Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Intel cooking the Ring Bus on dying 13th and 14th Gen Core CPUs, says leaker

2 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Το καλύτερο gaming CPU όταν συγκρίνουμε συστήματα στοκ ή με xmp και auto(=άθλια) timings. Και πάλι οι reviewers κοντά τον βγάζουν με 14900K. Ανάλογα με το μείγμα games που τεστάρουν.

Γιατί με tuning ο 7800X3D έιναι πιο κοντά σε 12900K. Τα έχει δείξει ο Herald σε δοκιμές(στα βαρύτερα games που υπάρχουν) που μπορεί να τρέξει και να επιβεβαιώσει ο καθένας. Όχι διαγράμματα που σχεδιάζω και εγώ με το 3Dpaint, χωρίς να έχω τίποτα σπίτι.

Τίποτα δεν έχει δείξει ο Herald αφού έχει φάει ban.

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Το καλύτερο gaming CPU όταν συγκρίνουμε συστήματα στοκ ή με xmp και auto(=άθλια) timings. Και πάλι οι reviewers κοντά τον βγάζουν με 14900K. Ανάλογα με το μείγμα games που τεστάρουν.

Γιατί με tuning ο 7800X3D έιναι πιο κοντά σε 12900K. Τα έχει δείξει ο Herald σε δοκιμές(στα βαρύτερα games που υπάρχουν) που μπορεί να τρέξει και να επιβεβαιώσει ο καθένας. Όχι διαγράμματα που σχεδιάζω και εγώ με το 3Dpaint, χωρίς να έχω τίποτα σπίτι.

Δεν διαφωνώ, αλλά ποιος δεν τρέχει XMP; 5% των gamers; Ίσως να λέω και πολύ. Και o 14900Κ έχει τα διπλά λεφτά και τα τριπλά watt. Όταν λέω το καλύτερο CPU, δεν λέω ότι είναι μπροστά σε όλα τα games της Γης, αλλά το καλύτερο CPU για gaming σαν συνολικό πακέτο.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Intel cooking the Ring Bus on dying 13th and 14th Gen Core CPUs, says leaker

Τίποτα δεν έχει δείξει ο Herald αφού έχει φάει ban.

Το κανάλι του στο Youtube παραμένει ενεργό πάντως.

3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Δεν διαφωνώ, αλλά ποιος δεν τρέχει XMP; 5% των gamers; Ίσως να λέω και πολύ. Και o 14900Κ έχει τα διπλά λεφτά και τα τριπλά watt. Όταν λέω το καλύτερο CPU, δεν λέω ότι είναι μπροστά σε όλα τα games της Γης, αλλά το καλύτερο CPU για gaming σαν συνολικό πακέτο.

Μιας και το ανέφερες. Το xmp είναι εγγυημένο degradation στα ταχύτερα RAM kits. Το προσεκτικό tuning το ασφαλέστερο. Τέλος, όσοι δουλεύουν 14900K με OC παίζουν με κόφτες για να έχουν υψηλά clocks μόνο στα games. Γιατί εντελώς στοκ, με τα τρελά mobo settings, ούτε η υδρόψυξη δεν σε φτάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην κάτσω να κάνω tuning, να κερδίσω τι? 15FPS(Στα 200+) στο Warzone σε 1080P που δεν παίζει κανείς ? Οι επιδόσεις είναι από τον πέτσινο τώρα, θέλουμε RT power σε 1440P/4K.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Δεν διαφωνώ, αλλά ποιος δεν τρέχει XMP; 5% των gamers; Ίσως να λέω και πολύ. Και o 14900Κ έχει τα διπλά λεφτά και τα τριπλά watt. Όταν λέω το καλύτερο CPU, δεν λέω ότι είναι μπροστά σε όλα τα games της Γης, αλλά το καλύτερο CPU για gaming σαν συνολικό πακέτο.

Φωνή βοώντος εν τη ερήμω.  Οταν με το καλό τα mental gymnastics, και reality bending γίνουν ολυμπιακά αθλήματα (ετσι οπως παμε ο καιρός γαρ εγγύς)  θα χεστουμε στα χρυσα!

