Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Psycho_Warhead  Έχεις DDR4 ή DDR5;; Παίζει για το πρόβλημα σου να ευθύνονται τα W11. Έχω και εγώ πρόβλημα σε μηχάνημα μετά από μετάβαση από Windows 10 σε 11.  Επεξεργαστής Ryzen 5 4600G.

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Υπάρχουν games που αξιοποιούν πάνω από 8 φυσικά cores(ασχέτως HT). Όπως το TLOU και το CP77 σε συνωστισμένα μέρη. Στο μέλλον μόνο αύξηση μπορούμε να περιμένουμε στα open world.

Το επιχείρημα του δεν σε νοιάζει μια καθυστέρηση Χ λεπτών στο productivity αν δεν είσαι επαγγελματίας το χρησιμοποιούσα παλιά για τα Intel και εισέπραττα μόνο ειρωνείες. Τώρα τι άλλαξε και το ακούς από κοκκινοφρουρούς; Γιατί οι απόψεις μου παραμένουν οι ίδιες, σε αντίθεση με άλλους.

Ούτε "υποτίθεται" κάποια ανωτερότητα. 7800X3D είναι αρκετά πίσω(17% στο Corona) και όχι κάποια δευτερόλεπτα σε productivity και MTasking ακόμα και από τον φθηνότερο 14600K.

Κρίμα για την αλαζονεία της Intel. Είναι σαν να θέλει να αυτοκτονήσει στην custom αγορά. Είναι η μόνη εταιρεία που τα flagship της κρατάνε τόσο καιρό στα games. Όχι από τον ουρανό στον πάτο της θάλασσας, όπως τα τραμπαλο-3D.

Παλιοτερα η ιντελ ειχε ενα όπλο κι ας μην είχε το performance crown. αυτό pic_disp.jpg.a3d87b6359d55cb83e53cce7a2552fab.jpg
Απο 11η γενια και μετα αρχισε να κατρακυλά γιατι δεν ειχε το perf crown, το θελε με όποιο κόστος και τελικα κατεληξε στην κατασταση που βιώνουμε σήμερα.

Τα υπόλοιπα τα γράφεις στο πλαίσιο συμπαθειας μιας πολυεθνικής...
 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Και με Clear CMOS, ''Intel default settings'' + XMP = Errors στο TM5.

Είχες ξανατρεξει τμ5 με προηγούμενο bios?

Πιστεύω ότι έχει να κάνει με τα τελευταία χαζά bios fixes .Δοκίμασε το τελευταίο bios πριν από αυτά που ανέβασαν με τα δήθεν φιξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Είχες ξανατρεξει τμ5 με προηγούμενο bios?

Πιστεύω ότι έχει να κάνει με τα τελευταία χαζά bios fixes .Δοκίμασε το τελευταίο bios πριν από αυτά που ανέβασαν με τα δήθεν φιξ

Δεν είχα δοκιμάσει, αλλά το cold restart παίζοντας Diablo το έφαγα με προηγούμενο bios.

Όποτε περνάω νέο bios κάνω πάντα "load optimized defaults" γιατί έτσι λένε "καθαρίζει" καλά.

Κατά τα άλλα θέλω να παίξω κάνα 3ωρο BF 2042 σε 128 players για να σιγουρέψου το stability. Νομίζω εδώ θα φανεί αν υπάρχει θέμα ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Z790 -F Gaming. Μνήμες DDR5 6400C32 G.Skill.

Δλδ αν βαλεις το προφιλ της asus και βαλεις enforce stock limits  δεν εχεις θεματα? Αν ναι πηγαινε βαλε και με το χερι τα limits να εισαι σιγουρος και κατσε με αυτο

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Δλδ αν βαλεις το προφιλ της asus και βαλεις enforce stock limits  δεν εχεις θεματα?

Δεν δοκίμασα enforce all limits αλλά με ανοιχτά τα limits δεν έχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Δεν δοκίμασα enforce all limits αλλά με ανοιχτά τα limits δεν έχει θέμα.

δοκιμασε απο περιεργεια και μονο αν και δεν νομιζω να φταιει αυτο ,μπορεις να δεις και αν στης Intel και στης asus σου βαζει τις ιδιες τασεις σε vddq και sa μπας και γινεται εκει τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/7/2024 στις 9:12 ΜΜ, Psycho_Warhead είπε

Καλά δεν πειράζει θα κάνουμε ξερό switch σε AMD και δεν θα μας ξαναδούν ως πελάτες.

αδερφέ μου psycho καταλαβαίνω ότι αυτή τη στιγμή δε σκέφτεσαι καθαρά και αυτά τα λες εν βρασμό ψυχής, εγώ λέω να κανεις ένα διάλειμμα να ηρεμήσεις πήγαινε παραλια να κανεις καμια βουτιά να πέσει η θερμοκρασία και μέχρι τότε η intel θα βγάλει τα απαραίτητα patch... στη τελική για ένα καθαρό κούτελο ζούμε αδερφέ μου, φαντάσου τι θα πούνε οι φίλοι και η οικογένεια σου άμα μάθουν ότι πας να βάλεις AMD για ένα μικρό λαθάκι της μπλε εταιρίας...κρίμα να σου βγει το όνομα έτσι

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

αδερφέ μου psycho καταλαβαίνω ότι αυτή τη στιγμή δε σκέφτεσαι καθαρά και αυτά τα λες εν βρασμό ψυχής, εγώ λέω να κανεις ένα διάλειμμα να ηρεμήσεις πήγαινε παραλια να κανεις καμια βουτιά να πέσει η θερμοκρασία και μέχρι τότε η intel θα βγάλει τα απαραίτητα patch... στη τελική για ένα καθαρό κούτελο ζούμε αδερφέ μου, φαντάσου τι θα πούνε οι φίλοι και η οικογένεια σου άμα μάθουν ότι πας να βάλεις AMD για ένα μικρό λαθάκι της μπλε εταιρίας...κρίμα να σου βγει το όνομα έτσι

Εγώ 5900Χ είχα πριν :D Κάνω switch σε 9800X3D για πλάκα.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...