Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά δεν πειράζει θα κάνουμε ξερό switch σε AMD και δεν θα μας ξαναδούν ως πελάτες.

Το χειρότερο είναι ότι μιλάμε για πρόβλημα σε 2 γενιές επεξεργαστών και αν πάει ατιμώρητη μια τέτοια πρακτική κανείς δε μας λέει ότι δε θα υπάρξει επανάληψη και από άλλες εταιρίες ή ανταγωνιστές.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, Psycho_Warhead said:

Αυτός εδώ λέει για να τσεκάρεις αν το CPU σου έχει πρόβλημα, κάνε install τον NVIDIA driver 5-6 φορές(Κάνει full αποσυμπίεση), αν πετάξει error στο install έχει θέμα.

Αχαχαχαχα για αυτό διαβάζω στο φόρουμ της nvidia κάτω από τα release notes του driver ότι μερικοί τρώνε black screen/crashes κατά την εγκατάσταση/ενημέρωση? Παίζει να είναι όλοι αυτοί με Intel 13/14th gen 😂

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθές ενημέρωσα nvidia drivers. New fear unlocked.

Τον τελευταίο 1μισο χρόνο ελάχιστο gaming έτρεξε (βασικά μόνο snowrunner), κυρίως office και browsing το 2024. Όπως και να 'χει, η υπόθεση εξελίσσεται σε τραγωδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thresh είπε

Intel Will Not Recall Failing 13th and 14th Gen GPUs | TechPowerUp

It's official, Intel will not issue a recall for its failing 13th and 14th gen CPUs, despite the problem being much bigger than initially thought. The company was approached by The Verge and the answers to the questions asked, are not looking great. First of all, it appears that at least all 65 W or higher base power Intel 13th and 14th gen CPUs are affected—regardless of SKU and lettering—by the so-called elevated Voltage issue. 

Οταν τα ελεγα μερικοι με λεγαν και χοντρο 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, kostas_anes said:

Οταν τα ελεγα μερικοι με λεγαν και χοντρο 😛

Λίγο πιο αναλυτικά 

Intel confirms no recall for Raptor Lake CPUs, microcode won't fix affected units - VideoCardz.com

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Προφανως οταν κατι γινει degrade τελος εχει φαει τη φολα το silicon. Αλλα αντε να βγαλεις ακρη πια εχουν γινει degrade και πια οχι. Μονο οι εμπειροι χρηστες μπορουν να το καταλαβουν ειδικα αν επαιζαν με fixed ρευμα η offset και τωρα ειναι με ιδιο ρευμα και δεν περναει τα stress test οπως του psycho πιο πανω. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Λοιπόν έτρεξα από περιέργεια TM5 με τα "Intel default settings" και XMPII(Εντελώς default δηλαδή) και πατάει errors στο 10λεπτο.

Με το "Asus Advanced OC Profile", δηλαδή όπως ήταν πριν μπει η επιλογή "Intel default settings" το βγάζει κανονικά χωρίς errors. Είτε κάτι δεν πάει καλά με το "Intel default settings", είτε έχω φάει degrade και επειδή μπαίνουν τα default όρια δεν είμαι stable.

Bios έχω το τελευταίο το 2402 με το eTVB "fix".

Τα VID πάντως είναι φυσιολογικά(1.37 max) και όχι τα τραγικά που βλέπω σε κάποια βίντεο(1.55-1.6+).

Επίσης να πω ότι δεν έχω κάνει ποτέ OC, από τότε που τα αγόρασα μόνο XMP.

Με το intel's profile  το svid behavior  στο βαζει auto η intel's fail safe? 

Περιεργο ομως να σου βγαζει error στο tm5 και να ειναι απο το cpu ,για δες ποσο sa δινει με xmp στην μια και στην αλλη περιπτωση μηπως ειναι εκει το θεμα.

Και εγω εχω παρατηρησεις κουλα με τις μνημες οταν αλλαζω απo intel's profile σε asus και θελει clear cmos για να στρωσει. Δοκιμασε να κανεις ενα clear cmos και να βαλεις intels profile και xmp παλι.

 

2 ώρες πριν, SAnathema είπε

Προσωπικά έχω έναν 13600K με Β760 με τα πρώτα πρώτα bios, αρκετά undervolted, παίζει να παίρνει κιαλλο από τον πρώτο μήνα, vid-vcore είμαι 1.1 μαξ, βαράει άκοπα όλα τα stress test και δεν πάει πάνω απο 80 βαθμούς ούτε μετά από ώρες με πιο συνηθισμένο τα 70ντα κάτι.. σε benchmark. Σε games άντε να πάει 58 το πολύ. Τα μόνο κολλήματα που έχει φάει οφείλονται σε drivers.