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, azazil1190 said:

Ε σε πιάνει μια αναγουλα ,αννα γουλα🤮

Δεν ειναι φωτομοντελο,η κυρια,αλλα αν διαβασεις την βιογραφια της,ειναι εκπληκτικη επιστημονας,με τεραστιο αριθμο βραβειων,μεγαλη εμπειρια,εχει διακριθει με οτιδηποτε τομεα σχετικο με την επιστημη της και την τεχνολογια εχει ασχοληθει και ειναι μια απο τις πιο διακεκριμενες γυναικες και γενικα ανθρωπους στον κοσμο.Οταν διαβασα την βιογραφια της, εμεινα αναυδος.Ο ξαδελφος της,ο πετσινος,ειναι μαστορανζα μπροστα της απο αποψη σπουδων και διακρισεων.Διαβασε και συγκρινε τις βιογραφιες τους.(Εδω το MIT εχει ονομασει κτιριο που ερευνα την νανοτεχνολογια,Lisa Su,τι να λεμε?  :) )

Επεξ/σία από benign
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mr Aris είπε

Να φανταστώ είμαι στο δρόμο για την αγκαλιά της λίζας 🤣Error28_7_20244_57_11.jpe.bc08ad0fd63b739f5e38ade8bd00021e.jpe ?

 

Απλά για την ιστορία να πω ότι 

Το μήνυμα για τη μνήμη της gpu το έφαγα  μία φορά με το που ξεκίνησε να φορτώνει το παιχνίδι, και με πέταξε έξω 

Και ξανά άλλη μία μετά από μισή-μία ώρα ενώ έπαιζα το παιχνίδι, δε το ξαναβαλα γιατί ξενέρωσα unreal5

Πάλι μήνυμα σε διαφορετικό παιχνίδι σχετικά με τη vram με το που ξεκίνησε να φορτώνει και το τερμάτισε, το ξανά άνοιξα και δούλεψε κανονικά unreal 4, 

Επίσης crash σε άλλο παιχνίδι με που το άνοιξα, στη δεύτερη εκκίνηση δεν ξανά έκανε κάποιο θέμα  τουλάχιστον για τις 3 ώρες που έτρεχε. Unreal5 

Μάλλον το πισι μου έχει αποκτήσει ευαισθησία σε Unreal engine 🤣 

 

 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, benign είπε

Δεν ειναι φωτομοντελο,η κυρια,αλλα αν διαβασεις την βιογραφια της,ειναι εκπληκτικη επιστημονας,με τεραστιο αριθμο βραβειων,μεγαλη εμπειρια,εχει διακριθει με οτιδηποτε τομεα σχετικο με την επιστημη της και την τεχνολογια εχει ασχοληθει και ειναι μια απο τις πιο διακεκριμενες γυναικες και γενικα ανθρωπους στον κοσμο.Οταν διαβασα την βιογραφια της, εμεινα αναυδος.Ο ξαδελφος της,ο πετσινος,ειναι μαστορανζα μπροστα της απο αποψη σπουδων και διακρισεων.Διαβασε και συγκρινε τις βιογραφιες τους.(Εδω το MIT εχει ονομασει κτιριο που ερευνα την νανοτεχνολογια,Lisa Su,τι να λεμε?  :) )

Ο σχολιασμός μου ήταν καθαρά και μόνο για την εμφάνιση της και όχι για το βιογραφικό τής. Και ήταν καθαρά για χιουμοριστικό λόγο. 

Για το ποια είναι ξέρουμε όλοι πάνω κάτω

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Mr Aris είπε

Να φανταστώ είμαι στο δρόμο για την αγκαλιά της λίζας 🤣Error28_7_20244_57_11.jpe.bc08ad0fd63b739f5e38ade8bd00021e.jpe ?

 

Το εχω φαει και εγω μια φορα αυτο στο hellblade 2 με την 4070super οταν πατησα να ανοιξει το παιχνιδι. Με την 7800xt δεν μου το εχει βγαλει ποτε. Με nvidia καρτα εισαι ε?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, benign είπε

ο πετσινος,ειναι μαστορανζα μπροστα της απο αποψη σπουδων και διακρισεων.

κοίτα να δεις όμως που στο τέλος όταν θες να γίνει η δουλειά παίρνεις παντα τη μαστοράτζα γιατί θα σου την κάνει καλύτερα πιο απλά και θα λειτουργεί σε σχέση με τον άλλο που έχει τα πτυχία και τα βραβεία :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Το εχω φαει και εγω μια φορα αυτο στο hellblade 2 με την 4070super οταν πατησα να ανοιξει το παιχνιδι. Με την 7800xt δεν μου το εχει βγαλει ποτε. Με nvidia καρτα εισαι ε?

Ναι nvidia έχω 

Το περίεργο είναι ότι στο hellblade2 δεν κάνει κιχ, που λογικά είναι πιο βαρύ σε σχέση με τα άλλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...