Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, azazil1190 είπε

7800x3d kαι μετά παίρνεις και ακουστικά ,dac ώστε να ακούς ώρες ξέγνοιαστος δίχως να κοιτάς ρεύματα και θερμοκρασίες 😋

Θα το δω στην πράξη σε FPS τίτλους πόσο γρήγορος είναι στο latency, για αν είναι στην συμπεριφορά σαν 3900Χ ,5900Χ νύχτα θα φύγει .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε την Ιντελα,την εφαγε στον κ@λο οπως η Boeing.Πηγε να προλαβει το τρενο αλλα δυστυχως σκονταψε και εφαγε τα μουτρα της.Κριμα σε στους απλους χρηστες που πληρωσαν και θα μεινουν χωρις επεξεργαστη στο τελος.Μακαρι να λυθει το θεμα με microcode update πραγμα δυσκολο βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Θα το δω στην πράξη σε FPS τίτλους πόσο γρήγορος είναι στο latency, για αν είναι στην συμπεριφορά σαν 3900Χ ,5900Χ νύχτα θα φύγει .

Ο 3900 όπως και ο 5900 ήθελε να παίξεις με μνήμες για να ξυπνήσουν.

Οι 3δ παίζουν από την κοιλιά της μάνας τους καλά .Εσύ ως μερακλής θα παίξεις λίγο και με τις μνήμες τού έτσι για το κάτι παραπάνω.Μην ξεχνάς ότι είναι και ένα ccd πύραυλος ..Δεν θα έχεις κανένα θέμα ρε.

Καλορίζικος! 😃

6 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Ρε την Ιντελα,την εφαγε στον κ@λο οπως η Boeing.Πηγε να προλαβει το τρενο αλλα δυστυχως σκονταψε και εφαγε τα μουτρα της.Κριμα σε στους απλους χρηστες που πληρωσαν και θα μεινουν χωρις επεξεργαστη στο τελος.Μακαρι να λυθει το θεμα με microcode update πραγμα δυσκολο βεβαια.

Συμφωνώ! Αλλά είπαμε υπάρχουν καλά κομμάτια που δεν κάνουν κιχ αλλά υπάρχουν και κακά. Δυστυχώς από ότι βλέπω τα κακα υπερισχύουν των καλών και εκεί ναι θα την φάνε όσοι ήταν άτυχοι.

Παίδες καντε λίγο υπομονή να σας πουλήσω το σετακι μου όπως είναι έτοιμο σεταρισμενο ,σκληρό ,αντρικό και ετοιμοπόλεμο 😋

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Ο 3900 όπως και ο 5900 ήθελε να παίξεις με μνήμες για να ξυπνήσουν.

Οι 3δ παίζουν από την κοιλιά της μάνας τους καλά .Εσύ ως μερακλής θα παίξεις λίγο και με τις μνήμες τού έτσι για το κάτι παραπάνω.Μην ξεχνάς ότι είναι και ένα ccd πύραυλος ..Δεν θα έχεις κανένα θέμα ρε.

Καλορίζικος! 😃

Συμφωνώ! Αλλά είπαμε υπάρχουν καλά κομμάτια που δεν κάνουν κιχ αλλά υπάρχουν και κακά. Δυστυχώς από ότι βλέπω τα κακα υπερισχύουν των καλών και εκεί ναι θα την φάνε όσοι ήταν άτυχοι.

Παίδες καντε λίγο υπομονή να σας πουλήσω το σετακι μου όπως είναι έτοιμο σεταρισμενο ,σκληρό ,αντρικό και ετοιμοπόλεμο 😋

με 3600CL16 bdie των είχα δοκιμάσει τον 5900Χ πρίν τον δώσω, μέρα με την νύχτα σε σχέση με 12700Κ με τίς ίδιες μνήμες , Σάββατο θα τον σεταρω και βλέπουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ICE-T είπε

με 3600CL16 bdie των είχα δοκιμάσει τον 5900Χ πρίν τον δώσω, μέρα με την νύχτα σε σχέση με 12700Κ με τίς ίδιες μνήμες , Σάββατο θα τον σεταρω και βλέπουμε 

Και εγώ τότε τον 3900 3800c14 είχε τρομερό imc αλλά και τον 5950 με 3800 c16. Bdies και στα δύο εννοείται με όλα τα timings πείραγμενα.Αλλά τον μάγκα 10900κ καλά σεταρισμενο που είχα για δεύτερο μόνο ο 5950 τον κόντραρε σε συγκεκριμένα παιχνίδια από όσο θυμάμαι. 

Ο 7800χ3δ είναι εργαλείο σοβαρό στο gaming θα το δεις. Θα ήθελα βέβαια να τον δω εν συγκριση με τον 14700κ πως τα πάει .Μιας και δεν πιστεύω και αυτόν να μην τον σκαλίσεις ώστε να πάρεις τα μέγιστα.

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, azazil1190 είπε

Και εγώ τότε τον 3900 3800c14 είχε τρομερό imc αλλά και τον 5950 με 3800 c16. Bdies και στα δύο εννοείται. Αλλά τον μάγκα 10900κ καλά σεταρισμενο που είχα για δεύτερο μόνο ο 5950 τον κόντραρε σε συγκεκριμένα παιχνίδια από όσο θυμάμαι. 

