Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

@Psycho_Warhead εβαλα απο περιεργεια και εγω intel's default και xmp και και ηταν τιγκα στα errors καποια μαλακια εχουν κανει. Δεν παιζει να ειναι degradation.

Ε τώρα λέει παθαίνει ζημιά και ο imc😆 

Χρήστο εάν δεν είχες κανένα κρας τόσο καιρό σε ότι έκανες ,το τσιπακι σου δεν είναι μέσα στα ελαττωματικά.Πιστευω ότι τα τσιπ που παρουσιάζουν τα παραπανω έχουν σοβαρά θέματα από κατασκευή και δεν πρόκειται να στρώσουν με κανενα update.

Όσο για τα errors σου είναι καθαρά μαλακία από το τελευταίο bios.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Ε τώρα λέει παθαίνει ζημιά και ο imc😆 

Χρήστο εάν δεν είχες κανένα κρας τόσο καιρό σε ότι έκανες ,το τσιπακι σου δεν είναι μέσα στα ελαττωματικά.Πιστευω ότι τα τσιπ που παρουσιάζουν τα παραπανω έχουν σοβαρά θέματα από κατασκευή και δεν πρόκειται να στρώσουν με κανενα update.

Όσο για τα errors σου είναι καθαρά μαλακία από το τελευταίο bios.

Ναι αυτο λεω οτι τα εχουν κανει σκατα στο bios. Κανω ενα clear cmos και ξανα βαζω να δω αν διορθωνεται.

Μπας και εχουν πειραξει την ταση του imc δεν ξερω

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Ναι αυτο λεω οτι τα εχουν κανει σκατα στο bios. Κανω ενα clear cmos και ξανα βαχω να δω αν διορθωνεται

Ναι ρε μια χαρά θα είναι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα clear cmos και τωρα ειναι οκ , το ειχα παρατηρησει και πριν αν το ειχα default και εκανα αλλαγες και μετα φορτωνα το προφιλ μου ειχε ασταθεια και το cpu. Εκανα clear cmos και το φορτωνα μετα και ηταν κομπλε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εκανα clear cmos και τωρα ειναι οκ , το ειχα παρατηρησει και πριν αν το ειχα default και εκανα αλλαγες και μετα φορτωνα το προφιλ μου ειχε ασταθεια και το cpu. Εκανα clear cmos και το φορτωνα μετα και ηταν κομπλε.

Εντάξει μετά από πολύ σκάλισμα η asus το έχει αυτό και η giga.Απο εποχές ζ390 θυμάμαι ότι τα είχαμε ξαναπεί ότι κανεις  ένα cmos και μετά φορτώνεις το σταθερό προφίλ σου.

Οπότε τέλος καλό όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, azazil1190 είπε

Εντάξει μετά από πολύ σκάλισμα η asus το έχει αυτό και η giga.Απο εποχές ζ390 θυμάμαι ότι τα είχαμε ξαναπεί ότι κανεις  ένα cmos και μετά φορτώνεις το σταθερό προφίλ σου.

Οπότε τέλος καλό όλα καλά.

δεν σκαλισα κατι ιδιαιτερο ,κατι παιζει με το intel's default αν το γυρισεις απο το asus oc εχει θεμα ,πρεπει να κανεις πρωτα clear cmos

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, just_a_dude said:

Άντε τώρα να εμπιστευτείς να πάρεις 15th gen..

Είχα στο μυαλό μου μήπως πήγαινα σε intel στην επόμενη αναβάθμιση, αλλά με αυτά που γίνονται, δε νομίζω..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Είχα στο μυαλό μου μήπως πήγαινα σε intel στην επόμενη αναβάθμιση, αλλά με αυτά που γίνονται, δε νομίζω..

9800x3d ,δεν υπαρχει λογος να βλεπεις 140αρια σε καταναλωση ,αλλωστε οι περισσοτεροι gamers ειμαστε ποιος χεστηκε για το multithread performance

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστιο θέμα, παλαιότερα για να κάψεις/κάνεις degrade intel cpu έπρεπε να κάνεις αίσχη...
Έχω σταματήσει να προτείνω intel χρόνια λόγω του φορτώματος με το ζόρι των άχρηστων των e-cores, της υψηλής κατανάλωσης αλλά και το ανύπαρκτό perf/value, αφού για να πιάσεις τα νούμερα των benches ήθελες καλές μνήμες, mobo, ψύξη και τώρα βλέπω ως "λύση" να προτείνονται τα default settings χωρίς να σε διασφαλίζουν 100% κιόλας... Ας ξανατρέξουν οι reviewers όλα τα benches με τα default και με αστερίσκους...

Από ότι διαβάζω οι mobile δεν επηρεάζονται ... οπότε το θέμα ποιο είναι, έκαναν port ενα εξάρτημα σχεδιασμένο για mobile με τα χαμηλά σε κατανάλωση e-cores σε desktop και χάσανε την μπάλα; Δεν μου άρεσε γενικά αυτό το φόρτωμα των e-cores στα desktop μοντέλα αλλά δεν περίμενα και τέτοια θέματα :(

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Ο 920 είναι παλιό CPU αλλά αποτελείται και αυτός από transistors που φθείρονται από μεγάλα overshoot(OS). Σίγουρα υπάρχουν προδιαγραφές για αποδεκτά OS σε όλα τα μοντέλα.

