Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

H μόνη λύση μάλλον είναι το rma μέχρι να σου κάτσει σωστό κομμάτι.(Εάν κάτσει )Δεν το βλέπω να στρώνει με το οποιοδήποτε update. δυστυχώς. Το οποίο update θα είναι απλά μπάλωμα 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

damage limitation είναι πλέον. όσοι νιώθουν λίγο από bios κάνουν 2-3 ρυθμίσεις και είναι safe. Βέβαια αν όντως ισχύει ότι με bios default τρώνε degradation τότε η intel ή/και οι μητρικάδες είναι για τα τρένα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Αν έχει φάει ήδη degrade δεν πρόκειται να το φτιάξει κανένα bios update, είναι θέμα HW και πρέπει να αλλαχτεί.

Σιγά μη τους αλλάξει η Intelα. Πολλά θες...:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

😂

Γελάω με τα χάλια του industry. Οταν βγει ο 9800X3D θα ξεκινήσει 500 ευρώ όπως πάμε.

Ένα πράγμα είχαμε να περηφανευόμαστε, ότι τουλάχιστον το pc hardware δεν ψοφάει στην εγγύηση. Και έχουμε τις εταιρείες να pushaρουν τα voltages σαν να είναι στραγάλια στα cpu. Ένα πράγμα ήξερα τόσα χρόνια, ότι μνήμες και οθόνες δεν παθαίνουν τίποτα, και μου έμεινε στικ ddr4 gskill παρτίδα του 2020 στο χέρι.  Οι μητρικάδες κάνουν τα δικά τους με  εγγυήσεις/rma και δε συμμαζεύεται, βγάζουμε καινούρια πρωτόκολλα στα τροφοδοτικά που δε λύνουν τίποτα πέρα από το να αλλάξεις τα παλιά, μια χαρά πάμε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

Σιγά μη τους αλλάξει η Intelα. Πολλά θες...:D

αν είναι μέσα στο warranty πρέπει να το καλύψει κάπως. Αν και πιστεύω θα ψάχνουν δικαιολογίες ότι και καλά δεν έτρεχες default settings και μπλα μπλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

αν είναι μέσα στο warranty πρέπει να το καλύψει κάπως. Αν και πιστεύω θα ψάχνουν δικαιολογίες ότι και καλά δεν έτρεχες default settings και μπλα μπλα

Αυτό λέω. Κάτι θα σκαρφιστούν. Δεν νομίζω την Intel να την ενδιέφερε ποτέ ο καταναλωτής, με τόσο μεγάλο κομμάτι της πίτας που έχει. 

Και οποία αλλαγή γίνει, ΑΝ γίνει, θα συμβεί σε επίπεδο μεγάλων εταιρειών και servers. Μακάρι να πέσω έξω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Σιγά μη τους αλλάξει η Intelα. Πολλά θες...:D

Τα αλλάζει απ' ότι έχω δει απλά δεν σου δίνει την επιλογή για επιστροφή χρημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Τα αλλάζει απ' ότι έχω δει απλά δεν σου δίνει την επιλογή για επιστροφή χρημάτων.

Σου δίνει ακριβώς ίδιο CPU; Το λέω μήπως πάρεις κάνα i7-14700k ξέρω γω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

γιατι δεν κοβεις κανα ecore να εχεις μεγαλυτερα ρολογια ?ουτως η αλλως δεν εξυπηρετουν σε κατι 

Βλέπω να έρχεται AM5 και 7950x3d 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αν εχει θεμα το cpu προφανως και θα στο αλλαξει

Και πως θα κρίνει ότι έχει θέμα; Δηλαδή θα το πάρει στα εργαστήρια της και θα το ελέγξει για να διαπιστώσει ότι έχει φθαρεί; Και ποιος μου λέει εμένα ότι δεν θα με κατηγορήσει ότι του έκανα υπερβολικό OC. Αυτά που λέγαμε πριν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tzavardin είπε

ddr4 gskill παρτίδα του 2020 στο χέρι

4/5 G.Skill μνήμες που έχω πάρει, έχουν τουλάχιστον το ένα εκ των δύο στικ νεκρό. Ripjaws και Aegis τα ελλατωματικά, οι Flare-X ήταν καλές. 