Ο 7800χ3δ είναι εργαλείο σοβαρό στο gaming θα το δεις. Θα ήθελα βέβαια να τον δω εν συγκριση με τον 14700κ πως τα πάει .Μιας και δεν πιστεύω και αυτόν να μην τον σκαλίσεις ώστε να πάρεις τα μέγιστα.

μόνο μνήμες xmp, από θερμοκρασία δεν νομίζω να έχει θέμα με την Artic liquid freezer ii 360 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ICE-T είπε

μόνο μνήμες xmp, από θερμοκρασία δεν νομίζω να έχει θέμα με την Artic liquid freezer ii 360 .

Expo μην τα μπερδεύεις δεν είναι ιντελ.Αυτα που ήξερες τα σκληρά ξέχασε τα...χαχαχα.

Όχι ρε τι θέμα να έχει με την αρκτικ μια χαρά θα πάει. Εννοείται ότι θα του κάνεις κανά uv γιατί από όσο ξέρω είναι λίγο ζεστός και αυτος.

*Α ένα τιπ που είδα από τον δικό μου 3δ .Πέρα από το all core -30 που του έχω με ΕΚ aio.Γουσταρει τρελα από πάστα την noctua nt-h2.Απο δύο τρεις παστές που δοκίμασα ,η συγκεκριμένη δουλεύει άψογα και έχω τα καλύτερα αποτελέσματα.Φαντασου την έβαλα πέρυσι τέτοια εποχή και ακόμα δουλεύει άψογα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, azazil1190 said:

Expo μην τα μπερδεύεις δεν είναι ιντελ.Αυτα που ήξερες τα σκληρά ξέχασε τα...χαχαχα.

Όχι ρε τι θέμα να έχει με την αρκτικ μια χαρά θα πάει. Εννοείται ότι θα του κάνεις κανά uv γιατί από όσο ξέρω είναι λίγο ζεστός και αυτος.

*Α ένα τιπ που είδα από τον δικό μου 3δ .Πέρα από το all core -30 που του έχω με ΕΚ aio.Γουσταρει τρελα από πάστα την noctua nt-h2.Απο δύο τρεις παστές που δοκίμασα ,η συγκεκριμένη δουλεύει άψογα και έχω τα καλύτερα αποτελέσματα.Φαντασου την έβαλα πέρυσι τέτοια εποχή και ακόμα δουλεύει άψογα.

Είδες διαφορά με την noctua ε; Εγώ έχω βάλει την thermal grizzly hydronaut, και για την επόμενη αλλαγή πήρα μια arctic mx6 για δοκιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Expo μην τα μπερδεύεις δεν είναι ιντελ.Αυτα που ήξερες τα σκληρά ξέχασε τα...χαχαχα.

Όχι ρε τι θέμα να έχει με την αρκτικ μια χαρά θα πάει. Εννοείται ότι θα του κάνεις κανά uv γιατί από όσο ξέρω είναι λίγο ζεστός και αυτος.

*Α ένα τιπ που είδα από τον δικό μου 3δ .Πέρα από το all core -30 που του έχω με ΕΚ aio.Γουσταρει τρελα από πάστα την noctua nt-h2.Απο δύο τρεις παστές που δοκίμασα ,η συγκεκριμένη δουλεύει άψογα και έχω τα καλύτερα αποτελέσματα.Φαντασου την έβαλα πέρυσι τέτοια εποχή και ακόμα δουλεύει άψογα.

Έχω στοκ από παστές noctua Η2 και Artic MX6😂.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Είδες διαφορά με την noctua ε; Εγώ έχω βάλει την thermal grizzly hydronaut, και για την επόμενη αλλαγή πήρα μια arctic mx6 για δοκιμή.

Οι παστές μετά από πολλές αλλαγές σε διάφορα hw είδα ότι δεν κάνουν για όλα. Παίζουν σημαντικό ρόλο και οι aios και γενικά οι ψήκτρες που θα πατήσουν επάνω.

Πχ η noctua all around είναι πολύ καλή σε ότι την έχω βάλει .Είτε gpu είτε cpu .Στους αμδ CPUs όσες φορές έβαλα δουλεύει πολύ καλά. Σε ιντελ cpu επίσης αλλά σε ιντελ το καλύτερο αποτέλεσμα το πήρα με το kryosheet. 

Στο λάπτοπ με 5800h k 3070 που το άνοιξα πριν μια βδομάδα μου έβγαλε την πίστη μέχρι να βρω σωστή  πάστα.

Με την noctua είχα οκ αποτελέσματα και στην 3070 κ στον 5800Η λίγο καλύτερα από την στοκ πάστα αλλά ήθελα κάτι καλύτερο.Δοκιμασα με kryosheet και στην gpu του και στον cpu του αλλά το cpu δεν το γουσταρε. Κατέληξα στην grizzly extreme η οποία έκανε θαύματα στο λάπτοπ,όπως και στον 14900 ήταν άριστη .Δεν ξέρω από αντοχή τι λέει και πόσο θα κρατήσει μιας και η grizzly στεγνώνει σχετικά γρήγορα.

