεν παίρνουν 7800 3d για το main pc τους και χαλάνε τα λεφτά τους στα κώλο intel τσάμπα.... θύματα του καπιταλισμού και του makreting και αυτοί :P 

αναρωτιέσαι και απαντάς ταυτόχρονα 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, Tambas91 said:

εγώ έχω πάρει pop corn και αναρωτιέμαι γιατί όλα τα παιδιά που ασχολούνται με βαρυ oc και θέλουν το απόλυτο όπως ο azazil και ο μπάμπης γιατί δεν παίρνουν 7800 3d για το main pc τους και χαλάνε τα λεφτά τους στα κώλο intel τσάμπα.... θύματα του καπιταλισμού και του makreting και αυτοί :P 

Ήσουν βασιλιάς κάποτε με τον 3D.. αλλά.. έπεσες στον βούρκο κ εσύ 😄😋

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Ήσουν βασιλιάς κάποτε με τον 3D.. αλλά.. έπεσες στον βούρκο κ εσύ 😄😋

το αστείο είναι ότι πάλι προς 3D θα κινηθω στην επομενη αγορά μάλλον, γιατί βαριέμαι να φτιάχνω μνήμες και να ψάχνω στο bios για ρυθμίσεις που δεν έχω και τις τρελες γνώσεις να πω την αλήθεια... το να προσπαθώ όμως να κοροϊδέψω τον εαυτό μου ή επειδή δε γνωρίζω, είναι άλλο πράμα και να ειρωνεύομαι για δήθεν κρυφές χαρες κτλπ ώστε να υπερασπιστώ την αγαπημένη εταιρία η την αγορά μου..

ναι για τον μέσο χρηστη που παίζει games και δε θέλει να ασχολείται με oc, timmings και τέτοιες ιστορίες ο 7800 3D είναι η καλύτερη επιλογή by far οποιος θέλει το απόλυτο πάει σε intel το κάνει oc και παίρνει το scalp του 3D... ας μην είμαστε τσακωμένοι με την αλήθεια... τώρα ο herald που έχει κάνει χαβαλέ σε ότι 3D υπάρχει μάλλον φτιάχνει τα video με AI δεν εξηγείται αλλιώς

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

εγώ έχω πάρει pop corn και αναρωτιέμαι γιατί όλα τα παιδιά που ασχολούνται με βαρυ oc και θέλουν το απόλυτο όπως ο azazil και ο μπάμπης γιατί δεν παίρνουν 7800 3d για το main pc τους και χαλάνε τα λεφτά τους στα κώλο intel τσάμπα.... θύματα του καπιταλισμού και του makreting και αυτοί :P 

Πονηριδη προσπαθείς να ξύσεις πληγές, να σπείρεις την διχόνοια σε ένα τεχνολογικό φόρουμ ε? Ιντελακηδες με αμδακηδες.

Μίλα στα ίσα Βίρνα 😋  

Εν συντομία τα παρακάτω.....

Βασιλιάς του gaming plug and play είπαμε είναι ο 7800χ3δ .

Ο 14900κ είναι επίσης σούπερ για τα πάντα ,για όλα τα κέφια άμα σεταρεις σωστά και αρκεί να μην είναι "βλαμμένο" το τσιπακι.

 

*Κάποια στιγμή στο παρελθόν , πριν κάπου 4-5 μήνες είχα την ευκαιρία να κάνω τραμπα το σετακι μου (apex+ 14900k) με ένα σετακι 7950χ3δ με hero x670 δλδ με ένα αντίστοιχα δυνατό και ίσης περίπου χρηματικής αξίας σετ.

Μίλησα με μέλος για το τι θα έκανε στην θέση μου μιας και είχε αντίστοιχο σετ αμδ. Χωρίς πολλά πολλά η απάντηση του ήταν "έτσι όπως το έχεις σεταρει το δικό σου δεν υπάρχει λόγος" οπότε επειδή σέβομαι την γνώμη του ως γνωστής που είναι , παρέμεινα με το σετακι μου.

Το μετάνιωσα? Εν μέρει ναι, γιατί διαβάζω όλα αυτά τα περίεργα της ιντελ και φοβάμαι μην γίνει κάτι στο σύστημα μου περνώντας ένα νέο bios(βάζω και την αδιαφορία της ιντελας και το ηλίθιο Σαπόρτ της) και επειδή ήθελα να δω και τους νέους 3δ. Από την άλλη δεν με χάλασε όπως έμεινα γιατί και τα κέφια μου κάνει ο 14900 και δεν έχει κάνει κιχ ότι και να του έχω τρέξει.

Φέτος πάντως το σκέφτομαι σοβαρά να πάω σε 9800χ3δ η 9950χ3δ η όπως αλλιώς τους πει.

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Πονηριδη προσπαθείς να ξύσεις πληγές, να σπείρεις την διχόνοια σε ένα τεχνολογικό φόρουμ ε? Ιντελακηδες με αμδακηδες.

Μίλα στα ίσα Βίρνα 😋 

όταν ξαναπάρω το 3D μη σε χάσω αδερφέ μου να είσαι εδώ με το intel σου να σου ρίχνω σκαμπίλια... δε πιστεύω το δικό σου να έχει τίποτα κρυφές χαρες και να με ρήξεις στο καναβάτσο :P 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει ποσταριστεί πάλι:

Intel's CPU instability and crashing issues also impact mainstream 65W and higher 'non-K' models — damage is irreversible, no planned recall

Άρα επηρεάζει και τα μικρότερα μοντέλα. Ε ρε γέλια... 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανόνας σε όλα τα προϊόντα που παράγονται είναι :

 

Α) Να λειτουργεί χωρίς σφάλματα.

  Αν ισχύει το πρώτο έχου.ε προϊόν.

Β) Να προσφέρει επιδόσεις που ταιριάζουν στην εποχή προσφέροντας λύση.

  Αν ισχύει έχουμε σε πρώτο βαθμό προϊόν για παραγωγή.

Γ) Απόδοση. Αν το προϊόν έχει καλό συντελεστή απόδοσης/ κατανάλωση .

Με αυτή την παραμετρο έχουμε πετύχει υψηλό μερίδιο στην αγορά , αν ξεφεύγει από τον ανταγωνισμό (κυρίως σε επαγγελματικό περιβάλλον).

 Δ) Κόστος παραγωγής. Αν το κόστος είναι χαμηλό τότε μπορεί το προϊόν να απευθύνει στην μάζα . 

 

Εδώ έχει καταστρατηγηθεί το Α,  οπότε όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε. 

 

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...