Γενικά μάλλον δεν έχουνε quality control ή είμαι κάποιο μπάσταρδο του Μητσοτάκη και μου το κρύβουν. RAM πάντως αν δεν τρώει τίποτα περίεργα voltages 24/7 δεν παθαίνει κάτι στην πορεία, αν είναι εργοστασιακό defect θα εμφανιστεί απευθείας ή μέσα πρώτους μήνες.

Spoiler

Btw δεν ξέρω αν ενδιαφέρει πλέον και κανέναν, αλλά επειδή κάναμε κάτι σχετικές συζητήσεις μερικά χρόνια πριν, νιώθω την ανάγκη να πω ότι τελικά το E-die αντέχει όντως daily 1.5V, γιατί το τρέχω 3 χρόνια χωρίς πρόβλημα.

1-0 haters 😅

  • Thanks 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

Και πως θα κρίνει ότι έχει θέμα; Δηλαδή θα το πάρει στα εργαστήρια της και θα το ελέγξει για να διαπιστώσει ότι έχει φθαρεί; Και ποιος μου λέει εμένα ότι δεν θα με κατηγορήσει ότι του έκανα υπερβολικό OC. Αυτά που λέγαμε πριν...

Ούτε ασχολείται.

Τυπικές ερωτήσεις σου κάνουν στο rma case εσύ απλά γράφεις δεν είναι σταθερό, κρασαρουν εφαρμογές κλπ, έρχεται dhl στο παίρνει και μέσα στη βδομάδα έχεις καινούριο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Εγώ προσωπικά έχω μείνει ευχαριστημένος από επιδόσεις, βέβαια τα έχω πάρει τζάμπα τα σωληνάρια που έχω. Και η MX5 αντίστοιχα ήταν πολύ τίμια, αλλά έβγαλε τα προβλήματα μετά... 

Πάμε πάλι. Το CPU δεν μπορεί να πάρει πάνω από 1.72V. 

Το ζήτημα επίσης στο microcode δεν είναι ότι άλλα ζήταγε και άλλα έπαιρνε, αλλά ότι ο αλγόριθμος που αποφάσιζε τι τάση να ζητήσει έχει πρόβλημα και μάλλον ζήταγε πολύ ψηλότερα από το τι αντέχει. Κοινώς είναι εντελώς παράλογες οι VID τιμές που ζήταγε. 

Τα 1,72V αναφέρονται ως λειτουργική τάση(για τον 14900K*). Προφανώς υπό συνθήκες. Όχι δηλαδή σε all core turbo με 100c. Μόνο για TVB σε 1 core(υποθέτω) και μόνο στα χειρότερα πλην όμως αποδεκτά τσιπ του εργοστασίου. *13900K.

Ας δούμε λίγο τον πίνακα τάσεων του i7 920 από datasheet που έχω κρατήσει για να το καταλάβουμε καλύτερα. Οι δυαδικές τιμές μεταφράζονται σε τάσεις στην τελευταία στήλη του πίνακα VID.

i7_920_VID.png.71dfa52c7de456db080885d4283ce5fd.png

1) 256 τιμές εκ των οποίων η τελευταία 1,6V. Με κίνδυνο instant death προφανώς.

2) Αφού η λειτουργική τάση για τον 920 είναι έως και 1,375V.

920_operational_voltage.png.d9bc8d8a462e6ed5417bbd522d0cf615.png

3) Σε άλλο φύλλο, υπέρβαση των 1,55V(absolute max) ορίζεται ως επικίνδυνη για instant degradation.

4) Από 1,375V έως και 1,55V είναι η περιοχή του σταδιακού degradation.

Αναφορά σε κείμενο

At conditions outside functional operation condition limits, but within absolute
maximum and minimum ratings(1,375V έως και 1,55V), neither functionality nor long-term reliability can be
expected. If a device is returned to conditions within functional operation limits after
having been subjected to conditions outside these limits, but within the absolute
maximum and minimum ratings, the device may be functional, but with its lifetime
degraded depending on exposure to conditions exceeding the functional operation
condition limits.

Συμπέρασμα: Τα 1,72V του 13900K(άρα και 14900K), αν είναι όντως operational(βάσει της απάντησης που πόσταρε ο akoinonitos), ΔΕΝ είναι η τελική τιμή του VID πίνακα. Είναι πιθανό το ελαττωματικό microcode να ζήταγε παραπάνω.

Μακάρι να είχαμε το datasheet για να το σιγουρεύαμε 100%.

 

 

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...