Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 minutes ago, Westbaum said:

To LFIII έχει stock ΜΧ-6 στη συσκευασία

Διαβάζω ότι είναι πολύ πηχτή και δύσκολη στο άπλωμα , ισχύει; Με dots δε θα κάτσει καλά, θέλει οπωσδήποτε άπλωμα; Σορρυ για το off topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, xartemporas said:

Διαβάζω ότι είναι πολύ πηχτή και δύσκολη στο άπλωμα , ισχύει; Με dots δε θα κάτσει καλά, θέλει οπωσδήποτε άπλωμα; Σορρυ για το off topic.

Nαι,άπλωμα θέλει,είναι όντως πηχτή.Άσε τα dots,θα ζωγραφίσεις💗

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xartemporas είπε

Λέει τίποτα η mx6 ; Δεν την έχω δοκιμασει ακόμα.

Μια χαρά είναι ίσως λίγο καλύτερη από noctua αλλά πιο ρευστή .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Όσες εκδόσεις και να 'χουν βγάλει, υπάρχει σε τμήμα του ελάττωμα που απ' ότι φαίνεται παρέμενε ανεντόπιστο. Λένε ότι θα το φτιάξουν μέσα στον Αύγουστο. Θα δούμε.

Απλά ήταν ύπουλο πρόβλημα. Δεν φάνηκε αμέσα, όπως με κάτι παρόμοια της AMD.

Καταλαβαίνεις ότι αυτό αν το έλεγε οποιαδήποτε άλλη εταιρία θα την έπαιρναν με ότι σάπιο/κλουβιο/ληγμένο έβρισκαν στο διάβα τους.

Κοκκινοφρουρό μπορείς να με πεις, αλλά ακόμα κι εγώ τέτοια ανικανότητα από την intel δεν μπορώ να τη δεχτώ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι ρίχνουν ό,τι σάπιο βρίσκουν ήδη εφόσον βγαίνουν ανοικτά οι devs και όχι μόνο ρίχνουν το φταίξιμο στους επεξεργαστές, αλλά διαφημίζουν ότι αλλάζουν πλατφόρμα και προειδοποιούν τους χρήστες τους επίσης.

Πάνω από 50% ποσοστό αποτυχίας, άρνηση RMA, διπλασιασμό χρέωσης του support σε system integrators, κτλ προβλήματα, νομίζω ότι έχασε το τεράστιο momentum που είχε.

Επεξ/σία από aki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Διαβάζω ότι είναι πολύ πηχτή και δύσκολη στο άπλωμα , ισχύει; Με dots δε θα κάτσει καλά, θέλει οπωσδήποτε άπλωμα; Σορρυ για το off topic.

καμία σχέση ,πιο πηχτή είναι η noctua.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xartemporas είπε

Θα την δοκιμάσω σε λίγες μέρες.

μια χαρά είναι δεν θα έχεις πρόβλημα,τα μαντηλάκια που έχει μαζί μην τα χρησιμ.βρωμανε χημικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, ICE-T said:

μια χαρά είναι δεν θα έχεις πρόβλημα,τα μαντηλάκια που έχει μαζί μην τα χρησιμ.βρωμανε χημικά.

Ναι το διάβασα ότι βρωμάνε. Με μανταλάκι στη μύτη μόνο 😄

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Ναι το διάβασα ότι βρωμάνε. Με μανταλάκι στη μύτη μόνο 😄

 μόνο κολώνια που δεν έριξα στον υπολογιστή μετά για να ξεβρωμισει 😂

Επεξ/σία από ICE-T
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xartemporas είπε

Λέει τίποτα η mx6 ; Δεν την έχω δοκιμασει ακόμα.

Εγώ προσωπικά έχω μείνει ευχαριστημένος από επιδόσεις, βέβαια τα έχω πάρει τζάμπα τα σωληνάρια που έχω. Και η MX5 αντίστοιχα ήταν πολύ τίμια, αλλά έβγαλε τα προβλήματα μετά... 

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Το είδα. Αναγνωρίζουν προβληματικό microcode στους 14th gen. Άρα, το CPU μπορεί να ζήταγε 1,6V και να έπαιρνε 1,8V.

