Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

καταληγουμε στο οτι ειχε παρει ενα προιον που ειχε την x αποδοση αλλα πλεον δεν την εχει

Το ότι θα υπήρχαν κοινά μεταξύ του 14700K και του Golf 2.0 TDI, εγώ δεν το περίμενα πάντως. (dieselgate για όποιον δεν γνωρίζει) 

3 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Και η ειρωνία είναι ότι στα πρώτα που βγάζει είναι το σετάκι του @ICE-T 😅

  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, kostas_anes said:

Το ότι θα υπήρχαν κοινά μεταξύ του 14700K και του Golf 2.0 TDI, εγώ δεν το περίμενα πάντως. (dieselgate για όποιον δεν γνωρίζει) 

Και η ειρωνία είναι ότι στα πρώτα που βγάζει είναι το σετάκι του @ICE-T 😅

Αφού το θεωρούσε άστοχο σχόλιο πριν μια βδομάδα, δεν το πιστεύω λες ψέματα

  

 

On 17/07/2024 at 12:18, ICE-T said:

Εγώ πάντως όπως και με τον 13700Κ και τον 14700Κ δεν έχω κανένα πρόβλημα, παρόλο που τον έχω δώσει τον 13700Κ συνεχίζει καί δουλεύει ασταμάτητα (τον έχει πάρει φίλος)χρήση gaming κάνουν και οι 2 ,αν είχα πρόβλημα θα τον είχα στείλει εδώ και καιρό τον 14700Κ χωρίς αναστολές και ντροπες, το οικονομικό είναι το μικρότερο πρόβλημα αν έχεις τέτοια θέματα αστάθειας, τώρα να προτείνουμε να τους πουλήσουν και να πάρουν AMD προληπτικά, όπως αναφέρει το μέλος πιο πάνω,το θεωρώ άστοχο σχόλιο.

 

Can't make this shit up

 

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει αν δεν εχεις καποιο θεμαδεν βλεπω το λογο να πας να πουλησεις το cpu ,ειδικα οσοι ειχαμε τα παντα στο bios manual και το cpu δεν ετρεχε με χαζες τασεις και με μεγαλες θερμοκρασιες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Παμε να δουμε τι εχει καταφερει μεχρι στιγμης η intel απο τη στιγμη που εβγαλε τα bios για να διορθωσει το προβλημα.

Εχουμε 14700kf και asus tuf z790

Οταν καποιος κανει Optimized defaults για να παρει το out of the box σεταρισμα στο bios χωρις να πειραξει τπτ. Στις asus υπαρχει η επιλογη svid behavior. Mεχρι και πριν τα αναφερομενα bios updates το default ηταν το auto ,πλεον το deafult ειναι το Intel's fail safe το οποιο δινει υπερβολικη ταση. Επισης εχουν προστεθει και τα ia cep και sa cep οπου cep = Current Excursion Protection  "a function designed to prevent system instability caused by insufficient CPU voltage"

Παρατηρηστε τα vid σε καθε config

Με ολα default λοιπον εχουμε το παρακατω αποτελεσμα στο cb23

spacer.png

 

To score του 14700k απο τα review στο cb23 ηταν 34800 περιπου ,οποτε εδω βλεπτουμε ξεκαθαρα πτωση αποδοσης ,οχι λογω καποιου προβληματος αλλα λογω επιπλεον τασης που αναγκαζει το cpu να ριξει περισσοτερο τα ρολογια του για να κρατηθει εντος των Limits που παραμενουν τα ιδια απο την κυκλοφορια τους.

 

Παμε λοποιν στο bios για να βλουμε το svid behavior στο auto οπως ηταν πριν τα bios updates που fixαραν τα προβληματα ασταθειας και παιρνουμε αυτο

spacer.png

Η ταση πεφτει στα επιπεδα προ fix αλλα βλεπουμε το σκορ να καταποντιζεται και ο λογος ειναι οτι τα ecores ριχνουν την συχνοτητα τους στα 2,5Ghz. Που οφειλεται αυτο ? Στο IA CEP που προστεθηκε προσφατα το οποιο συμφωνα με τα released notes της asus αφορουσε μονο τα locked cpus.

Παμε λοιπον και βαζουμε στο Bios το IA CEP  disabled  και παιρνουμε αυτο

spacer.png

 

Σκορ νορμαλ συμφωνα με τα reviews του release και τασεις νορμαλ.

 

Οπως καταλαβαινετε  τα εχουν κανει μανταρα με τα bios asus και Intel . Πιθανο τα ιδια να ισχυουν και για τους αλλους κατασκευαστες και καταληγουμε στο οτι ειχες  παρει ενα προιον που ειχε την x αποδοση αλλα πλεον δεν την εχει. Και ολα αυτα εχουν γινει στα μουλωχτα.

 

Το έχω αφήσει day one best case scenario και έχω κόψει και vcore. Δεν το αγγίζω αφού δεν μου κάνει τίποτα και εννοείται ότι δεν κάνω update bios. 

Μαλακας είμαι να ιδρώνω καλοκαιριατικα από τα νεύρα μου?