Σκέφτομαι να μην το πειράξω καν και μετά ιδρώνω και ξαναιδρώνω να τον στρώσω..Άσε που έχω την υποψία πως και μετά τα νέα microcode δεν θα γίνεται undervolt σωστά..

 

Εννοειται ,δεν χρειαζεται να πειραξεις τπτ

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/7/2024 στις 7:55 ΜΜ, kostas_anes είπε

Ξαναδιάβασε τι λέει 😛 

Και ξαναλέω, μην κοιτάς το datasheet του 920, είναι εντελώς απαρχαιωμένο και δεν έχει καμία επαφή με τα σημερινά CPU, τις ανάγκες τους, την μοντελοποίηση που γίνεται κτλ. Είναι σαν να μου παρουσιάζεις datasheet για το power handling του Pentium I, ενώ μιλάμε για τον 920.

Ο 920 είναι παλιό CPU αλλά αποτελείται και αυτός από transistors που φθείρονται από μεγάλα overshoot(OS). Σίγουρα υπάρχουν προδιαγραφές για αποδεκτά OS σε όλα τα μοντέλα.

Αν καταλήξουμε λοιπόν στο ότι τα 1,72V είναι η μέγιστη σταθερή τιμή που μπορεί να δώσει το mobo τότε η ανακοίνωση της Intel δεν βγάζει νόημα. Εκτός αν τα 1,72V είναι ανεπίτρεπτα και αυτοί τα βάφτισαν φυσιολογικά για να πετύχουν υψηλά boost clocks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Αυτός εδώ λέει για να τσεκάρεις αν το CPU σου έχει πρόβλημα, κάνε install τον NVIDIA driver 5-6 φορές(Κάνει full αποσυμπίεση), αν πετάξει error στο install έχει θέμα.

 

Κάνε και κανά καλό unpack από fitgirl και εκεί να δεις 😜 ήταν μέσα στα στρες τεστ όταν σεταρα το σύστημα και ήθελα να δω αν έχω αστάθεια. Zero problems

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Λοιπόν έτρεξα από περιέργεια TM5 με τα "Intel default settings" και XMPII(Εντελώς default δηλαδή) και πατάει errors στο 10λεπτο.

Με το "Asus Advanced OC Profile", δηλαδή όπως ήταν πριν μπει η επιλογή "Intel default settings" το βγάζει κανονικά χωρίς errors. Είτε κάτι δεν πάει καλά με το "Intel default settings", είτε έχω φάει degrade και επειδή μπαίνουν τα default όρια δεν είμαι stable.

Bios έχω το τελευταίο το 2402 με το eTVB "fix".

Τα VID πάντως είναι φυσιολογικά(1.37 max) και όχι τα τραγικά που βλέπω σε κάποια βίντεο(1.55-1.6+).

Επίσης να πω ότι δεν έχω κάνει ποτέ OC, από τότε που τα αγόρασα μόνο XMP.

Κάθε τσιπ έχει το δικό του VID range ανάλογα με το πόσο καλό κομμάτι είναι. Και τα 1,5V-1,6V θεωρούνται νορμάλ για τους 14900K. Η πραγματική τάση φαίνεται ως VR out(ή παρόμοιο) μέσα από το hwinfo.

Το XMP είναι αυτόματο OC με παροχή υπερβολικών τάσεων στον imc, ειδικά στα μεγαλύτερα RAM speed, και κίνδυνο degradation. Γνωστό εδώ και χρόνια. Ποτέ δεν κλοκάρουμε RAM κοντά στα όρια του imc με xmp. Το νέο BIOS μπορεί να βάζει όρια στις τάσεις αυτές(σαν να το είδα κάπου), προκαλώντας αστάθεια ακόμα και χωρίς degradation.

Μόλις τώρα, azazil1190 είπε

Κάνε και κανά καλό unpack από fitgirl και εκεί να δεις 😜 ήταν μέσα στα στρες τεστ όταν σεταρα το σύστημα και ήθελα να δω αν έχω αστάθεια. Zero problems

DODI και Fitgirl τα καλύτερα stability tests για RAM και cores κυρίως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 13700k από πέρυσι με μόνιμο undervolt δεν έχω καθόλου crashes. Ξεπακεταρω μεγάλα αρχεία (fit girl) κανένα θέμα. Έβαλα και Intel default settings να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και βλέπουμε...... (Και προσευχόμαστε)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Westbaum είπε

2024-07-27-062456.png
2024-07-27-063106.png

Στις 21/7/2024 στις 11:12 ΜΜ, kostas_anes είπε

Από το που χτυπάνε τα θέματα και τι errors βγάζουνε (driver crashes κτλ), εικάζω ότι το θέμα παίζει σε I/O πλευρά και συγκεκριμένα στον System Agent του Ring Bus

🥳

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...