Πάμε πάλι. Το CPU δεν μπορεί να πάρει πάνω από 1.72V. 

Το ζήτημα επίσης στο microcode δεν είναι ότι άλλα ζήταγε και άλλα έπαιρνε, αλλά ότι ο αλγόριθμος που αποφάσιζε τι τάση να ζητήσει έχει πρόβλημα και μάλλον ζήταγε πολύ ψηλότερα από το τι αντέχει. Κοινώς είναι εντελώς παράλογες οι VID τιμές που ζήταγε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Razor333 είπε

Για να είναι ακόμα σπασμένο το IA CEP, τo loadline impedance δεν είναι σωστό, άνοιξε το Hwinfo (όχι sensors only) πάνε στο Central processors - 14700kf και βρες το παρακάτω: 

IA Domain Loadline (AC/DC): 0.900 / 0.900 mOhm (νούμερο από gigabyte z790 master - intel performance default latest bios).

Για να δουλέψει σωστά το CEP θα πρέπει τα δύο αυτά νούμερα να είναι ίδια, επίσης δες και αν το IccMax είναι σωστό για τον επεξεργαστή σου και ότι δεν είναι ακόμα unlimited.

Το default impedance της intel ειναι 1.100/1.100mOhm , το θεμα δεν ειναι το impedance το θεμα ειναι οτι το cep στην tuf  παει και κοβει μονο τα  ecores , βασικα τα εχουν κανει ψιλομπαχαλο. Αυτα τα ανεβασα για οποιον δουλευει στοκ ,εγω τα εχω 0.15/0.15 με llc6 και -0.110 offset για να παιρνω αυτο που θελω σε ταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Το default impedance της intel ειναι 1.100/1.100mOhm , το θεμα δεν ειναι το impedance το θεμα ειναι οτι το cep στην tuf  παει και κοβει μονο τα  ecores , βασικα τα εχουν κανει ψιλομπαχαλο. Αυτα τα ανεβασα για οποιον δουλευει στοκ ,εγω τα εχω 0.15/0.15 με llc6 και -0.110 offset για να παιρνω αυτο που θελω σε ταση.

Max είναι το 1.1/1.1, αυτό που σπάει το CEP στην gigabyte τουλάχιστον είναι ότι στο default το δικό τους είναι 0.40/0.90, δες μηπώς κάτι τέτοιο έχει κάνει και συνεχίζει και κάνει και η ASUS. Επίσης τουλάχιστον στις Giga αυτό δεν μπορείς κάπου να το ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Razor333 είπε

Max είναι το 1.1/1.1, αυτό που σπάει το CEP στην gigabyte τουλάχιστον είναι ότι στο default το δικό τους είναι 0.40/0.90, δες μηπώς κάτι τέτοιο έχει κάνει και συνεχίζει και κάνει και η ASUS. Επίσης τουλάχιστον στις Giga αυτό δεν μπορείς κάπου να το ρυθμίσεις.

Τοσο βαζει και στην asus οταν εχεις το svid στο auto ,οπως ηταν πριν τα Updates δλδ για να fixαρουν τα θεματα. Τωρα απο default το svid δεν μπαινει auto αλλα Intel's fail safe που δινει 1.100/1.100. Τι δεν μπορεις να ρυθμισεις τα ohms ?

To θεμα ειναι οτι το cep εμφανιστηκε σαν επιλογη για να αυξησει τις επιδοσεις σταν Non-k skus συμφωνα με την asus και στην ουσια δημιουργησε θεματα  στους k

2024-07-24225728.png.0b115bc792b2ccc43b14144e34d848bc.png

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Τοσο βαζει και στην asus οταν εχεις το svid στο auto ,οπως ηταν πριν τα Updates δλδ για να fixαρουν τα θεματα. Τωρα απο default το svid δεν μπαινει auto αλλα Intel's fail safe που δινει 1.100/1.100. Τι δεν μπορεις να ρυθμισεις τα ohms ?

Δεν νομίζω να μπορείς να ρυθμίσεις τα ohms, θυμάμαι που το έλεγε και ο buildzoid, ότι είναι από τα λίγα πράγματα εκτός bios τουλάχιστον για τις giga.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...