Θέλω να είμαι ωραίος ,χαλαρός , ανέμελος 😆😎

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Αφού το θεωρούσε άστοχο σχόλιο πριν μια βδομάδα, δεν το πιστεύω λες ψέματα

  

 

 

Can't make this shit up

 

ζοριζεσαι κάπου, μήπως ήθελες να πάρουμε και την γνώμη σου, στο κάτω κάτω καιρό ήθελα να τον δοκιμάσω από περιέργεια,είχα καί 3900Χ και 5900Χ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, akoinonitos said:

Νταξει αν δεν εχεις καποιο θεμαδεν βλεπω το λογο να πας να πουλησεις το cpu ,ειδικα οσοι ειχαμε τα παντα στο bios manual και το cpu δεν ετρεχε με χαζες τασεις και με μεγαλες θερμοκρασιες

Δεν βλέπω κανένα λόγο να τζογαρεις αν είσαι στο ποσοστό που θα την φάει, ηθικά δεν είναι ότι καλύτερο αλλά τον πουλάς να ρίξεις το τζογαρισμα στον επόμενο και πας σε π.χ. 7800X3D σετ που σε επιδόσεις είσαι παρόμοια (gaming ανώτερα) χωρίς να τζογαρεις. Και δεν υπάρχουν μεγάλα περιθώρια χρονικά, αυτό τον επόμενο καιρό θα το κάνουν πάρα πολλοί και οι τιμές θα πέσουν κατακόρυφα λόγω μεγάλης προσφοράς σε μεταχειρισμένα 13/14600,700,900

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρτε το απόφαση φανμποις ....οι ιντελ είναι για μερακλήδες και σκληρούς που θέλουν να ζουν κάθε μέρα στα άκρα ,οι αμδ είναι για πιο μαλακούς και χαλαρούς 😆 Όπως την βρίσκει και νιώθει ο καθένας πράττει.

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
  • Haha 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Νταξει αν δεν εχεις καποιο θεμαδεν βλεπω το λογο να πας να πουλησεις το cpu ,ειδικα οσοι ειχαμε τα παντα στο bios manual και το cpu δεν ετρεχε με χαζες τασεις και με μεγαλες θερμοκρασιες

Να τα κρατήσω και τα 2 να τα χω δίπλα δίπλα 😂, δεν ξέρω ίσως να τα βάλω σε ένα O11 air mini.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Πάρτε το απόφαση φανμποις ....οι ιντελ είναι για μερακλήδες και σκληρούς που θέλουν να ζουν κάθε μέρα στα άκρα ,οι αμδ είναι για πιο μαλακούς και χαλαρούς 😆 Όπως την βρίσκει και νιώθει ο καθένας πράττει.

άδω ξεχωρίζουν οι άντρες απ τα παιδάκια αδερφέ μου

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

άδω ξεχωρίζουν οι άντρες απ τα παιδάκια αδερφέ μου

Μου ανοίγεις το στόμα τώρα μερακλή μου😆 Είπαμε ιΝτελ είναι για πολύ σκληρούς ,όπως εμείς. 😋 Άσχετα ότι και εγώ στο σύστημα του μικρού παίζω με αμδ ...είναι το σύστημα της χαλάρωσης.χαχαχα

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δεν χαμπαριαζουμε ρε 

  Απόκρυψη περιεχομένων

spacer.png

 

Άσε ρε πονηρέ! 

Αυτά να πας να τα ποσταρεις δίπλα στο αντίστοιχο νήμα.

Εδώ είναι μόνο για αντρικούς το νήμα. Intel for the win😆 

Πλάκα στην πλάκα τρία ρύζια έχω στο σπίτι.

Asus rog ally.

5800x3d

Laptop 5800H αλλά με 3070 μην χαλάσει η συνταγή.

Βάλε και το ps5  για σβήσιμο αφού τελείωσαν οι από πάνω.

Ο 14900 είναι ο μοναχικος ,σκληρός καβαλάρης  της καρδιάς μου.Παντα έτοιμος για μάχη μέχρι να κάψει το kryosheet.😅

Επεξ/σία από azazil1190
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Νταξει αν δεν εχεις καποιο θεμαδεν βλεπω το λογο να πας να πουλησεις το cpu ,ειδικα οσοι ειχαμε τα παντα στο bios manual και το cpu δεν ετρεχε με χαζες τασεις και με μεγαλες θερμοκρασιες

Μηδέν θέμα με power limit στα 253watt έπαιζε,και light undervolt,0,040 , με έτρωγε η τσέπη, αλλιώς θα τα έτρωγα σε ακουστικά και DAC 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Μηδέν θέμα με power limit στα 253watt έπαιζε,και light undervolt,0,040 , με έτρωγε η τσέπη, αλλιώς θα τα έτρωγα σε ακουστικά και DAC 

7800x3d kαι μετά παίρνεις και ακουστικά ,dac ώστε να ακούς ώρες ξέγνοιαστος δίχως να κοιτάς ρεύματα και θερμοκρασίες 😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...