Αν καταλήξουμε λοιπόν στο ότι τα 1,72V είναι η μέγιστη σταθερή τιμή που μπορεί να δώσει το mobo τότε η ανακοίνωση της Intel δεν βγάζει νόημα. Εκτός αν τα 1,72V είναι ανεπίτρεπτα και αυτοί τα βάφτισαν φυσιολογικά για να πετύχουν υψηλά boost clocks.

Ο 920 δεν άλλαζε ούτε voltages ούτε MHz σαν πυροβόλο, ούτε είχε τόσο advanced boost algorithms, αν σήμερα ο 14700Κ με base P 3.4GHz/Ε 2.5GHz είχε μόνο 300-400MHz boost και όχι ... 2.2/1.8GHz αντίστοιχα, τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο απλά και κανένα degrade δεν θα συνέβαινε, ούτε θα φαινόταν τόσο πολύ ένα θέμα γραμμής παραγωγής, στο παρελθόν αυτοί που σήμερα σκάνε πανυνηγηρικά θα ήταν οι μπανάνες 920 που δεν ανεβαίναν τόσο πολύ με manual OC που είναι καθαρά θέμα δικό σου.

Κοινώς για να βγάλουν από την μύγα ξίγκι τα έχουν τσιτώσει στο όριο, ακόμα και τα κλειδωμένα κλοκάρουν σχεδόν δύο φορές πάνω από το base τους, αν βγήκαν από κακή παραγωγή μπορεί με το default voltage να κρασάρουν σε κάποια σενάρια, ιδίως όταν πάνε να πιάσουν το max clock σε single core που τα 65w δεν είναι και λίγα, για να τους σώσει το power limit.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

9800x3d ,δεν υπαρχει λογος να βλεπεις 140αρια σε καταναλωση ,αλλωστε οι περισσοτεροι gamers ειμαστε ποιος χεστηκε για το multithread performance

Θα δώσω στον μικρό τον 14900 όπως είναι το σετ και για 9800χ3δ θα πάει ο μπαμπάς :) Απλά θέλω να δω τις νέες mobo γιατί θέλω να πάω σε κατηγορία hero

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Ο 920 δεν άλλαζε ούτε voltages ούτε MHz σαν πυροβόλο, ούτε είχε τόσο advanced boost algorithms, αν σήμερα ο 14700Κ με base P 3.4GHz/Ε 2.5GHz είχε μόνο 300-400MHz boost και όχι ... 2.2/1.8GHz αντίστοιχα, τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο απλά και κανένα degrade δεν θα συνέβαινε, ούτε θα φαινόταν τόσο πολύ ένα θέμα γραμμής παραγωγής, στο παρελθόν αυτοί που σήμερα σκάνε πανυνηγηρικά θα ήταν οι μπανάνες 920 που δεν ανεβαίναν τόσο πολύ με manual OC που είναι καθαρά θέμα δικό σου.

Κοινώς για να βγάλουν από την μύγα ξίγκι τα έχουν τσιτώσει στο όριο, ακόμα και τα κλειδωμένα κλοκάρουν σχεδόν δύο φορές πάνω από το base τους, αν βγήκαν από κακή παραγωγή μπορεί με το default voltage να κρασάρουν σε κάποια σενάρια, ιδίως όταν πάνε να πιάσουν το max clock σε single core που τα 65w δεν είναι και λίγα, για να τους σώσει το power limit.

Ετσι ακριβως. Καμια σχεση η τεχνολογια του τοτε με την σημερινη, οπως και οι απαιτησεις. Το οτι και τα δυο χρησιμοποιουνε τρανζιστορ που καιγονται απο overshoot μπορεις να το πεις και για τον 4004 που βγηκε το '70...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, akoinonitos said:

9800x3d ,δεν υπαρχει λογος να βλεπεις 140αρια σε καταναλωση ,αλλωστε οι περισσοτεροι gamers ειμαστε ποιος χεστηκε για το multithread performance

Συν ότι αυτό που λέμε "productivity" που υποτίθεται η Intel είναι ανώτερη, εκτός αν δεν μιλάμε για κάποιο 24/7 rendering farm, ποτέ δεν θα έχει σημασία αν (λέμε αν) αργήσει και 10-20 δεύτερα σε κάποιο task ο αντίστοιχος AMD

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Θα δώσω στον μικρό τον 14900 όπως είναι το σετ και για 9800χ3δ θα πάει ο μπαμπάς :) Απλά θέλω να δω τις νέες mobo γιατί θέλω να πάω σε κατηγορία hero

Nα τα μας .... να δωσω και εγω στον ανηψιο μου το πισι με τον 14700 και να κρατησω το μικρο και να του βαλω εναν 9800x3d πανω να κανουμε κονξες στην Intel? :lol:

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...