Αρκτικ μξ6 δεν έτυχε να δοκιμάσω ακόμα κάπου αλλά διαβάζω καλά σχόλια γενικά.

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Παμε να δουμε τι εχει καταφερει μεχρι στιγμης η intel απο τη στιγμη που εβγαλε τα bios για να διορθωσει το προβλημα.

Εχουμε 14700kf και asus tuf z790

Οταν καποιος κανει Optimized defaults για να παρει το out of the box σεταρισμα στο bios χωρις να πειραξει τπτ. Στις asus υπαρχει η επιλογη svid behavior. Mεχρι και πριν τα αναφερομενα bios updates το default ηταν το auto ,πλεον το deafult ειναι το Intel's fail safe το οποιο δινει υπερβολικη ταση. Επισης εχουν προστεθει και τα ia cep και sa cep οπου cep = Current Excursion Protection  "a function designed to prevent system instability caused by insufficient CPU voltage"

Παρατηρηστε τα vid σε καθε config

Με ολα default λοιπον εχουμε το παρακατω αποτελεσμα στο cb23

spacer.png

 

To score του 14700k απο τα review στο cb23 ηταν 34800 περιπου ,οποτε εδω βλεπτουμε ξεκαθαρα πτωση αποδοσης ,οχι λογω καποιου προβληματος αλλα λογω επιπλεον τασης που αναγκαζει το cpu να ριξει περισσοτερο τα ρολογια του για να κρατηθει εντος των Limits που παραμενουν τα ιδια απο την κυκλοφορια τους.

 

Παμε λοποιν στο bios για να βλουμε το svid behavior στο auto οπως ηταν πριν τα bios updates που fixαραν τα προβληματα ασταθειας και παιρνουμε αυτο

spacer.png

Η ταση πεφτει στα επιπεδα προ fix αλλα βλεπουμε το σκορ να καταποντιζεται και ο λογος ειναι οτι τα ecores ριχνουν την συχνοτητα τους στα 2,5Ghz. Που οφειλεται αυτο ? Στο IA CEP που προστεθηκε προσφατα το οποιο συμφωνα με τα released notes της asus αφορουσε μονο τα locked cpus.

Παμε λοιπον και βαζουμε στο Bios το IA CEP  disabled  και παιρνουμε αυτο

spacer.png

 

Σκορ νορμαλ συμφωνα με τα reviews του release και τασεις νορμαλ.

 

Οπως καταλαβαινετε  τα εχουν κανει μανταρα με τα bios asus και Intel . Πιθανο τα ιδια να ισχυουν και για τους αλλους κατασκευαστες και καταληγουμε στο οτι ειχες  παρει ενα προιον που ειχε την x αποδοση αλλα πλεον δεν την εχει. Και ολα αυτα εχουν γινει στα μουλωχτα.

 

Για να είναι ακόμα σπασμένο το IA CEP, τo loadline impedance δεν είναι σωστό, άνοιξε το Hwinfo (όχι sensors only) πάνε στο Central processors - 14700kf και βρες το παρακάτω: 

IA Domain Loadline (AC/DC): 0.900 / 0.900 mOhm (νούμερο από gigabyte z790 master - intel performance default latest bios).

Για να δουλέψει σωστά το CEP θα πρέπει τα δύο αυτά νούμερα να είναι ίδια, επίσης δες και αν το IccMax είναι σωστό για τον επεξεργαστή σου και ότι δεν είναι ακόμα unlimited.

Επεξ/σία από Razor333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Λέει τίποτα η mx6 ; Δεν την έχω δοκιμασει ακόμα.

Μια -ελαφρώς- βελτιωμένη ΜΧ-4 είναι. 1-2° διαφορά ίσως, στο όριο του σφάλματος μέτρησης/εφαρμογής κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα χρόνια δίνει η ιντελα εγγύηση? 2? 

Θα έρθει εποχή που θα ντρέπεσαι να λες ότι είσαι κάτοχος i9 🤣🤣🤣 , δυνατή αναβάθμιση αυτή τη φορά με '' εκρηκτικό'', μπορεί και κυριολεκτικά 🤣🤣, συνδυασμό ιντελας και 12πινο πετσινου 🤣🤣

Έχω να δω μπλε οθόνη 10 χρόνια, νόμιζα ότι καταργήθηκε 🤣 και έφαγα 2 παίζοντας παιχνίδια 🤣🤣🤣 

Το γαματο είναι να ρωτήσω για troubleshooting και το πρώτο πράμα που θα με ρωτήσουν είναι τι επεξεργαστή έχω 🤣🤣🤣🤣🤣 τρελά πράγματα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, Zaknafein said:

Μια -ελαφρώς- βελτιωμένη ΜΧ-4 είναι. 1-2° διαφορά ίσως, στο όριο του σφάλματος μέτρησης/εφαρμογής κτλ.

Θα την δοκιμάσω να δω, λογικά κρατάει κ περισσότερο από την grizzly.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...