Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Γιατί να μην πάει σε 7800X3D; Το καλύτερο cpu για gaming είναι εδώ και ένα χρόνο και θα παραμείνει το καλύτερο μέχρι να βγει ο 9800Χ3D. 

Έχει και άλλους κωμικούς ο βόλος ή είσαι ο μόνος ;;;

  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, αποστόλης είπε

Παίδες, καθαρισμός πάστας με υγρά μαντηλάκια θα είναι οκ; Σε λίγο θα βάλω το contact frame της thermalright 

Ναι δεν εχεις θεμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, αποστόλης είπε

Παίδες, καθαρισμός πάστας με υγρά μαντηλάκια θα είναι οκ; Σε λίγο θα βάλω το contact frame της thermalright 

Μισό...όταν λες υγρά μαντηλάκια...?

Baby wipes? Οχι

Με μαντηλάκια με οινόπνευμα κλπ, ναι

2 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Ναι δεν εχεις θεμα

Εσύ, ανεξάρτητα από άλλες γνώσεις, έβαλες κάποια στιγμή μαγιονέζα σε cpu. Δεν θέλω να σχολιάσω.

  • Like 1
  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ!

 

Και μια τελευταία ερώτηση. Ο 13700k ψύχεται από μια noctua d15s. Θα βάλω πάλι την πάστα που ήρθε με τη ψήκτρα noctua nh1. Αξίζει να αγοράσω κάποια άλλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις ακόμα οχι, αλλιως arctic mx-6,
εγω τα IHS τα καθαρίζω με ισοπροπυλική αλκοολη, αν δεν εχω, με καθαρο οινοπνευμα.
Το μωρομαντηλο με προσοχή και μετα σκουπισμα με κατι στεγνό, αφήνει καταλοιπα και δε θα το προτιμούσα. αλλα στην αναγκη...🤷‍♂️

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Shadow Explorer είπε

Αν εχεις ακόμα οχι, αλλιως arctic mx-6,
εγω τα IHS τα καθαρίζω με ισοπροπυλική αλκοολη, αν δεν εχω, με καθαρο οινοπνευμα.
Το μωρομαντηλο με προσοχή και μετα σκουπισμα με κατι στεγνό, αφήνει καταλοιπα και δε θα το προτιμούσα. αλλα στην αναγκη...🤷‍♂️

Μωρομαντηλο δεν ξερω αν κανει, τα κλασικα αντισηπτικα μια χαρα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα παθει και κατι αν το σκουπισεις καλα, αλλα θελει προσοχή γιατι σε πιεση βγαζει ζουμι και παιζει να γινει μαλακια....
εχω καθαρισει προσεκτικα με τετοιο παλιο τσιπακι, και μετα το περασα με χαρτοπετσετα να στεγνώσει (προφανως λογω συνθηκών) δεν εχει παθει κατι, μια χαρα ειναι, αλλα δε θα το προτεινα κιολας σα μεθοδο καθαρισμού.

Και τα αντισηπτικα δε νομιζω να εχουν μόνο καθαρο οινοπνευμα μεσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε μ@λ@κ3ς, σιγουρα την σχεδίαση των επεξεργαστων 13th και 14th gen της intel την εκανε ο αστυνομος σαϊνης: "αυτος ο επεξεργαστης θα αυτοκατασταφει" 😂🤣

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Γιατί να μην πάει σε 7800X3D; Το καλύτερο cpu για gaming είναι εδώ και ένα χρόνο και θα παραμείνει το καλύτερο μέχρι να βγει ο 9800Χ3D. 

Το καλύτερο gaming CPU όταν συγκρίνουμε συστήματα στοκ ή με xmp και auto(=άθλια) timings. Και πάλι οι reviewers κοντά τον βγάζουν με 14900K. Ανάλογα με το μείγμα games που τεστάρουν.

Γιατί με tuning ο 7800X3D έιναι πιο κοντά σε 12900K. Τα έχει δείξει ο Herald σε δοκιμές(στα βαρύτερα games που υπάρχουν) που μπορεί να τρέξει και να επιβεβαιώσει ο καθένας. Όχι διαγράμματα που σχεδιάζω και εγώ με το 3Dpaint, χωρίς να έχω τίποτα σπίτι.

εδιτ: Απ' ότι μου είπε, άτομα από το εξωτερικό με 7800X3D μάλιστα τον μπλόκαραν γιατί νόμιζαν ότι cheatάρει :D. Τέτοια πλύση εγκεφάλου είχαν υποστεί από τα επίσημα bench. Καθόλου περίεργο που εισπράττω ειρωνικά emoticons και εδώ κάθε φορά που αναφέρω 100% αποδεδειγμένα πράγματα. Τώρα έρχεται και η Intel με τις αψυχολόγητες μακακίες της να απλώσει βούτυρο στο ψωμί της κόκκινης.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...